- Teismas
- Kauno apylinkės teismas
- Dokumentas
- Nutartis
- Data
- 2023-03-16
- Bylos Nr.
- II-379-753/2023
- Teisminio proceso Nr.
- 4-20-3-00026-2023-4
- Bylos rūšis
- administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla
- Teisėjas
- Rasa Balsevičienė
- Pareiškėjas
- R. N.
rašytinio proceso tvarka išnagrinėjusi pareiškėjo R. N. prašymą dėl praleisto termino skundui paduoti atnaujinimo bei skundą dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo Nr. (duomenys neskelbtini) administracinio nusižengimo byloje ROIK (duomenys neskelbtini),
Aprašomoji dalis
nustatė:
Kauno apylinkės teismo Kaišiadorių rūmuose 2023 m. kovo 13 d. gautas iš (duomenys neskelbtini) apskrities vyriausiojo policijos komisariato administracinių nusižengimų bylų nagrinėjimo skyriaus (toliau – Institucijos) persiųstas pareiškėjo R. N. skundas, kuriuo prašoma atnaujinti terminą skundui paduoti, dėl pareiškėjo R. N. atžvilgiu priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje ROIK (duomenys neskelbtini).
Prašymas dėl įstatymu nustatyto termino atnaujinimo grindžiamas tuo, kad administracinio nusižengimo byla buvo išnagrinėta rašytinio proceso tvarka, pareiškėjui nedalyvaujant. Nors apie bylos nagrinėjimą pareiškėjui buvo pranešta, į bylos nagrinėjimą nevyko, nes įvykio vietoje rašant protokolą, policijos pareigūnai nurodė, kad į bylos nagrinėjimą (duomenys neskelbtini) pareiškėjui vykti nėra būtina, sprendimas vis tiek be jokių abejonių bus priimtas. Pareigūnai taip pat paaiškino, kad po pusės teisių atėmimo termino bus galima kreiptis su prašymu sušvelninti nuobaudą ir grąžinti teisę vairuoti. Tačiau įpusėjant nuobaudos vykdymo terminui, pareiškėjas sužinojo, jog iš tikrųjų buvo suklaidintas, pareigūnams nurodžius senos redakcijos įstatymą, kuris šiuo metu jau nebegalioja. Pareiškėjas neturi pakankamai teisinių žinių, anksčiau nebuvo praradęs teisės vairuoti ir tokioje situacijoje pirmą kartą, taigi, poreikio gilintis į teisės aktų pakeitimus dėl šio pobūdžio pažeidimų taip pat niekada nebuvo. Pažeidimo įforminimo metu pasitikėjo pareigūnų nurodyta informacija, taip pat neturėjo galimybės šiais klausimais iš karto pasitarti su teisininkais. Taigi, nesudalyvavęs bylos nagrinėjime, laiku negavo pakankamai aiškios informacijos, kad yra galimybė prašyti pareigūno taikyti ANK 422 straipsnio 6 dalyje numatytas nuostatas. Pareiškėjas buvo pagrįstai įsitikinęs, kad galės kreiptis su prašymu dėl teisės vairuoti grąžinimo suėjus pusei teisės vairuoti transporto priemones atėmimo terminui. Turėdamas tokią viltį, laiku neteikė ir skundo per 20 įstatymo nustatytų dienų ir tik vėliau sužinojo, kad skundą paduoti jau yra per vėlu.
Atsisakytina atnaujinti terminą ir priimti skundą.
Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso (toliau – ir ANK) 623 straipsnis numato nutarimo priimto ne teismo tvarką apskundimo tvarką. Pagal šį straipsnį skundas dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje gali būti paduotas per dvidešimt kalendorinių dienų nuo nutarimo kopijos (nuorašo) išsiuntimo ar išdavimo dienos. Atkreiptinas dėmesys, kad įstatymų leidėjas yra nustatęs pakankamus terminus, kad asmenys turėtų laiko nuspręsti, ar naudosis apeliacijos teise (kaip minėta, skundas dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje gali būti paduotas per dvidešimt kalendorinių dienų nuo nutarimo kopijos (nuorašo) išsiuntimo ar išdavimo dienos). Terminai negali būti neproporcingai ilgi, nes, priešingu atveju, būtų pažeista kitos šalies teisė į įsiteisėjusį ir vykdytiną sprendimą, administracinės atsakomybės tikslai. Todėl svarbu sąžiningai laikytis procesinių terminų, kad nebūtų nepagrįstai pažeisti nei vienos šalies interesai.
Motyvuojamoji dalis
ANK 626 straipsnio 1 dalyje numatyta, kad skundo dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje priėmimo klausimą sprendžia apylinkės teismas. Minėto straipsnio 3 dalis numato, kad apylinkės teismas motyvuota nutartimi atsisako priimti skundą dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje, kai skundas paduotas praleidus nustatytą skundo padavimo terminą ir neprašoma šio termino atnaujinti arba prašymas atnaujinti nustatytą skundo padavimo terminą nebuvo patenkintas.
Taip pat pažymėtina, kad svarbių priežasčių kriterijus yra vertinamasis požymis, kadangi ANK nėra išvardytas net pavyzdinis sąrašas priežasčių, kurios laikytinos svarbiomis, – kiekvienu konkrečiu atveju sprendžia teismas, įvertinęs pateiktų aplinkybių visetą. Teismų praktikoje laikomasi pozicijos, kad svarbiomis termino praleidimo priežastimis pripažįstamos nuo pareiškėjo valios nepriklausančios aplinkybės, objektyviai sutrukdžiusios laiku kreiptis su skundu į teismą, taip pat proceso teisės normų pažeidimas pirmosios instancijos teisme, jei dėl to pareiškėjo galimybės realizuoti apeliacijos teisę buvo nepagrįstai suvaržytos. Taigi, įstatyme numatytas terminas skundui paduoti įpareigoja asmenis, turinčius teisę skųsti byloje priimtą nutarimą, šia savo procesine teise naudotis atidžiai, rūpestingai bei sąžiningai, nes priešingu atveju ši jų procesinė teisė nebus ginama.
Iš byloje esančių duomenų nustatyta, kad skundžiamas nutarimas Nr. (duomenys neskelbtini) administracinio nusižengimo byloje ROIK (duomenys neskelbtini) buvo priimtas 2022 m. spalio 10 d. dėl to, kad pareiškėjas 2022 m. rugsėjo 26 d. apie 2.28 val., adresu (duomenys neskelbtini), vairuodamas automobilį ,, (duomenys neskelbtini)“, valstybiniu Nr. (duomenys neskelbtini), būdamas neblaivus (nustatyta 1,50 promilės neblaivumas). Tokiais savo veiksmais R. N. pažeidė Kelių eismo taisyklių 14 punktą ir padarė administracinį nusižengimą, numatytą ANK 422 straipsnio 5 dalyje. R. N. paskirta 800,00 eurų nuobauda ir administracinio poveikio priemonė – specialiosios teisės atėmimas (teisės vairuoti transporto priemones) 12 mėnesius. R. N. buvo išaiškinta nutarimo administracinio nusižengimo byloje apskundimo tvarka, nustatyta ANK 621–623 straipsniuose, kad skundas dėl institucijos nutarimo administracinio nusižengimo byloje gali būti paduotas per 20 kalendorinių dienų nuo nutarimo išsiuntimo ar išdavimo dienos. Nutarimas R. N. buvo išsiųstas 2022 m. spalio 10 d. 13.54 val. el. paštu: (duomenys neskelbtini), kuris buvo nurodytas Lietuvos Respublikos gyventojų registre ar valstybės informacinėse sistemose ar registruose, kurie naudojami elektroniniu būdu teikiamoms paslaugoms gauti ar prievolėms įvykdyti, valstybės informacinėse sistemose ar registruose. Nutarimas įsiteisėjo 2022 m. spalio 31 d. Institucija 2023 m. kovo 3 d. gavo R. N. skundą, kuriuo prašo atnaujinti skundo padavimo terminą ir pakeisti administracinio poveikio priemonę – specialiosios teisės sustabdymą 12 mėnesių, ir skirti ANK 422 straipsnio 6 dalyje numatytas alternatyvias administracinio poveikio priemones – teisės vairuoti transporto priemones atėmimą ir draudimą transporto priemones, kuriose neįrengti antialkoholiniai variklio užraktai, kadangi pareiškėjo darbo pobūdis yra susijęs su nuolatiniu transporto priemonės vairavimu, daugiau nei (duomenys neskelbtini) metų dirba vairuotoju – ekspeditoriumi, darbovietės charakterizuojamas teigiamai, šis pažeidimas buvo pirmas tokio pobūdžio.
ANK 626 straipsnio 1 dalyje numatyta, kad skundo dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje priėmimo klausimą sprendžia apylinkės teismas. Minėto straipsnio 3 dalis numato, kad apylinkės teismas motyvuota nutartimi atsisako priimti skundą dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje, kai skundas paduotas praleidus nustatytą skundo padavimo terminą ir neprašoma šio termino atnaujinti arba prašymas atnaujinti nustatytą skundo padavimo terminą nebuvo patenkintas. ANK 623 straipsnyje numatyta, kad skundas dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje gali būti paduotas per dvidešimt kalendorinių dienų nuo nutarimo kopijos (nuorašo) išsiuntimo ar išdavimo dienos. Jeigu šis terminas praleistas dėl svarbių priežasčių, jį pareiškėjo prašymu rašytinio proceso tvarka gali atnaujinti apylinkės teismas.
Šiuo atveju, pareiškėjas teigia, jog praleido terminą skundui paduoti, nes buvo suklaidintas pareigūnų, neturėjo galimybės pasitarti su teisininkais ir nedalyvavo administracinio nusižengimo bylos nagrinėjime, tačiau R. N. iš bylos medžiagos matyti, kad administracinio nusižengimo 2022 m. rugsėjo 26 d. protokolas buvo įteiktas R. N. 2022 m. rugsėjo 26 d., kuriame buvo nurodytos pareiškėjo teisės ir pareigos. Taip pat atkreiptinas dėmesys, kad pareiškėjui suteiktas protingas terminas (nuo protokolo gavimo iki nutarimo įsiteisėjimo) kreiptis į teisininkus. Tai rodo, kad pareiškėjui nebuvo objektyvių kliūčių skundą pateikti laiku ir realizuoti savo teisę kreiptis į teismą. Nutarimo apskundimo terminas pasibaigė 2022 m. spalio 31 d., o R. N. skundas (duomenys neskelbtini) apskrities vyriausiojo policijos komisariato administracinių nusižengimų bylų nagrinėjimo skyriuje gautas 2023 m. kovo 3 d., t. y. ženkliai praleidus apskundimo terminą. Tai leidžia konstatuoti, kad pareiškėjas skundo padavimo terminą praleido ne dėl svarbių priežasčių, o dėl to, kad įgyvendindamas savo procesines teises buvo nepakankamai atidus ir rūpestingas.
Esant tokioms aplinkybėms, terminas skundui paduoti neatnaujintinas ir skundą atsisakytina priimti.
Rezoliucinė dalis
Teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 623 straipsniu, 626 straipsnio 1 dalimi,
nutaria:
R. N. prašymą atnaujinti skundo padavimo terminą netenkinti.
Atsisakyti priimti skundą dėl ne teismo tvarka priimto (duomenys neskelbtini) apskrities vyriausiojo policijos komisariato administracinių nusižengimų bylų nagrinėjimo skyriaus priimto 2022 m. spalio 10 d. nutarimo Nr. (duomenys neskelbtini) administracinio nusižengimo byloje ROIK (duomenys neskelbtini).
Administracinio nusižengimo bylą ROIK (duomenys neskelbtini) grąžinti (duomenys neskelbtini) apskrities vyriausiojo policijos komisariato administracinių nusižengimų bylų nagrinėjimo skyriui.
Nutartis per 20 (dvidešimt) kalendorinių dienų nuo nutarties kopijos (nuorašo) išsiuntimo ar išdavimo dienos gali būti skundžiama Kauno apygardos teismui, skundą paduodant per Kauno apylinkės teismo Kaišiadorių rūmus.