- Teismas
- Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas
- Dokumentas
- Nutartis
- Data
- 2010-06-23
- Bylos Nr.
- N-575-5634-10
- Teisėjai
- Virgilijus Valančius (pirm.), Roma Sabina Alimienė, Ričardas Piličiauskas (pran.)
- Kategorijos
- 52.4pavadinimo nepavyko patikrinti
Įžanginė dalis
Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo teisėjų kolegija, susidedanti iš teisėjų Romos Sabinos Alimienės, Ričardo Piličiausko (pranešėjas) ir Virgilijaus Valančiaus (kolegijos pirmininkas), teismo posėdyje rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo J. N. prašymą atnaujinti praleistą apeliacinio skundo padavimo terminą dėl Klaipėdos apygardos administracinio teismo 2010 m. balandžio 27 d. nutarties J. N. administracinio teisės pažeidimo byloje apskundimo.
nustatė : I.
Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato 2010 m. kovo 2 d. nutarimu (toliau – ir Nutarimas) J. N. už Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso (toliau – ir ATPK) 127 straipsnio 2 dalyje numatyto pažeidimo padarymą paskirta 150 Lt bauda.
Klaipėdos apygardos administracinis teismas, išnagrinėjęs J. N. skundą dėl Nutarimo panaikinimo, 2010 m. balandžio 27 d. nutartimi J. N. skundo nepatenkino ir paliko Nutarimą nepakeistą.
2010 m. gegužės 7 d. (administracinė byla Nr. II-271-163/2010, b. l. 6) administracinėn atsakomybėn patraukta J. N. išsiuntė Klaipėdos apygardos administraciniam teismui skundą, kuriame prašė panaikinti Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato 2010 m. kovo 2 d. nutarimą, panaikinti Klaipėdos apygardos administracinio teismo 2010 m. balandžio 27 d. nutartį ir administracinę bylą nutraukti.
Klaipėdos apygardos administracinis teismas 2010 m. gegužės 17 d. nutartimi atsisakė priimti J. N. skundą. Teismas nurodė, kad yra įsiteisėjusi teismo nutartis. Priimta dėl ginčo tarp tų pačių šalių, dėl to paties dalyko ir tuo pačiu pagrindu bei byla nepriskirtina tam teismui.
2010 m. gegužės 25 d. J. N. teismui išsiuntė apeliacinį skundą dėl Klaipėdos apygardos administracinio teismo 2010 m. balandžio 27 d. nutarimo panaikinimo kartu su prašymu atnaujinti praleistą apeliacinio skundo padavimo terminą. Prašymas atnaujinti terminą apeliaciniam skundui paduoti grindžiamas tuo, kad jos pirmą kartą paduotas skundas per apsirikimą buvo adresuotas Klaipėdos apygardos administraciniam teismui, nors rezoliucinėje dalyje buvo nurodyti įstatymo, reglamentuojančio apeliacinės instancijos teismo priimamus sprendimus straipsniai, ir turėjo būti adresuojamas Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui.
konstatuoja : II.
Prašymas atnaujinti terminą apeliaciniam skundui paduoti tenkinamas.
Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo (toliau – ir ABTĮ) 128 straipsnis numato, kad apylinkių teismų ir apygardų administracinių teismų nutarimai ir nutartys, priimti nagrinėjant administracinių teisės pažeidimų bylas pirmąja instancija, apeliacine tvarka per dešimt dienų nuo nutarimo (nutarties) paskelbimo gali būti skundžiami Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui.
J. N. pirmą kartą skundą, nepraleidusi apskundimo termino Klaipėdos apygardos administraciniam teismui išsiuntė 2010 m. gegužės 7 d. (administracinė byla Nr. II-271-163/2010, b. l. 6). Klaipėdos apygardos administraciniam teismui 2010 m. gegužės 17 d. nutartimi (b. l. 69-70) atsisakius priimti skundą, 2010 m. gegužės 27 d. Klaipėdos apygardos administracinis teismas priėmė nutartį, kurioje nurodė, kad J. N. 2010 m. gegužės 7 d. išsiųstas skundas teismui buvo pateiktas kaip procesinis dokumentas – skundas, o ne kaip procesinis dokumentas – apeliacinis skundas, todėl užvesta administracinio teisės pažeidimo byla Nr. II-271-163/2010 ir atsisakyta priimti J. N. 2010 m. gegužės 7 d. skundą.
Nagrinėjamu atveju nustatyta, kad skundžiama Klaipėdos apygardos administracinio teismo nutartis priimta 2010 m. balandžio 27 d., taigi vadovaujantis ABTĮ 128 straipsniu, paskutinė termino diena apeliaciniam skundui paduoti buvo 2010 m. gegužės 7 d., tačiau administracinėn atsakomybėn patraukta J. N. apeliacinį skundą teismui išsiuntė 2010 m. gegužės 25 d. (pagal pašto spaudą ant voko, b. l. 66), t. y. praleidusi įstatymo numatytą terminą.
Kaip ne kartą yra pažymėjęs Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas, sprendžiant termino atnaujinimo klausimą būtina nustatyti, dėl kokių priežasčių jis praleistas, svarbiomis termino praleidimo priežastimis pripažįstant tik objektyvias, nuo asmens valios nepriklausiusias aplinkybes, sutrukdžiusias asmeniui įstatymo nustatytu terminu pateikti apeliacinį skundą.
Prašymą atnaujinti terminą skundui paduoti pareiškėja grindžia aplinkybe, kad pirmą kartą skundą Klaipėdos apygardos administraciniam teismui išsiuntė paskutinę apeliacinio skundo padavimo dieną, t. y. 2010 m. gegužės 7 d.
Iš byloje esančios medžiagos matyti, kad pareiškėja nedalyvavo teismo posėdyje, kuriame buvo paskelbta Klaipėdos apygardos administracinio teismo 2010 m. balandžio 27 d. nutartis (b. l. 56). Pirmosios instancijos teismo 2010 m. balandžio 27 d. nutartyje išaiškinta jos apskundimo tvarka, nurodant, jog nutartis per dešimt dienų nuo jos paskelbimo dienos gali būti skundžiama apeliacine tvarka Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui, apeliacinį skundą paduodant per Klaipėdos apygardos administracinį teismą arba tiesiogiai apeliacinės instancijos teismui. Pareiškėja operatyviai paruošė ir nepasibaigus nutarties apskundimo terminui išsiuntė apeliacinį skundą įstatymų numatyta tvarka. ABTĮ 129 straipsnyje nustatyta, kad apeliaciniai skundai paduodami arba tiesiogiai apeliacinės instancijos teismui, arba per teismą, kurio sprendimas, nutarimas ar nutartis yra skundžiamas. Gavęs skundą, apeliacinės instancijos teismas išreikalauja administracinę bylą ir sprendžia skundo priėmimo klausimą. Prireikus apeliacinio skundo priėmimo klausimą apeliacinės instancijos teismas gali perduoti spręsti tam pirmosios instancijos teismui, kurio sprendimas, nutarimas ar nutartis yra skundžiami. Pažymėtina, kad nors pirmą kartą pateiktas skundas buvo adresuojamas Klaipėdos apygardos administraciniam teismui, iš jame suformuluotų prašymų buvo galima spręsti, kad J. N. siekia pasinaudoti apeliacijos teise, todėl toks trūkumas turėjo būti laikomas formaliu. Atsižvelgiant į tai, pirmosios instancijos teismas J. N. pateiktą skundą turėjo išsiųsti Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui, o ne užvesti naują bylą. Įvertinusi nustatytą, teisėjų kolegija sprendžia, kad pareiškėja sąžiningai naudojosi savo procesinėmis teisėmis, nesiekė vilkinti proceso, todėl minėta aplinkybė sukliudė J. N. realizuoti turimą apeliacijos teisę laiku. Kaip minėta, J. N. pirmą kartą apeliacinį skundą Klaipėdos apygardos administraciniam teismui išsiuntė 2010 m. gegužės 7 d. Atsižvelgus į tai, kad ABTĮ 128 straipsnyje apsisprendimui skųsti byloje priimtą nutartį, apeliacinio skundo paruošimui ir pateikimui numatytas dešimties dienų terminas, terminas, per kurį administracinėn atsakomybėn patrauktas asmuo paruošė ir pateikė apeliacinį skundą, laikytinas protingu ir būtinu šiems veiksmams atlikti.
Gavusi nutarties nuorašą, pareiškėja operatyviai paruošė ir pateikė teismui apeliacinį skundą. Be to, gavusi Klaipėdos apygardos administracinio teismo 2010 m. gegužės 17 d. nutartį, J. N. taip pat nedelsdama, operatyviai pakartotinai pateikė teismui apeliacinį skundą kartu su prašymu atnaujinti praleistą terminą. Atsižvelgiant į išdėstytas aplinkybes, konstatuotina, kad terminas apeliaciniam skundui paduoti buvo praleistas dėl svarbių, objektyvių, nuo asmens valios nepriklaususių priežasčių, todėl jis atnaujintinas.
Pateiktas apeliacinis skundas iš esmės atitinka Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo (toliau – ir ABTĮ) 130 straipsnyje nustatytus reikalavimus, jis priimtinas nagrinėti.
Administracinių bylų teisenos įstatymo 135 straipsnio 2 dalyje nustatyta, kad apeliacinės instancijos teismas išsiunčia dalyvaujantiems apeliaciniame procese asmenims apeliacinio skundo ir jo priedų nuorašus, reikalaudamas per keturiolika dienų raštu pateikti apeliacinės instancijos teismui išsamius atsiliepimus į apeliacinį skundą.
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo 122 straipsnio 5 dalimi, 127 straipsnio 2 dalimi, 128 straipsniu, 134 straipsnio 1 dalimi, 135 straipsnio 2 dalimi, teisėjų kolegija
Rezoliucinė dalis
nutaria:
J. N. prašymą patenkinti ir atnaujinti apeliacinio skundo padavimo terminą dėl Klaipėdos apygardos administracinio teismo 2010 m. balandžio 27 d. nutarties.
Apeliacinį skundą priimti nagrinėjimui.
Išsiųsti kitiems proceso dalyviams apeliacinio skundo nuorašus ir pasiūlyti per keturiolika dienų pateikti išsamius atsiliepimus į jį.
Nutartis neskundžiama.