- Teismas
- Panevėžio apylinkės teismas
- Dokumentas
- Nutartis
- Data
- 2024-05-08
- Bylos Nr.
- II-153-1207/2024
- Teisminio proceso Nr.
- 4-08-3-00097-2024-9
- Bylos rūšis
- administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla
- Teisėjas
- Jomilė Juškaitė-Vizbarienė
Panevėžio apylinkės teismo Panevėžio rūmų teisėja Jomilė Juškaitė-Vizbarienė rašytinio proceso tvarka susipažino su administracine tvarka nubaustos S. M. skundu dėl
Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato (toliau – ir Institucija) 2024 m. kovo 25 d. nutarimo administracinio nusižengimo byloje Nr. 50-ANR_N-2099-2024.
Aprašomoji dalis
Teismas nustatė:
1. Skundžiamu nutarimu S. M. nubausta už tai, kad 2024 m. vasario 4 d. 17.01 val. L. D. iš savo asmeninės sąskaitos pervedė 120 Eur į S. M. priklausančią banko sąskaitą už perkamą mobilųjį telefoną „Iphone 12 pro max“, tačiau prekės negavo, pinigai negrąžinti, tokiu būdu buvo padaryta 120 Eur turtinė žala, kuri neatlyginta. Už administracinio nusižengimo, numatyto Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso (toliau – ANK) 108 straipsnio 1 dalyje, padarymą S. M. skirta 245 Eur bauda ir įpareigojimas atlyginti 120 Eur turtinę žalą.
2. Panevėžio apylinkės teismo Panevėžio rūmuose 2024 m. gegužės 7 d. gautas S. M. skundas dėl Institucijos 2024 m. kovo 25 d. nutarimo, kuriame ji nurodo, kad nesutinka sumokėti baudos, nes pati buvo apgauta.
Motyvuojamoji dalis
3. Skundą atsisakytina priimti.
4. ANK 623 straipsnyje numatyta, kad skundas dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje gali būti paduotas per dvidešimt kalendorinių dienų nuo nutarimo kopijos (nuorašo) išsiuntimo ar išdavimo dienos. Jeigu šis terminas praleistas dėl svarbių priežasčių, jį pareiškėjo prašymu rašytinio proceso tvarka gali atnaujinti apylinkės teismas. Šis apskundimo terminas ir jo skaičiavimo atskaitos taškas (ne nuo nutarimo gavimo, o nuo jo išsiuntimo ar išdavimo dienos) buvo nurodytas ir skundžiamame Institucijos nutarime.
5. Pažymėtina, kad sprendžiant termino praleidimo klausimą būtina užtikrinti, kad nebūtų piktnaudžiaujama suteiktomis teisėmis, todėl reikia atsižvelgti į sąžiningo, atidaus ir rūpestingo asmens elgesio standartus. Asmuo pats turi rūpintis tinkamu savo teisių įgyvendinimu ir pažeistos teisės gali būti ginamos tik tada, kai asmuo elgiasi sąžiningai, apdairiai ir rūpestingai.
6. Pagal formuojamą teismų praktiką, svarbiomis termino praleidimo priežastimis pripažįstamos nuo skundą paduoti pageidaujančio asmens valios nepriklausančios priežastys, kurios objektyviai sukliudė per įstatymo numatytą terminą paduoti skundą. Tokias priežastis, jų svarbumą nustatyti gali tik prašymą atnaujinti praleistą terminą nagrinėjantis subjektas, šiuo konkrečiu atveju – teismas, atsižvelgdamas į prašyme nurodytus argumentus ir įvertindamas konkrečias bylos aplinkybes. Priežastis laikoma svarbia, jeigu ji kiekvienu individualiu atveju asmeniui sutrukdė arba atėmė galimybę įgyvendinti proceso teisę per įstatyme nustatytą terminą ir kuri gali pateisinti termino praleidimo laikotarpį, t. y. iš esmės nepriklausė nuo suinteresuoto asmens valios. Kiekvieną kartą sprendžiant klausimą dėl praleisto termino atnaujinimo, būtina įvertinti aplinkybių visumą: nurodomas priežastis, kreipimosi į teismą operatyvumą po priežasčių, sutrukdžiusių laiku paduoti skundą, išnykimo, suinteresuoto asmens elgesio rūpestingumo, apdairumo aspektus, kitas reikšmingas aplinkybes, taip pat atsižvelgti į protingumo, sąžiningumo bei teisingumo kriterijus ir pan.
7. Iš byloje esančių duomenų matyti, kad teismui pateiktoje administracinio nusižengimo byloje esantis administracinio nusižengimo protokolas 2024 m. vasario 26 d. surašytas nedalyvaujant pačiai S. M., tačiau tą pačią dieną išsiųstas jai policijos pareigūnų sistemoje nurodytu pastarosios elektroniniu paštu. Nutarimas S. M. surašytas 2024 m. kovo 25 d. rašytinio proceso tvarka, nedalyvaujant administracinėn atsakomybėn traukiamam asmeniui, kaip tai numato ANK 616 straipsnio nuostatos. Nors administracinėn atsakomybėn traukiamas asmuo surašant nutarimą ir nedalyvavo, Institucijos nutarimas tą pačią 2024 m. kovo 25 d. taip pat buvo išsiųstas S. M. policijos pareigūnų sistemoje nurodytu jos elektroninu paštu. Tokį procesinių dokumentų įteikimą leidžia ANK 573 straipsnis, kuriame įtvirtinta taisyklė, jog šaukimai ir kiti procesiniai dokumentai gali būti siunčiami elektroniniu paštu, kai asmenys elektroninio pašto adresą nurodė valstybės informacinėse sistemose ar registruose, kas reiškia, kad asmuo deklaravo turintis pastovią galimybę pasitikrinti elektroninį paštą ir įsipareigoja būti rūpestingas, priešingu atveju prisiima galimas neigiamas jam kilsiančias pasekmes.
8. Iš teismui pateiktų duomenų nėra pagrindo manyti, kad S. M. negavo skundžiamo 2024 m. kovo 25 d. nutarimo, kuriame buvo nurodytas nutarimo apskundimo terminas, jį gavo pavėluotai ar buvo netinkamai informuota apie nutarimo priėmimą.
9. ANK 573 straipsnio 4 dalis numato, kad šiame kodekse nustatytais atvejais ir tvarka įteikiant administracinio nusižengimo teisenoje dalyvaujančiam asmeniui ar kitiems asmenims procesinį dokumentą elektroniniu paštu, procesinio dokumento įteikimo diena laikoma po procesinio dokumento išsiuntimo dienos einanti darbo diena. Skundas dėl 2024 m. kovo 25 d. nutarimo Institucijai paduotas 2024 m. gegužės 2 d., tai yra praleidus skundo padavimo terminą (skundo padavimo terminas baigėsi 2024 m. balandžio 15 d.). Duomenų, liudijančių apie objektyvias, svarbias priežastis, kliudžiusias S. M. per įstatymo nustatytą terminą paduoti skundą, teismui nepateikta, terminą atnaujinti nėra prašoma.
10. Atsižvelgiant į tai, teismui nenustačius objektyvių, nuo asmens valios nepriklausiusių aplinkybių, sutrukdžiusių per įstatymo nustatytą terminą pateikti skundą, S. M. skundą dėl Institucijos 2024 m. kovo 25 d. nutarimo atsisakytina priimti.
Rezoliucinė dalis
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 623 straipsniu, 626 straipsnio 3 dalies 2 punktu ir 5 dalimi, teismas
nutaria:
S. M. skundą dėl Panevėžio vyriausiojo policijos komisariato 2024 m. kovo 25 d. nutarimo administracinio nusižengimo byloje Nr. 50-ANR_N-2099-2024 atsisakyti priimti.
Nutartis per 20 (dvidešimt) kalendorinių dienų nuo nutarties kopijos (nuorašo) išsiuntimo ar išdavimo gali būti skundžiama atskiruoju skundu Panevėžio apygardos teismui, skundą paduodant per Panevėžio apylinkės teismo Panevėžio rūmus.