- Teismas
- Panevėžio apylinkės teismas
- Dokumentas
- Nutartis
- Data
- 2024-10-28
- Bylos Nr.
- II-313-1082/2024
- Teisminio proceso Nr.
- 4-08-3-00210-2024-6
- Bylos rūšis
- administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla
- Teisėjas
- Rita Dirkė
Panevėžio apylinkės teismo Panevėžio rūmų teisėja Rita Dirkė, rašytinio proceso tvarka spręsdama administracine tvarka nubaustos Ž. J. prašymą atnaujinti skundo padavimo terminą,
Aprašomoji dalis
nustatė:
Panevėžio apskrities VPK administracinių nusižengimų bylų nagrinėjimo skyrius (toliau – Institucija) 2024 m. kovo 18 d. nutarimu nubaudė Ž. J. pagal Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso (toliau – ANK) 417 straipsnio 2 dalį 60 eurų bauda už tai, kad ji 2024 m. sausio 30 d. 10.38 val. Panevėžio mieste, prie (duomenys neskelbtini), sustojo ir paliko stovėti transporto priemonę, kurios valstybinis numeris (duomenys neskelbtini) nesilaikant kelio ženklo Nr. 528 „Stovėjimo vieta“ su papildoma lentele Nr. 811 „galiojimo zona į abi puses 10 m“ bei papildoma lentele Nr. 854 „elektromobiliai“ reikalavimų, tai yra paliko stovėti transporto priemonę šio ženklo galiojimo zonoje. Tokiais veiksmais ji pažeidė Kelių eismo taisyklių, patvirtintų LR Vyriausybės 2002-12-11 nutarimu Nr. 1950, 8 punkto reikalavimus.
Teisme gautas administracine tvarka nubaustos Ž. J. skundas dėl Institucijos 2024 m. kovo 18 d. nutarimo, kartu prašant atnaujinti skundo padavimo terminą, nurodant, kad jai siųsti laiškai ne jos elektroniniu paštu, o gauti paštai nueidavo ne jai konkrečiai.
Prašymas atnaujinti skundo padavimo terminą netenkinamas.
Motyvuojamoji dalis
ANK 623 straipsnyje numatyta, kad skundas dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje gali būti paduotas per dvidešimt kalendorinių dienų nuo nutarimo kopijos (nuorašo) išsiuntimo ar išdavimo dienos. Jeigu šis terminas praleistas dėl svarbių priežasčių, jį pareiškėjo prašymu rašytinio proceso tvarka gali atnaujinti apylinkės teismas. Šis apskundimo terminas ir jo skaičiavimo atskaitos taškas buvo nurodytas ir skundžiamame Institucijos 2024 m. kovo 18 d. nutarime.
Pažymėtina, kad sprendžiant termino praleidimo klausimą būtina užtikrinti, kad nebūtų piktnaudžiaujama suteiktomis teisėmis, todėl reikia atsižvelgti į sąžiningo, atidaus ir rūpestingo asmens elgesio standartus. Asmuo pats turi rūpintis tinkamu savo teisių įgyvendinimu ir pažeistos teisės gali būti ginamos tik tada, kai asmuo elgiasi sąžiningai, apdairiai ir rūpestingai.
Aukščiau aptartoje teisės normoje nėra nurodyta, kokios priežastys pripažįstamos svarbiomis, kurias nustačius atnaujinamas praleistas terminas skundui paduoti. Pagal formuojamą teismų praktiką, svarbiomis termino praleidimo priežastimis pripažįstamos nuo skundą paduoti pageidaujančio asmens valios nepriklausančios priežastys, kurios objektyviai sukliudė per įstatymo numatytą terminą paduoti skundą. Tokias priežastis, jų svarbumą nustatyti gali tik prašymą atnaujinti praleistą terminą nagrinėjantis subjektas, šiuo konkrečiu atveju – teismas, atsižvelgdamas į prašyme nurodytus argumentus ir įvertindamas konkrečias bylos aplinkybes. Priežastis laikoma svarbia, jeigu ji kiekvienu individualiu atveju asmeniui sutrukdė arba atėmė galimybę įgyvendinti proceso teisę per įstatyme nustatytą terminą ir kuri gali pateisinti termino praleidimo laikotarpį, t. y. iš esmės nepriklausė nuo suinteresuoto asmens valios. Kiekvieną kartą sprendžiant klausimą dėl praleisto termino atnaujinimo, būtina įvertinti aplinkybių visumą: nurodomas priežastis, kreipimosi į teismą operatyvumą po priežasčių, sutrukdžiusių laiku paduoti skundą, išnykimo, suinteresuoto asmens elgesio rūpestingumo, apdairumo aspektus, kitas reikšmingas aplinkybes, taip pat atsižvelgti į protingumo, sąžiningumo bei teisingumo kriterijus ir pan.
Iš byloje esančių duomenų matyti, kad teismui pateiktoje administracinio nusižengimo byloje esantis administracinio nusižengimo protokolas 2024 m. vasario 1 d. surašytas nedalyvaujant pačiai Ž. J., tačiau tą pačią dieną išsiųstas jai policijos pareigūnams automobilio savininkės I. R. nurodytu Ž. J. elektroniniu paštu, be to, jis papildomai išsiųstas ir paštu – gavėjui įteiktas 2024 m. vasario 9 d.
Kaip matyti iš pateiktos bylos medžiagos, nutarimas Ž. J. 2024 m. kovo 18 d. surašytas rašytinio proceso tvarka, nedalyvaujant administracinėn atsakomybėn traukiamam asmeniui, kaip tai numato ANK 616 straipsnio nuostatos. Nors administracinėn atsakomybėn traukiamas asmuo surašant jam nutarimą ir nedalyvavo, Institucijos 2024 m. kovo 18 d. nutarimas tą pačią dieną buvo išsiųstas Ž. J. tuo pačiu policijos pareigūnams nurodytu, jų turimu Ž. J. elektroninu paštu bei paštu – Lietuvos pašto darbuotojo teismui žodžiu suteiktais duomenimis, gavėjui įteiktas 2024 m. kovo 28 d. Taigi, teismui abejonių, kad Ž. J. tinkamai įteikti jai skirti procesiniai sprendimai, nėra ir tokią teismo išvadą paneigiančių objektyvių įrodymų teismui nepateikta.
Atsižvelgiant į aukščiau nurodytas ANK 623 straipsnių nuostatas bei į Institucijos nutarimo išsiuntimo Ž. J. datą, konstatuotina, kad skundo dėl Institucijos 2024 m. kovo 18 d. nutarimo padavimo terminas baigėsi 2024 m. balandžio 8 d., nes, kaip jau minėta – skundo padavimo terminas skaičiuotinas ne nuo nutarimo gavimo dienos, o nuo jo išsiuntimo ar išdavimo dienos (ANK 623 straipsnis). Tuo tarpu Ž. J. skundas Institucijai atsiųstas tik 2024 m. spalio 16 d., tai yra praleidus skundo padavimo terminą.
Duomenų, liudijančių apie objektyvias, svarbias priežastis, kliudžiusias Ž. J. per įstatymo nustatytą terminą paduoti skundą, teismas neturi. Teismo manymu, Ž. J. skunde nurodytos aplinkybės, jas vertinant teismo turimų duomenų kontekste, nesąlygoja bei nerodo skundo padavimo termino praleidimą pateisinančių objektyvių, svarbių priežasčių buvimo.
Atsižvelgiant į visas aukščiau nurodytas nuostatas, teismui nenustačius objektyvių, nuo asmens valios nepriklausiusių aplinkybių, sutrukdžiusių asmeniui per įstatymo nustatytą terminą pateikti skundą, nėra pagrindo atnaujinti Institucijos 2024 m. kovo 18 d. nutarimo apskundimo terminą, todėl Ž. J. skundą dėl šio Institucijos 2024 m. kovo 18 d. nutarimo atsisakytina priimti.
Rezoliucinė dalis
Teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 623 straipsniu ir 626 straipsnio 3 dalies 2 punktu ir 5 dalimi,
nutaria:
Netenkinti Ž. J. prašymo atnaujinti skundo dėl Panevėžio apskrities VPK administracinių nusižengimų bylų nagrinėjimo skyriaus 2024 m. kovo 18 d. nutarimo padavimo terminą ir šį jos skundą atsisakyti priimti.
Nutartis per dvidešimt kalendorinių dienų nuo nutarties kopijos (nuorašo) išsiuntimo ar išdavimo gali būti skundžiama atskiruoju skundu Panevėžio apygardos teismui, skundą paduodant per Panevėžio apylinkės teismą.