Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo nutartis

2011-01-31 · Byla Nr. N-575-3097-11

Originalas LITEKO ↗
Teismas
Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas
Dokumentas
Nutartis
Data
2011-01-31
Bylos Nr.
N-575-3097-11
Bylos rūšis
administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla
Teisėjai
Antanas Ablingis (pirm.), Ričardas Piličiauskas (pran.), Virgilijus Valančius
Kategorijos
  • 52.4pavadinimo nepavyko patikrinti
Administracinė byla Nr. N575-3097/2011Procesinio sprendimo kategorija 52.4 (S)
LIETUVOS VYRIAUSIASIS ADMINISTRACINIS TEISMASN U T ARTIS2011 m. sausio 31 d. Vilnius

Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo teisėjų kolegija, susidedanti iš teisėjų Antano Ablingio (kolegijos pirmininkas), Ričardo Piličiausko (pranešėjas) ir Virgilijaus Valančiaus, teismo posėdyje rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos Marijampolės regiono aplinkos apsaugos departamento prašymą atnaujinti praleistą apeliacinio skundo padavimo terminą dėl Marijampolės rajono apylinkės teismo 2010 m. spalio 15 d. nutarimo M. I. administracinio teisės pažeidimo byloje apskundimo.

Aprašomoji dalis

Teisėjų kolegija nustatė:

I.

Marijampolės rajono apylinkės teismas 2010 m. spalio 15 d. nutarimu M. I. už Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso (toliau – ir ATPK) 51¹⁴ straipsnio 2 dalyje numatyto pažeidimo padarymą skyrė 200 litų baudą.

Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos Marijampolės regiono aplinkos apsaugos departamentas (toliau – ir Institucija) 2010 m. spalio 27 d. išsiuntė teismui apeliacinį skundą, kuriame prašė panaikinti Marijampolės rajono apylinkės teismo 2010 m. spalio 15 d. nutarimą ir perduoti bylą pirmosios instancijos teismui nagrinėti iš naujo.

Žemesnės instancijos teismas

Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas 2010 m. lapkričio 19 d. nutartimi atsisakė priimti Institucijos apeliacinį skundą, kadangi praleistas terminas apeliaciniam skundui paduoti ir Institucija neprašė jo atnaujinti.

2010 m. gruodžio 13 d. Lietuvos vyriausiajame administraciniame teisme gautas Institucijos apeliacinis skundas dėl Marijampolės rajono apylinkės teismo 2010 m. spalio 15 d. nutarimo panaikinimo kartu su prašymu atnaujinti praleistą apeliacinio skundo padavimo terminą. Prašymas atnaujinti terminą apeliaciniam skundui paduoti grindžiamas pavėluotu nutarimo nuorašo gavimu. Institucija nurodo, kad nutarimo nuorašą gavo tik 2010 m. spalio 21 d., t. y. likus trims darbo dienoms iki apeliacinio skundo padavimo termino pabaigos.

Motyvuojamoji dalis

Teisėjų kolegija konstatuoja:

II.

Prašymas atnaujinti terminą apeliaciniam skundui paduoti tenkinamas.

ATPK 293 straipsnyje (2000 m. rugsėjo 19 d. įstatymo Nr. VIII-1931 redakcija, galiojusi iki 2011 m. sausio 1 d.) įtvirtinta, jog skundas dėl nutarimo administracinio teisės pažeidimo byloje gali būti paduotas per dešimt dienų nuo nutarimo priėmimo dienos. Jeigu šis terminas praleistas dėl svarbių priežasčių, jį pareiškėjo prašymu gali atnaujinti atitinkamas administracinis teismas.

Nagrinėjamu atveju nustatyta, kad skundžiamas Marijampolės rajono apylinkės teismo nutarimas priimtas 2010 m. spalio 15 d., taigi vadovaujantis ATPK 293 straipsniu, paskutinė termino diena apeliaciniam skundui paduoti buvo 2010 m. spalio 25 d., tačiau Institucijos apeliacinis skundas gautas 2010 m. gruodžio 13 d. (gavimo registracijos Nr. 02-01-4678), t. y. pasibaigus įstatymo numatytam terminui.

Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos Marijampolės regiono aplinkos apsaugos departamentas pirmą kartą apeliacinį skundą, praleidęs apskundimo terminą ir nepateikęs prašymo jį atnaujinti, Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui išsiuntė 2010 m. spalio 27 d. (b. l. 17). Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui 2010 m. lapkričio 19 d. nutartimi (b. l. 22-23) atsisakius priimti apeliacinį skundą ir apeliacinį skundą su priedais grąžinus Institucijai, 2010 m. gruodžio 13 d. pakartotinai gautas Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos Marijampolės regiono aplinkos apsaugos departamento skundas kartu su prašymu atnaujinti praleistą Marijampolės rajono apylinkės teismo nutarimo apskundimo terminą.

Kaip ne kartą yra pažymėjęs Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas, sprendžiant termino atnaujinimo klausimą būtina nustatyti, dėl kokių priežasčių jis praleistas, svarbiomis termino praleidimo priežastimis pripažįstant tik objektyvias, nuo asmens valios nepriklausiusias aplinkybes, sutrukdžiusias asmeniui įstatymo nustatytu terminu pateikti apeliacinį skundą.

Prašymą atnaujinti terminą skundui paduoti Institucija grindžia skundžiamo akto nuorašo pavėluotu gavimu. Teigia, kad nutarimo nuorašą gavo tik 2010 m. spalio 21 d.

Iš skundžiamo nutarimo turinio matyti, kad Institucijos atstovas nedalyvavo teismo posėdyje, kuriame buvo nagrinėjama administracinio teisės pažeidimo byla ir priimtas nutarimas (b. l. 11-12). Pirmosios instancijos teismo lydraštis (b. l. 13) patvirtina, kad skundžiamo nutarimo nuorašas Institucijai išsiųstas 2010 m. spalio 19 d., tai yra pažeidus ATPK 288 straipsnio 2 dalyje numatytą reikalavimą išsiųsti nutarimo nuorašą per tris dienas. Ši teisės norma laikytina vienu iš teisės apskųsti administracinio teisės pažeidimo byloje priimtą nutarimą užtikrinimo pagrindų. Kaip matyti iš Institucijos pateiktos skundžiamo nutarimo kopijos su Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos Marijampolės regiono aplinkos apsaugos departamento spaudu, žyminčiu dokumento gavimo datą (gavimo registracijos Nr. K26-445), nutarimą Institucija gavo 2010 m. spalio 21 d., kai iki įstatymo numatyto termino apskųsti nutarimą pabaigos buvo likusios trys darbo dienos. Kaip minėta, Institucija pirmą kartą apeliacinį skundą Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui, nepateikusi prašymo apskundimo terminui atnaujinti, išsiuntė 2010 m. spalio 27 d. Atsižvelgus į tai, kad ATPK 293 straipsnyje apsisprendimui skųsti byloje priimtą nutarimą, apeliacinio skundo paruošimui ir pateikimui numatytas dešimties dienų terminas, terminas, per kurį Institucija paruošė ir pateikė apeliacinį skundą, laikytinas protingu ir būtinu šiems veiksmams atlikti.

Gavusi nutarimo nuorašą, Institucija operatyviai paruošė ir pateikė teismui apeliacinį skundą. Be to, gavusi Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo 2010 m. lapkričio 19 d. nutartį, Institucija taip pat nedelsdama, operatyviai pakartotinai pateikė teismui apeliacinį skundą kartu su prašymu atnaujinti praleistą terminą. Atsižvelgiant į išdėstytas aplinkybes, konstatuotina, kad terminas apeliaciniam skundui paduoti buvo praleistas dėl svarbių, objektyvių priežasčių, todėl jis atnaujintinas.

Pateiktas apeliacinis skundas iš esmės atitinka Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo 130 straipsnyje nustatytus reikalavimus, jis priimtinas nagrinėti.

Administracinių bylų teisenos įstatymo 135 straipsnio 2 dalyje nustatyta, kad apeliacinės instancijos teismas išsiunčia dalyvaujantiems apeliaciniame procese asmenims apeliacinio skundo ir jo priedų nuorašus, reikalaudamas per keturiolika dienų raštu pateikti apeliacinės instancijos teismui išsamius atsiliepimus į apeliacinį skundą.

Rezoliucinė dalis

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo 122 straipsnio 5 dalimi, 127 straipsnio 2 dalimi, 128 straipsniu, 134 straipsnio 1 dalimi, 135 straipsnio 2 dalimi, teisėjų kolegija

nutaria:

Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos Marijampolės regiono aplinkos apsaugos departamento prašymą patenkinti ir atnaujinti apeliacinio skundo padavimo terminą dėl Marijampolės rajono apylinkės teismo 2010 m. spalio 15 d. nutarimo.

Apeliacinį skundą priimti nagrinėjimui.

Išsiųsti kitiems proceso dalyviams apeliacinio skundo nuorašus ir pasiūlyti per keturiolika dienų pateikti išsamius atsiliepimus į jį.

Nutartis neskundžiama.

Teisėjai Antanas AblingisRičardas PiličiauskasVirgilijus Valančius