- Teismas
- Kauno apylinkės teismo Kauno rūmai
- Dokumentas
- Nutartis
- Data
- 2023-06-30
- Bylos Nr.
- II-713-408/2023
- Teisminio proceso Nr.
- 4-69-3-00560-2023-0
- Bylos rūšis
- administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla
- Instancija
- I-a instancija
- Rezultatas
- Atsisakyti priimti skundą
- Teisėjas
- Virginijus Kalkauskas (pirm.)
- Institucija
- Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Administracinių nusižengimų bylų nagrinėjimo skyrius
Kauno apylinkės teismo Kauno rūmų teisėjas Virginijus Kalkauskas, rašytinio proceso tvarka sprendė A. D. skundo dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje priėmimo klausimą.
Aprašomoji dalis
Teismas nustatė:
Kauno apylinkės teismo Kauno rūmuose gautas asmens, patraukto administracinėn atsakomybėn – A. D. skundas dėl ne teismo tvarka priimto Kauno AVPK Administracinių bylų nusižengimo skyriaus (toliau Institucija) vyriausiojo tyrėjo Ričardo Kiaulakio 2023 m. balandžio 14 d. nutarimo administracinio nusižengimo byloje ROIK: 23195822822.
Motyvuojamoji dalis
Skundą atsisakytina priimti.
Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimo kodekso (toliau – ANK) 626 straipsnio 1 dalyje numatyta, kad skundo dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje priėmimo klausimą sprendžia apylinkės teismas. Minėto straipsnio 3 dalies 2 punktas numato, kad apylinkės teismas motyvuota nutartimi atsisako priimti skundą dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje, kai skundas paduotas praleidus nustatytą skundo padavimo terminą ir neprašoma šio termino atnaujinti arba prašymas atnaujinti nustatytą skundo padavimo terminą nebuvo patenkintas.
ANK 623 straipsnyje numatyta, kad skundas dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje gali būti paduotas per dvidešimt kalendorinių dienų nuo nutarimo kopijos (nuorašo) išsiuntimo ar išdavimo dienos. Jeigu šis terminas praleistas dėl svarbių priežasčių, jį pareiškėjo prašymu rašytinio proceso tvarka gali atnaujinti apylinkės teismas.
Žemesnės instancijos teismas
Institucijos nutarimas buvo priimtas 2023 m. balandžio 14 d. Šiame nutarime administracinėn atsakomybėn patrauktam asmeniui A. D. išaiškinta nutarimo administracinio nusižengimo byloje apskundimo tvarka, nustatyta ANK 621–623 straipsniuose, kad skundas dėl institucijos nutarimo administracinio nusižengimo byloje gali būti paduotas per 20 kalendorinių dienų nuo nutarimo išsiuntimo ar išdavimo dienos. 2023 m. balandžio 14 d. nutarimas priimtas išnagrinėjus administracinio nusižengimo bylą nedalyvaujant A. D. ir nutarimas jam išsiųstas tą pačią dieną elektroniniu paštu (duomenys neskelbtini), kuris yra nurodytas Lietuvos Respublikos gyventojų registre ar valstybės informacinėse sistemose ar registruose, kurie naudojasi elektroniniu būdu teikiamoms paslaugoms gauti ar prievolėms vykdyti, todėl teismas konstatuoja, kad A. D. nutarimą gavo laiku ir žinojo apie jam paskirtą baudą.
Skundimo terminas skaičiuojamas nuo 2023 m. balandžio 15 d. ir dvidešimties dienų terminas suėjo 2023 m. gegužės 4 d. A. D. skundas dėl paminėto nutarimo Institucijoje gautas 2023 m. birželio 23 d., t. y. praleidus skundo padavimo terminą.
Pareiškėjas prašo atnaujinti terminą skundui paduoti. Prašyme nurodo, kad nėra gavęs jokio procesinio dokumento, priimto šioje byloje. Nesutinka su priimtu nutarimu, kadangi sistemose nurodytu el. paštu nesinaudoja ir jis buvo išsiųstas ne jam.
Praleistas terminas atlikti tam tikrą procesinį veiksmą gali būti atnaujintas, tačiau šiuo atveju teismui būtina nustatyti ar jis praleistas dėl svarbių priežasčių. Tokia teisės norma, nors ir suteikia teisę prašyti atnaujinti terminą, tačiau tuo pačiu ir įpareigoja asmenis, turinčius teisę skųsti byloje priimtą nutarimą, šia savo procesine teise naudotis operatyviai, atidžiai, rūpestingai bei sąžiningai ir užkerta kelią procesą tęsti neribotą laiką, piktnaudžiauti savo procesinėmis teisėmis. Svarbių priežasčių, dėl kurių terminas skundui paduoti gali būti atnaujintas, kriterijus yra vertinamasis požymis. ANK nėra išvardintas pavyzdinis sąrašas priežasčių, kurios laikomos svarbiomis, tai kiekvienu konkrečiu atveju sprendžia teismas, įvertinęs pateiktų aplinkybių visumą. Teismų praktikoje laikomasi nuostatos, kad praleistas skundo padavimo teismui terminas gali būti atnaujinamas tik išimtinais atvejais, jeigu jo praleidimo priežastys objektyviai buvo svarbios, t. y. nuo asmens valios nepriklausiusios aplinkybės, sutrukdžiusios jam įstatymo nustatytu terminu pateikti skundą.
Iš administracinio nusižengimo bylos medžiagos matyti, kad 2023 m. vasario 24 d. surašant administracinio nusižengimo protokolą su administraciniu nurodymu iki 2023 m. kovo 26 d. sumokėti 15 eurų baudą, pats A. D. nedalyvavo. Šis protokolas tą pačią dieną (2023 m. vasario 24 d.) išsiųstas tuo pačiu el. paštu (duomenys neskelbtini). Protokole nurodyta, kad iki nurodyto termino nesumokėjus baudos, byla bus nagrinėjama 2023 m. balandžio 14 d. Duomenys protokolo surašymo metu gauti iš informacinių sistemų, todėl teismui nekyla abejonių, kad protokole nurodyti duomenys yra teisingi. Įstatymas nedraudžia bylą nagrinėti pareiškėjui nedalyvaujant, todėl byla ir buvo išnagrinėta nedalyvaujant pareiškėjui, o nutarimas, kaip numatyta įstatyme, jam išsiųstas nedelsiant po priėmimo.
Teismas konstatuoja, kad prašyme atnaujinti terminą skundui paduoti nurodytos aplinkybės, kad nurodyti sistemose el. paštu nesinaudoja ir nutarimas išsiųstas ne jam, nėra teisiškai pakankamos ir pagrįstos, kad būtų galima tenkinti tokį prašymą. Įvertinus skunde apylinkės teismui pateiktus argumentus, konstatuotina, jog nagrinėjamu atveju nėra pagrindo prieiti prie išvados, kad egzistavo aplinkybės, objektyviai užkirtusios kelią laiku ir tinkamai pareiškėjui realizuoti savo teisę apskųsti Institucijos nutarimą.
Atsižvelgiant į tai, kas išdėstyta, konstatuotina, kad asmens patraukto administracinėn atsakomybėn skundas dėl ne teismo tvarka priimto Institucijos 2023 m. balandžio 14 d. nutarimo byloje ROIK: 23195822822 yra paduotas praleidus ANK nustatytą 20 kalendorinių dienų terminą ir nėra pagrindo jo atnaujinti, todėl jį atsisakytina priimti.
Rezoliucinė dalis
Vadovaudamasis ANK 623 straipsniu, 626 straipsnio 3, 4, 5 dalimis, teismas
nutaria:
Atsisakyti priimti A. D. skundą dėl Institucijos 2023 m. balandžio 14 d. nutarimo administracinio nusižengimo byloje ROIK: 23195822822ir skundą grąžinti jį padavusiam asmeniui.
Nutartis per 20 (dvidešimt) kalendorinių dienų nuo nutarties kopijos (nuorašo) išsiuntimo ar išdavimo dienos gali būti skundžiama Kauno apygardos teismui, skundą paduodant per Kauno apylinkės teismo Kauno rūmus.