- Teismas
- Utenos apylinkės teismo Utenos rūmai
- Dokumentas
- Nutartis
- Data
- 2023-06-05
- Bylos Nr.
- II-57-958/2023
- Teisminio proceso Nr.
- 4-50-3-00028-2023-9
- Bylos rūšis
- administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla
- Instancija
- I-a instancija
- Rezultatas
- Palikti nutarimą nepakeistą ir skundo nepatenkinti
- Teisėjas
- Kristina Latožienė (pirm.)
- Pažeidėjas
- E. Z.
- Institucija
- Utenos apskrities vyriausiojo policijos komisariato administracinių nusižengimų bylų nagrinėjimo skyrius
- Kategorijos
Įžanginė dalis
Utenos apylinkės teismo Utenos rūmų teisėja Kristina Latožienė, rašytinio proceso tvarka išnagrinėjusi administracinėn atsakomybėn patraukto E. Z. skundą dėl Utenos apskrities vyriausiojo policijos komisariato (toliau – Institucija) 2023 m. vasario 17 d. nutarimo priimti sprendimą nepanaikinti priimto nutarimo Nr. 89-ANR_N-1331-2022 administracinio nusižengimo byloje ir neatnaujinti administracinio nusižengimo bylos ROIK2012704237,
Aprašomoji dalis
nustatė:
Utenos apylinkės teismo Utenos rūmuose 2023-06-01 gautas administracinėn atsakomybėn E. Z. skundas dėl Utenos apskrities vyriausiojo policijos komisariato 2023 m. vasario 17 d. nutarimo priimti sprendimą nepanaikinti priimto nutarimo Nr. 89-ANR_N-1331-2022 administracinio nusižengimo byloje ir neatnaujinti administracinio nusižengimo bylos ROIK2012704237, kuriuo prašoma: išnagrinėti dokumentus/įrodymus ir atnaujinti Utenos AP-278AVPK ANBN skyriuje galimai baigtos ANB ROIK 20127042370 teiseną, pripažinti negaliojančiu neatitinkantį tikrovės „Nutarimą priimti sprendimą nepanaikinti priimto nutarimo Nr. 89-ANR_N-1331-2022 administracinio nusižengimo byloje ir neatnaujinti administracinio nusižengimo bylos ROIK:2012704237“ Nr. 89-ANR_O-1375-2023 2023-02-17, pripažinti negaliojančiu tikrovės neatitinkantį 2021-06-08 nutarimą 89-ANR_N-1331-2021, pripažinti negaliojančiu tikrovės neatitinkantį 2021-04-26 protokolą Nr. 89-ANR_P-3016-2021, pripažinti negaliojančiu tikrovės neatitinkantį 2021-04-06 nutarimą pripažinti nukentėjusiu asmeniu, panaikinti Administracinių nusižengimų registre suformuotą ANB ROKI:20127042370.
Utenos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Administracinių nusižengimų bylų nagrinėjimo skyriaus pareigūnė A. Golubovė, išnagrinėjusi E. Z. prašymą dėl administracinio nusižengimo bylos atnaujinimo, 2023-02-17 priėmė nutarimą, kuriuo nutarė nepanaikinti nutarimo Nr. 89-ANR_N-1331-2021 administracinio nusižengimo byloje ir neatnaujinti administracinio nusižengimo bylos ROKI:20127042370. Nutarime nurodyta, jog sprendimas atsisakyti atnaujinti administracinio nusižengimo bylą gali būti skundžiamas Utenos apylinkės teismo Utenos rūmams, skundą paduodant per dvidešimt kalendorinių dienų nuo nutarimo išsiuntimo ar išdavimo dienos, per nutarimą priėmusią instituciją.
Iš E. Z. teismui pateikto skundo turinio matyti, kad jis prašo atnaujinti administracinių nusižengimų bylos ROIK:20127042370 teiseną dėl naujai paaiškėjusių aplinkybių bei pripažinti negaliojančiu 2021-06-08 nutarimą tuo pagrindu, kai padarytas esminis materialiosios ar proceso teisės pažeidimas, kuris galėjo turėti įtakos neteisėtiems nutarimui ar nutarčiai priimti.
Administracinių nusižengimų kodekso (toliau – ANK) 660 straipsnio 1 dalyje numatyta, jog prašymas atnaujinti administracinio nusižengimo bylą dėl paaiškėjusių naujų aplinkybių (šio kodekso 658 straipsnio 1 dalies 1, 2, 3 ir 4 punktai) paduodamas institucijai, kurios pareigūnas pradėjo administracinio nusižengimo teiseną, ne vėliau kaip per šešis mėnesius nuo tos dienos, kurią sužinota ar turėjo būti sužinota apie šias aplinkybes.
Pareiškėjas E. Z. prašo panaikinti administracinio nusižengimo bylos (ROIK 20127042370) teiseną dėl naujai paaiškėjusių aplinkybių. Iš minėto ROIK numerio matyti, jog E. Z. atžvilgiu 2021 m. birželio 8 d. buvo priimtas Utenos apskrities VPK nutarimas administracinio nusižengimo byloje Nr. 80-ANR_N-1331-2021, kuriuo jis pripažintas kaltu pagal ANK 417 str. 7 d, 426 str. 1 d. Terminas apskųsti šį nutarimą baigėsi 2021-06-28. Skundą dėl minėto nutarimo E. Z. pateikė Utenos apylinkės teismo Utenos rūmams 2021-10-11 praleidus apskundimo terminą, todėl 2021 m. spalio 25 d. Utenos apylinkės teismo Utenos rūmų nutartimi byloje Nr. II-217-373/2021buvo atsisakyta priimti E. Z. skundą. 2021 m. gruodžio 16 d. Panevėžio apygardos teismo nutartimi Utenos apylinkės teismo 2021 m. spalio 25 d. nutartis palikta nepakeista.
Kaip matyti, E. Z. laiku nepasinaudojo galimybe apskųsti 2021 m. birželio 8 d. Utenos apskrities VPK nutarimo administracinio nusižengimo byloje Nr. 80-ANR_N-1331-2021 ir daugiau nei po vienerių metų – 2023 m. vasario 4 d. pateikė prašymą panaikinti minėtą nutarimą dėl naujai paaiškėjusių aplinkybių. Prašyme E. Z. vadovavosi dokumentais, kuriais jo manymu, Utenos rajono sav. Daugailių k., Plento 15 teritorijoje neturėjo būti kelio ženklo, į kurį jis atsitrenkė ir apgadino, todėl jis negalėjo būti baudžiamas administracine tvarka dėl eismo įvykio nesant administracinio nusižengimo sudėties. Tačiau dokumentai, kuriais jis vadovaujasi, gauti taip pat daugiau nei prieš vienerius metus, todėl E. Z. praleido terminą pateikti prašymą atnaujinti bylą dėl naujai paaiškėjusių aplinkybių administracinio nusižengimo byloje Nr. 80-ANR_N-1331-2021. Esant nurodytoms aplinkybėms, pareigūnas pradėjęs administracinio nusižengimo teiseną turėjo atsisakyti nagrinėti E. Z. prašymą atnaujinti bylą dėl naujai paaiškėjusių aplinkybių praleidus tokio prašymo padavimo terminą. Nesant pagrindo pradėti tyrimo dėl naujai paaiškėjusių aplinkybių, ką aprašė savo nutarime Utenos apskrities VPK Administracinių nusižengimų nagrinėjimo skyriaus vyriausioji tyrėja A. Golubovė, kaip reikalauja ANK 661 straipsnio 2 dalis, turėjo būti priimtas sprendimas atsisakyti pradėti tyrimą dėl naujai paaiškėjusių aplinkybių. Iš esmės vyriausiosios tyrėjos A. Golubovės sprendimas yra tinkamas, E. Z. pateikti dokumentai nesudaro pagrindo prašyti atnaujinti bylą dėl naujai paaiškėjusių aplinkybių, todėl Utenos apskrities vyriausiojo policijos komisariato 2023 m. vasario 17 d. nutarimas paliktinas nepakeistas, tačiau tikslintinas, nurodant tokią formuluotę - atsisakyti pradėti tyrimą dėl naujai paaiškėjusių aplinkybių administracinio nusižengimo byloje Nr. 89-ANR_N-1331-2022.
Be to, 2023 m. vasario 17 d. Utenos apskrities VPK Administracinių nusižengimų nagrinėjimo skyriaus vyriausiosios tyrėjos A. Golubovės nutarime neteisingai nurodyta apskundimo tvarka.
ANK 661 straipsnio 2 dalies 2 punkte numatyta, jog institucija, gavusi šio straipsnio 1 dalyje numatytų asmenų prašymą, kai nėra pagrindo pradėti tyrimą dėl paaiškėjusių naujų aplinkybių, priima sprendimą atsisakyti pradėti tyrimą dėl paaiškėjusių naujų aplinkybių. Apie šį sprendimą pranešama suinteresuotiems asmenims ir jiems išaiškinama teisė apskųsti sprendimą aukštesniajai institucijai (pareigūnui), o kai tokio pareigūno nėra, – teismui. Aukštesniosios institucijos (pareigūno) sprendimą šio straipsnio 1 dalyje nurodyti asmenys gali skųsti teismui. Skundai paduodami ir nagrinėjami šio straipsnio 4 dalyje nustatyta tvarka, t.y. skundžiami per septynias kalendorines dienas nuo skundžiamo sprendimo išsiuntimo ar išdavimo dienos apylinkės teismui. E. Z. pateikė skundą skundžiamame nutarime nurodytais terminais, todėl jis negali būti laikomas kaip paduotas praleidus apskundimo terminą.
Be to, kaip jau buvo minėta, E. Z. prašo pripažinti negaliojančiu 2021-06-08 nutarimą tuo pagrindu, kai padarytas esminis materialiosios ar proceso teisės pažeidimas, kuris galėjo turėti įtakos neteisėtiems nutarimui ar nutarčiai priimti, t. y. ANK 658 straipsnio 1 dalies 5 punkte nurodytu pagrindu.
Išaiškintina administracinėn atsakomybėn patrauktam asmeniui, jog pagal ANK 662 straipsnio 1 dalį prašymus atnaujinti administracinio nusižengimo bylą šio kodekso 658 straipsnio 1 dalies 5 punkte nurodytais pagrindais nagrinėja Lietuvos Aukščiausiasis Teismas. Šie prašymai paduodami tiesiogiai šiam teismui.
Prašymas atnaujinti administracinio nusižengimo bylą šio kodekso 658 straipsnio 1 dalies 5 punkte nurodytais pagrindais paduodamas Lietuvos Aukščiausiasis Teismas per tris mėnesius nuo nutarimo ar nutarties administracinio nusižengimo byloje įsiteisėjimo dienos. Asmenims, praleidusiems šį prašymo atnaujinti administracinio nusižengimo bylą padavimo terminą dėl priežasčių, kurias teismas pripažįsta svarbiomis, praleistas terminas gali būti atnaujintas. Prašymas atnaujinti praleistą prašymo padavimo terminą negali būti paduodamas praėjus daugiau kaip vieniems metams nuo nutarimo ar nutarties administracinio nusižengimo byloje įsiteisėjimo (ANK 660 straipsnio 2 dalis).
Rezoliucinė dalis
nutaria:
E. Z. skundą atmesti.
Palikti nepakeistą Utenos apskrities vyriausiojo policijos komisariato 2023 m. vasario 17 d. nutarimą, tikslinant nutarimo formuluotę, vietoj žodžių „priimti sprendimą nepanaikinti priimto nutarimo Nr. 89-ANR_N-1331-2022 administracinio nusižengimo byloje ir neatnaujinti administracinio nusižengimo bylos ROIK2012704237“, nurodyti „atsisakyti pradėti tyrimą dėl naujai paaiškėjusių aplinkybių administracinio nusižengimo byloje Nr. 89-ANR_N-1331-2022“.
Nutartis per septynias kalendorines dienas nuo nutarties kopijos (nuorašo) išsiuntimo ar išdavimo dienos gali būti skundžiama atsikuoju skundu Panevėžio apygardos teismui per Utenos apylinkės teismo Utenos rūmus.