- Teismas
- Vilniaus miesto apylinkės teismas
- Dokumentas
- Nutartis
- Data
- 2023-07-12
- Bylos Nr.
- II-736-1122/2023
- Teisminio proceso Nr.
- 4-68-3-00849-2023-9
- Bylos rūšis
- administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla
- Teisėjas
- Aušra Dambrauskienė
- Pažeidėjas
- A. Z.
Įžanginė dalis
Vilniaus miesto apylinkės teismo teisėja Aušra Dambrauskienė, teismo posėdyje rašytinio proceso tvarka išnagrinėjusi administracinėn atsakomybėn patraukto asmens A. Z., gimusio (duomenys neskelbtini), skundo dėl Lietuvos transporto saugos administracijos 2023 m. vasario 9 d. nutarimo Nr. VKTI-ANR_N-394-2023 administracinio nusižengimo byloje (ROIK: (duomenys neskelbtini)) priėmimo klausimą,
Aprašomoji dalis
nustatė:
Lietuvos transporto saugos administracijos 2023 m. vasario 9 d. nutarimu Nr. VKTI-ANR_N-394-2023 administracinio nusižengimo byloje (ROIK: (duomenys neskelbtini)) A. Z. buvo nubaustas už Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso (toliau – ir ANK) 387 straipsnio 1 dalyje nurodyto administracinio nusižengimo padarymą ir jam skirta 65 Eur dydžio bauda.
Vilniaus miesto apylinkės teisme 2023 m. liepos 11 d. gautas Lietuvos transporto saugos administracijos Administracinių nusižengimų teisenos skyriaus persiųstas A. Z. 2023 m. birželio 30 d. skundas dėl minėto nutarimo kartu su prašymu atnaujinti praleistą skundo padavimo terminą.
Administracinių nusižengimų kodekso 623 straipsnyje numatyta, jog skundas dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje gali būti paduotas per dvidešimt kalendorinių dienų nuo nutarimo kopijos (nuorašo) išsiuntimo ar išdavimo dienos. Jeigu šis terminas praleistas dėl svarbių priežasčių, jį pareiškėjo prašymu rašytinio proceso tvarka gali atnaujinti apylinkės teismas.
Šioje teisės normoje nėra konkrečiai nurodyta, kokios nutarimo apskundimo termino praleidimo priežastys turi būti laikomos svarbiomis, taigi galimybė spręsti, kokias priežastis pripažinti svarbiomis, atsižvelgiant į konkrečias bylos aplinkybes, paliekama teismui. Teismų praktikoje nuosekliai laikomasi pozicijos, kad priežastimis, kurių pagrindu gali būti atnaujintas praleistas terminas skundui paduoti, laikytinos tik tos aplinkybės, kurios objektyviai trukdė ar sudarė kliūtis pareiškėjui realizuoti teisę kreiptis į teismą, kuriomis galima pagrįsti visą termino skundui paduoti praleidimo laikotarpį ir kurios yra patvirtintos įrodymais. Terminas laikomas praleistu dėl svarbios priežasties, jei termino praleidimui turėjo įtakos aplinkybės, nepriklausančios nuo asmens valios. Tad asmuo pats turi rūpintis tinkamu savo teisių įgyvendinimu ir pažeistos teisės gali būti ginamos tik tada, kai asmuo elgiasi sąžiningai, apdairiai ir rūpestingai (Vilniaus apygardos teismo 2019 m. rugpjūčio 30 d. nutartis administracinio nusižengimo byloje Nr. AN2-442-932/2019, 5 p.).
Iš bylos duomenų matyti, kad Lietuvos transporto saugos administracijos 2023 m. vasario 9 d. nutarimas A. Z. išsiųstas tą pačią dieną po bylos nagrinėjimo, t. y. 2023 m. vasario 9 d. pareiškėjo elektroninio pašto adresu ((duomenys neskelbtini)). Taigi skundo padavimo terminas šiuo atveju skaičiuotinas nuo 2023 m. vasario 10 d., o paskutinė skundo padavimo diena – 2023 m. kovo 1 d. Tačiau, kaip matyti, pareiškėjo skundas Lietuvos transporto saugos administracijai paduotas 2023 m. birželio 30 d., t. y. 4 mėnesius praleidus nustatytą dvidešimties kalendorinių dienų terminą skundui paduoti.
Pareiškėjas prašo atnaujinti praleistą skundo padavimo terminą, tačiau jo praleidimo priežastimis nurodo iš esmės subjektyvias ir tik nuo jo paties valios priklausančias aplinkybes, t. y. kad negalėjo laiku pateikti skundo, dėl to, jog tuo metu gyveno (duomenys neskelbtini) ir neturėjo prieigos prie Elektroninių valdžios vartų, kad pateiktų skundą nepraleidęs apskundimo termino. Šioms aplinkybėms pagrįsti pareiškėjas kartu su skundu nepateikia jokių patvirtinančių dokumentų ir atitinkamų įrodymų, liudijančių apie jo buvimą / gyvenimą (duomenys neskelbtini) (Lietuvos teismų informacinės sistemos LITEKO duomenimis jis nėra deklaravęs išvykimo į (duomenys neskelbtini)), objektyvų negalėjimą prisijungti (neturėjimą prieigos) prie Lietuvos institucijų Elektroninių valdžios vartų, taip pat kodėl negalėjo pateikti skundo kitu būdu (ne tik per Elektroninius valdžios vartus), bei kitas objektyvias aplinkybes (jei jų yra), dėl kurių buvo praleistas skundo padavimo terminas. Atsižvelgiant į tai, pareiškėjo prašymas atnaujinti nustatytą praleistą skundo padavimo terminą negali būti patenkintas.
Atkreiptinas dėmesys, jog ANK 626 straipsnio 3 dalies 2 punkte numatyta, kad tokiu atveju, kuomet skundas dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje paduotas praleidus nustatytą skundo padavimo terminą ir neprašoma šio termino atnaujinti arba prašymas atnaujinti nustatytą skundo padavimo terminą nebuvo patenkintas, teismas motyvuota nutartimi atsisako priimti skundą.
Nagrinėjamu atveju teismas, įvertinęs tai, jog pareiškėjui skundžiamas Lietuvos transporto saugos administracijos nutarimas išsiųstas nurodytu elektroniniu paštu tą pačią dieną 2023 m. vasario 9 d., tačiau skundą dėl to pareiškėjas padavė 4 mėnesius praleidęs nustatytą dvidešimties kalendorinių dienų terminą, bei tai, jog praleistas terminas neatnaujintas, atsisako priimti A. Z. skundą.
Pareiškėjui paaiškintina, jog atsisakymas priimti skundą dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje nekliudo vėl kreiptis su skundu, tačiau pažymėtina, kad, praleidęs įstatymo nustatytą terminą skundui paduoti, pareiškėjas privalo pateikti argumentuotą prašymą atnaujinti praleistą terminą su pridėtais įrodymais, pagrindžiančiais jame išdėstytas aplinkybes. Be to, toks prašymas, teikiamas kartu su skundu, turi atitikti nustatytus reikalavimus, nustatyta tvarka būti pasirašytas.
Teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 623, 626 straipsnio 3 dalies 2 punktu, 5 dalimi,
Rezoliucinė dalis
nutaria:
A. Z. prašymo atnaujinti praleistą skundo padavimo terminą netenkinti ir jo skundą dėl Lietuvos transporto saugos administracijos 2023 m. vasario 9 d. nutarimo Nr. VKTI-ANR_N-394-2023 administracinio nusižengimo byloje (ROIK: (duomenys neskelbtini)) atsisakyti priimti ir grąžinti jį padavusiam asmeniui.
Nutartis per dvidešimt kalendorinių dienų nuo nutarties kopijos (nuorašo) išsiuntimo ar išdavimo dienos gali būti skundžiama atskiruoju skundu Vilniaus apygardos teismui skundą paduodant per Vilniaus miesto apylinkės teismą.