- Teismas
- Klaipėdos apygardos teismas
- Dokumentas
- Nutartis
- Data
- 2026-02-03
- Bylos Nr.
- eAN2-42-417/2026
- Teisminio proceso Nr.
- 4-43-3-00087-2025-8
- Bylos rūšis
- administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla
- Teisėjas
- Eduardas Maškevičius
- Pažeidėjas
- J. Z.
- Kategorijos
Klaipėdos apygardos teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjas Eduardas Maškevičius
rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo administracinėn atsakomybėn patraukto J. Z. atskirąjį skundą dėl Tauragės apylinkės teismo Šilutės rūmų 2025 m. gruodžio 8 d. nutarties, kuria netenkintas jo prašymas atnaujinti praleistą terminą skundui paduoti ir atsisakyta priimti jo skundą dėl Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato 2025 m. liepos 23 d. nutarimo.
Aprašomoji dalis
Teismas nustatė:
1. Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato (toliau – ir policija) 2025 m. liepos 23 d. nutarimu, priimtu administracinio nusižengimo byloje Nr. (duomenys neskelbtini) (ROIK: (duomenys neskelbtini)) (toliau – ir nutarimas), J. Z. pagal Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso (toliau – ANK) 415 straipsnio 1 dalį, 415 straipsnio 2 dalį, 424 straipsnio 3 dalį paskirta galutinė administracinė nuobauda – 300 Eur bauda ir teisės vairuoti transporto priemones atėmimas 6 mėnesiams už tai, kad Šilutės r. sav., (duomenys neskelbtini) k., (duomenys neskelbtini), 2025 m. liepos 4 d. 9 val. vairavo lengvąjį keturratį – mini automobilį, neturėdamas teisės jo vairuoti, kuris nebuvo apdraustas privalomuoju civilinės atsakomybės draudimu, neatlikta privalomoji techninė apžiūra ir neįregistruotas Lietuvos Respublikoje nustatyta tvarka.
Žemesnės instancijos teismas
2. Tauragės apylinkės teismo Šilutės rūmų 2025 m. gruodžio 8 d. nutartimi netenkintas J. Z. prašymas atnaujinti praleistą terminą skundui paduoti ir atsisakyta priimti jo skundą dėl policijos 2025 m. liepos 23 d. nutarimo panaikinimo. Teismas motyvavo, jog policijos 2025 m. liepos 23 d. nutarimas J. Z. išsiųstas 2025-07-23. Paskutinė diena pateikti skundą dėl šio nutarimo buvo 2025-08-12, o skundą J. Z. pateikė 2025 m. lapkričio 20 d. J. Z. nurodytos aplinkybės, kad apie paskirtą baudą jis sužinojo tik iš Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos 2025 m. rugsėjo 11 d. pranešimo apie nesumokėtus mokesčius ir tada kreipėsi į policija dėl nutarimo pateikimo, todėl šį nutarimą gavo tik 2025 m. lapkričio 14 d., teismo vertinimu, nelaikytinos svarbiomis. Įstatymas numato, kad nutarimas gali būti apskųstas per dvidešimt dienų nuo nutarimo kopijos (nuorašo) išsiuntimo ar išdavimo dienos, o ne nuo nutarimo gavimo ar sužinojimo apie priimtą nutarimą dienos. Be to, iš bylos medžiagos nustatyta, kad jis asmeniškai dalyvavo surašant jam protokolą, protokolas jam įteiktas, apie bylos nagrinėjimo datą ir laiką buvo informuotas tinkamai. Terminas praleistas nesant svarbių priežasčių, todėl atsisakytina atnaujinti terminą skundui paduoti (ANK 623 straipsnis). Atsisakius atnaujinti praleistą terminą skundui paduoti, pareiškėjo skundą atsisakytina priimti (ANK 626 straipsnio 3 dalies 2 punktas).
Šalies argumentai
3. Atskiruoju skundu administracinėn atsakomybėn patrauktas asmuo J. Z. prašo panaikinti apylinkės teismo 2025 m. gruodžio 8 d. nutartį ir priimti naują nutartį – atnaujinti terminą skundui dėl policijos 2025 m. liepos 23 d. nutarimo paduoti. Nesutinka, jog praleido terminą skundui paduoti. Paaiškina, jog kai iš Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos 2025 m. rugsėjo 11 d. pranešimo apie nesumokėtus mokesčius sužinojo, kad policija paskyrė jam 300 Eur baudą, kreipėsi į policiją – 2025 m. rugsėjo 23 d. registruotąja pašto siunta išsiuntė prašymą pateikti nutarimą ir kartu pridėjo keturratės transporto priemonės sąskaitos faktūros ir kitų dokumentų kopijas. Atsakymo iš policijos nesulaukė. Po to pakartotinai kreipėsi į policiją 2025 m. lapkričio 5 d. ir 2025 m. lapkričio 14 d. iš Šilutės pašto skyriaus pasiėmė pagal 2025 m. lapkričio 13 d. siuntos gavimo pranešimą policijos 2025 m. liepos 23 d. nutarimą. Taigi teismas nepagrįstai nurodė, jog policijos 2025 m. liepos 23 d. nutarimas J. Z. išsiųstas 2025 m. liepos 23 d. Tokių įrodymų byloje nėra. Policijos 2025 m. liepos 23 d. nutarimą gavo tik minėtą 2025 m. lapkričio 13 d.
Motyvuojamoji dalis
4. Policija atsiliepimu su atskiruoju skundu nesutinka. Skundžiamą nutartį vertina kaip pagrįstą ir teisėtą.
Atskirasis skundas tenkinamas.
5. ANK 623 straipsnyje nustatyta, kad skundas dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje gali būti paduotas per 20 kalendorinių dienų nuo nutarimo kopijos (nuorašo) išsiuntimo ar išdavimo dienos. ANK 626 straipsnio 3 dalies 2 punkte yra nustatyta, jog apylinkės teismas motyvuota nutartimi atsisako priimti skundą dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje, kai skundas paduotas praleidus nustatytą skundo padavimo terminą ir neprašoma šio termino atnaujinti arba prašymas atnaujinti nustatytą skundo padavimo terminą nebuvo patenkintas.
Žemesnės instancijos teismas
6. Apygardos teismas, susipažinęs su administracinio nusižengimo bylos medžiaga, turi pagrindą pritarti J. Z. atskirojo skundo argumentui, jog policijos 2025 m. liepos 23 d. nutarimą jis faktiškai gavo tik 2025 m. lapkričio 14 d., t. y. atsiėmė Šilutės pašto skyriuje pagal 2025 m. lapkričio 13 d. siuntos gavimo pranešimą. Taigi, paduodamas skundą dėl šio nutarimo 2025 m. lapkričio 20 d., J. Z. nepraleido įstatyme nustatyto 20 kalendorinių dienų termino skundui dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje paduoti.
7. Pastebėtina, jog tik gavęs nutarimą J. Z. sužinojo nutarimo, beje, priimto jam nedalyvaujant, turinį ir skundą padavė nepraleidęs įstatyme nustatyto apskundimo termino. Tuo leidžia įsitikinti registruotosios pašto siuntos Nr. (duomenys neskelbtini) išsiuntimo J. Z. ir gavimo duomenys, esantys viešoje www.post.lt informacinėje sistemoje ir byloje esančiame išraše iš šios sistemos. Todėl kaip formali ir nederanti su asmens teise į apeliaciją vertintina apylinkės teismo išvada, jog įstatymas numato, kad nutarimas gali būti apskųstas per 20 dienų nuo nutarimo kopijos (nuorašo) išsiuntimo ar išdavimo dienos, o ne nuo nutarimo gavimo ar sužinojimo apie priimtą nutarimą dienos.
8. ANK 573 straipsnio 1 dalyje, be kita ko, nustatyta: „Procesinio dokumento, kuris siunčiamas registruotąja pašto siunta, įteikimo diena laikoma jo įteikimo adresatui, kuriam nors iš kartu su juo gyvenančių pilnamečių šeimos narių ar darbovietėje, mokymo įstaigoje arba Užimtumo tarnyboje už korespondencijos priėmimą atsakingam asmeniui diena.“ Apylinkės teismas, nurodydamas, kad policijos 2025 m. liepos 23 d. nutarimas J. Z. išsiųstas 2025 m. liepos 23 d., nepatikrino Lietuvos pašto informacinės sistemos duomenų, iš kurių matyti, jog 2025 m. liepos 23 d. registruotoji pašto siunta Nr. (duomenys neskelbtini), kuria policija siuntė jam 2025 m. liepos 23 d. nutarimą, nei jam, nei kuriam nors iš kartu su juo gyvenančių pilnamečių šeimos narių įteikta nebuvo, o 2025 m. rugpjūčio 29 d. grąžinta siuntėjui.
9. Sprendžiant, praleistas ar ne terminas skundui paduoti, policijos nutarimo įteikimo ar neįteikimo aplinkybė šiuo atveju yra teisiškai reikšminga. Todėl apylinkės teismas nepagrįstai motyvavo, jog paskutinė diena pateikti skundą dėl nutarimo buvo 2025 m. rugpjūčio 12 d., o vien registruotąja pašto siunta išsiųstą nutarimą nepagrįstai prilygino tokio procesinio dokumento tinkamam įteikimui J. Z..
10. Skundą 2025 m. lapkričio 20 d. padavęs J. Z., apygardos teismo vertinimu, nepiktnaudžiavimo savo teisėmis. Lietuvos Respublikos Konstitucijos ir įstatymo garantuota asmens teisė kreiptis į teismą dėl savo interesų gynybos negali būti varžoma vien formaliais pagrindais. Vadovaujantis teisingumo, protingumo bei sąžiningumo principais, nagrinėjant administracinių nusižengimų bylas, prioritetas turi būti teikiamas teisingam bylos išnagrinėjimui iš esmės. Teismas privalo tinkamai vykdyti teisingumą, vadovautis teisės į tinkamą teismo procesą principu ir savo iniciatyva reaguoti į visas aplinkybes, kurios užkerta kelią šiam principui įgyvendinti.
11. Apibendrindamas išdėstytas aplinkybes, kartu atsižvelgdamas į asmens teisės į apeliaciją svarbą ir vadovaudamasis teisingumo, protingumo ir sąžiningumo principais, apygardos teismas konstatuoja, kad skundžiama nutartis yra nepagrįsta ir neteisėta, todėl panaikintina. Skundo dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo priėmimo klausimą, vadovaujantis ANK 626 straipsnio 1 dalimi, sprendžia apylinkės teismas, todėl administracinėn atsakomybėn patraukto J. Z. skundo priėmimo klausimas perduotinas iš naujo spręsti apylinkės teismui.
Rezoliucinė dalis
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 656 straipsnio 6 dalies 3 punktu, 5 dalimi, teismas
nutaria:
Panaikinti Tauragės apylinkės teismo Šilutės rūmų 2025 m. gruodžio 8 d. nutartį ir administracinėn atsakomybėn patraukto J. Z. skundo dėl Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato 2025 m. liepos 23 d. nutarimo, priimto administracinio nusižengimo byloje Nr. (duomenys neskelbtini) (ROIK: (duomenys neskelbtini)), priėmimo klausimą perduoti Tauragės apylinkės teismo Šilutės rūmams spręsti iš naujo.
Ši nutartis įsiteisėja jos paskelbimo dieną ir yra neskundžiama.