Kauno apylinkės teismo nutartis

2024-10-11 · Administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla Nr. II-1167-1220/2024

Originalas LITEKO ↗
Teismas
Kauno apylinkės teismas
Dokumentas
Nutartis
Data
2024-10-11
Bylos Nr.
II-1167-1220/2024
Teisminio proceso Nr.
4-69-3-00916-2024-6
Bylos rūšis
administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla
Teisėjas
Inga Ambrulevičiūtė-Januškevičė
Pareiškėjas
D. L.
Kategorijos
Administracinių nusižengimų byla Nr. II-1167-1220/2024
Teisminio proceso Nr. 4-69-3-00916-2024-6Procesinio sprendimo kategorijos: 21.8.3; 21.8.6 (S)
KAUNO APYLINKĖS TEISMASNUTARTIS2024 m. spalio 11 d.Kaunas

Kauno apylinkės teismo Kauno rūmų teisėja Inga Ambrulevičiūtė-Januškevičė

rašytinio proceso tvarka išsprendė pareiškėjos D. L. skundo priėmimo klausimą.

Aprašomoji dalis

Teismas nustatė:

Kauno apylinkės teismo Kauno rūmuose gautas D. L. skundas dėl ne teismo tvarka priimto Kauno miesto savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos 2024 m. gegužės 2 d. nutarimo Nr. (duomenys neskelbtini).

Motyvuojamoji dalis

Skundą atsisakytina priimti

Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso (toliau – ANK) 622 straipsnio 2 dalyje nurodoma, kad skundas dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje paduodamas per šį nutarimą priėmusią instituciją. Institucija per penkias darbo dienas, jeigu įstatymuose nenustatytas kitas terminas, skundą dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje kartu su byla persiunčia atitinkamam apylinkės teismui. Ši aplinkybė yra svarbi, kadangi pagal ANK 625 straipsnį, nutarimą administracinio nusižengimo byloje ne teismo tvarka priėmusi institucija, nepažeisdama ANK 622 straipsnio 2 dalyje nustatyto termino, gali visiškai ar iš dalies sutikti su skundu dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje, panaikinti skundžiamą nutarimą ir netaikydama ANK 616 straipsnyje nurodytų procedūrų, priimti naują nutarimą išnagrinėtoje administracinio nusižengimo byloje.

ANK 623 straipsnis numato, kad skundas dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje gali būti paduotas per 20 kalendorinių dienų nuo nutarimo kopijos (nuorašo) išsiuntimo ar išdavimo dienos. Jeigu terminas praleistas dėl svarbių priežasčių, jį pareiškėjo prašymu rašytinio proceso tvarka gali atnaujinti apylinkės teismas. Skundo padavimo termino pradžia skaičiuojama nuo išdavimo dienos, jei asmuo dalyvauja priimant (skelbiant) nutarimą, nes paskelbus nutarimą, nutarimo nuorašas asmeniui įteikiamas iš karto. Jeigu asmuo nedalyvauja priimant (skelbiant) nutarimą, skundo padavimo termino pradžia skaičiuojama nuo nutarimo nuorašo išsiuntimo.

ANK 573 straipsnio 1 dalyje nurodyta, kad šaukimai ir kiti procesiniai dokumentai administracinio nusižengimo teisenoje dalyvaujantiems asmenims siunčiami registruotu laišku arba elektroniniu paštu. Šaukimai ir kiti procesiniai dokumentai administracinio nusižengimo teisenoje dalyvaujantiems asmenims gali būti siunčiami elektroniniu paštu, kai asmenys elektroninio pašto adresą nurodė valstybės informacinėse sistemose ar registruose, kurie naudojami elektroniniu būdu teikiamoms paslaugoms gauti ar prievolėms įvykdyti. Kai asmenys elektroninio pašto adreso nenurodė valstybės informacinėse sistemose ar registruose, šaukimai ir kiti procesiniai dokumentai administracinio nusižengimo teisenoje dalyvaujantiems asmenims elektroniniu paštu gali būti siunčiami asmeniui išreiškus pageidavimą gauti procesinius dokumentus konkrečioje administracinio nusižengimo byloje elektroniniu paštu.

Administracinių nusižengimų kodekse nėra nustatyto teisinio reguliavimo dėl terminų skaičiavimo, dėl to jiems skaičiuoti taikoma teisės analogija su Baudžiamojo proceso kodekso (toliau – ir BPK) normomis. BPK 100 straipsnio 1 dalyje nustatyta, kad baudžiamojo proceso terminai skaičiuojami valandomis, dienomis ir mėnesiais; skaičiuojant terminus, neįskaitoma valanda ir diena, kuria prasideda terminas.

ANK 626 straipsnio 3 dalies 2 punktas numato, kad apylinkės teismas motyvuota nutartimi atsisako priimti skundą dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje, kai skundas paduotas praleidus nustatytą skundo padavimo terminą ir neprašoma šio termino atnaujinti arba prašymas atnaujinti nustatytą skundo padavimo terminą nebuvo patenkintas.

Iš prie skundo pateiktos administracinio nusižengimo bylos duomenų nustatyta, kad Institucijos nutarimas buvo priimti 2024 m. gegužės 2 d. Šiame nutarime pareiškėjai D. L., išaiškinta nutarimo administracinio nusižengimo byloje apskundimo tvarka, nustatyta ANK 621 – 623 straipsniuose, kad skundas dėl institucijos nutarimo administracinių nusižengimų byloje gali būti paduotas per 20 kalendorinių dienų nuo nutarimo išsiuntimo ar išdavimo dienos. 2024 m. gegužės 2 d. nutarimas pareiškėjai išsiųstas elektroniniu paštu (duomenys neskelbtini), kuris buvo nurodytas valstybės informacinėse sistemose, registruose, kurie naudojami elektroniniu būdu teikiamoms paslaugoms gauti ar prievolėms įvykdyti, nutarimo priėmimo dieną. Pareiškėjai nutarimas įteiktas 2024 m. gegužės 2 d. (administracinio nusižengimo medžiagos b. l. 23-24), todėl terminas skundui pateikti baigėsi 2024 m. gegužės 22 d. Pabrėžtina, kad skundas dėl Institucijos nutarimo gautas tik 2024 m. rugsėjo 25 d., todėl terminas praleistas 4 (keturis) mėnesius.

Iš prie skundo pateiktos administracinio nusižengimo bylos duomenų nustatyta ir tai, kad D. L. Institucijai 2024 m. rugpjūčio 30 d. teikė du prašymus, kuriais prašė panaikinti nuobaudą. Esant šiai aplinkybei konstatuojama, jog pareiškėjai 2024 m. rugpjūčio 30 d. buvo žinoma apie priimtą Institucijos nutarimą. Net ir laikant, kad 2024 m. rugpjūčio 30 d. pareiškėjai tapo žinoma apie priimtą skundžiamą nutarimą, 20 kalendorinių dienų terminas skundui pateikti suėjo 2024 m. rugsėjo 19 d., tačiau skundas pateiktas tik 2024 m. rugsėjo 25 d., t. y. praleidus ANK 623 straipsnyje nustatytą skundo padavimo terminą.

Teismas, susipažinęs su pareiškėjos skundo turiniu, nustatė, kad pareiškėja neprašo atnaujinti skundo padavimo termino. Nenurodo jokių skundo praleidimo priežasčių. Iš skundo turinio matyti, kad pareiškėja reiškia reikalavimą tik dėl Institucijos nutarimu paskirtos nuobaudos panaikinimo.

Teismas konstatuoja, kad D. L. nutarimą gavo laiku. Pareiškėja skundą pateikė praleidusi nutarimo apskundimo terminą. 20 dienų terminas skundui dėl šių nutarimo paduoti yra pasibaigęs, o pareiškėja, pateikdama prašymą, šio termino neprašo atnaujinti. Pažymėtina, kad pareiškėja turi rūpintis tinkamu savo teisių įgyvendinimu, o jos pažeista teisė paduoti skundą gali būti ginama tik tada, kai asmuo elgiasi apdairiai ir rūpestingai.

Atsižvelgiant į tai, kas išdėstyta, konstatuotina, kad asmens patraukto administracinėn atsakomybėn skundas dėl ne teismo tvarka priimto Kauno miesto savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos 2024 m. gegužės 2 d. nutarimo Nr. (duomenys neskelbtini) yra paduotas praleidus ANK nustatytą 20 kalendorinių dienų terminą ir nėra pagrindo atnaujinti bei atsižvelgiant į tai, kad D. L. nesilaikė ANK 624 straipsnio numatytos skundo padavimo tvarkos, jos skundą atsisakytina priimti ir jis grąžintinas jį padavusiam asmeniui.

Rezoliucinė dalis

Teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 622 straipsnio 2 dalimi, 623 straipsniu, 624 straipsniu, 626 straipsnio 3 dalies 2 punktu, 4 dalimi, 5 dalimi, 6 dalimi

nutaria:

atsisakyti priimti D. L. skundą dėl Kauno miesto savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos 2024 m. gegužės 2 d. nutarimo Nr. (duomenys neskelbtini) ir skundą grąžinti jį padavusiam asmeniui.

Administracinio nusižengimo bylos ROIK: (duomenys neskelbtini) medžiagą, nutarčiai įsiteisėjus, grąžinti Kauno miesto savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos skyriui.

Nutartis per dvidešimt kalendorinių dienų nuo nutarties kopijos (nuorašo) išsiuntimo ar išdavimo gali būti skundžiama atskiruoju skundu Kauno apygardos teismui per Kauno apylinkės teismo Kauno rūmus.

Teisėja Inga Ambrulevičiūtė-Januškevičė