- Teismas
- Telšių apylinkės teismas
- Dokumentas
- Nutartis
- Data
- 2019-06-26
- Bylos Nr.
- II-64-636/2019
- Teisminio proceso Nr.
- 4-29-3-00173-2019-1
- Bylos rūšis
- administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla
- Teisėjas
- Silva Gerybienė
- Pažeidėjas
- A. V.
teismo posėdyje rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo administracinėn atsakomybėn patraukto asmens A. V., a. k. (duomenys neskelbtini) gyv. Mažeikių m., G. g. , skundą dėl Telšių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Mažeikių rajono policijos komisariato 2018 m. rugpjūčio 16 d. nutarimo.
Aprašomoji dalis
Teismas nustatė:
Telšių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Mažeikių rajono policijos komisariatas (toliau – ir Telšių AVPK Mažeikių r. PK) 2018 m. rugpjūčio 16 d. nutarimu A. V. pagal Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso (toliau – ir ANK) 422 straipsnio 5 dalį paskyrė 300,00 Eur baudą su specialiosios teisės atėmimu. Už tai, kad jis 2018 m. rugpjūčio 10 d. 03.54 val. Mažeikių m., Žemaitijos g. ties 33 namu, vairavo automobilį būdamas neblaivus, kai nustatytas lengvas 1.43 prom. girtumas. Tuo pažeidė Kelių eismo taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. gruodžio 11 d. nutarimu Nr. 1950 (toliau – ir Kelių eismo taisyklės), 14 punkto reikalavimus.
2019 m. birželio 21 d. teisme gautas administracinėn atsakomybėn patraukto asmens A. V. skundas dėl Telšių AVPK Mažeikių r. PK 2018 m. rugpjūčio 16 d. nutarimo. A. V. prašo, pirma, atnaujinti terminą skundo dėl Telšių AVPK Mažeikių r. PK 2018 m. rugpjūčio 16 d. nutarimo padavimui, antra, pakeisti Telšių AVPK Mažeikių r. PK 2018 m. rugpjūčio 16 d. nutarimą dalyje dėl specialiosios teisės vairuoti transporto priemones atėmimo 12 mėnesių ir skirti trumpesnį šios teisės atėmimo terminą. Skunde nurodo, kad terminą praleido dėl to, kad pasikeitė kodeksas. Tikėjosi, kad galios ATPK 329 straipsnis. Mano, kad trečiųjų asmenų teisės nebus pažeistos.
Motyvuojamoji dalis
Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso ( toliau-ANK) 623 straipsnis numato, kad skundas dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje gali būti paduotas per dvidešimt kalendorinių dienų nuo nutarimo kopijos (nuorašo) išsiuntimo ar išdavimo dienos. Jeigu šis terminas praleistas dėl svarbių priežasčių, jį pareiškėjo prašymu rašytinio proceso tvarka gali atnaujinti apylinkės teismas. Atsižvelgiant į tai, byla nagrinėtina rašytinio proceso tvarka.
Skundas netenkintinas.
(duomenys neskelbtini) straipsnis numato, kad praleistas nutarimo apskundimo terminas gali būti atnaujintas tik dėl svarbių priežasčių. Teismų praktikoje nuosekliai laikomasi pozicijos, kad svarbiomis priežastimis pripažįstamos tokios aplinkybės, kurios objektyviai kliudė ar sudarė kliūtis pareiškėjui realizuoti savo teisę kreiptis į teismą. Teismo diskrecijai paliekama spręsti, kokias priežastis pripažinti svarbiomis, atsižvelgiant į faktines konkrečios bylos aplinkybes. Kadangi įstatymų leidėjas, nustatydamas terminus procesiniams veiksmams atlikti, siekia užtikrinti teisinių santykių stabilumą, praleistas terminas gali būti atnaujinamas tik išimtiniais atvejais, jeigu jo praleidimo priežastys tikrai buvo svarbios, išskirtinės. Teismų praktikoje nuosekliai laikomasi pozicijos, kad priežastimis, kurių pagrindu gali būti atnaujintas praleistas terminas skundui paduoti, laikytinos tik tos aplinkybės, kurios objektyviai trukdė ar sudarė kliūtis pareiškėjui realizuoti teisę kreiptis į teismą, kuriomis galima pagrįsti visą termino skundui paduoti praleidimo laikotarpį ir kurios yra patvirtintos įrodymais. Taip pat pabrėžtina, kad įstatyme numatytas neilgas terminas skundui paduoti įpareigoja asmenis, turinčius teisę skųsti byloje priimtą nutarimą, šia savo procesine teise naudotis itin operatyviai, atidžiai, rūpestingai bei sąžiningai, nes priešingu atveju jų procesinė teisė teikti byloje skundą nebus ginama.
Teismo vertinimu, šiuo konkrečiu atveju administracinio nusižengimo byloje nėra duomenų, leidžiančių tvirtinti, jog A. V. Telšių AVPK Mažeikių r. PK priimto nutarimo apskundimo terminą praleido dėl svarbių priežasčių. Iš byloje esančių duomenų matyti, jog A. V. su nutarimu bei apskundimo tvarka supažindintas pasirašytinai, jam išaiškinta, kad skundas dėl priimto nutarimo gali būti paduotas per 20 kalendorinių dienų nuo nutarimo išsiuntimo ar išdavimo dienos. Nutarimas priimtas 2018 m. rugpjūčio 16 d., paskutinė skundo padavimo diena – 2018 m. rugsėjo 4 d. A. V. skundas Telšių AVPK Mažeikių r. PK gautas 2019 m. birželio 19 d. Kaip matyti A. V. praleido terminą skundui paduoti daugiau nei aštuonis mėnesius. A. V. skunde tvirtina, jog skundą terminui paduoti praleido dėl to, jog pasikeitė kodeksas. Tačiau pažymėtina, kad Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodeksas įsigalioja 2017 m. sausio 1 d. A. V. veiką padarė 2018 m. rugpjūčio 10 d., tai yra galiojant ANK daugiau nei pusantrų metų. Šiuo konkrečiu atveju terminas skundui paduoti buvo praleistas ne dėl svarbių priežasčių, o dėl subjektyvių veiksmų, tiksliau A. V. nerūpestingumo ir jų elementaraus neveikimo. Teismo nuomone, A. V. turėjo visas galimybes tinkamai ir laiku apginti savo teises ir interesus, tačiau to nepadarė, nes nebuvo pakankamai rūpestingas ir atsakingas.
Teismas, remdamasis tuo, kas išdėstyta, konstatuoja, jog nagrinėjamu atveju terminas skundui paduoti buvo praleistas ne dėl svarbių priežasčių, o dėl subjektyvių veiksmų – nepakankamo rūpestingumo operatyviai ginti savo teises ir interesus. Atnaujinus skundo padavimo terminą, administracinėn atsakomybėn patraukto asmens interesams būtų nepagrįstai suteiktas prioritetas prieš teisinės sistemos stabilumą. Atsižvelgdamas į nustatytas aplinkybes teismas konstatuoja, jog nėra pagrindo A. V. prašymo atnaujinti praleistą terminą skundui dėl Telšių AVPK Mažeikių r. PK 2018 m. rugpjūčio 16 d. nutarimo paduoti. Kadangi skundas paduotas praleidus nustatytą skundo padavimo terminą ir prašymas atnaujinti nustatytą skundo padavimo terminą nebuvo patenkintas, todėl skundą atsisakytina priimti ir grąžintinas jį padavusiam asmeniui.
Rezoliucinė dalis
Teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 623, 626 straipsniais,
nutaria:
A. V. prašymo dėl praleisto termino atnaujinimo netenkinti, skundą atsisakyti priimti ir grąžinti jį padavusiam asmeniui.
Nutartis per dvidešimt kalendorinių dienų nuo nutarties kopijos (nuorašo) išsiuntimo ar išdavimo dienos gali būti skundžiama Šiaulių apygardos teismui per Telšių apylinkės teismą.