Vilniaus regiono apylinkės teismo nutartis

2024-03-26 · Administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla Nr. II-159-1199/2024

Originalas LITEKO ↗
Teismas
Vilniaus regiono apylinkės teismas
Dokumentas
Nutartis
Data
2024-03-26
Bylos Nr.
II-159-1199/2024
Bylos rūšis
administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla
Teisėjas
Liudmila Larionova
Advokatai
Dmitrijus Fomkinas
Kategorijos
Bylos Nr. II-159-1199/2024
Teisminio proceso Nr. 4-68-3-01106-2023-6Procesinio sprendimo kategorijos: 21.8.2; 21.8.6 (S)
VILNIAUS REGIONO APYLINKĖS TEISMASNUTARTIS2024 m. kovo 26 d.Vilnius

Vilniaus regiono apylinkės teismo Vilniaus rajono rūmų teisėja Liudmila Larionova susipažino su P. P. (P. P.) atstovo advokato Dmitrijaus Fomkino (Fomkin) skundu dėl Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Administracinių nusižengimų bylų nagrinėjimo skyriaus 2022 m. gruodžio 14 d. nutarimo administracinio nusižengimo byloje Nr. 10-ANR_N-28157-2022.

Aprašomoji dalis

Teismas nustatė:

Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Administracinių nusižengimų bylų nagrinėjimo skyrius (toliau – ir Institucija) 2022 m. gruodžio 14 d. nutarimu Nr. 10-ANR_N-28157-2022 (toliau – ir Nutarimas) P. P. (toliau – ir pareiškėjas) nubaustas pagal Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso (toliau – ir ANK) 423 straipsnio 3 dalį už tai, kad 2022 m. lapkričio 14 d. 19.34 val. (duomenys neskelbtini), vairuodamas transporto priemonę Audi 80, valst. Nr. (duomenys neskelbtini), būdamas neblaivus, kai buvo nustatytas lengvas girtumas (1,46 prom.), nepasirinko saugaus greičio ir atstumo, atsitrenkė į kitą automobilį taip jį apgadindamas bei sukeldamas eismo įvykį. P. P. paskirta administracine nuobauda – 1 200 Eur bauda, specialiosios teisės vairuoti transporto priemones atėmimas 24 mėn. ir draudimas vairuoti transporto priemones, kuriose neįrengti antialkoholiniai variklio užraktai, 18 mėn.

Minėtas Institucijos Nutarimas 2022 m. gruodžio 14 d. išsiųstas P. P. per E. pristatymo sistemą ir pristatyta e siunta 2022 m. gruodžio 14 d. 15.03 val., dėžutė egzistuojanti, yra aktyvi (b. l. 21).

Byloje esantis pareiškėjo atstovo 2023 m. sausio 2 d. skundas dėl nutarimo pakeitimo (toliau – ir Skundas), adresuotas Vilniaus miesto apylinkės teismui per Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Administracinių nusižengimų bylų nagrinėjimo skyriui, elektroniniu parašu pasirašytas pareiškėjo atstovo D. Fomkino 2023 m. sausio 2 d. (b. l. 2–10). Tačiau Institucija atsiliepime informavo, kad šis administracinio nusižengimo byloje esantis Skundas Institucijai buvo pateiktas tik 2023 m. balandžio 26 d. Atsiliepime pažymima, kad 2023 m. balandžio 26 d. skundas buvo pateiktas elektroninio laiško, kuriuo buvo teirautasi dėl skundo išnagrinėjimo rezultatų, priede. Tačiau, anot Institucijos, joks skundas 2023 m. sausio mėnesį nebuvo pateiktas. 2023 m. balandžio 26 d. gautame elektroninio laiško priede pateiktas skundas dėl policijoje naudojamų registrų sutrikimo liko neužregistruotas ir neperduotas teismui. 2023 m. rugsėjo 4 d., gavus pakartotinį skundą dėl Institucijos priimto Nutarimo, vadovaujantis Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso (toliau – ir ANK) 622 straipsnio 2 dalies nuostatomis, Institucija abu skundus dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje kartu su byla persiuntė Vilniaus miesto apylinkės teismui (b. l. 15–16).

Vilniaus miesto apylinkės teismas 2024 m. kovo 13 d. nutartimi pareiškėjo atstovo Skundą perdavė nagrinėti pagal teismingumą Vilniaus regiono apylinkės teismui (b. t. 44–45).

Byla kartu su Skundu Vilniaus regiono apylinkės teismo Vilniaus rajono rūmuose gauta 2023 m. kovo 19 d.

Motyvuojamoji dalis

Skundą atsisakytina priimti

ANK 623 straipsnyje nustatyta, kad skundas dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje gali būti paduotas per dvidešimt kalendorinių dienų nuo nutarimo kopijos (nuorašo) išsiuntimo ar išdavimo dienos. Jeigu šis terminas praleistas dėl svarbių priežasčių, jį pareiškėjo prašymu rašytinio proceso tvarka gali atnaujinti apylinkės teismas.

ANK 626 straipsnio 3 dalies 2 punkte nustatyta, kad apylinkės teismas motyvuota nutartimi atsisako priimti skundą dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje, kai skundas paduotas praleidus nustatytą skundo padavimo terminą ir neprašoma šio termino atnaujinti arba prašymas atnaujinti nustatytą skundo padavimo terminą nebuvo patenkintas.

ANK 573 straipsnio 4 dalyje nustatyta, kad šiame kodekse nustatytais atvejais ir tvarka įteikiant administracinio nusižengimo teisenoje dalyvaujančiam asmeniui ar kitiems asmenims procesinį dokumentą per E. pristatymo sistemą, kai elektroninio pristatymo dėžutė yra aktyvi, elektroniniu paštu arba kitomis elektroninių ryšių priemonėmis, procesinio dokumento įteikimo diena laikoma po procesinio dokumento išsiuntimo dienos einanti darbo diena.

Nagrinėjamu atveju nustatyta, kad Institucija rašytinio proceso tvarka P. P. priėmė 2022 m. gruodžio 14 d. Nutarimą administracinio nusižengimo byloje (ROIK: 22189347184), kuriuo jis pagal ANK 423 straipsnio 3 dalį buvo nubaustas administracine nuobauda – 1 200 Eur bauda, specialiosios teisės vairuoti transporto priemones atėmimu 24 mėn., draudimu vairuoti transporto priemones, kuriuose neįrengti antialkoholiniai variklio užraktai 18 mėn. (b. l. 19–20). Teismo turimais duomenimis, skundžiamas nutarimas P. P. buvo išsiųstas 2022 m. gruodžio 14 d. per E. pristatymo sistemą ir tą pačią dieną e siunta buvo pristatyta, elektroninio pristatymo dėžutė buvo aktyvi, siųstas buvo minėtas Nutarimas administracinio nusižengimo byloje ir pasirašytas elektroninis dokumentas ADOC (b. l. 21). Šią aplinkybę, kad pareiškėjas tuo metu gavo Nutarimą patvirtina ir tai, kad Skundas parengtas ir pasirašytas pareiškėjo atstovo 2023 m. sausio 2 d. (b. l. 2–10). Institucija atsiliepime į Skundą nurodė, kad pareiškėjo atstovo Skundas (rengimo data 2023 m. sausio 2 d.) Institucijoje sausio mėnesį nebuvo gautas, o pateiktas Institucijai tik 2023 m. balandžio 26 d. (b. l. 15–16). Pažymėtina, kad byloje nėra jokių duomenų, patvirtinančių, kad Skundas pareiškėjo atstovo Institucijai buvo pateiktas įstatymo nustatytu terminu, t. y. iki 2023 m. sausio 4 d. Skunde esantis 2023 m. sausio 2 d. elektroninis parašas tik patvirtina Skundo pasirašymo faktą, bet iš jo negalima spręsti dėl šio Skundo pateikimo Institucijai dienos.

Vilniaus regiono apylinkės teismo Vilniaus rajono rūmuose pareiškėjo skundas buvo gautas 2024 m. kovo 19 d., nutarimą priėmusiai Institucijai skundas buvo pateiktas 2022 m. balandžio 26 d. Minėta, kad paskutine skundo padavimo diena laikytina 2023 m. sausio 4 d. Bylos duomenimis, Skundas pirmą kartą Institucijai buvo pateiktas tik 2023 m. balandžio 26 d., t. y. praleidus įstatyme nustatytą dvidešimties kalendorinių dienų terminą. Pažymėtina, kad, praleidęs įstatyme nustatytą skundo padavimo terminą, pareiškėjo atstovas neprašo teismo jo atnaujinti ir nenurodo išsamesnių pavėluoto skundo pateikimo priežasčių. Teismas savo iniciatyva, nesant atitinkamo prašymo ir jame nurodytinų aplinkybių pagrindžiančių duomenų, šio klausimo spręsti negali.

Įvertinus pirmiau aptartas aplinkybes, P. P. atstovo advokato D. Fomkino skundą dėl Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Administracinių nusižengimų bylų nagrinėjimo skyriaus 2022 m. gruodžio 14 d. nutarimo Nr. 10-ANR_N-28157-2022, atsisakytina priimti.

Pareiškėjui išaiškintina, kad atsisakymas priimti skundą dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje nekliudo vėl kreiptis su skundu, tačiau pažymėtina, kad, praleidęs įstatymo nustatytą terminą skundui paduoti, pareiškėjas privalo pateikti prašymą atnaujinti praleistą terminą. Toks prašymas privalo būti argumentuotas, prie prašymo turi būti pridėti įrodymai, pagrindžiantys jame išdėstytas aplinkybes. Pažymėtina, kad pateikus teismui atitinkamą prašymą, bus įvertintos visos šiam klausimui spręsti reikšmingos aplinkybės, tarp jų ir aptartos šioje teismo nutartyje.

Rezoliucinė dalis

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 622 straipsnio 2 dalimi, 624 straipsniu, 625 straipsniu, 626 straipsnio 3 dalies 2 punktu, 4, 5 dalimis, teismas

nutaria:

Atsisakyti priimti pareiškėjo P. P. (P. P.) atstovo advokato Dmitrijaus Fomkino (Fomkin) skundą dėl Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Administracinių nusižengimų bylų nagrinėjimo skyriaus 2022 m. gruodžio 14 d. nutarimo Nr. 10-ANR_N-28157-2022 (ROIK: 22189347184).

Dėl šios nutarties gali būti paduotas atskirasis skundas per dvidešimt kalendorinių dienų nuo nutarties kopijos (nuorašo) išsiuntimo ar išdavimo dienos, skundą paduodant Vilniaus apygardos teismui per Vilniaus regiono apylinkės teismo Vilniaus rajono rūmus.

Teisėja Liudmila Larionova