- Teismas
- Telšių apylinkės teismas
- Dokumentas
- Nutartis
- Data
- 2025-10-29
- Bylos Nr.
- T-245-1257/2025
- Teisminio proceso Nr.
- 1-86-2-00009-2009-7
- Bylos rūšis
- baudžiamoji byla
- Teisėjas
- Deimantė Montvydaitė
- Nuteistasis
- D. V.
Įžanginė dalis
viešame teismo posėdyje išnagrinėjo Telšių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos nusikaltimų tyrimo skyriaus teikimą dėl paieškos vykdymo tiklsingumo ir apkaltinamojo nuosprendžio vykdymo senaties taikymo nuteistajamam D. V..
Aprašomoji dalis
nustatė:
teisme gautas Telšių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos nusikaltimų tyrimo skyriaus teikimas, kuriame nurodyta, kad Telšių apskrities vyriausiajame policijos komisariate nuo 2011 m. sausio 7 d. vykdoma D. V., gim. (duomenys neskelbtini), paieška, kaip pasislėpusio nuo bausmės atlikimo. D. V. Telšių rajono apylinkės teismo 2010 m. gruodžio 14 d. patvarkymu perduota vykdyti 3 metų laisvės atėmimo bausmė, nuosprendis įsiteisėjo 2010 m. gruodžio 9 d. Vykdant paiešką D. V. nesurastas, taip pat nėra duomenų apie jo naujai padarytas nusikalstamas veikas po nuosprendžio įsiteisėjimo. Teikimu prašoma spręsti, ar šiuo atveju galima taikyti Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso (toliau – ir BK) 96 straipsnyje numatytą apkaltinamojo nuosprendžio vykdymo senatį ir spręsti klausimą dėl tolesnio D. V. paieškos vykdymo tikslingumo.
Prokurorė teismo posėdžio metu prašė teikimą atmesti, nes vadovaujantis BK 96 straipsnio 3 dalimi, nuosprendis negali būti vykdomas, jeigu po jo įsiteisėjimo dienos praėjo penkiolika metų, o šiuo atveju nuosprendis yra įsiteisėjęs 2010 m. gruodžio 9 d., todėl vykdymo senaties terminas šiai dienai dar nėra suėjęs.
Teikimas atmestinas.
Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso (toliau – ir BPK) 337 straipsnio 1 punktas numato, jog nepateikiamas vykdyti ir nevykdomas įsiteisėjęs apkaltinamasis teismo nuosprendis, jeigu yra suėjusi BK 96 straipsnyje nustatyta apkaltinamojo nuosprendžio vykdymo senatis. Apkaltinamojo nuosprendžio vykdymo senatis suprantama kaip baudžiamojo įstatymo nustatytas terminas, kuriam suėjus neįvykdytas apkaltinamasis nuosprendis negali būti vykdomas ir nuteistasis atleidžiamas nuo paskirtos bausmės atlikimo. BK 96 straipsnio 2 dalyje įtvirtinta, kad apkaltinamojo nuosprendžio vykdymo senaties terminas skaičiuojamas nuo nuosprendžio įsiteisėjimo dienos iki nuosprendžio vykdymo pradžios. Todėl apkaltinamojo nuosprendžio vykdymo senaties pradžia yra apkaltinamojo nuosprendžio įsiteisėjimo diena, o apkaltinamojo nuosprendžio vykdymo senaties termino eiga baigiasi tą dieną, kai pradedamas vykdyti apkaltinamasis nuosprendis. BK 96 straipsnio 3 dalyje numatyta, kad jeigu nuteistasis po nuosprendžio įsiteisėjimo vengia atlikti bausmę, senaties eiga sustoja. Šiuo atveju ji atsinaujina nuo tos dienos, kurią nuteistasis pats atvyko atlikti bausmės ar buvo sulaikytas. Tačiau nuosprendis negali būti vykdomas, jeigu po jo įsiteisėjimo dienos praėjo 15 metų, o kai paskirtas laisvės atėmimas daugiau kaip 10 metų arba laisvės atėmimas iki gyvos galvos, – 20 metų ir senaties eiga nenutrūko dėl naujos nusikalstamos veikos padarymo.
Telšių rajono apylinkės teismo 2010 m. rugsėjo 27 d. nuosprendžiu, pakeistu Šiaulių apygardos 2010 m. gruodžio 9 d. nuosprendžiu, D. V. nuteistas pagal BK 222 straipsnio 1 dalį 60 MGL dydžio, t. y. 7800 Lt, bauda, pagal BK 182 straipsnio 2 dalį 3 metų laisvės atėmimo bausme, vadovaujantis BK 63 straipnio 1, 2 dalimis, 5 dalies 1 punktu, paskirtos bausmės subendrintos, ir D. V. paskirta galutinė subendrinta bausmė – laisvės atėmimas 3 metams. Nuosprendis įsiteisėjo 2010 m. gruodžio 9 d. Telšių apskrities vyriausiajame policijos komisariate nuo 2011 m. sausio 7 d. vykdoma D. V., kaip pasislėpusio nuo bausmės atlikimo, paieška, iki šiol jis nesurastas, taip pat nėra duomenų apie jo naujai padarytas nusikalstamas veikas po nuosprendžio įsiteisėjimo. Visgi, kadangi D. V. atžvilgiu vykdytinas Telšių rajono apylinkės teismo 2010 m. rugsėjo 27 d. nuosprendis, pakeistas Šiaulių apygardos 2010 m. gruodžio 9 d. nuosprendžiu, įsiteisėjo 2010 m. gruodžio 9 d., nagrinėjamu atveju po nuosprendžio įsiteisėjimo nėra praėję 15 metų, todėl nėra pagrindo konstatuoti, kad nuosprendžio vykdymo senaties terminas yra pasibaigęs (šis terminas sueis 2025 m. gruodžio 9 d.) ir nuosprendžio vykdymas bei nuteistojo paieška turi būti nutrauktini. Esant išdėstytoms aplinkybėms, teikimas atmestinas.
Teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 96 straipsniu, Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso 362 straipsniu,
Rezoliucinė dalis
nutaria:
teikimą atmesti.
Nutartis per 7 dienas nuo nutarties gavimo dienos gali būti skundžiama Šiaulių apygardos teismui per Telšių apylinkės teismą.