Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo nutartis

2010-09-16 · Byla Nr. N-575-6646-10

Originalas LITEKO ↗
Teismas
Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas
Dokumentas
Nutartis
Data
2010-09-16
Bylos Nr.
N-575-6646-10
Bylos rūšis
administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla
Teisėjai
Antanas Ablingis (pirm.), Ričardas Piličiauskas (pran.), Virgilijus Valančius
Kategorijos
  • 52.4pavadinimo nepavyko patikrinti
Administracinė byla Nr. N575-6646/2010Procesinio sprendimo kategorija 52.4. (S)
LIETUVOS VYRIAUSIASIS ADMINISTRACINIS TEISMASNUTARTIS2010 m. rugsėjo 16 d. Vilnius

Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo teisėjų kolegija, susidedanti iš teisėjų Antano Ablingio (kolegijos pirmininkas), Ričardo Piličiausko (pranešėjas) ir Virgilijaus Valančiaus, teismo posėdyje rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo J. B. prašymą atnaujinti praleistą apeliacinio skundo padavimo terminą dėl Kauno apygardos administracinio teismo 2010 m. gegužės 28 d. nutarties J. B. administracinio teisės pažeidimo byloje apskundimo.

Aprašomoji dalis

Teisėjų kolegija nustatė : I.

Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos Marijampolės regiono aplinkos apsaugos departamento Marijampolės agentūra 2010 m. kovo 24 d. nutarimu (toliau – ir Nutarimas) J. B. už Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso (toliau – ir ATPK) 78 straipsnio 1 dalyje numatyto pažeidimo padarymą skyrė 225 Lt baudą.

Žemesnės instancijos teismas

Kauno apygardos administracinis teismas, išnagrinėjęs J. B. skundą dėl Nutarimo panaikinimo, 2010 m. gegužės 28 d. nutartimi jo skundo netenkino ir Nutarimą paliko nepakeistą.

J. B. 2010 m. birželio 8 d. (pagal pašto spaudą ant voko) išsiuntė teismui apeliacinį skundą, kuriame prašė panaikinti Kauno apygardos administracinio teismo 2010 m. gegužės 28 d. nutartį.

Žemesnės instancijos teismas

Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas 2010 m. liepos 16 d. nutartimi atsisakė priimti J. B. apeliacinį skundą, kadangi praleistas terminas apeliaciniam skundui paduoti ir pareiškėjas neprašė jo atnaujinti.

2010 m. liepos 27 d. J. B. pakartotinai išsiuntė teismui apeliacinį skundą dėl Kauno apygardos administracinio teismo 2010 m. gegužės 28 d. nutarties panaikinimo kartu su prašymu atnaujinti praleistą apeliacinio skundo padavimo terminą. Prašymas atnaujinti terminą apeliaciniam skundui paduoti grindžiamas pavėluotu nutarties nuorašo gavimu. Pareiškėjas nurodo, kad skundžiamos nutarties nuorašą gavo tik 2010 m. birželio 4 d.

Motyvuojamoji dalis

Teisėjų kolegija konstatuoj a : II.

Prašymas atnaujinti terminą apeliaciniam skundui paduoti tenkinamas.

Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo (toliau – ir ABTĮ) 128 straipsnis numato, kad apylinkių teismų ir apygardų administracinių teismų nutarimai ir nutartys, priimti nagrinėjant administracinių teisės pažeidimų bylas pirmąja instancija, apeliacine tvarka per dešimt dienų nuo nutarimo (nutarties) paskelbimo gali būti skundžiami Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui.

Administracinėn atsakomybėn patrauktas J. B. pirmą kartą apeliacinį skundą, praleidęs apskundimo terminą ir nepateikęs prašymo atnaujinti praleistą apeliacinio skundo padavimo terminą, Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui išsiuntė 2010 m. birželio 8 d. (b. l. 36). Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui 2010 m. liepos 16 d. nutartimi (b. l. 39-40) atsisakius priimti apeliacinį skundą ir apeliacinį skundą su priedais grąžinus pareiškėjui, J. B. 2010 m. liepos 27 d. pakartotinai išsiuntė apeliacinį skundą kartu su prašymu atnaujinti praleistą nutarties apskundimo terminą.

Nagrinėjamu atveju nustatyta, kad skundžiama Kauno apygardos administracinio teismo nutartis priimta 2010 m. gegužės 28 d., taigi vadovaujantis ABTĮ 128 straipsniu, paskutinė termino diena apeliaciniam skundui paduoti buvo 2010 m. birželio 7 d., tačiau administracinėn atsakomybėn patrauktas asmuo apeliacinį skundą teismui išsiuntė tik 2010 m. liepos 27 d. (pagal pašto spaudą ant voko), t. y. praleidęs įstatymo numatytą terminą.

Kaip ne kartą yra pažymėjęs Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas, sprendžiant termino atnaujinimo klausimą būtina nustatyti, dėl kokių priežasčių jis praleistas, svarbiomis termino praleidimo priežastimis pripažįstant tik objektyvias, nuo asmens valios nepriklausiusias aplinkybes, sutrukdžiusias asmeniui įstatymo nustatytu terminu pateikti apeliacinį skundą.

Prašymą atnaujinti terminą skundui paduoti pareiškėjas grindžia skundžiamo akto nuorašo pavėluotu gavimu. Teigia, kad nutarties nuorašą gavo tik 2010 m. birželio 4 d.

Iš byloje esančios medžiagos matyti, kad J. B. nedalyvavo teismo posėdyje, kuriame buvo priimta ir paskelbta skundžiama nutartis (b. l. 25). ABTĮ 93 straipsnyje reglamentuota, kad jeigu įstatymas nenustato kitaip, per tris dienas nuo sprendimo surašymo dienos bylos šalims <…>, kurie nedalyvavo teismo posėdyje, išsiunčiami administracinio teismo sprendimo nuorašai. Ši teisės norma laikytina vienu iš teisės apskųsti administracinio teisės pažeidimo byloje priimtą nutarimą užtikrinimo pagrindų.

Iš pareiškėjo pateikto voko, kuriame jis gavo skundžiamą Kauno apygardos administracinio teismo nutartį, matyti, kad administracinėn atsakomybėn patrauktam asmeniui nutarties nuorašas išsiųstas tik 2010 m. birželio 3 d., tai yra praleidus ABTĮ 93 straipsnyje nustatytą trijų dienų terminą. Be to, skundžiamą aktą J. B. gavo 2010 m. birželio 4 d., kai iki įstatymo numatyto termino apskųsti nutartį pabaigos buvo likusios dvi darbo dienos. Kaip minėta, pareiškėjas pirmą kartą apeliacinį skundą Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui, nepateikęs prašymo apskundimo terminui atnaujinti, pateikė 2010 m. birželio 8 d. Atsižvelgus į tai, kad ABTĮ 128 straipsnyje apsisprendimui skųsti byloje priimtą nutartį, apeliacinio skundo paruošimui ir pateikimui numatytas dešimties dienų terminas, terminas, per kurį J. B. paruošė ir pateikė apeliacinį skundą, laikytinas protingu ir būtinu šiems veiksmams atlikti.

Gavęs skundžiamos nutarties nuorašą, administracinėn atsakomybėn patrauktas asmuo operatyviai paruošė ir pateikė teismui apeliacinį skundą. Be to, gavęs Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo 2010 m. liepos 16 d. nutartį, pareiškėjas taip pat nedelsdamas, operatyviai pakartotinai pateikė teismui apeliacinį skundą kartu su prašymu atnaujinti praleistą terminą. Atsižvelgiant į išdėstytas aplinkybes, konstatuotina, kad terminas apeliaciniam skundui paduoti buvo praleistas dėl svarbių, objektyvių priežasčių, todėl jis atnaujintinas.

Pateiktas apeliacinis skundas iš esmės atitinka Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo (toliau – ir ABTĮ) 130 straipsnyje nustatytus reikalavimus, jis priimtinas nagrinėti.

Administracinių bylų teisenos įstatymo 135 straipsnio 2 dalyje nustatyta, kad apeliacinės instancijos teismas išsiunčia dalyvaujantiems apeliaciniame procese asmenims apeliacinio skundo ir jo priedų nuorašus, reikalaudamas per keturiolika dienų raštu pateikti apeliacinės instancijos teismui išsamius atsiliepimus į apeliacinį skundą.

Rezoliucinė dalis

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo 122 straipsnio 5 dalimi, 127 straipsnio 2 dalimi, 128 straipsniu, 134 straipsnio 1 dalimi, 135 straipsnio 2 dalimi, teisėjų kolegija

nutaria:

J. B. prašymą tenkinti ir atnaujinti apeliacinio skundo padavimo terminą dėl Kauno apygardos administracinio teismo 2010 m. gegužės 28 d. nutarties.

Apeliacinį skundą priimti nagrinėjimui.

Išsiųsti kitiems proceso dalyviams apeliacinio skundo nuorašus ir pasiūlyti per keturiolika dienų pateikti išsamius atsiliepimus į jį.

Nutartis neskundžiama.

Teisėjai Antanas AblingisRičardas PiličiauskasVirgilijus Valančius