- Teismas
- Kauno apylinkės teismo Kauno rūmai
- Dokumentas
- Nutartis
- Data
- 2022-11-18
- Bylos Nr.
- II-771-1109/2022
- Teisminio proceso Nr.
- 4-69-3-01130-2022-3
- Bylos rūšis
- administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla
- Instancija
- I-a instancija
- Rezultatas
- Atsisakyti priimti skundą
- Teisėjas
- Jolanta Ramonienė (pirm.)
- Pareiškėjas
- V. R.
- Institucija
- Lietuvos kelių policijos tarnyba
Kauno apylinkės teismo Kauno rūmų teisėja Jolanta Ramonienė rašytinio proceso tvarka išsprendė pareiškėjo V. R. skundo priėmimo klausimą.
Aprašomoji dalis
Teismas nustatė:
Kauno apylinkės teismo Kauno rūmuose gautas pareiškėjo V. R. skundas dėl Lietuvos kelių policijos tarnybos Administracinės veiklos ir eismo priežiūros skyriaus Administracinių nusižengimų administravimo poskyrio (toliau – ir Institucijos) 2022 m. rugsėjo 23 d. nutarimo Nr. 39-ANR_N-111228-2022 SAVAD-19-ANR_N-192-2022, kuriuo prašoma panaikinti paskirtą baudą.
Motyvuojamoji dalis
Skundą atsisakytina priimti.
Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso (toliau – ANK) 626 straipsnio 1 dalyje numatyta, kad skundo dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje priėmimo klausimą sprendžia apylinkės teismas. Minėto straipsnio 3 dalis numato, kad apylinkės teismas motyvuota nutartimi atsisako priimti skundą dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje, kai skundas paduotas praleidus nustatytą skundo padavimo terminą ir neprašoma šio termino atnaujinti arba prašymas atnaujinti nustatytą skundo padavimo terminą nebuvo patenkintas. ANK 623 straipsnyje numatyta, kad skundas dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje gali būti paduotas per dvidešimt kalendorinių dienų nuo nutarimo kopijos (nuorašo) išsiuntimo ar išdavimo dienos.
Žemesnės instancijos teismas
Skundo padavimo termino pradžia skaičiuojama nuo nutarimo išdavimo dienos, jei asmuo dalyvauja priimant (skelbiant) nutarimą, o jeigu asmuo nedalyvauja priimant (skelbiant) nutarimą, skundo padavimo termino pradžia skaičiuojama nuo nutarimo nuorašo išsiuntimo dienos.
ANK 574 straipsnio 1 dalis numato, kad skundai, prašymai, paaiškinimai ir kiti procesiniai dokumentai administracinio nusižengimo bylą ne teismo tvarka nagrinėjančiai institucijai gali būti pateikiami per e. pristatymo sistemą, elektroniniu paštu arba kitomis elektroninių ryšių priemonėmis. To paties straipsnio 3 dalis reglamentuoja, kad teikiant procesinius dokumentus šiame straipsnyje nustatyta tvarka, asmens tapatybė patvirtinama Lietuvos Respublikos teismų įstatyme nustatytais būdais.
Iš teismui pateiktos medžiagos bei papildomų duomenų matyti, kad skundžiamas 2022 m. rugsėjo 23 d. nutarimas, kuris buvo priimtas nedalyvaujant administracinėn atsakomybėn traukiamam asmeniui, V. R. buvo išsiųstas registruota pašto siunta tą pačią dieną, t. y. 2022 m. rugsėjo 23 d., todėl terminas skundui paduoti prasidėjo sekančią dieną, t. y. 2022 m. rugsėjo 24 d. ir baigėsi – 2022 m. spalio 13 d., t. y. 2022 m. spalio 13 d. buvo paskutinė termino paduoti skundą diena. Tačiau skundas pateiktas praėjus beveik dviem savaitėms po termino pabaigos – 2022 m. spalio 27 d. Skundas paduotas praleidus įstatymo nustatytą dvidešimties dienų terminą ir pareiškėjas jo neprašo atnaujinti. Iš skundo turinio nematyti, kad terminas skundą paduoti būtų praleistas dėl svarbių, objektyvių priežasčių.
Įstatymų leidėjas, nustatydamas terminus procesiniams veiksmams atlikti, siekia užtikrinti teisinių santykių stabilumą, praleistas terminas gali būti atnaujinamas tik išimtiniais atvejais, jeigu jo praleidimo priežastys tikrai buvo svarbios, išskirtinės. Įstatyme numatytų terminų laikymasis yra būtina proceso veiksmų efektyvumo sąlyga, todėl ANK nustatyti terminai negali būti laisvai interpretuojami ir pažeidžiami. Sprendžiant termino praleidimo klausimą, būtina užtikrinti, kad nebūtų piktnaudžiaujama suteiktomis teisėmis, todėl reikia atsižvelgti į sąžiningo, atidaus ir rūpestingo asmens elgesio standartus. Asmuo pats turi rūpintis tinkamu savo teisių įgyvendinimu ir pažeistos teisės gali būti ginamos tik tada, kai asmuo elgiasi sąžiningai, apdairiai ir rūpestingai.
Atsižvelgiant į aukščiau išdėstytas aplinkybes, pareiškėjo skundą atsisakytina priimti, skundas grąžintinas jį padavusiam asmeniui.
Rezoliucinė dalis
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 623 straipsniu, 626 straipsnio 3 dalies 2 punktu, 5 dalimi, teismas
nutaria:
atsisakyti priimti pareiškėjo V. R. skundą dėl Lietuvos kelių policijos tarnybos Administracinės veiklos ir eismo priežiūros skyriaus Administracinių nusižengimų administravimo poskyrio 2022 m. rugsėjo 23 d. nutarimo Nr. 39-ANR_N-111228-2022 SAVAD-19-ANR_N-192-2022.
Grąžinti skundą jį padavusiam asmeniui.
Nutartis per dvidešimt kalendorinių dienų nuo nutarties kopijos (nuorašo) išsiuntimo ar išdavimo gali būti skundžiama atskiruoju skundu Kauno apygardos teismui per Kauno apylinkės teismo Kauno rūmus.