Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo nutartis

2010-04-16 · Byla Nr. N-575-3518-10

Originalas LITEKO ↗
Teismas
Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas
Dokumentas
Nutartis
Data
2010-04-16
Bylos Nr.
N-575-3518-10
Teisėjai
Antanas Ablingis (pirm.), Ričardas Piličiauskas (pran.), Virgilijus Valančius
Kategorijos
  • 52.4pavadinimo nepavyko patikrinti
Administracinė byla Nr. N575-3518/2010Procesinio sprendimo kategorija 52.4. (S)
LIETUVOS VYRIAUSIASIS ADMINISTRACINIS TEISMASNUTARTIS2010 m. balandžio 16 d. Vilnius

Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo teisėjų kolegija, susidedanti iš teisėjų Antano Ablingio (kolegijos pirmininkas), Ričardo Piličiausko (pranešėjas) ir Virgilijaus Valančiaus, teismo posėdyje rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo V. M. prašymą atnaujinti praleistą apeliacinio skundo padavimo terminą dėl Kauno apygardos administracinio teismo 2009 m. lapkričio 16 d. nutarimo V. M. administracinio teisės pažeidimo byloje apskundimo.

Aprašomoji dalis

Teisėjų kolegija nustatė : I.

Kauno miesto vyriausiojo policijos komisariato Centro policijos komisariato 2008 m. balandžio 11 d. nutarimu (toliau – ir Nutarimas) V. M. už Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso (toliau – ir ATPK) 161 straipsnio 1 dalyje numatyto pažeidimo padarymą paskirta 1000 Lt bauda.

Žemesnės instancijos teismas

Kauno apygardos administracinis teismas, išnagrinėjęs V. M. skundą dėl Nutarimo panaikinimo ir administracinės bylos nutraukimo, 2008 m. liepos 9 d. nutarimu V. M. skundą tenkino ir Nutarimą panaikino, administracinio teisės pažeidimo bylą nutraukė.

Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas, išnagrinėjęs Kauno miesto vyriausiojo policijos komisariato apeliacinį skundą dėl Kauno apygardos administracinio teismo 2008 m. liepos 9 d. nutarimo panaikinimo ir bylos grąžinimo iš naujo nagrinėti pirmosios instancijos teismui, 2009 m. spalio 2 d. nutartimi skundą patenkino iš dalies: Kauno apygardos administracinio teismo 2008 m. liepos 9 d. nutarimo dalį, kuria nutraukta V. M. administracinės bylos teisena dėl Kauno miesto savivaldybės tarybos sprendimu Nr. T-20 patvirtintų Kauno miesto tvarkymo ir švaros taisyklių 24.1 punkto, panaikino ir grąžino šią bylos dalį iš naujo nagrinėti teisme, kitą Kauno apygardos administracinio teismo 2008 m. liepos 9 d. nutarimo dalį paliko nepakeistą.

Žemesnės instancijos teismas

Kauno apygardos administracinis teismas 2009 m. lapkričio 16 d. nutarimu panaikino Kauno miesto vyriausiojo policijos komisariato Centro policijos komisariato 2008 m. balandžio 11 d. nutarimą ir V. M. už pažeidimo, numatyto ATPK 188 straipsnyje, padarymą, skyrė 150 Lt baudą.

II.

Administracinėn atsakomybėn patrauktas V. M. 2009 m. gruodžio 23 d. (pagal pašto spaudą ant voko) pateikė apeliacinį skundą dėl Kauno apygardos administracinio teismo 2009 m. lapkričio 16 d. nutarimo, tačiau prašymo atnaujinti praleistą apskundimo terminą nepareiškė. Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas 2010 m. sausio 12 d. nutartimi pasiūlė V. M. pašalinti minėtą apeliacinio skundo trūkumą.

V. M. 2010 m. sausio 25 d. (pagal pašto spaudą ant voko) pateikė prašymą atnaujinti praleistą Kauno apygardos administracinio teismo 2009 m. lapkričio 16 d. nutarimo apskundimo terminą. Prašymas grindžiamas ta aplinkybe, jog pareiškėjas po teismo posėdžio, kuriame jis dalyvavo, teismo sekretorės buvo informuotas, kad teismo nutarimas jam bus atsiųstas paštu, todėl paskelbiant skundžiamą nutarimą nedalyvavo – darbo reikalais buvo išvykęs į Vokietiją, o skundą teismui pateikė po to, kai gavo skundžiamą nutarimą.

Motyvuojamoji dalis

Teisėjų kolegija konstatuoja : III.

Prašymas atnaujinti terminą apeliaciniam skundui paduoti tenkinamas.

Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo (toliau – ir ABTĮ) 128 straipsnis numato, kad apylinkių teismų ir apygardų administracinių teismų nutarimai ir nutartys, priimti nagrinėjant administracinių teisės pažeidimų bylas pirmąja instancija, apeliacine tvarka per dešimt dienų nuo nutarimo (nutarties) paskelbimo gali būti skundžiami Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui.

Iš byloje esančios medžiagos matyti, kad administracinėn atsakomybėn patrauktas asmuo nedalyvavo teismo posėdyje, kuriame buvo paskelbiamas skundžiamas Kauno apygardos administracinio teismo nutarimas (b. l. 185). Nagrinėjamu atveju nustatyta, kad skundžiamas Kauno apygardos administracinio teismo nutarimas priimtas 2009 m. lapkričio 16 d., taigi vadovaujantis ABTĮ 128 straipsniu, paskutinė termino diena apeliaciniam skundui paduoti buvo 2009 m. lapkričio 26 d., tačiau administracinėn atsakomybėn patrauktas asmuo apeliacinį skundą teismui pateikė tik 2009 m. gruodžio 23 d. (pagal pašto spaudą ant voko), t. y. praleidęs įstatymo numatytą terminą.

Kaip ne kartą yra pažymėjęs Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas, sprendžiant termino atnaujinimo klausimą būtina nustatyti, dėl kokių priežasčių jis praleistas, svarbiomis termino praleidimo priežastimis pripažįstant tik objektyvias, nuo asmens valios nepriklausiusias aplinkybes, sutrukdžiusias asmeniui įstatymo nustatytu terminu pateikti apeliacinį skundą.

Prašymą atnaujinti terminą skundui paduoti V. M. grindžia skundžiamo akto nuorašo pavėluotu gavimu. ABTĮ 93 straipsnyje reglamentuota, kad jeigu įstatymas nenustato kitaip, per tris dienas nuo sprendimo surašymo dienos bylos šalims <…>, kurie nedalyvavo teismo posėdyje, išsiunčiami administracinio teismo sprendimo nuorašai. Ši teisės norma laikytina vienu iš teisės apskųsti administracinio teisės pažeidimo byloje priimtą nutarimą užtikrinimo pagrindų. Iš Kauno apygardos administracinio teismo lydraščio (b. l. 188) matyti, kad skundžiamo nutarimo nuorašas V. M. turėjo būti išsiųstas 2009 m. lapkričio 16 d., tačiau pareiškėjas nurodo, kad minėtą dieną siųsto nutarimo nuorašo negavo. Atsižvelgiant į tai, kad Kauno apygardos administracinio teismo 2009 m. lapkričio 16 d.nutarimo nuorašas siųstas neregistruotu laišku, teisėjų kolegija neturi pagrindo abejoti V. M. nurodyta aplinkybe, kad skundžiamo nutarimo nuorašą jis gavo tik su Kauno apygardos administracinio teismo 2009 m. gruodžio 8 d. lydraščiu. Pateiktas vokas patvirtina, kad pastarąjį, tai yra jau įsiteisėjusį nutarimo nuorašą, V. M. gavo 2009 m. gruodžio 15 d.

Pažymėtina, kad gavęs nutarimo nuorašą, V. M. operatyviai paruošė ir pateikė teismui apeliacinį skundą. Atsižvelgiant į išdėstytas aplinkybes, konstatuotina, kad terminas apeliaciniam skundui paduoti buvo praleistas dėl svarbių, objektyvių priežasčių, todėl jis atnaujintinas.

Pateiktas apeliacinis skundas iš esmės atitinka Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo (toliau – ir ABTĮ) 130 straipsnyje nustatytus reikalavimus, jis priimtinas nagrinėti.

Administracinių bylų teisenos įstatymo 135 straipsnio 2 dalyje nustatyta, kad apeliacinės instancijos teismas išsiunčia dalyvaujantiems apeliaciniame procese asmenims apeliacinio skundo ir jo priedų nuorašus, reikalaudamas per keturiolika dienų raštu pateikti apeliacinės instancijos teismui išsamius atsiliepimus į apeliacinį skundą.

Rezoliucinė dalis

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo 122 straipsnio 5 dalimi, 127 straipsnio 2 dalimi, 128 straipsniu, 134 straipsnio 1 dalimi, 135 straipsnio 2 dalimi, teisėjų kolegija

nutaria:

V. M. prašymą patenkinti ir atnaujinti apeliacinio skundo padavimo terminą dėl Kauno apygardos administracinio teismo 2009 m. lapkričio 16 d. nutarimo.

Apeliacinį skundą priimti nagrinėjimui.

Išsiųsti kitiems proceso dalyviams apeliacinio skundo nuorašus ir pasiūlyti per keturiolika dienų pateikti išsamius atsiliepimus į jį.

Nutartis neskundžiama.

Teisėjai Antanas AblingisRičardas PiličiauskasVirgilijus Valančius