Vilniaus apygardos teismo nutartis

2011-03-10 · Baudžiamoji byla Nr. 1S-151-495/2011

Originalas LITEKO ↗
Teismas
Vilniaus apygardos teismas
Dokumentas
Nutartis
Data
2011-03-10
Bylos Nr.
1S-151-495/2011
Bylos rūšis
baudžiamoji byla
Teisėjas
Daiva Pranytė-Zalieckienė
Nukentėjusysis
Z. L.
Advokatai
Romualdas Vitkus
Skundas Nr. 1S-151-495/2011
Procesinio sprendimo kategorija: (S) 2.1.12.; 2.12.4.
VILNIAUS APYGARDOS TEISMASNUTARTIS2011 m. kovo 10 d.Vilnius
Vilniaus apygardos teismo Baudžiamuju bylu skyriaus teiseja Daiva Pranyte–Zalieckiene,sekretoriaujant Daivai Sutkaitienei,

teismo posedyje išnagrinejo nukentejusiosios Z. L. atstovo advokato Romualdo Vitkaus skunda del Druskininku miesto apylinkes teismo 2011 m. vasario 19 d. nutarties, kuria atsisakyta priimti advokato Romualdo Vitkaus skunda ir jis gražintas pareiškejui, ir

Aprašomoji dalis

nustate:

2008-08-26 Varenos rajono apylinkes prokuraturoje buvo gautas Z. L. pareiškimas, kuriame nurodoma, jog 2008-07-09 AB banko (duomenys neskelbtini) skyriuje vadybininke A. D., išmokedama Z. L. palukanas už banke laikoma indeli, suklastojo išlaidu orderi ir pasisavino 20 000 Lt. Šio pareiškimo pagrindu buvo pradetas ikiteisminis tyrimas Nr. (duomenys neskelbtini) pagal požymius nusikalstamos veikos, numatytos Lietuvos Respublikos BK 182 str. 1 d.

2008-12-08 Vilniaus apygardos prokuraturos vyriausiojo prokuroro pavaduotojas A. Koržovas ikiteismini tyrima Nr. (duomenys neskelbtini) pavede organizuoti Druskininku miesto apylinkes prokuraturai.

Druskininku miesto apylinkes prokuraturos prokuroro J. V. 2009-08-31 nutarimu ikiteisminis tyrimas Nr. (duomenys neskelbtini) nutrauktas, nesurinkus pakankamai duomenu pagrindžianciu itariamosios A. D. kalte del nusikalstamu veiku padarymo. Druskininku miesto apylinkes prokuraturos vyr. prokuroras A. Bundonis 2009-10-06 nutarimu atmete skunda del mineto nutarimo nutraukti ikiteismini tyrima panaikinimo. Apskundus minetus nutarimus ikiteisminio tyrimo teisejui, Druskininku miesto apylinkes teismo 2009-11-06 nutartimi skundas atmestas. Vilniaus apygardos teismo 2009-12-14 nutartimi panaikinti Druskininku miesto apylinkes teismo 2009-11-06 nutartis bei Druskininku miesto apylinkes prokuraturos prokuroru 2009-08-31, 2009-10-06 nutarimai ir ikiteisminis tyrimas Nr. (duomenys neskelbtini) atnaujintas.

Druskininku miesto apylinkes prokuraturos prokuroro J. V. 2010-12-17 nutarimu ikiteisminis tyrimas pakartotinai nutrauktas, o Druskininku miesto apylinkes prokuraturos vyr. prokuroro A. Bundonio 2011-01-27 nutarimu atmestas skundas del mineto nutarimo nutraukti ikiteismini tyrima panaikinimo.

2011-02-15 Druskininku miesto apylinkes teisme gautas nukentejusiosios Z. L. atstovo adv. R. Vitkaus skundas, kuriuo prašoma panaikinti Druskininku miesto apylinkes prokuraturos prokuroru 2011-01-27, 2010-12-17 nutarimus.

Druskininku miesto apylinkes teismo 2011-02-19 nutartimi atsisakyta priimti advokato Romualdo Vitkaus skunda ir jis gražintas pareiškejui, motyvuojant tuo, kad advokato R. Vitkaus skunde nenurodoma, kada nukentejusioji Z. L. arba jos atstovas gavo prokuroro A. Bundonio 2011-01-27 nutarimo nuoraša. Iš prideto prie skundo pašto voko matyti, kad skundas del prokuroro A. Bundonio 2011-01-27 nutarimo teismui išsiustas 2011-02-14, t.y. praleidus istatymo nustatyta keturiolikos dienu termina. Skunde nenurodoma apie priežastis, del kuriu praleistas prokuroro nutarimo apskundimo terminas.

Šalies argumentai

Nukentejusiosios atstovas skundu prašo panaikinti Druskininku miesto apylinkes teismo 2011-02-19 nutarti. Skunde nurodoma, jog Druskininku miesto apylinkes prokuraturos vyriausiojo prokuroro A. Bundonio nutarimas atsisakyti patenkinti nukentejusiosios atstovo skunda surašytas 2011-01-27, išsiustas iš Druskininku 2011-01-28 ir Avižieniu pašte gautas 2011-01-29, t.y. šeštadieni. Atstovui šis laiškas buvo iteiktas tik pirmadieni, t.y. 2011-01-31. Jeigu ši termina pradeti skaiciuoti net ir nuo 2011 m. sausio 29 d., kada jis gautas pašte, net ir tokiu atveju 14 dienu terminas nebuvo pažeistas. Šiuo atveju šis terminas butu pasibaiges 2011-02-12 – šeštadieni, t.y. ne darbo diena. Jeigu terminas pasibaigia ne darbo diena, paskutine termino diena laikoma pirmoji po jos einanti darbo diena, t.y. 2011-02-14. Taigi, visais atvejais, atstovo nuomone, apskundimo terminas nebuvo praleistas, taciau tai skunde apylinkes teismui nebuvo nurodyta.

Teismo posedyje prokuroras, nukentejusiosios atstovas nedalyvavo, apie teismo posedžio vieta ir laika jiems pranešta istatymo nustatyta tvarka.

Motyvuojamoji dalis

Nukentejusiosios atstovo skundas tenkintinas.

Kaip teisingai nurodyta skundžiamoje nutartyje, vadovaujantis Lietuvos Respublikos BPK 214 str. 4 d. ir 5 d., prokuroro nutarimas nutraukti ikiteismini tyrima BPK 212 str. 1 p. ir 2 p. numatytais atvejais gali buti skundžiamas aukštesniajam prokurorui, o jeigu aukštesnysis prokuroras atsisako patenkinti skunda, šis jo nutarimas gali buti skundžiamas ikiteisminio tyrimo teisejui. Skundai del prokuroro nutarimo gali buti paduodami per keturiolika dienu nuo nutarimo nuorašo gavimo dienos.

Kaip matyti iš teismui skundo nagrinejimui pateiktos medžiagos, Druskininku miesto apylinkes prokuraturos prokuroro J. V. 2010-12-17 nutarimu ikiteisminis tyrimas Nr. (duomenys neskelbtini) nutrauktas, nesurinkus pakankamai duomenu pagrindžianciu itariamosios A. D. kalte del nusikalstamu veiku padarymo, o Druskininku miesto apylinkes prokuraturos vyr. prokuroro A. Bundonio 2011-01-27 nutarimu atmestas skundas del mineto nutarimo nutraukti ikiteismini tyrima panaikinimo. Nukentejusiosios Z. L. atstovui adv. R. Vitkui vyr. prokuroro A. Bundonio 2011-01-27 nutarimas adresu (duomenys neskelbtini) išsiustas 2011-01-28, Avižieniuose gautas 2011-01-29. Pažymetina tai, kad skaiciuojant terminus, neiskaitoma valanda ir diena, kuria prasideda terminas (LR BPK 100 str. 1 d.). Taigi, Druskininku miesto apylinkes prokuraturos vyr. prokuroro A. Bundonio 2011-01-27 nutarimo keturiolikos dienu apskundimo terminas baigesi 2011-02-13, t.y. ne darbo diena (sekmadieni). Gi vadovaujantis Lietuvos Respublikos BPK 100 str. 4 d., jeigu terminas pasibaigia ne darbo diena, paskutine termino diena laikoma pirmoji po jos einanti darbo diena. Nors Druskininku miesto apylinkes teisme nukentejusiosios atstovo skundas del Druskininku miesto apylinkes prokuraturos vyr. prokuroro 2011-01-27 nutarimo panaikinimo buvo gautas 2011-02-15, taciau kaip matyti iš medžiagoje esancio voko, jis paštui buvo iteiktas 2011-02-14, nepraleidus istatymo numatyto skundo padavimo termino, kadangi pagal Lietuvos Respublikos BPK 101 str. 1 d. nuostatas, terminas nelaikomas praleistu, jeigu skundas ar kitoks dokumentas iki termino pabaigos iteiktas paštui.

Taigi, aukštesnes instancijos teismas, ivertines aukšciau išdestyta, daro išvada, jog Druskininku miesto apylinkes teismo 2011 m. vasario 19 d. nutartis yra neteiseta ir nepagrista, todel naikintina.

Rezoliucinė dalis

Teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos BPK 442 str. 1 d. 2 p., nutaria :

nukentejusiosios Z. L. atstovo advokato Romualdo Vitkaus skunda patenkinti, panaikinti Druskininku miesto apylinkes teismo 2011 m. vasario 19 d. nutarti ir perduoti Druskininku miesto apylinkes teismui nukentejusiosios Z. L. atstovo advokato Romualdo Vitkaus skunda del Druskininku miesto apylinkes prokuraturos nutarimu nagrineti iš esmes.

Nutartis galutine ir neskundžiama.

Teiseja Daiva Pranyte-Zalieckiene