- Teismas
- Vilniaus miesto apylinkės teismas
- Dokumentas
- Nutartis
- Data
- 2025-06-13
- Bylos Nr.
- II-991-1170/2025
- Teisminio proceso Nr.
- 4-68-3-00951-2025-5
- Bylos rūšis
- administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla
- Teisėjas
- Justyna Žukovska-Pečiulienė
- Pažeidėjas
- E. T.
Vilniaus miesto apylinkės teismo teisėja Justyna Žukovska-Pečiulienė rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo administracinėn atsakomybėn patraukto E. T., gimusio (duomenys neskelbtini), gyvenamąją vietą deklaruojančio adresu (duomenys neskelbtini), skundo dėl Vilniaus miesto savivaldybės administracijos vyriausiosios specialistės I. M. 2024 m. lapkričio 18 d. nutarimo Nr. SAVAD-13-ANR_N-18841-2024 priėmimo klausimą.
Aprašomoji dalis
Teismas nustatė:
Vilniaus miesto apylinkės teisme 2025 m. birželio 12 d. gautas administracinėn atsakomybėn patraukto E. T. skundas dėl Vilniaus miesto savivaldybės administracijos (toliau – ir Institucija) vyriausiosios specialistės I. M. 2024 m. lapkričio 18 d. nutarimo Nr. SAVAD-13-ANR_N-18841-2024 (toliau – ir Nutarimas). Minėtu nutarimu konstatuota, kad E. T. 2024 m. rugsėjo 13 d., 15.34 val. (duomenys neskelbtini), vairuodamas transporto priemonę, sustojo ir stovėjo Kelių eismo taisyklių draudžiamoje vietoje: kelio ir įvažiavimo (išvažiavimo) į (iš) šalia kelio esančią teritoriją važiuojamųjų dalių sankirtoje. Pripažinta, kad tokiais savo veiksmais E. T. padarė administracinį nusižengimą, numatytą Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso (toliau – ir ANK) 417 straipsnio 2 dalyje, dėl kurio jam paskirta 70 Eur bauda.
Šalies argumentai
Vilniaus miesto apylinkės teismui adresuotame skunde E. T. prašo atsiųsti jam nuotraukas su valstybiniais numeriais ir vairuotojo atvaizdu. Automobilis nėra registruotas jo vardu. Taip pat prašo atnaujinti skundo padavimo terminą, kadangi automobilį vairavo ne jis, o bauda jam buvo paskirta nežinant.
Motyvuojamoji dalis
Skundas nepriimtinas ir grąžintinas skundą padavusiam asmeniui.
Pagal ANK 623 straipsnį skundas dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje gali būti paduotas per dvidešimt kalendorinių dienų nuo nutarimo kopijos (nuorašo) išsiuntimo ar išdavimo dienos. Jeigu šis terminas praleistas dėl svarbių priežasčių, jį pareiškėjo prašymu rašytinio proceso tvarka gali atnaujinti apylinkės teismas.
ANK 573 straipsnio 1 dalyje numatyta, kad šaukimus ir kitus procesinius dokumentus administracinio nusižengimo teisenoje dalyvaujantiems asmenims administracinio nusižengimo bylą ne teismo tvarka nagrinėjanti institucija siunčia per Nacionalinę elektroninių siuntų pristatymo naudojant pašto tinklą informacinę sistemą (toliau – E. pristatymo sistema), elektroniniu paštu, kitomis elektroninių ryšių priemonėmis arba registruota pašto siunta. Šaukimai ir kiti procesiniai dokumentai administracinio nusižengimo teisenoje dalyvaujantiems asmenims gali būti siunčiami elektroniniu paštu, kai asmenys elektroninio pašto adresą nurodė Lietuvos Respublikos gyventojų registre ar valstybės informacinėse sistemose ar registruose, kurie naudojami elektroniniu būdu teikiamoms paslaugoms gauti ar prievolėms įvykdyti. Minėto straipsnio 4 dalyje nurodyta, kad ANK numatytais atvejais ir tvarka įteikiant administracinio nusižengimo teisenoje dalyvaujančiam asmeniui ar kitiems asmenims procesinį dokumentą per E. pristatymo sistemą, kai elektroninio pristatymo dėžutė yra aktyvi, elektroniniu paštu arba kitomis elektroninių ryšių priemonėmis, procesinio dokumento įteikimo diena laikoma po procesinio dokumento išsiuntimo dienos einanti darbo diena.
Iš Vilniaus miesto apylinkės teisme gauto E. T. skundo ir jo nagrinėjimui reikšmingos medžiagos matyti, kad skundžiamas Nutarimas buvo priimtas dar 2024 m. lapkričio 18 d. ir kitą dieną – 2024 m. lapkričio 19 d. išsiųstas E. T. naudojamu elektroninio pašto adresu (duomenys neskelbtini), kurį, be kita ko, administracinėn atsakomybėn patrauktas E. T. nurodė ir Vilniaus miesto apylinkės teismui adresuotame skunde.
Įvertinus Institucijos Nutarimo priėmimo datą Vilniaus miesto apylinkės teisme gauto E. T. skundo kontekste, akivaizdu, kad pastarasis ženkliai praleido skundo padavimo teismui terminą. Skundo dėl Institucijos Nutarimo pateikimo terminas baigėsi 2024 m. gruodžio 9 d., tuo tarpu skundas dėl šio nutarimo buvo pateiktas praėjus daugiau nei metų laikotarpiui – 2025 m. birželio 11 d., kas patvirtina, kad E. T., Vilniaus miesto apylinkės teismui 2025 m. birželio 11 d. pateikdamas skundą, praleido ANK nustatytą dvidešimties kalendorinių dienų nutarimo apskundimo terminą daugiau nei penkis mėnesius.
Pabrėžtina, jog Vilniaus miesto apylinkės teismui adresuotame skunde jokių svarbių aplinkybių, sąlygojančių skundo padavimo termino praleidimą, E. T. nenurodė. Nors ir prašė atnaujinti skundo padavimo terminą, tačiau tai motyvavo tuo, kad automobilį vairavo ne jis, ir apie paskirtą baudą nežinojo. Kas patvirtina, kad skunde pateikti argumentai yra išimtinai susiję su jam inkriminuoto administracinio nusižengimo sudėtimi, o būtent – būtinybe patraukti už juos iš tikrųjų atsakingus asmenis, o ne skundo padavimo termino praleidimo priežastimis, todėl pastarojo Vilniaus miesto apylinkės teismui adresuotas skundas yra nepriimtinas ir grąžintinas administracinėn atsakomybėn patrauktam asmeniui.
Administracinėn atsakomybėn patrauktam E. T. išaiškintina, kad atsisakymas priimti skundą jam neužkerta kelio pakartotinai pateikti skundą (atitinkantį įstatymo reikalavimus) kartu su prašymu atnaujinti praleistą terminą skundui paduoti. Prašyme turi būti nurodytos svarbios priežastys, objektyviai sukliudžiusios laiku realizuoti apskundimo teisę.
Rezoliucinė dalis
Teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 628 straipsnio 1 dalimi,
nutaria:
Atsisakyti priimti administracinėn atsakomybėn patraukto asmens E. T., gimusio (duomenys neskelbtini), gyvenamąją vietą deklaruojančio adresu (duomenys neskelbtini), skundą dėl Vilniaus miesto savivaldybės administracijos vyriausiosios specialistės I. M. 2024 m. lapkričio 18 d. nutarimo Nr. SAVAD-13-ANR_N-18841-2024 ir grąžinti jį padavusiam asmeniui.
Nutartis per dešimt kalendorinių dienų nuo jos nuorašo išsiuntimo ar išdavimo dienos gali būti skundžiama atskiruoju skundu Vilniaus apygardos teismui per Vilniaus miesto apylinkės teismą.