Vilniaus apygardos teismo nutartis

2024-01-29 · Administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla Nr. AN2-32-817/2024

Originalas LITEKO ↗
Teismas
Vilniaus apygardos teismas
Dokumentas
Nutartis
Data
2024-01-29
Bylos Nr.
AN2-32-817/2024
Teisminio proceso Nr.
4-68-3-01456-2023-4
Bylos rūšis
administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla
Teisėjas
Ieva Gavelytė-Kalytienė
Pažeidėjas
R. F.
Kategorijos
Administracinio nusižengimo byla Nr. AN2-32-817/2024Teisminio proceso Nr. 4-68-3-01456-2023-4Procesinio sprendimo kategorijos: 21.11.13. (S)
VILNIAUS APYGARDOS TEISMASNUTARTISLIETUVOS RESPUBLIKOS VARDU2024 m. sausio 29 d.Vilnius

Vilniaus apygardos teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėja Ieva Gavelytė-Kalytienė, teismo posėdyje rašytinio proceso tvarka, išnagrinėjo administracinėn atsakomybėn patraukto asmens R. F. (toliau – pareiškėja) atskirąjį skundą dėl Vilniaus miesto apylinkės teismo 2023 m. gruodžio 1 d. nutarties, kuria atsisakyta priimti R. F. skundą dėl Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Administracinių bylų nagrinėjimo skyriaus 2023 m. spalio 12 d. nutarimo, priimto administracinio nusižengimo byloje Nr. (duomenys neskelbtini).

Aprašomoji dalis

Teismas nustatė:

I. Priimtų sprendimų esmė

1. Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Administracinių bylų nagrinėjimo skyriaus vyresniosios tyrėjos A. G. 2023 m. spalio 12 d. nutarimu Nr. (duomenys neskelbtini) R. F. pripažinta kalta padariusi administracinį nusižengimą, numatytą Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso (toliau – ANK) 488 straipsnio 1 dalyje, dėl to, kad ji, 2023 m. rugpjūčio 11 d., vakaro ir nakties metu, t. y. nuo 20.30 val. iki 00.00 val., gyvenamojoje patalpoje, bute, adresu (duomenys neskelbtini), triukšmavo, šūkavo ir tai trikdė gyventojų ramybę bei poilsį. Už šio administracinio nusižengimo padarymą R. F. paskirta administracinė nuobauda – 140 Eur bauda. Taip pat, vadovaujantis ANK 565¹ straipsnio 1 dalies 1 punktu, šiuo nutarimu R. F. atžvilgiu nutraukta administracinė teisena pagal ANK 492 straipsnio 1 dalį.

Šalies argumentai

2. Nesutikdama su minėtu Institucijos nutarimu, pareiškėja R. F. pateikė skundą Vilniaus miesto apylinkės teismui, kuriuo prašė panaikinti Institucijos nutarimą. Skunde nurodoma, kad ji jai inkriminuojamo administracinio nusižengimo nepadarė. Skunde pažymima, jog ankstesnių jos atžvilgiu surašytų administracinio nusižengimo protokolų ji rimtai nevertino, paskirtas baudas mokėjo, tačiau po paskutinio atvejo reaguos ir skųs visus priimtus sprendimus.

Žemesnės instancijos teismas

3. Skundžiama Vilniaus miesto apylinkės teismo 2023 m. gruodžio 1 d. nutartimi atsisakyta priimti R. F. skundą dėl Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Administracinių bylų nagrinėjimo skyriaus 2023 m. spalio 12 d. nutarimo, priimto administracinio nusižengimo byloje Nr. (duomenys neskelbtini). Nutartis motyvuojama tuo, kad pareiškėjos R. F. skundas paduotas praleidus nustatytą skundo padavimo terminą, nenurodomos jokios objektyvios aplinkybės, lėmusios termino skundui paduoti praleidimą, ir teismo neprašoma šio termino atnaujinti.

II. Atskirojo skundo, atsiliepimo į jį teisiniai argumentai ir prašymai

4. Atskiruoju skundu R. F. prašo nagrinėti jos skundą dėl Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Administracinių bylų nagrinėjimo skyriaus 2023 m. spalio 12 d. nutarimo Nr. (duomenys neskelbtini).

Atsiliepimas

5. Atskirajame skunde nurodoma, jog pirmosios instancijos teismas nepagrįstai atsisakė priimti jos skundą dėl Institucijos 2023 m. spalio 12 d. nutarimo Nr. (duomenys neskelbtini), kadangi jos skundas per EPP buvo pateiktas nepraleidus nustatyto skundo padavimo termino, t. y. iki 2023 m. lapkričio 3 d. Nors pranešimas iš Valstybinės mokesčių inspekcijos apie gautą skundą buvo gautas tik 2023 m. lapkričio 7 d., tačiau skundas buvo pateiktas 2023 m. spalio 30 d. Pareiškėjos vertinimu, šiuo atveju yra sistemos klaida, kadangi Valstybinės mokesčių inspekcijos pranešimo skliaustuose pažymėta skundo gavimo data yra 2023 m. spalio 30 d.

6. Atsiliepimu Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Administracinių bylų nagrinėjimo skyrius prašo tenkinti R. F. atskirąjį skundą, panaikinti Vilniaus miesto apylinkės teismo 2023 m. gruodžio 1 d. nutartį ir administracinio nusižengimo byla grąžinti pirmosios instancijos teismui nagrinėti iš naujo.

7. Atsiliepime nurodoma, kad pareiškėja R. F. skundą dėl Institucijos 2023 m. spalio 12 d. nutarimo Nr. (duomenys neskelbtini) pateikė per EPP 2023 m. spalio 30 d., kuris buvo užregistruotas Administracinių nusižengimų registre 2023 m. lapkričio 6 d., t. y. nepraleidus ANK 623 straipsnyje numatyto skundo padavimo termino.

Motyvuojamoji dalis

III. Aukštesniojo teismo išvados ir teisiniai argumentai

R. F. atskirasis skundas tenkintinas.

8. Pagal ANK 652 straipsnio 1 dalį apygardos teismas, nagrinėdamas bylą dėl apeliacinio skundo, patikrina priimto nutarimo (nutarties) administracinio nusižengimo byloje teisėtumą ir pagrįstumą. Atskiriesiems skundams paduoti ir nagrinėti taikomos administracinių nusižengimų teiseną apygardos teisme reglamentuojančios taisyklės, išskyrus šiame straipsnyje nurodytas išimtis (ANK 656 straipsnio 2 dalis).

9. Aukštesnės instancijos teismas, susipažinęs su pareiškėjos R. F. atskirojo skundo ir atsiliepimo į jį argumentais, įvertinęs pateiktą administracinio nusižengimo bylos medžiagą bei patikrinęs Vilniaus miesto apylinkės teismo 2023 m. gruodžio 1 d. nutartį, pripažįsta pagrįstais pareiškėjos atskirojo skundo argumentus, dėl to darytina išvada, jog skundžiama pirmosios instancijos teismo nutartis negali būti pripažinta teisėta ir pagrįsta.

10. Pagal ANK 622 straipsnio 2 dalį, skundas dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje paduodamas per šį nutarimą priėmusią instituciją. Skundas dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje gali būti paduodamas elektroninių ryšių priemonėmis, pašto siunta arba tiesiogiai. Institucija skundą dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje kartu su byla persiunčia atitinkamam apylinkės teismui. ANK 623 straipsnyje įtvirtinta, kad skundas dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje gali būti paduotas per dvidešimt kalendorinių dienų nuo nutarimo kopijos (nuorašo) išsiuntimo arba išdavimo dienos. Skundo dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje priėmimo klausimus reglamentuoja ANK 626 straipsnis, kurio 1 dalyje nurodyta, kad skundo dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje priėmimo klausimą sprendžia apylinkės teismas. ANK 626 straipsnio 3 dalies 2 punkte imperatyviai numatyta, kad apylinkės teismas motyvuota nutartimi atsisako priimti skundą dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje, kai be kita ko, skundas paduotas praleidus nustatytą skundo padavimo terminą ir neprašoma šio termino atnaujinti arba prašymas atnaujinti nustatytą skundo padavimo terminą nebuvo patenkintas.

11. Proceso terminai nustato procesinę reikšmę turinčių veiksmų pradžios, įvykdymo ar pabaigos laiką, proceso veiksmai atliekami laikantis ANK nustatytų terminų. Terminų laikymasis yra būtina sąlyga proceso veiksmų efektyvumui, proceso veiksmų atlikimas įstatymo numatytais terminais neabejotinai užtikrina proceso teisėtumą, todėl įstatyme nustatyti procesiniai terminai negali būti laisvai interpretuojami ar pažeidžiami. Proceso operatyvumo ir koncentruotumo principai reikalauja užtikrinti, kad nebūtų piktnaudžiaujama proceso dalyviams suteiktomis teisėmis. Pažymėtina ir tai, kad vadovaujantis teisingumo, protingumo bei sąžiningumo principais, nagrinėjant administracinių nusižengimų bylas, prioritetas turi būti teikiamas teisingam bylos išnagrinėjimui iš esmės, todėl formalūs procesiniai pažeidimai negali lemti asmens teisės ginti savo teises teisme apribojimo. Teismas privalo tinkamai vykdyti teisingumą, vadovautis teisės į tinkamą teismo procesą principu ir reaguoti į visas aplinkybes, kurios užkerta kelią šiam principui įgyvendinti.

12. Administracinio nusižengimo bylos duomenimis nustatyta, kad R. F. administracinio nusižengimo byla buvo išnagrinėta ir Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Administracinių bylų nagrinėjimo skyriaus vyresniosios tyrėjos A. G. nutarimas Nr. (duomenys neskelbtini) priimtas 2023 m. spalio 12 d. jai nedalyvaujant. Šis Institucijos nutarimas pareiškėjai buvo išsiųstas elektroniniu paštu (duomenys neskelbtini) 2023 m. spalio 13 d. 10.04 val. (b. l. 12), todėl, vadovaujantis ANK 573 straipsnio 4 dalimi, termino skundui pateikti pradžia skaičiuotina nuo 2023 m. spalio 14 d., o paskutinė skundo pateikimo diena, įvertinus tai, kad 2023 m. lapkričio 2 d. buvo ne darbo diena, buvo 2023 m. lapkričio 3 d. Byloje esantys Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Administracinių nusižengimų registro duomenys patvirtina, jog pareiškėjos R. F. 2023 m. spalio 30 d. skundas dėl Institucijos nutarimo buvo užregistruotas Institucijos Administracinių nusižengimų registre 2023 m. lapkričio 6 d. (b. l. 13).

13. Apeliacinės instancijos teismas pažymi, kad šiuo atveju svarbus yra ne skundo užregistravimo Administracinių nusižengimų registre momentas, o šio skundo pateikimo (išsiuntimo) Institucijai diena. Pareiškėja su apeliaciniu skundu pateikė Valstybinės mokesčių inspekcijos 2023 m. lapkričio 7 d. pranešimą apie gautą skundą dėl nutarimo administracinio nusižengimo byloje, kuriame nurodoma, jog Valstybinė mokesčių inspekcija gavo informaciją, kad gautas skundas (2023 m. spalio 30 d. Vilniaus apskrities vyriausiajame policijos komisariate) dėl nutarimo administracinio nusižengimo byloje (ROIK: (duomenys neskelbtini), administracinio nusižengimo data – 2023 m. rugpjūčio 11 d.) (b. l. 18). Šias aplinkybes taip pat patvirtina ir Institucija savo atsiliepime, nurodydama, jog pareiškėja R. F. skundą dėl Institucijos 2023 m. spalio 12 d. nutarimo Nr. (duomenys neskelbtini) pateikė per EPP 2023 m. spalio 30 d., kuris buvo užregistruotas Administracinių nusižengimų registre tik 2023 m. lapkričio 6 d. Tokiu atveju konstatuotina, jog dvidešimties dienų terminas skundui paduoti praleistas nebuvo.

14. Atsižvelgiant į nurodytas aplinkybes, konstatuojama, kad Vilniaus miesto apylinkės teismo 2023 m. gruodžio 1 d. nutartis yra nepagrįsta, todėl naikinama. Pareiškėjai nepraleidus procesinio sprendimo apskundimo termino, jos atskirasis skundas yra tenkinamas ir pareiškėjos R. F. skundo priėmimo klausimas perduodamas iš naujo spręsti apylinkės teismui, kadangi ANK 626 straipsnio 1 dalis įtvirtina, jog skundo dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje priėmimo klausimą sprendžia apylinkės teismas.

Rezoliucinė dalis

Teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 656 straipsnio 5 dalimi, 6 dalies 3 punktu,

nutaria:

tenkinti R. F. atskirąjį skundą.

panaikinti Vilniaus miesto apylinkės teismo 2023 m. gruodžio 1 d. nutartį ir R. F. skundo dėl Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Administracinių bylų nagrinėjimo skyriaus 2023 m. spalio 12 d. nutarimo Nr. (duomenys neskelbtini) priėmimo klausimą perduoti Vilniaus miesto apylinkės teismui spręsti iš naujo.

Nutartis įsiteisėja jos paskelbimo dieną.

Teisėja Ieva Gavelytė-Kalytienė