Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo nutartis

2009-05-29 · Byla Nr. N-575-1450-09

Originalas LITEKO ↗
Teismas
Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas
Dokumentas
Nutartis
Data
2009-05-29
Bylos Nr.
N-575-1450-09
Teisėjai
Antanas Ablingis (pirm.), Ričardas Piličiauskas (pran.), Virgilijus Valančius
Kategorijos
  • 52.4pavadinimo nepavyko patikrinti
  • 79.2pavadinimo nepavyko patikrinti
Administracinė byla Nr. N502 –1450/2009Procesinio sprendimo kategorijos: 52.4;79.2 (S)
LIETUVOS VYRIAUSIASIS ADMINISTRACINIS TEISMASNUTARTIS2009 m. gegužės 29 d.Vilnius

Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo teisėjų kolegija, susidedanti iš teisėjų Antano Ablingio (kolegijos pirmininkas), Ričardo Piličiausko (pranešėjas) ir Virgilijaus Valančiaus,

teismo posėdyje rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo M. J. atskirąjį skundą dėl Šiaulių apygardos administracinio teismo 2008 m. birželio 10 d. nutarties M. J. administracinio teisės pažeidimo byloje.

Aprašomoji dalis

Teisėjų kolegija nustatė:

I.

Administracinė komisija prie Pakruojo rajono savivaldybės tarybos 2008 m. gegužės 16 d. nutarimu pripažino M. J. kalta padarius pažeidimą, numatytą Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso (toliau – ir ATPK) 110 straipsnio 5 dalyje, ir skyrė jai 100 litų baudą be gyvūno konfiskavimo (b. l. 23-24).

Šalies argumentai

Pareiškėja M. J. 2008 m. gegužės 29 d. Pakruojo rajono apylinkės teismui pateikė skundą, kuriame prašė nutraukti bylos nagrinėjimą, nesant administracinio teisės pažeidimo įvykio ir sudėties. Skundas 2008 m. birželio 2 d. buvo persiųstas Šiaulių apygardos administraciniam teismui. Tą pačią dieną pareiškėja teismui pateikė patikslintą skundą. Kadangi pateiktas skundas buvo su trūkumais, Šiaulių apygardos administracinis teismas 2008 m. birželio 3 d. nutartimi nustatė terminą trūkumams pašalinti.

2008 m. birželio 9 d. pareiškėja pateikė patikslintą skundą. Skundu pareiškėja prašė panaikinti Pakruojo rajono savivaldybės tarybos Administracinės komisijos 2008 m. gegužės 16 d. nutarimą Nr. P-581431 ir administracinę bylą jos atžvilgiu nutraukti.

Žemesnės instancijos teismas

Šiaulių apygardos administracinis teismas 2008 m. birželio 10 d. nutartimi atsisakė priimti pareiškėjos skundą, kadangi jis buvo paduotas praleidus skundo padavimo terminą ir pareiškėja neprašė jo atnaujinti. Remdamasis Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo (toliau – ir ABTĮ) 122 straipsnio 1 ir 5 dalimis, 34 straipsnio 1 dalimi, pirmosios instancijos teismas konstatavo, kad pareiškėjos skundo padavimo termino pradžia sietina su nutarimo priėmimo diena, tai yra šiuo atveju su 2008 m. gegužės 16 d. Vadovaudamasis ABTĮ 66 straipsnio 2 dalimi, teismas konstatavo, kad procesinio termino eiga prasidėjo 2008 m. gegužės 17 d. ir baigėsi 2008 m. gegužės 26 d. Šiaulių apygardos administracinis teismas konstatavo, kad pareiškėja, norėdama apskųsti nutarimą administracinio teisės pažeidimo byloje, į teismą privalėjo kreiptis iki 2008 m. gegužės 26 d., o į Pakruojo rajono apylinkės teismą ji kreipėsi 2008 m. gegužės 29 d., t. y. praleidusi terminą skundui paduoti ir jo atnaujinti neprašė.

II.

Atskiruoju skundu M. J. prašo atnaujinti praleistą terminą ir bylą nagrinėti iš esmės. Pareiškėja nurodo, jog nesutinka su Šiaulių apygardos administracinio teismo 2008 m. birželio 10 d. nutartimi, kadangi 2008 m. birželio 3 d. nutartyje teismas buvo nurodęs tik vieną trūkumą – kad nebuvo pateiktas skundžiamas aktas. Daugiau trūkumų teismas neįvardijo ir konkrečiai nenurodė, jog pareiškėja praleido terminą skundui paduoti. M. J. paaiškino, kad ji yra baigusi tik 4 klases, neturi teisinių žinių ir nežinojo, kad praleido terminą. Taip pat paaiškina, kad 2008 m. gegužės 16 d. Komisija nutarimo nepaskelbė, o jo nuorašą išsiuntė paštu. M. J. jį gavo 2008 m. gegužės 23 d. Taip pat nurodo, jog yra pensininkė, neturinti teisinio išsilavinimo ir pinigų advokatui pasamdyti. Todėl mano, jog neatnaujinus termino skundui paduoti, jai bus atimtas vienintelis būdas nustatyti tiesai ir išsiaiškinti visas su administraciniu teisės pažeidimu susijusias aplinkybes.

Atsiliepimas

Atsiliepime į atskirąjį skundą Administracinė komisija prie Pakruojo rajono savivaldybės tarybos nurodo, jog sutinka su M. J. skundu ir mano, kad pareiškėjos nurodytos termino praleidimo priežastys gali būti pripažintos svarbiomis.

Motyvuojamoji dalis

Teisėjų kolegija konstatuoja:

III.

Atskirasis skundas netenkintinas.

Administracinių bylų teisenos įstatymo (toliau – ir ABTĮ) 122 straipsnio 1 dalyje numatyta, kad nutarimą administracinio teisės pažeidimo byloje galima apskųsti per dešimt dienų nuo nutarimo priėmimo dienos. To paties straipsnio 5 dalyje numatyta, kad jeigu skundas paduotas praleidus skundo padavimo terminą, prašymas dėl termino atnaujinimo nagrinėjamas šio įstatymo 34 straipsnyje nustatyta tvarka. T. y. prašymas atnaujinti praleistą skundo padavimo terminą numatytas kaip būtina sąlyga tam, kad teismas galėtų įstatymo nustatyta tvarka spręsti praleisto termino atnaujinimo klausimą. ATBĮ 37 straipsnio 2 dalies 8 punkte numatyta, jog administracinio teismo pirmininkas ar teisėjas (teismas) motyvuota nutartimi atsisako priimti skundą (prašymą), jeigu praleistas skundo (prašymo) padavimo terminas ir pareiškėjas neprašo jo atnaujinti ar teismas atmeta tokį prašymą.

Nagrinėjamuoju atveju Administracinės komisijos prie Pakruojo rajono savivaldybės tarybos nutarimas buvo priimtas 2008 m. gegužės 16 d., o skundas teismui pateiktas 2008 m. gegužės 29 d., t. y. praleidus įstatymo nustatytus skundo padavimo terminus, todėl darytina išvada, kad kartu su skundu turėjo būti pateiktas ir prašymas atnaujinti praleistą terminą. M. J. atskirajame skunde nurodytos aplinkybės – senyvas amžius, vėlesnis susipažinimas su nutarimo turiniu bei teisinių žinių neturėjimas – gali būti svarbios svarstant termino atnaujinimo klausimą. Tačiau nesant pareiškėjos prašymo, pats teismas savo nuožiūra šio klausimo svarstyti nesiima. Todėl darytina išvada, kad pirmosios instancijos teismas teisingai įvertino bylos aplinkybes, tinkamai taikė procesines teisės normas, priimta nutartis yra pagrįsta, jos naikinti nėra pagrindo.

Atsižvelgiant į tai, kad atskirajame skunde (b. l. 31-32) M. J. jau prašo atnaujinti terminą skundui paduoti, šio klausimo svarstymas, atsižvelgiant į teisingumo ir protingumo principus, šia nutartimi perduotinas spręsti pirmosios instancijos teismui.

Rezoliucinė dalis

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo 148 straipsniu, 151 straipsnio 1 dalimi, teisėjų kolegija

nutaria:

M. J. atskirojo skundo netenkinti.

Šiaulių apygardos administracinio teismo 2008 m. birželio 10 d. nutartį palikti nepakeistą.

M. J. prašymą atnaujinti terminą skundui dėl Administracinės komisijos prie Pakruojo rajono savivaldybės tarybos 2008 m. gegužės 16 d. nutarimo paduoti perduoti nagrinėti Šiaulių apygardos administraciniam teismui.

Nutartis neskundžiama.

Teisėjai Antanas AblingisRičardas PiličiauskasVirgilijus Valančius