- Teismas
- Kauno apylinkės teismo Kauno rūmai
- Dokumentas
- Nutarimas
- Data
- 2020-10-09
- Bylos Nr.
- A5.-2153-1129/2020
- Teisminio proceso Nr.
- 4-69-3-01639-2020-5
- Bylos rūšis
- administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla
- Instancija
- I-a instancija
- Rezultatas
- Nutraukti bylą.
- Teisėjas
- Dominykas Rusonis (pirm.)
- Pažeidėjas
- R. A.
- Institucija
- LR Valstybinės darbo inspekcijos prie SA ir DM Kauno teritorinis skyrius
- Advokatai
- Kęstutis Gudynas
- Kategorijos
dalyvaujant administracinėn atsakomybėn traukiamo asmens R. A. įgaliotiems atstovams K. M.-Š., advokatui Kęstučiui Gudynui,
teismo posėdyje žodinio proceso tvarka išnagrinėjo administracinio nusižengimo bylą, kurioje R. A., asmens kodas (duomenys neskelbtini) gyvenantis (duomenys neskelbtini), traukiamas administracinėn atsakomybėn pagal Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso (toliau – ANK) 95 straipsnio 1 dalį.
Aprašomoji dalis
Teismas nustatė:
R. A. administracinio nusižengimo protokolas buvo surašytas už tai, kad jis nuo 2018 m. kovo 7 d. iki 2018 m. rugsėjo 25 d. leido G. R. dirbti nelegaliai – atlikti kotedžų, nuosavybės teise priklausančių R. A., esančių (duomenys neskelbtini), remonto ir aplinkos tvarkymo darbus nesudarius rašytinės darbo sutarties ir ne vėliau kaip prieš dieną iki numatytos darbo pradžios neinformavus VSDFV teritorinio skyriaus, tuo pažeidžiant Lietuvos Respublikos darbo kodekso 42 straipsnio 2 dalies bei Lietuvos Respublikos užimtumo įstatymo 56 straipsnio 1 dalies 1 punkto reikalavimus. Administracinio nusižengimo protokolą surašiusi institucija R. A. veiksmus kvalifikavo pagal ANK 95 straipsnio 1 dalį (nelegalus darbas).
Žemesnės instancijos teismas
Teismo posėdžio metu administracinėn atsakomybėn traukiamo asmens R. A. įgaliotieji atstovai K. M.-Š. ir advokatas Kęstutis Gudynas prašė administracinio nusižengimo bylos teiseną nutraukti, kadangi padaryta veika neturi administracinio nusižengimo požymių arba tuo pagrindu, kad iki administracinio nusižengimo bylos nagrinėjimo pasibaigė terminas administracinei nuobaudai skirti.
Administracinio nusižengimo teisena nutrauktina.
Žemesnės instancijos teismas
R. A. administracinėn atsakomybėn traukiamas pagal ANK 95 straipsnio 1 dalį už tai, kad leido G. R. (gim. 1967 m. gruodžio 18 d.) dirbti nelegaliai nuo 2018 m. kovo 7 d. iki 2018 m. rugsėjo 25 d.
Motyvuojamoji dalis
Žemesnės instancijos teismas
ANK 39 straipsnyje nustatyta, kad administracinė nuobauda gali būti paskirta ne vėliau kaip per dvejus metus nuo administracinio nusižengimo padarymo dienos, o trunkamojo administracinio nusižengimo atveju – per dvejus metus nuo jo paaiškėjimo dienos. Nors ANK 95 straipsnio 1 dalyje numatytas administracinis nusižengimas yra trunkamasis, pagal teismų praktiką terminas administracinei nuobaudai skirti taikytinas esant trunkamajam teisės pažeidimui, o ne paaiškėjus buvusiam trunkamajam teisės pažeidimui, nes priešingu atveju nuobauda už trunkamojo administracinio teisės pažeidimo padarymą galėtų būti taikoma faktiškai neribotą laikotarpį – tai priklausytų nuo to, kada paaiškėtų buvęs pažeidimas. Trunkamojo teisės pažeidimo padarymo atveju terminas turi būti skaičiuojamas atkreipiant dėmesį į tai, kada trunkamasis teisės pažeidimas buvo baigtas. Jei paaiškėja trunkamasis teisės pažeidimas, kuris vis dar daromas jo paaiškėjimo metu, tai terminas turi būti skaičiuojamas nuo paaiškėjimo dienos, tačiau jei gaunama informacija apie jau baigtą daryti trunkamąjį teisės pažeidimą – termino eiga prasideda nuo paskutinės trunkamojo teisės pažeidimo darymo dienos (pvz., Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo 2012 m. rugpjūčio 24 d. nutartis administracinio teisės pažeidimo byloje Nr. N575-727/2012).
ANK 591 straipsnio 7 punkte nurodyta, kad administracinių nusižengimų teisena negali būti pradėta, o pradėtoji turi būti nutraukta, kai iki administracinio nusižengimo bylos nagrinėjimo pasibaigia ANK 39 straipsnyje nurodytas terminas. Teismų praktikoje laikomasi nuomonės, kad tuo atveju, jei administracinės nuobaudos skyrimo terminai yra pasibaigę, administracinio nusižengimo byloje gali būti priimtas tik vienintelis sprendimas – administracinio nusižengimo bylos teiseną nutraukti.
Šioje byloje nagrinėjamo galimai padaryto trunkamo administracinio nusižengimo pabaiga yra 2018 m. rugsėjo 25 d., todėl paskutinė diena nuobaudai skirti – 2020 m. rugsėjo 25 d. Nors administracinio nusižengimo byla Kauno apylinkės teisme buvo gauta iki pasibaigiant ANK 39 straipsnyje nustatytam nuobaudos skyrimo terminui – 2020 m. rugsėjo 7 d., tačiau išnagrinėti bylos per 18 dienų nebuvo jokių objektyvių galimybių. Bylos nagrinėjimo data administracinio nusižengimo protokole buvo paskirta 2020 m. rugsėjo 17 d., 11.00 val., likus 8 dienoms iki termino pabaigos, tačiau teismas tenkino R. A. pareikštą prašymą bylos nagrinėjimą, numatytą 2020 m. rugsėjo 17 d., atidėti dėl ligos (b. l. 30, 31) ir iškviesti liudytojus G. R. ir K. M.. Vis tik likęs 8 dienų (6 darbo dienų) terminas atlikti būtinus proceso veiksmus – suderinti kitą proceso dalyviams tinkamą posėdžio datą, iškviesti ir apklausti liudytojus, priimti bei paskelbti sprendimą byloje – objektyviai nebuvo pakankamas, o įstatymas šio termino pratęsimo nenumato.
Teismas konstatuoja, kad ANK 39 straipsnyje nustatytas administracinės nuobaudos skyrimo terminas pasibaigė bylos nagrinėjimo metu. Teismų praktikoje laikomasi nuostatos, kad paisant nekaltumo prezumpcijos principo, priėmus sprendimą nutraukti administracinio nusižengimo bylą suėjus administracinės nuobaudos skyrimo terminui, negali būti iš esmės sprendžiamas administracinio nusižengimo padarymo ar nepadarymo, asmens kaltės klausimas (pvz., Lietuvos Aukščiausiojo Teismo 2015 m. kovo 17 d. nutartis administracinio teisės pažeidimo byloje Nr. 2AT-23-303/2015), todėl administracinio nusižengimo, numatyto ANK 95 straipsnio 1 dalyje, padarymo ar nepadarymo ir R. A. kaltės klausimai iš esmės nesprendžiami, byloje surinkti duomenys nevertinami.
Atsižvelgiant į šias aplinkybes administracinio nusižengimo teisena R. A. atžvilgiu nutrauktina, kadangi iki administracinio nusižengimo bylos nagrinėjimo pasibaigė ANK 39 straipsnyje nurodytas terminas (ANK 591 straipsnio 7 punktas).
Rezoliucinė dalis
Teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 591 straipsnio 7 punktu, 635 straipsnio 1 dalies 2 punktu,
nutaria:
administracinio nusižengimo teiseną R. A. atžvilgiu dėl administracinio nusižengimo, numatyto ANK 95 straipsnio 1 dalyje, nutraukti, kadangi iki administracinio nusižengimo bylos nagrinėjimo pasibaigė ANK 39 straipsnyje nustatytas administracinės nuobaudos skyrimo terminas.
Nutarimas per dvidešimt kalendorinių dienų nuo nutarimo kopijos (nuorašo) išsiuntimo ar išdavimo dienos gali būti skundžiamas Kauno apygardos teismui per Kauno apylinkės teismą.