- Teismas
- Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas
- Dokumentas
- Nutartis
- Data
- 2010-12-31
- Bylos Nr.
- N-575-8510-10
- Bylos rūšis
- administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla
- Teisėjai
- Antanas Ablingis (pirm.), Ričardas Piličiauskas (pran.), Virgilijus Valančius
- Kategorijos
- 52.4pavadinimo nepavyko patikrinti
Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo teisėjų kolegija, susidedanti iš teisėjų Antano Ablingio (kolegijos pirmininkas), Ričardo Piličiausko (pranešėjas) ir Virgilijaus Valančiaus, teismo posėdyje rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo Utenos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Visagino policijos komisariato prašymą atnaujinti praleistą apeliacinio skundo padavimo terminą dėl Visagino miesto apylinkės teismo 2010 m. spalio 19 d. nutarimo D. P. (D. P.) administracinio teisės pažeidimo byloje apskundimo.
Aprašomoji dalis
Teisėjų kolegija nustatė:
I.
Visagino miesto apylinkės teismas 2010 m. spalio 19 d. nutarimu atmetė Utenos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Visagino policijos komisariato (toliau – ir Institucija) teikimą dėl Visagino miesto apylinkės teismo 2010 m. birželio 4 d. nutarimo nevykdymo D. P. atžvilgiu.
Institucija 2010 m. spalio 22 d. išsiuntė apeliacinį skundą dėl Visagino miesto apylinkės teismo 2010 m. birželio 4 d. nutarimo panaikinimo, tačiau Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas 2010 m. lapkričio 12 d. nutartimi atsisakė priimti Institucijos skundą, kadangi praleistas terminas apeliaciniam skundui paduoti ir nepateiktas prašymas jį atnaujinti.
2010 m. lapkričio 26 d. Institucija išsiuntė apeliacinį skundą dėl Visagino miesto apylinkės teismo 2010 m. spalio 19 d. nutarimo panaikinimo kartu su prašymu atnaujinti praleistą apeliacinio skundo padavimo terminą. Prašymas atnaujinti terminą apeliaciniam skundui paduoti grindžiamas aplinkybe, kad pateikiant apeliacinį skundą pirmą kartą buvo padaryta tekstinė klaida, prašant peržiūrėti ne 2010 m. spalio 19 d., o 2010 m. birželio 4 d. nutarimą. Pažymi, kad apeliacinis skundas dėl Visagino miesto apylinkės teismo 2010 m. spalio 19 d. nutarimo buvo išsiųstas laiku.
Motyvuojamoji dalis
Teisėjų kolegija konstatuoja:
II.
Prašymas atnaujinti terminą apeliaciniam skundui paduoti tenkinamas.
ATPK 293 straipsnyje įtvirtinta, jog skundas dėl nutarimo administracinio teisės pažeidimo byloje gali būti paduotas per dešimt dienų nuo nutarimo priėmimo dienos. Jeigu šis terminas praleistas dėl svarbių priežasčių, jį pareiškėjo prašymu gali atnaujinti atitinkamas administracinis teismas.
Nagrinėjamu atveju nustatyta, kad skundžiamas Visagino miesto apylinkės teismo nutarimas priimtas 2010 m. spalio 19 d., taigi vadovaujantis ATPK 293 straipsniu, paskutinė termino diena apeliaciniam skundui paduoti buvo 2010 m. spalio 29 d., tačiau Institucija apeliacinį skundą teismui išsiuntė tik 2010 m. lapkričio 26 d. (pagal pašto spaudą ant voko), t. y. praleidusi įstatymo numatytą terminą.
Utenos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Visagino policijos komisariatas pirmą kartą apeliacinį skundą, netiksliai suformulavęs prašymą, Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui išsiuntė 2010 m. spalio 22 d. (b. l. 24). Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui 2010 m. lapkričio 12 d. nutartimi (b. l. 27-28) atsisakius priimti apeliacinį skundą ir apeliacinį skundą su priedais grąžinus Institucijai, 2010 m. lapkričio 26 d. pakartotinai gautas Utenos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Visagino policijos komisariato skundas kartu su prašymu atnaujinti praleistą nutarimo apskundimo terminą.
Kaip ne kartą yra pažymėjęs Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas, sprendžiant termino atnaujinimo klausimą būtina nustatyti, dėl kokių priežasčių jis praleistas, svarbiomis termino praleidimo priežastimis pripažįstant tik objektyvias, nuo asmens valios nepriklausiusias aplinkybes, sutrukdžiusias asmeniui įstatymo nustatytu terminu pateikti apeliacinį skundą.
Iš byloje esančios medžiagos matyti, kad skundžiamas nutarimas buvo priimtas nekviečiant į posėdį šalių, todėl Institucijos teikimas Visagino miesto apylinkės teisme buvo išnagrinėtas ir skundžiamas nutarimas priimtas Institucijos atstovui nedalyvaujant. ATPK 288 straipsnio 2 dalyje numatyta, kad nutarimo nuorašas per tris dienas įteikiamas arba išsiunčiamas asmeniui, dėl kurio nutarimas priimtas, organui, kurio pareigūnas surašė administracinio teisės pažeidimo protokolą, taip pat nukentėjusiajam. Ši teisės norma laikytina vienu iš teisės apskųsti administracinio teisės pažeidimo byloje priimtą nutarimą užtikrinimo pagrindų. Iš pirmosios instancijos teismo lydraščio (b. l. 15) matyti, kad nutarimo nuorašas Institucijai išsiųstas 2010 m. spalio 19 d., t. y. nepraleidus ATPK 288 straipsnyje nustatyto trijų dienų termino.
Nustatyta, jog Institucija pirmą kartą pateikdama apeliacinį skundą dėl Visagino miesto apylinkės teismo nutarimo panaikinimo netiksliai suformulavo prašymą. Iš apeliacinio skundo turinio (b. l. 17-18) matyti, kad buvo siekiama apskųsti ne Visagino miesto 2010 m. birželio 4 d., o 2010 m. spalio 19 d. nutarimą, kuriuo pirmosios instancijos teismas atmetė Institucijos teikimą. Pažymėtina, kad minėta tekstinė klaida apsunkino Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo galimybę teisingai įvertinti apeliacinį skundą. Kaip minėta, Institucija pirmą kartą apeliacinį skundą Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui, neteisingai suformulavusi prašymą, išsiuntė 2010 m. spalio 22 d. Atsižvelgus į tai, kad ATPK 293 straipsnyje apsisprendimui skųsti byloje priimtą nutarimą, apeliacinio skundo paruošimui ir pateikimui numatytas dešimties dienų terminas, terminas, per kurį Institucija paruošė ir pateikė apeliacinį skundą, laikytinas protingu ir būtinu šiems veiksmams atlikti.
Gavusi nutarimo nuorašą, Institucija operatyviai paruošė ir pateikė teismui apeliacinį skundą. Be to, gavusi Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo 2010 m. lapkričio 12 d. nutartį, Institucija taip pat nedelsdama, operatyviai pakartotinai pateikė teismui apeliacinį skundą kartu su prašymu atnaujinti praleistą terminą. Apeliacinės instancijos teismas nenustatė, jog Institucija būtų piktnaudžiavusi teise paduoti skundą ar kad žinodama apie priimtą nutarimą sąmoningai nesinaudojo procesinėmis teisėmis. Atsižvelgiant į išdėstytas aplinkybes, konstatuotina, kad terminas apeliaciniam skundui paduoti buvo praleistas dėl svarbių, objektyvių priežasčių, todėl jis atnaujintinas.
Pateiktas apeliacinis skundas iš esmės atitinka Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo 130 straipsnyje nustatytus reikalavimus, jis priimtinas nagrinėti.
Administracinių bylų teisenos įstatymo 135 straipsnio 2 dalyje nustatyta, kad apeliacinės instancijos teismas išsiunčia dalyvaujantiems apeliaciniame procese asmenims apeliacinio skundo ir jo priedų nuorašus, reikalaudamas per keturiolika dienų raštu pateikti apeliacinės instancijos teismui išsamius atsiliepimus į apeliacinį skundą.
Rezoliucinė dalis
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo 122 straipsnio 5 dalimi, 127 straipsnio 2 dalimi, 128 straipsniu, 134 straipsnio 1 dalimi, 135 straipsnio 2 dalimi, teisėjų kolegija
nutaria:
Utenos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Visagino policijos komisariato prašymą patenkinti ir atnaujinti apeliacinio skundo padavimo terminą dėl Visagino miesto apylinkės teismo 2010 m. spalio 19 d. nutarimo.
Apeliacinį skundą priimti nagrinėjimui.
Išsiųsti kitiems proceso dalyviams apeliacinio skundo nuorašus ir pasiūlyti per keturiolika dienų pateikti išsamius atsiliepimus į jį.
Nutartis neskundžiama.