- Teismas
- Šiaulių apygardos teismas
- Dokumentas
- Nutartis
- Data
- 2012-12-07
- Bylos Nr.
- ATP-633-332/2012
- Teisminio proceso Nr.
- 4-29-3-00078-2011-7
- Bylos rūšis
- administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla
- Teisėjas
- Raimundas Jurgaitis
- Pareiškėjas
- O. K.
- Kategorijos
- 52.4pavadinimo nepavyko patikrinti
Šiaulių apygardos teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjas Raimundas Jurgaitis teismo posėdyje rašytinio proceso tvarka išnagrinėjęs administracinę bylą pagal O. K. atskirąjį skundą dėl Mažeikių rajono apylinkės teismo 2012-11-16 nutarties, kuria atsisakyta priimti pareiškėjo O. K. skundą dėl Mažeikių rajono apylinkės teismo 2012-10-26 nutarties,
Aprašomoji dalis
nustatė:
Žemesnės instancijos teismas
Mažeikių rajono apylinkės teismo 2011-02-10 nutarimu O. K. pripažintas kaltu padaręs administracinius teisės pažeidimus, numatytus Lietuvos Respublikos ATPK 127 str. 2 d. ir 130 str. 1 d., ir, vadovaujantis Lietuvos Respublikos ATPK 33 str. 2 d., nubaustas 3000 Lt dydžio bauda su teisės vairuoti transporto priemones atėmimu 3 metams.
Šalies argumentai
2012-10-12 O. K. kreipėsi į teismą, prašydamas sutrumpinti jam skirtą specialiosios teisės atėmimo terminą ir grąžinti teisę vairuoti transporto priemones.
Žemesnės instancijos teismas
Mažeikių rajono apylinkės teismo 2012-10-26 nutartimi O. K. prašymas atmestas. Teismas pažymėjo, kad nėra pagrindų, numatytų Lietuvos Respublikos ATPK 329 str., sutrumpinti O. K. specialiosios teisės atėmimo terminą, nes negauta duomenų apie pažeidėjo asmenybę bei elgesį nuobaudos vykdymo metu ir, teismo nuomone, nėra pasiekti administracinės nuobaudos tikslai.
Mažeikių rajono apylinkės teisme 2012-11-14 buvo gautas O. K. skundas dėl šios teismo 2012-10-26 nutarties.
Žemesnės instancijos teismas
Mažeikių rajono apylinkės teismas 2012-11-16 nutartimi atsisakė priimti O. K. skundą, kadangi jis paduotas praleidus nustatytą skundo padavimo terminą ir neprašoma šio termino atnaujinti.
Šalies argumentai
Atskiruoju skundu O. K. prašo pripažinti, kad terminas skundui paduoti praleistas dėl svarbios priežasties, ir atnaujinti Mažeikių rajono apylinkės teismo 2012-10-26 nutarties apskundimo terminą.
Skunde O. K. nurodo, kad jis, praėjus pusei teisės vairuoti transporto priemones atėmimo termino, kreipėsi į Mažeikių rajono apylinkės teismą su prašymu dėl teisės vairuoti transporto priemones atėmimo termino sutrumpinimo. Tačiau teismas, atmesdamas jo prašymą, nurodė, kad jis nepateikė pažymos, jog per nuobaudos galiojimo laiką nėra padaręs teisės pažeidimo, ir įrodymų, kad sumokėta bauda. O. K. nurodo, kad bauda buvo sumokėta, visi mokėjimo kvitai pristatyti į kelių policiją. Be to, teismas pats turi galimybę patikrinti visus duomenis, tame tarpe ir susijusius su tuo, jog jokių nuobaudų per nustatytą terminą jis nepadarė. O. K. teigia, kad jis per administracinės nuobaudos paskyrimo laikotarpį naujų pažeidimų nepadarė, baudą sumokėjo, dėl padaryto administracinio teisės pažeidimo padarė atitinkamas išvadas, ir mano, jog praėjus daugiau nei pusei paskirtos nuobaudos termino, administracinės nuobaudos tikslai yra pasiekti. Be to, jis turėdamas teisę vairuoti transporto priemones, galėtų papildomai dirbti vairuotoju ir pagerinti materialinę padėtį.
O. K. manymu, teismas turėjo priimti nutarimą, remiantis Lietuvos Respublikos ATPK 302⁴ str., todėl jo apskundimo terminas yra 20 dienų, o ne 7, kaip nurodyta nutartyje. Teigia, kad jis skundą padavė ne 2012-11-07, o 2012-11-12 , nes buvo įsitikinęs, kad skundžia nutarimą, kurio apskundimo terminas 20 dienų. Tik gavęs Mažeikių rajono apylinkės teismo 2012-11-16 nutartį, suprato, kad tik teismas galėjo nuspręsti, koks procesinis dokumentas turėjo būti priimtas. Tačiau, atsižvelgiant į išdėstytas aplinkybes bei vadovaujantis teisingumo ir protingumo kriterijais, mano, kad apskundimo terminas yra praleistas dėl svarbios priežasties ir turėtų būti atstatytas.
Motyvuojamoji dalis
Skundas atmetamas.
Skundžiamoje Mažeikių rajono apylinkės teismo 2012-11-16 nutartyje teisingai pažymėta, kad prašymas sutrumpinti specialiosios teisės atėmimo terminą, yra sprendžiamas nutartimi, kurios apskundimo terminas reglamentuojamas Lietuvos Respublikos ATPK 302¹⁵ str. Lietuvos Respublikos ATPK 302¹⁵ str. 3 d. numatyta, jog atskirasis skundas paduodamas per tą teismą, kurio nutartis yra skundžiama, ne vėliau kaip per septynias dienas nuo nutarties paskelbimo. Jeigu skundžiama nutartis, šio kodekso nustatyta tvarka priimta nagrinėjant bylą šalims nedalyvaujant, atskirasis skundas gali būti paduodamas per septynias dienas nuo nutarties nuorašo įteikimo dienos. Apygardos teismas atkreipia dėmesį į tai, kad Mažeikių rajono apylinkės teismas, spręsdamas prašymą sutrumpinti specialiosios teisės atėmimo terminą, teisingai 2012-10-26 nutartyje nurodė šios nutarties apskundimo terminą. Tačiau turintys teisę paduoti atskirąjį skundą asmenys, kurie dėl svarbių priežasčių praleido atskirojo skundo padavimo terminą, turi teisę prašyti apylinkės teismą atnaujinti praleistą terminą.
Kaip jau minėta, Mažeikių rajono apylinkės teismas nutartį, kuria atmetė O. K. prašymą sutrumpinti specialiosios teisės atėmimo terminą, priėmė 2012-10-26. Ši nutartis O. K. buvo įteikta 2012-10-31 (58 b. l.). Taigi, vadovaujantis Lietuvos Respublikos ATPK 302¹⁵ str. 3 d., paskutinė termino diena atskirajam skundui dėl minėtos nutarties paduoti buvo 2012-11-07. Bylos duomenys liudija, kad skundą dėl Mažeikių rajono apylinkės teismo 2012-10-26 nutarties O. K. teismui (Šiaulių apygardos teismui) pateikė tik 2012-11-12, t. y. praleidęs įstatymo numatytą šios nutarties apskundimo terminą. Jeigu atskirasis skundas paduotas praleidus nustatytą skundo padavimo terminą ir neprašoma šio termino atnaujinti, teismas atsisako priimti skundą (Lietuvos Respublikos ATPK 302⁶ str. 3 d. 2 p.). Iš byloje esančių duomenų akivaizdu, kad, skųsdamas Mažeikių rajono apylinkės teismo 2012-10-26 nutartį, atnaujinti praleistą terminą O. K. apylinkės teismo neprašė.
Apygardos teismui pateiktame skunde priežastimis, sutrukdžiusiomis laiku pateikti skundą dėl Mažeikių rajono apylinkės teismo 2012-10-26 nutarties, O. K. nurodo tai, kad jis buvo įsitikinęs, jog skundžiamos nutarties apskundimo terminas 20 dienų ir tik gavęs Mažeikių rajono apylinkės teismo 2012-11-16 nutartį, suprato, kad tik teismas galėjo nuspręsti, koks procesinis dokumentas turėjo būti priimtas. Tačiau, teismo vertinimu, šios priežastys nelaikytinos svarbiomis ir nuo skundą paduoti pageidaujančio asmens valios nepriklausančios, kurios objektyviai būtų sukliudę per įstatymo numatytą terminą paduoti skundą.
Remiantis tuo, kas išdėstyta, daroma išvada, kad Mažeikių rajono apylinkės teismas pagrįstai ir motyvuotai atsisakė priimti O. K. skundą dėl Mažeikių rajono apylinkės teismo 2012-10-26 nutarties. Tenkinti O. K. atskirąjį skundą jame nurodytais motyvais, naikinti skundžiamą Mažeikių rajono apylinkės teismo 2012-11-16 nutartį ir atnaujinti praleistą skundo dėl Mažeikių rajono apylinkės teismo 2012-10-26 nutarties padavimo terminą nėra teisinio pagrindo.
Rezoliucinė dalis
nutaria:
palikti Mažeikių rajono apylinkės teismo 2012-11-16 nutartį nepakeistą.
Nutartis įsiteisėja jos paskelbimo dieną ir yra neskundžiama.