- Teismas
- Vilniaus apygardos teismas
- Dokumentas
- Nutartis
- Data
- 2025-10-22
- Bylos Nr.
- eAN2-415-957/2025
- Teisminio proceso Nr.
- 4-68-3-01454-2025-4
- Bylos rūšis
- administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla
- Teisėjas
- Marijus Kursevičius
- Pažeidėjas
- A. M.
- Kategorijos
- 17.11.6pavadinimo nepavyko patikrinti
- 22.8.3pavadinimo nepavyko patikrinti
- 22.8.6pavadinimo nepavyko patikrinti
Vilniaus apygardos teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjas Marijus Kursevičius rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo administracinėn atsakomybėn patraukto asmens A. M. (A. M.) (toliau – ir pareiškėjas) atskirąjį skundą dėl Vilniaus miesto apylinkės teismo 2025 m. rugsėjo 25 d. nutarties, kuria netenkintas pareiškėjo prašymas atnaujinti terminą skundui dėl Vilniaus apskrities Vyriausiojo policijos komisariato (toliau – ir Institucija) 2025 m. gegužės 21 d. nutarimo administracinio nusižengimo byloje Nr. 10-ANR_N-12419-2025 pateikti.
Aprašomoji dalis
Teismas nustatė:
I. Priimtų procesinių sprendimų esmė
1. A. M. Institucijos 2025 m. gegužės 21 d. nutarimu pagal Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso (toliau – ir ANK) 422 straipsnio 5 dalį nubaustas 800 Eur bauda bei jam paskirta administracinio poveikio priemonė – specialiosios teisės (vairuoti transporto priemones) atėmimas – 12 mėnesių už tai, kad 2025 m. gegužės 1 d., 4.28 val., Vilniuje, T. Narbuto gatvėje vairavo transporto priemonę Volkswagen Passat (Valst. Nr. (duomenys neskelbtini) būdamas neblaivus, kai nustatytas 0,62 promilės neblaivumo laipsnis.
2. Vilniaus miesto apylinkės teisme 2025 m. rugsėjo 23 d. gautas Institucijos persiųstas A. M. prašymas atnaujinti praleistą terminą skundui dėl Institucijos 2025 m. gegužės 21 d. nutarimo paduoti.
3. Skundžiama Vilniaus miesto apylinkės teismo 2025 m. rugsėjo 25 d. nutartimi netenkintas A. M. prašymas dėl Institucijos 2024 m. liepos 18 d. nutarimo apskundimo termino atnaujinimo.
II. Atskirojo skundo ir atsiliepimo argumentai
4. Atskiruoju skundu A. M. prašo panaikinti Vilniaus miesto apylinkės teismo 2025 m. rugsėjo 25 d. nutartį ir atnaujinti praleistą terminą skundui paduoti bei leisti nagrinėti klausimą dėl antialkoholinių vairo užraktų programos taikymo.
4.1. Pareiškėjo teigimu, jis 025 m. gegužės 22 ir 23 dienomis kreipėsi dėl antialkoholinių vairo užraktų programos taikymo, o policija informavo, kad jis turi kreiptis į teismą. Vis tik pareiškėjas teigia nesupratęs, kad reikia formalaus skundo, o jis ir nesiekė ginčyti paskirtos baudos ar termino bei bijojo, kad skundas bus suprastas kaip nesutikimas su nutarimu, todėl pateikė tik atskirą prašymą dėl antialkoholinių vairo užraktų programos taikymo. Pasak pareiškėjo, šios aplinkybės nulėmė, kad jis praleido 20 dienų nutarimo apskundimo terminą.
4.2. Skunde pareiškėjas nurodo, kad iš karto kreipėsi į instituciją, todėl akivaizdu, jog neturėjo noro vilkinti ar piktnaudžiauti proceso. Objektyviai nesuprato, jog formalus skundas būtinas net tuo atveju, kai neginčija pačios baudos, o policijos atsakymai nesukūrė aiškumo.
Atsiliepimas
5. Atsiliepimu Institucijos atstovas prašo pareiškėjo atskirąjį skundą atmesti kaip nepagrįstą ir palikti galioti skundžiamą nutartį nepakeistą.
Motyvuojamoji dalis
III. Aukštesnės instancijos teismo argumentai ir išaiškinimai
6. A. M. atskirasis skundas netenkinamas.
7. ANK 656 straipsnio 2 dalyje įtvirtinta, kad atskiriesiems skundams paduoti ir nagrinėti taikomos administracinių nusižengimų teiseną apygardos teisme reglamentuojančios taisyklės, išskyrus ANK 656 straipsnyje nurodytas išimtis. ANK 652 straipsnio 1 dalyje numatyta tai, kad apygardos teismas, nagrinėdamas bylą dėl apeliacinio skundo administracinio nusižengimo byloje, patikrina teismo priimto nutarimo (nutarties) administracinio nusižengimo byloje teisėtumą ir pagrįstumą.
8. Aukštesnysis teismas, įvertinęs administracinio nusižengimo bylos medžiagą ir atskirojo skundo bei atsiliepimo argumentus, sprendžia, jog skundžiama Vilniaus miesto apylinkės teismo 2025 m. rugsėjo 25 d. nutartis teisėta ir pagrįsta.
9. ANK 626 straipsnio 3 dalyje numatyta, kad apylinkės teismas motyvuota nutartimi atsisako priimti skundą dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje, kai: 1) skundą paduoda asmuo, neturintis teisės jo paduoti; 2) skundas paduotas praleidus nustatytą skundo padavimo terminą ir neprašoma šio termino atnaujinti arba prašymas atnaujinti nustatytą skundo padavimo terminą nebuvo patenkintas.
10. ANK 623 straipsnyje numatyta, kad skundas dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje gali būti paduotas per dvidešimt kalendorinių dienų nuo nutarimo kopijos (nuorašo) išsiuntimo ar išdavimo dienos. Jeigu šis terminas praleistas dėl svarbių priežasčių, jį pareiškėjo prašymu rašytinio proceso tvarka gali atnaujinti apylinkės teismas. Pagal teismų praktiką, svarbiomis priežastimis pripažįstamos tokios aplinkybės, kurios objektyviai kliudė ar sudarė kliūtis pareiškėjui realizuoti savo teisę kreiptis į teismą. Teismo diskrecijai paliekama spręsti, kokias priežastis pripažinti svarbiomis, atsižvelgiant į faktines konkrečios bylos aplinkybes. Kadangi įstatymų leidėjas, nustatydamas terminus procesiniams veiksmams atlikti, siekia užtikrinti teisinių santykių stabilumą, praleistas terminas gali būti atnaujinamas tik išimtiniais atvejais, jeigu jo praleidimo priežastys tikrai buvo svarbios, išskirtinės. Teismų praktikoje nuosekliai laikomasi pozicijos, kad priežastimis, kurių pagrindu gali būti atnaujintas praleistas terminas skundui paduoti, laikytinos tik tos aplinkybės, kurios objektyviai trukdė ar sudarė kliūtis pareiškėjui realizuoti teisę kreiptis į teismą, kuriomis galima pagrįsti visą termino skundui paduoti praleidimo laikotarpį ir kurios yra patvirtintos įrodymais. Taip pat pabrėžtina, kad įstatyme numatytas neilgas terminas skundui paduoti įpareigoja asmenis, turinčius teisę skųsti byloje priimtą procesinį sprendimą, šia savo procesine teise naudotis operatyviai, atidžiai, rūpestingai ir sąžiningai, nes priešingu atveju jų procesinė teisė teikti byloje skundą nebus ginama.
11. Nagrinėjamu atveju nustatyta, kad A. M. praleido įstatyme nustatytą terminą pateikti skundą dėl Institucijos 2025 m. gegužės 21 d. priimto nutarimo. Iš bylos medžiagos matyti, kad šioje administracinio nusižengimo byloje 2025 m. gegužės 1 d. A. M. buvo surašytas ir įteiktas administracinio nusižengimo protokolas, kuriame nurodyta bylos nagrinėjimo vieta ir data – 2025 m. gegužės 21 d., 13 val. A. M. bylos nagrinėjime nedalyvavo, tačiau iš bylos medžiagos matyti, kad jo atžvilgiu priimtas 2025 m. gegužės 21 d. nutarimas, kuris jam įteiktas 2025 m. gegužės 21 d. jį išsiunčiant jo paties nurodytu el. paštu (duomenys neskelbtini), ginčo, kad jis šį nutarimą gavo nėra. Taigi, paskutinė skundo dėl minėto nutarimo padavimo diena buvo 2025 m. birželio 10 d., tačiau pareiškėjas skundą bei prašymą atnaujinti nutarimo apskundimo terminą pateikė tik 2025 m. rugsėjo 12 d., t. y. praleidęs apskundimo terminą daugiau nei trimis mėnesiais.
12. Apygardos teismas pažymi, kad pareiškėjo skunde nurodomos apskundimo termino praleidimo priežastys negali būti pripažintos svarbiomis ir objektyviai sutrukdžiusiomis skundą pateikti ANK 623 straipsnyje numatytu 20 dienų terminu. Iš bylos medžiagos matyti, kad pareiškėjas, 2025 m. gegužės 21 d. gavęs skundžiamą nutarimą, 2025 m. gegužės 22 d. el. paštu kreipėsi į Instituciją prašydamas „... apsvarstyti galimybę man grąžinti teisę vairuoti anksčiau nei baigsis paskirtas laikotarpis, su sąlyga, kad vairuosiu tik transporto priemones, turinčias įrengtą alkobloką“. Institucija į šį pareiškėjo prašymą 2025 m. gegužės 23 d. el. paštu pateikė atsakymą, kuriame išaiškino, kad pareiškėjas jo atžvilgiu priimtą nutarimą gali skųsti teismui per dvidešimt kalendorinių dienų nuo nutarimo kopijos išsiuntimo ar išdavimo dienos (ANK 623 straipsnis), turi būti paduodamas per nutarimą byloje priėmusią instituciją (ANK 622 straipsnis). Tą pačią 2025 m. gegužės 23 d. pareiškėjas el. paštu patikslino, kad ankstesnis jo prašymas „...nebuvo skundas dėl nutarimo, o prašymas dėl teisės vairuoti grąžinimo su alkobloko sąlyga, vadovaujantis ANK 42 straipsnio 5 dalimi“. Institucija 2025 m. gegužės 27 d. dar kartą pareiškėją e. paštu informavo, kad atsižvelgiant į tai, jog buvo priimtas nutarimas, pareiškėjas gali pateikti tik skundą nustatyta tvarka. Taigi, pareiškėjas apie teisę teikti skundą dėl nutarimo buvo aiškiai informuotas du kartus dar nesuėjus jo atžvilgiu priimto nutarimo apskundimo terminui, nepaisant to, skundą jis pateikė praėjus trims mėnesiams po jo įsiteisėjimo. Esant tokioms aplinkybėms apylinkės teismas pagrįstai sprendė, jog pagrindo išvadai, kad pareiškėjas skundo dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje pateikimo terminą praleido dėl objektyvių ir nuo pareiškėjo valios nepriklausančių priežasčių, nėra.
13. Pažymėtina, kad įvertinus pareiškėjo pavėluotai pateikto skundo turinį ir apimtį, taip pat bylos aplinkybes, nėra pagrindo spręsti, kad jo skunde nurodomos aplinkybės neva sutrukdė pateikti skundą nustatytu terminu, kadangi net ir po 2025 m. gegužės 27 d. Institucijos pateikto antrojo atsakymo iki nutarimo apskundimo termino pabaigos 2025 m. birželio 10 d., pareiškėjas turėjo pakankamai laiko savo teisei realizuoti.
14. Apygardos teismas, įvertinęs visa tai, kas buvo aptarta anksčiau, pritardamas žemesniojo teismo argumentams, konstatuoja, kad Vilniaus miesto apylinkės teismo 2025 m. rugsėjo 25 d. nutartis pagrįsta ir teisėta, jos naikinti pareiškėjo skunde nurodomais argumentais nėra nei faktinio, nei teisinio pagrindo.
Rezoliucinė dalis
Teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 656 straipsnio 5 dalimi, 6 dalies 1 punktu,
nutaria:
Palikti Vilniaus miesto apylinkės teismo 2025 m. rugsėjo 25 d. nutartį nepakeistą.
Nutartis yra galutinė ir neskundžiama.