- Teismas
- Telšių apylinkės teismo Mažeikių rūmai
- Dokumentas
- Nutarimas
- Data
- 2021-01-15
- Bylos Nr.
- A8.-15-853/2021
- Teisminio proceso Nr.
- 4-29-3-00317-2020-3
- Bylos rūšis
- administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla
- Instancija
- I-a instancija
- Rezultatas
- Skirti nuobaudą.
- Teisėjas
- Andželika Butkuvienė (pirm.)
- Pažeidėjas
- T. B.
- Institucija
- ,,Registrų centras"
- Kategorijos
- 9.46Juridinio asmens, jo filialo ar atstovybės, užsienio juridinio asmens ar kitos organizacijos filialo ar atstovybės dokumentų ir registro duomenų pateikimo Juridinių asmenų registro tvarkytojui ar Juridinių asmenų dalyvių informacinės sistemos tvarkytojui tvarkos pažeidimas (ANK 223 str.)
- 21.9.10Nutarimas (nutartis) administracinio nusižengimo byloje (ANK 636 str.)
T. B., asmens kodas (duomenys neskelbtini) gim. (duomenys neskelbtini), Lietuvos Respublikos piliečio, gyvenančio (duomenys neskelbtini), nevedusio, turinčio profesinį išsilavinimą, dirbančio uždarojoje akcinėje bendrovėje (toliau – UAB) „(duomenys neskelbtini)“, direktoriumi, bausto administracine tvarka, neteisto, administracinio nusižengimo bylą.
Aprašomoji dalis
Teismas nustatė:
T. B., būdamas UAB „(duomenys neskelbtini)“, juridinio asmens kodas (duomenys neskelbtini), buveinės adresas (duomenys neskelbtini), direktoriumi, nustatytu terminu, tai yra iki 2019 m. birželio 1 d. nepateikė Registro tvarkytojui 2018 metų bendrovės metinių finansinių ataskaitų rinkinio ir iki 2020 m. birželio 1 d. 2019 metų bendrovės metinių finansinių ataskaitų rinkinio, kaip numatyta Lietuvos Respublikos civilinio kodekso (toliau – CK) 2.66 straipsnio 4 dalyje ir Lietuvos Respublikos akcinių bendrovių įstatymo (toliau – ABĮ) 58 straipsnio 3 dalyje. Vadovaujantis CK 2.66 straipsnio 4 dalimi, ABĮ 58 straipsnio 3 dalimi ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. lapkričio 12 d. nutarimu Nr. 1407 patvirtintų Juridinių asmenų registro įsteigimo ir Juridinių asmenų registro nuostatų 120, 123 ir 127 punktais, juridinio asmens finansinių ataskaitų rinkinys (metinių konsoliduotų finansinių ataskaitų rinkinys) ir (arba) metinis pranešimas (konsoliduotas metinis pranešimas) ar veiklos ataskaita kiekvienais metais per 30 d. nuo jų patvirtinimo momento turi būti pateiktas Juridinių asmenų registrui, jeigu įstatymai nenumato kitaip. Pagal ABĮ 20 straipsnio 1 dalies 11 punktą, bendrovės metinių finansinių ataskaitų rinkinį tvirtina visuotinis akcininkų susirinkimas, kuris, pagal šio įstatymo 24 straipsnio 1 dalį, turi įvykti ne vėliau kaip per 4 mėnesius nuo finansinių metų pabaigos. Pagal CK 2.52 straipsnio 1 dalį ir bendrovės steigimo dokumentus, bendrovės finansiniai metai sutampa su kalendoriniais metais, todėl bendrovės 2018 m. finansinių ataskaitų rinkinys privalėjo būti pateiktas Registrui ne vėliau kaip iki 2019 m. birželio 1 d. ir 2019 m. finansinių ataskaitų rinkinys privalėjo būti pateiktas Registrui ne vėliau kaip iki 2020 m. birželio 1 d. Vadovaujantis CK 2.67 straipsniu, ABĮ 37 straipsnio 12 dalies 10 punktu ir Nuostatų 38 bei 41 punktais, už dokumentų ir duomenų pateikimą Juridinių asmenų registro tvarkytojui atsako juridinio asmens vadovas.
Tokiais savo veiksmais padarė administracinį nusižengimą, numatytą Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso (toliau – ANK) 223 straipsnio 2 dalyje.
Žemesnės instancijos teismas
Teismo posėdyje T. B. paaiškino, jog pripažįsta nusižengimą ir nuoširdžiai gailisi. Nurodė, jog ateityje tai nepasikartos. Prisipažino, jog buvo informuotas, kad turėjo pateikti duomenis, tačiau to nepadarė dėl pandemijos ir laiko stokos.
Administracinio nusižengimo padarymo faktines aplinkybes bei T. B. kaltę, be jo paties visiško prisipažinimo, padarius ANK 223 straipsnio 2 dalyje numatytą administracinį nusižengimą, patvirtina ir kiti byloje surinkti įrodymai: 2020 m. gruodžio 4 d. administracinio nusižengimo protokolas Nr. RC-ANR_P-748-2020; Valstybės įmonės Registrų centras Lietuvos Respublikos Juridinių asmenų registro išplėstinis išrašas su istorija apie UAB „(duomenys neskelbtini)“, iš kurių matyti, jog finansinės atskaitomybės dokumentai už 2018 metus ir 2019 metus VĮ Registrų centras nėra pateikti.
Administracinė nuobauda yra valstybės prievartos priemonė, kurios paskirtis yra atimti ar apriboti administracinius nusižengimus padariusiems asmenims galimybę daryti naujus administracinius nusižengimus, nubausti administracinius nusižengimus padariusius asmenis, siekiant atgrasyti tiek teisės pažeidėjus, tiek ir kitus asmenis nuo administracinių nusižengimų ar nusikalstamų veikų darymo ir paveikti administracinius nusižengimus padariusius asmenis, kad jie laikytųsi įstatymų ir nedarytų naujų nusižengimų (ANK 22 straipsnio 1, 2 dalys). Administracinė nuobauda ir administracinio poveikio priemonė skiriamos vadovaujantis teisės viršenybės, teisingumo, operatyvumo, protingumo ir proporcingumo principais (ANK 32 straipsnio 2 dalis).
Motyvuojamoji dalis
Žemesnės instancijos teismas
Pagal ANK 223 straipsnio 2 dalį atsako tas, kas laiku, teisės aktų nustatytais atvejais, nepateikė Juridinių asmenų registro tvarkytojui neteisingų juridinio asmens, užsienio juridinio asmens ar kitos organizacijos filialo finansinių ataskaitų (konsoliduotųjų finansinių ataskaitų), metinės ataskaitos, metinio pranešimo (konsoliduotojo metinio pranešimo), veiklos ataskaitų, mokėjimų valdžios institucijoms ataskaitos (konsoliduotosios mokėjimų valdžios institucijoms ataskaitos) pateikimas Juridinių asmenų registro tvarkytojui arba juridinio asmens, užsienio juridinio asmens ar kitos organizacijos filialo finansinių ataskaitų (konsoliduotųjų finansinių ataskaitų), metinės ataskaitos, metinio pranešimo (konsoliduotojo metinio pranešimo), veiklos ataskaitų, auditoriaus išvados, mokėjimų valdžios institucijoms ataskaitos (konsoliduotosios mokėjimų valdžios institucijoms ataskaitos).
Teismas nustatė, jog pažeidimo esmė yra įrodyta, įrodymų pakanka nustatyti visas faktines aplinkybes. Pažeidimo padarymo aplinkybės aiškios, veiksmai kvalifikuoti tinkamai, atitinka nusižengimo, numatyto ANK 223 straipsnio 2 dalies požymius. Nustatyta, jog nusižengimo padarymo laikotarpiu T. B., būdams UAB „(duomenys neskelbtini)“ direktoriumi per nustatytą terminą Juridinių asmenų registrui nepateikė 2018 metų ir 2019 metų bendrovės metinių finansinių ataskaitų rinkinių ir taip padarė nusižengimą, numatytą ANK 223 straipsnio 2 dalyje.
Administracinėn atsakomybėn traukiamo T. B. atsakomybę lengvinančia aplinkybe laikytina tai, jog jis nuoširdžiai gailisi bei sutinka su padarytu pažeidimu (ANK 35 straipsnio 1 dalies 1 punktas), jo atsakomybę sunkinančių aplinkybių nenustatyta.
Skirdamas administracinę nuobaudą, teismas taip pat atsižvelgia į padaryto administracinio nusižengimo pobūdį, pažeidėjo kaltės formą ir rūšį (veikė tiesiogine tyčia, t. y. pažeidėjas suvokė, kad įstatymas imperatyviai numato laikotarpį per kurį ataskaitos turi būti pateiktos Registro tvarkytojui, tačiau vis vien jų nepateikė), į tai, jog byloje nėra jokios jo asmenį neigiamai charakterizuojančios medžiagos nei duomenų, kad anksčiau jis būtų buvęs baustas už analogiškus nusižengimus, į tai, kad T. B. prisipažino padaręs minėtą nusižengimą ir nuoširdžiai gailisi, į sunkinančių aplinkybių nebuvimą (ANK 35 straipsnio 1 dalies 1 punktas).
Įvertinęs visus byloje esančius įrodymus, atsižvelgęs į pažeidėjo asmenybę, padaryto pažeidimo pobūdį, atsakomybę lengvinančią aplinkybę ir sunkinančių aplinkybių nebuvimą, vadovaudamasis teisingumo, protingumo ir proporcingumo principais, teismas konstatuoja, kad administracinės nuobaudos tikslai nagrinėjamu atveju bus pasiekti, paskiriant pažeidėjui minimalią ANK 223 straipsnio 2 dalies sankcijoje numatytą nuobaudą – baudą, lygią sankcijoje numatytam baudos minimumui.
Pagal ANK 3 straipsnio 4 dalį administracinio nusižengimo padarymo laikas yra asmens veikimo (neveikimo) laikas. Šiuo atveju administracinio nusižengimo protokole nurodytas nusižengimo padarymo data ir laikas – 2020 m. gruodžio 4 d., 13 val. 40 min., manytina, yra ne nusižengimo padarymo laikas, o administracinio nusižengimo protokolo surašymo laikas, nes tai neatitinka nustatytų faktinių aplinkybių, kadangi šioje byloje administracinis nusižengimas padarytas neveikimu, tai yra nustatytu terminu nepateikiant finansinės ataskaitos (pagal bylos duomenis ataskaitos nėra pateiktos už 2018 metus ir 2019 metus, kai teisės aktais ir bendrovės steigimo dokumentais ataskaitos pateikimo terminas baigėsi atitinkamai 2019 m. birželio 1 d. ir 2020 m. birželio 1 d.), todėl pažeidimo padarymo laikas yra koreguotinas, nurodant, kad ataskaitos nepateikė nustatytu terminu, tai yra už 2018 metus iki 2019 m. birželio 1 d. ir už 2019 metus iki 2020 m. birželio 1 d.
Rezoliucinė dalis
Teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 223 straipsnio 2 dalimi, 635-637, 646 straipsniais,
nutaria:
T. B., asmens kodas (duomenys neskelbtini) pripažinti kaltu padarius Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 223 straipsnio 2 dalyje numatytą administracinį nusižengimą ir paskirti jam administracinę nuobaudą – 200,00 Eur (dviejų šimtų eurų) dydžio baudą.
Išaiškinti T. B., jog paskirtą baudą turi sumokėti ne vėliau kaip per keturiasdešimt kalendorinių dienų nuo nutarimo skirti baudą išsiuntimo ar išdavimo jam dienos, o apskundus nutarimą skirti baudą, – ne vėliau kaip per keturiasdešimt kalendorinių dienų nuo nutarties, kuria skundas nepatenkintas, išsiuntimo ar išdavimo dienos į vieną iš pasirinktų Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos surenkamųjų sąskaitų. Mokėjimo nurodyme reikia nurodyti įmokos kodą 1001 ir pažeidimo identifikavimo kodą ROIK: 20126360716 (įrašyti mokėjimo nurodymo paskirtyje).
Nustatytu terminu nesumokėjus baudos, nutarimas skirti baudą bus vykdomas priverstine tvarka.
Po nutarimo priėmimo paskirtos baudos mokėjimo išdėstymo klausimai sprendžiami Mokesčių administravimo įstatymo nustatyta tvarka.
Šis nutarimas per dvidešimt kalendorinių dienų nuo jo kopijos (nuorašo) išsiuntimo ar išdavimo dienos gali būti skundžiamas Šiaulių apygardos teismui, per nutarimą priėmusius Telšių apylinkės teismo Mažeikių rūmus.