Kauno apylinkės teismo nutartis

2024-06-06 · Administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla Nr. II-764-1189/2024

Originalas LITEKO ↗
Teismas
Kauno apylinkės teismas
Dokumentas
Nutartis
Data
2024-06-06
Bylos Nr.
II-764-1189/2024
Teisminio proceso Nr.
4-69-3-00540-2024-9
Bylos rūšis
administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla
Teisėjas
Gabrielė Kaktienė
Pareiškėjas
R. T.
Kategorijos
Administracinio nusižengimo byla Nr. II-764-1189/2024Teisminio proceso Nr. 4-69-3-00540-2024-9Procesinio sprendimo kategorijos: 21.5.3; 21.8.6 (S)
KAUNO APYLINKĖS TEISMASNUTARTIS2024 m. birželio 6 d.Kaišiadorys
Kauno apylinkės teismo Kaišiadorių rūmų teisėja Gabrielė Kaktienė,

rašytinio proceso tvarka išsprendė pareiškėjos R. T. pateikto skundo priėmimo klausimą.

Aprašomoji dalis

Teismas nustatė:

Kauno apylinkės teismo Kaišiadorių rūmuose 2024 m. birželio 6 d. gautas Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Administracinių nusižengimų bylų nagrinėjimo skyriaus persiųstas pareiškėjos R. T. skundas dėl Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kaišiadorių rajono policijos komisariato (toliau – ir Institucija) 2024 m. gegužės 7 d. nutarimo nutraukti (nepradėti) administracinio nusižengimo bylos teiseną (ROIK Nr. 24232012625).

Skundu pareiškėja prašo pakeisti skundžiamą nutarimą.

Motyvuojamoji dalis

Skundą atsisakytina priimti.

Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 626 straipsnio 1 dalyje numatyta, kad skundo dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje priėmimo klausimą sprendžia apylinkės teismas. Minėto straipsnio 3 dalies 2 punkte nustatyta, kad apylinkės teismas motyvuota nutartimi atsisako priimti skundą dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje, kai skundas paduotas praleidus nustatytą skundo padavimo terminą ir neprašoma šio termino atnaujinti arba prašymas atnaujinti nustatytą skundo padavimo terminą nebuvo patenkintas. ANK 623 straipsnyje numatyta, kad skundas dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje gali būti paduotas per dvidešimt kalendorinių dienų nuo nutarimo kopijos (nuorašo) išsiuntimo ar išdavimo dienos.

Pažymėtina, kad skundo padavimo termino pradžia skaičiuojama nuo nutarimo išdavimo dienos, jei asmuo dalyvauja priimant (skelbiant) nutarimą, o jeigu asmuo nedalyvauja priimant (skelbiant) nutarimą, skundo padavimo termino pradžia skaičiuojama nuo nutarimo nuorašo išsiuntimo dienos. Taip pat pažymėtina, kad terminų laikymasis yra būtina sąlyga proceso veiksmų efektyvumui, todėl įstatymu nustatyti terminai negali būti laisvai interpretuojami ir pažeidžiami.

Nustatyta, kad skundžiamas Institucijos 2024 m. gegužės 7 d. nutarimas, priimtas administracinio nusižengimo byloje tą pačią dieną, tai yra 2024 m. gegužės 7 d., buvo išsiųstas pareiškėjo elektroninio pašto adresu. Esant tokiai situacijai, Institucijos 2024 m. gegužės 7 d. nutarimas, kaip tai reglamentuoja ANK 573 straipsnis, pareiškėjai 2024 m. gegužės 7 d. buvo išsiųstas vienu iš įstatyme numatytų ir leistinų būdų, kas atitinka tinkamą šio procesinio sprendimo įteikimą minėto ANK 573 straipsnio prasme. Vadovaujantis bendrosiomis terminų skaičiavimo taisyklėmis, skundo padavimo termino skaičiavimo eiga (dienomis) pradedama skaičiuoti kitą dieną po procesinio veiksmo atlikimo, tai yra 2024 m. gegužės 8 d., o paskutinė termino diena, kada galėjo būti paduotas skundas dėl nutarimo, yra 2024 m. gegužės 27 d. Iš su skundu teismui pateiktų duomenų matyti, kad pareiškėjas skundą Institucijai pateikė 2024 m. gegužės 30 d., pats skundas elektroniniu parašu pasirašytas 2024 m. gegužės 29 d. tai yra praleidus ANK nustatytą dvidešimties kalendorinių dienų jo apskundimo terminą. Prašymo atnaujinti praleistą terminą, kaip ir svarbių termino praleidimo priežasčių, pareiškėjas nepateikė.

Tuo atveju, jeigu apskundimo terminas praleistas dėl svarbių priežasčių, jį pareiškėjo prašymu rašytinio proceso tvarka gali atnaujinti apylinkės teismas (ANK 623 straipsnis). Šiuo atveju, kaip jau minėta, asmuo teikdamas skundą nepateikė prašymo skundo padavimo termino atnaujinimui, jokių svarbių priežasčių, trukdžiusių laiku pateikti skundą nenustatyta. Pažymėtina, kad procesinių terminų taikymas nėra savitikslis dalykas, procesiniai terminai yra aiškiai ir išsamiai reglamentuoti, o jų paisymas svarbus užkertant kelią galimam piktnaudžiavimui procesinėmis teisėmis.

Atsižvelgiant į tai, kas išdėstyta, teismui nustačius, kad pareiškėjos skundas dėl Institucijos 2024 m. gegužės 7 d. priimto nutarimo yra paduotas praleidus įstatyme nustatytą jo apskundimo terminą, prašymas atnaujinti praleistą terminą teismui nepateiktas, todėl skundą atsisakytina priimti, jį grąžinant skundą padavusiam asmeniui.

Rezoliucinė dalis

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 623 straipsniu, 626 straipsnio 3 dalies 2 punktu, 4, 5 dalimis, teismas

nutaria:

atsisakyti priimti pareiškėjos R. T. skundą dėl Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kaišiadorių rajono policijos komisariato 2024 m. gegužės 7 d. nutarimo nutraukti (nepradėti) administracinio nusižengimo bylos teiseną (ROIK Nr. 24232012625), ir skundą grąžinti jį padavusiam asmeniui.

Išaiškinti pareiškėjai, kad atsisakymas priimti skundą dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje nekliudo vėl kreiptis su skundu, jeigu šioje nutartyje nurodyti trūkumai bus pašalinti.

Šiai nutarčiai įsiteisėjus, administracinio nusižengimo bylos, ROIK Nr. 24232012625, dokumentus grąžinti Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kaišiadorių rajono policijos komisariatui.

Nutartis per dvidešimt kalendorinių dienų nuo nutarties kopijos (nuorašo) išsiuntimo ar išdavimo gali būti skundžiama atskiruoju skundu Kauno apygardos teismui per Kauno apylinkės teismo Kaišiadorių rūmus.

Teisėja Gabrielė Kaktienė