Panevėžio apylinkės teismo nutartis

2024-11-12 · Administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla Nr. A20.-196-762/2024

Originalas LITEKO ↗
Teismas
Panevėžio apylinkės teismas
Dokumentas
Nutartis
Data
2024-11-12
Bylos Nr.
A20.-196-762/2024
Bylos rūšis
administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla
Teisėjas
Artūras Dilys
Kategorijos

Įžanginė dalis

Administracinio nusižengimo byla Nr. A20.-196-762/2024Teisminio proceso Nr. 4-37-3-00135-2012-1Procesinio sprendimo kategorija 21.14.6(S)
PANEVĖŽIO APYLINKĖS TEISMASNUTARTIS2024 m. lapkričio 12 d.Rokiškis

Panevėžio apylinkės teismo Rokiškio rūmų teisėjas Artūras Dilys, rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo administracinės teisenos, vykdomos A. K., asmens kodas (duomenys neskelbtini) atžvilgiu nutraukimo klausimą, ir

Aprašomoji dalis

nustatė:

Rokiškio rajono apylinkės teismo 2012 m. balandžio 17 d. nutarimu administracinio teisės pažeidimo byloje Nr. A2.1-176-762/2012 A. K. už administracinio teisės pažeidimo, numatyto Lietuvos Respublikos Administracinių teisės pažeidimų kodekso (toliau – ATPK) 41³ straipsnio 1 dalyje padarymą paskirta galutinė 10000 Lt bauda.

Antstolė Irena Bakšienė 2024 m. lapkričio 7 d. teismui grąžino minėtą nutarimą kartu su 2024 m. spalio 29 d. patvarkymu dėl vykdomosios bylos nutraukimo Nr. S-24-115-35545, kadangi vykdomąją bylą nutraukė suėjus nutarimo vykdymo senaties terminui. Neišieškotos baudos likutis – 2464,58 Eur. Vykdymo išlaidos pilnai išieškotos. Vykdomąjį dokumentą grąžino jį išdavusiam teismui.

Nutarimo vykdymas nutrauktinas suėjus nuobaudos vykdymo senaties terminui.

Nuo 2017 m. sausio 1 d. įsigaliojo Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodeksas (toliau – ANK), kuris pakeitė iki tol galiojusį ATPK. Įgyvendinant ANK, vadovaujamasi Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso patvirtinimo, įsigaliojimo ir įgyvendinimo tvarkos įstatymu (2015 m. birželio 25 d. įstatymas Nr. XII-1869) (toliau – ir Įstatymas).

Įstatymo 5 straipsnio 4 dalyje nurodyta, kad kitais, šio straipsnio 2 ir 3 dalyse nenurodytais, atvejais teisena vyksta pagal iki 2017 m. sausio 1 d. galiojusį ATPK.

Šioje byloje nustatyta, kad nutarimas, pagal kurį pradėta vykdomoji byla, buvo priimtas 2012 m. balandžio 17 d., t. y. iki įsigaliojant ANK, administracinis teisės pažeidimas, už kurio padarymą buvo nubausta A. K., nebuvo perkvalifikuotas Įstatymo 3 straipsnyje nustatyta tvarka, todėl, vadovaujantis Įstatymo 5 straipsnio 4 dalimi, teisena nagrinėjamu atveju vyksta pagal iki 2017 m. sausio 1 d. galiojusį ATPK.

ATPK 308 straipsnio 1 dalyje įtvirtinta, kad nutarimo skirti baudą priverstinio vykdymo senaties terminas – 5 metai nuo ATPK 313 straipsnio 1 dalyje nustatyto termino jį geruoju įvykdyti pabaigos.

A. K. administracine nuobauda nubausta Rokiškio rajono apylinkės teismo 2012 m. balandžio 17 d. nutarimu, nurodant, kad bauda turi būti sumokėta ne vėliau kaip per keturiasdešimt dienų nuo nutarimo nuorašo įteikimo dienos, o apskundus tokį nutarimą – ne vėliau kaip per keturiasdešimt dienų nuo pranešimo apie skundo nepatenkinimą dienos į Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos finansų ministerijos surenkamąją sąskaitą.

Minėtas nutarimas įsiteisėjo 2012 m. gegužės 8 d. A. K. per nustatytą terminą savanoriškai nesumokėjus baudos, minėtas nutarimas (nepraleidus 3 mėnesių vykdomojo dokumento perdavimo termino) buvo perduotas priverstinai vykdyti (2012 m. gegužės 8 d. įsiteisėjęs nutarimas dėl baudos išsiųstas Lietuvos Respublikos valstybinės darbo inspekcijos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Panevėžio teritoriniam skyriui).

Lietuvos Vyriausiojo Administracinio teismo suformuotoje praktikoje nustatyta, kad nutarimas skirti baudą, perduotas vykdyti nepažeidžiant ATPK 308 straipsnio 1 dalyje nustatyto termino, turi būti vykdomas vadovaujantis ATPK 312-316 straipsniais, tačiau administracinėn atsakomybėn patraukto asmens teisinė padėtis negali būti blogesnė už padėtį asmens, kurio atžvilgiu buvo priimtas apkaltinamasis nuosprendis baudžiamojoje byloje. Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso (toliau – BK) 96 straipsnio 1 dalyje nustatyta, kad apkaltinamasis nuosprendis nevykdomas, jei jis nebuvo įvykdytas per dvejus metus, kai paskirta bausmė už baudžiamąjį nusižengimą. BK 96 straipsnio 3 dalis numato, kad jeigu nuteistasis vengia atlikti bausmę, senaties eiga sustoja. Šiuo atveju senaties eiga atsinaujina nuo tos dienos, kurią nuteistasis pats atvyko atlikti bausmės ar buvo sulaikytas. Analogiškų taisyklių turi būti laikomasi ir vykdant nutarimą dėl administracinės nuobaudos paskyrimo (Lietuvos Vyriausiojo Administracinio teismo 2007 m. birželio 22 d. nutartis Nr. N1-1126/2007). Atsižvelgiant į minėtą praktiką, A. K. paskirtos nuobaudos priverstiniam vykdymui taikytina dvejų metų senatis.

Per 12 metų nuo minėto nutarimo įsiteisėjimo dienos (2012 m. gegužės 8 d.) A. K. paskirta administracinė nuobauda įvykdyta nebuvo. Duomenų apie tai, kad ji būtų vengusi mokėti baudą, bei duomenų, iš kurių galima būtų spręsti, kad senaties eiga buvo sustojusi, nėra.

Atsižvelgdamas į tai, teismas sprendžia, jog suėjo Rokiškio rajono apylinkės teismo 2012 m. balandžio 17 d. nutarimo administracinio teisės pažeidimo byloje Nr. A2.1-176-762/2012 skirti administracinę nuobaudą – baudą A. K., vykdymo senaties terminas, dėl ko minėto nutarimo vykdymo procesas nutrauktinas.

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso patvirtinimo, įsigaliojimo ir įgyvendinimo tvarkos įstatymo 5 straipsniu ir Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso 302-4 straipsniu, 308 straipsniu, teismas

Rezoliucinė dalis

nutaria:

Nutraukti Rokiškio rajono apylinkės teismo 2012 m. balandžio 17 d. nutarimo administracinio teisės pažeidimo byloje Nr. A2.1-176-762/2012, kuriuo A. K. skirta 10000 Lt bauda (neišieškotos baudos likutis – 2464,58 Eur) vykdymą, suėjus nutarimo skirti administracinę nuobaudą priverstinio vykdymo senaties terminui.

Nutarties nuorašą išsiųsti antstolei Irenai Bakšienei, Valstybinei mokesčių inspekcijai prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos.

Nutartis per 7 dienas nuo jos nuorašo įteikimo dienos gali būti skundžiama Panevėžio apygardos teismui per Panevėžio apylinkės teismą Rokiškio rūmus.

Teisėjas Artūras Dilys