- Teismas
- Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas
- Dokumentas
- Nutartis
- Data
- 2011-02-04
- Bylos Nr.
- N-575-3143-11
- Bylos rūšis
- administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla
- Teisėjai
- Antanas Ablingis (pirm.), Ričardas Piličiauskas (pran.), Virgilijus Valančius
Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo teisėjų kolegija, susidedanti iš teisėjų Antano Ablingio (kolegijos pirmininkas), Ričardo Piličiausko (pranešėjas) ir Virgilijaus Valančiaus, teismo posėdyje rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo R. Š. prašymą atnaujinti praleistą apeliacinio skundo padavimo terminą dėl Panevėžio apygardos administracinio teismo 2010 m. gruodžio 10 d. nutarties R. Š. administracinio teisės pažeidimo byloje apskundimo.
Aprašomoji dalis
Teisėjų kolegija nustatė:
I.
R. Š. Utenos regiono aplinkos apsaugos departamento Anykščių rajono agentūros valstybinio aplinkos apsaugos inspektoriaus 2010 m. rugpjūčio 24 d. nutarimu (toliau – ir Nutarimas) nubaustas už pažeidimo, numatyto Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso 85 straipsnio 4 dalyje, padarymą teisės medžioti atėmimu dvejiems metams su ginklo „Bars“ Nr. 5-219 5,6x39 konfiskavimu.
Panevėžio apygardos administracinis teismas, išnagrinėjęs R. Š. skundą dėl Nutarimo panaikinimo ir administracinės bylos nutraukimo, 2010 m. gruodžio 10 d. nutartimi R. Š. skundą tenkino iš dalies: Nutarimą pakeitė ir vietoj teisės medžioti atėmimo dvejiems metams su ginklo „Bars“ Nr. 5-219 5,6x39 konfiskavimu skyrė 1 000 litų baudą.
R. Š. 2010 m. gruodžio 21 d. išsiuntė apeliacinį skundą dėl Panevėžio apygardos administracinio teismo 2010 m. gruodžio 10 d. nutarties panaikinimo, kartu prašydamas atnaujinti praleistą apeliacinio skundo padavimo terminą. Prašymą atnaujinti terminą apeliaciniam skundui paduoti pareiškėjas grindžia tuo, kad apie skundžiamą nutartį sužinojo tik 2010 m. gruodžio 13 d., gavęs jos nuorašą.
Motyvuojamoji dalis
Teisėjų kolegija kons tatuoja:
II.
Prašymas atnaujinti terminą apeliaciniam skundui paduoti tenkinamas.
Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo (toliau – ir ABTĮ) 128 straipsnis (įstatymo redakcija, galiojusi iki 2011 m. sausio 1 d.) numato, kad apylinkių teismų ir apygardų administracinių teismų nutarimai ir nutartys, priimti nagrinėjant administracinių teisės pažeidimų bylas pirmąja instancija, apeliacine tvarka per dešimt dienų nuo nutarimo (nutarties) paskelbimo gali būti skundžiami Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui.
Nagrinėjamu atveju nustatyta, kad skundžiama Panevėžio apygardos administracinio teismo nutartis priimta 2010 m. gruodžio 10 d., taigi vadovaujantis ABTĮ 128 straipsniu, paskutinė termino diena apeliaciniam skundui paduoti buvo 2010 m. gruodžio 20 d., tačiau R. Š. apeliacinį skundą teismui išsiuntė tik 2010 m. gruodžio 21 d. (pagal pašto spaudą ant voko), t. y. praleidęs įstatymo numatytą terminą.
Kaip ne kartą yra pažymėjęs Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas, sprendžiant termino atnaujinimo klausimą būtina nustatyti, dėl kokių priežasčių jis praleistas, svarbiomis termino praleidimo priežastimis pripažįstant tik objektyvias, nuo asmens valios nepriklausiusias aplinkybes, sutrukdžiusias asmeniui įstatymo nustatytu terminu pateikti apeliacinį skundą.
Prašymą atnaujinti terminą skundui paduoti R. Š. grindžia tuo, kad pirmosios instancijos teismo nutarties nuorašą gavo tik 2010 m. gruodžio 13 d.
Iš bylos medžiagos matyti, kad skundžiama Panevėžio apygardos administracinio teismo nutartis paskelbta R. Š. nedalyvaujant (b. l. 34). ABTĮ 93 straipsnyje reglamentuota, kad, jeigu įstatymas nenustato kitaip, per tris dienas nuo sprendimo surašymo dienos bylos šalims <…>, kurie nedalyvavo teismo posėdyje, išsiunčiami administracinio teismo sprendimo nuorašai. Ši teisės norma laikytina vienu iš teisės apskųsti administracinio teisės pažeidimo byloje priimtą nutartį užtikrinimo pagrindų. Pažymėtina, kad iš byloje esančio lydraščio (b. l. 39) matyti, jog skundžiamos nutarties nuorašas R. Š. išsiųstas 2010 m. gruodžio 13 d., t. y. nepažeidus ABTĮ 93 straipsnyje numatyto reikalavimo išsiųsti nutarties nuorašą per tris dienas, kita vertus, iki termino apeliaciniam skundui paduoti likus tik penkioms darbo dienoms.
Atsižvelgus į tai, kad ABTĮ 128 straipsnyje apsisprendimui skųsti byloje priimtą nutartį, apeliacinio skundo paruošimui ir pateikimui numatytas dešimties dienų terminas, terminas, per kurį R. Š. paruošė ir pateikė apeliacinį skundą, laikytinas protingu ir būtinu šiems veiksmams atlikti. Apeliacinės instancijos teismas nenustatė, jog apeliantas būtų piktnaudžiavęs teise paduoti skundą ar, kad žinodamas apie priimtą nutartį sąmoningai nesinaudojo savo procesinėmis teisėmis. Remiantis išdėstytomis aplinkybėmis, konstatuotina, kad terminas apeliaciniam skundui paduoti buvo praleistas dėl svarbių, objektyvių priežasčių, todėl jis atnaujintinas.
Pateiktas apeliacinis skundas iš esmės atitinka ABTĮ 130 straipsnyje nustatytus reikalavimus, jis priimtinas nagrinėti.
ABTĮ 135 straipsnio 2 dalyje nustatyta, kad apeliacinės instancijos teismas išsiunčia dalyvaujantiems apeliaciniame procese asmenims apeliacinio skundo ir jo priedų nuorašus, reikalaudamas per keturiolika dienų raštu pateikti apeliacinės instancijos teismui išsamius atsiliepimus į apeliacinį skundą.
Rezoliucinė dalis
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo 122 straipsnio 5 dalimi, 127 straipsnio 2 dalimi, 128 straipsniu, 134 straipsnio 1 dalimi, 135 straipsnio 2 dalimi, teisėjų kolegija
nutaria:
R. Š. prašymą tenkinti ir atnaujinti apeliacinio skundo padavimo terminą dėl Panevėžio apygardos administracinio teismo 2010 m. gruodžio 10 d. nutarties.
Apeliacinį skundą priimti nagrinėjimui.
Išsiųsti kitiems proceso dalyviams apeliacinio skundo nuorašus ir pasiūlyti per keturiolika dienų pateikti išsamius atsiliepimus į jį.
Nutartis neskundžiama.