Šiaulių apylinkės teismo nutartis

2025-06-27 · Administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla Nr. II-212-899/2025

Originalas LITEKO ↗
Teismas
Šiaulių apylinkės teismas
Dokumentas
Nutartis
Data
2025-06-27
Bylos Nr.
II-212-899/2025
Teisminio proceso Nr.
4-70-3-00172-2025-3
Bylos rūšis
administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla
Teisėjas
Bronius Vinciūnas
Pareiškėjas
N. R.
Kategorijos
  • 22.8.3pavadinimo nepavyko patikrinti
  • 22.8.6pavadinimo nepavyko patikrinti
Administracinio nusižengimo byla Nr. II-212-899/2025Teisminio proceso Nr. 4-70-3-00172-2025-3Procesinio sprendimo kategorijos: 22.8.3; 22.8.6 (S)
ŠIAULIŲ APYLINKĖS TEISMASNUTARTIS2025 m. birželio 27 d.Šiauliai

Šiaulių apylinkės teismo Šiaulių rūmų teisėjas Bronius Vinciūnas, rašytinio proceso tvarka spręsdamas pareiškėjo N. R., gyv. (duomenys neskelbtini), prašymą atnaujinti skundo padavimo terminą, susipažinęs su administracinio nusižengimo bylos medžiaga,

Aprašomoji dalis

nustatė:

Nacionalinės žemės tarnybos prie Aplinkos ministerijos Šiaulių skyriui buvo pateiktas N. R. 2023 m. birželio 2 d. pranešimas dėl galimai daromų žemės naudojimo tvarkos pažeidimų, kai vykdant darbus privačios nuosavybės teise valdomame sklype, unikalus Nr. (duomenys neskelbtini), esančiame (duomenys neskelbtini), nesilaikoma teritorijų planavimo dokumente nustatytų žemės sklypo ribų įrenginėjant tvorą, iškasant šulinį.

2023 m. rugpjūčio 22 d. atliktas privačios nuosavybės teise valdomo žemės sklypo, unikalus Nr. (duomenys neskelbtini), esančiame (duomenys neskelbtini), neplaninis žemės panaudojimo patikrinimas.

2023 m. spalio 4 d. E. Ž. atžvilgiu surašytas administracinio nusižengimo protokolas pagal Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 110 straipsnio 1 dalį.

Žemesnės instancijos teismas

Nacionalinės žemės tarnybos prie Aplinkos ministerijos Šiaulių skyriaus vedėjo Z. D. D. 2023 m. lapkričio 8 d. nutarimu nutarta nutraukti administracinio nusižengimo bylos teiseną pagal Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 110 straipsnio 1 dalį, nesant E. Ž. veiksmuose administracinio nusižengimo sudėties, taip pat dėl senaties, nes nuo pažeidimo padarymo iki nukentėjusiojo asmens pranešimo (pranešimas gautas 2023 m. birželio 2 d.) apie pažeidimą pateikimo yra praėjęs daugiau kaip dviejų metų laikotarpis.

2025 m. birželio 25 d. Nacionalinės žemės tarnyboje prie Aplinkos ministerijos gautas N. R. 2025 m. birželio 24 d. skundas dėl minėto nutarimo panaikinimo. N. R. taip pat prašo atnaujinti praleistą terminą skundui paduoti, nurodydamas, kad 2007 m. spalio 10 d. žemės sklypo (duomenys neskelbtini) planą, parengtą ankstesnių sklypo savininkų, ir kuriame nėra pažymėta jokių tvoros konstrukcijų ar pamato tarp sklypų (duomenys neskelbtini) ir (duomenys neskelbtini), gavo tik 2025 m. birželio 24 d. ir šis dokumentas sudaro pakankamą pagrindą atnaujinti skundo pateikimo terminą.

Motyvuojamoji dalis

Prašymas atnaujinti praleistą terminą atmestinas.

ANK 623 straipsnis įtvirtina nutarimo administracinio nusižengimo byloje apskundimo terminą ir numato, kad skundas dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje gali būti paduotas per dvidešimt kalendorinių dienų nuo nutarimo kopijos (nuorašo) išsiuntimo ar išdavimo dienos. Jeigu šis terminas praleistas dėl svarbių priežasčių, jį pareiškėjo prašymu rašytinio proceso tvarka gali atnaujinti apylinkės teismas.

Pastebėtina, kad svarbių priežasčių, dėl kurių terminas skundui paduoti gali būti atnaujintas, sąrašas ANK nėra numatytas. Paprastai teismų praktikoje yra laikoma, jog terminas praleistas dėl svarbios priežasties, jei termino praleidimas buvo nulemtas nuo asmens valios nepriklausiusių aplinkybių. Pažymėtina tai, kad procesinis terminas – tai įstatymo ar teismo nustatytas laiko tarpas, per kurį teismas, bylos šalys ar kiti byloje dalyvaujantys asmenys turi ar gali atlikti tam tikrus procesinius veiksmus. Visų pirma, procesiniai terminai įpareigoja teismą veikti operatyviai, jie turi užtikrinti, kad bylos nagrinėjimas nebus vilkinamas, kad teismo procesas bus greitas. Kita vertus, procesiniai terminai įpareigoja ir proceso dalyvius – proceso greitumas priklauso ir nuo to, kaip jie laikosi nustatytų terminų bei ar nepiktnaudžiauja savo teisėmis. Praleistas terminas skundui paduoti yra laikomas esminiu skundo padavimo tvarkos pažeidimu, užkertančiu kelią teisminiam nagrinėjimui.

Nutarimas, kuriuo administracinio nusižengimo teisena buvo nutraukta, priimtas 2023 m. lapkričio 8 d. Šį nutarimą N. R. turėjo teisę apskųsti per 20 kalendorinių dienų nuo nutarimo kopijos (nuorašo) išsiuntimo ar išdavimo dienos, t. y. taip, kaip nustatyta ANK 623 straipsnyje. Paskutinė skundo padavimo diena buvo 2023 m. lapkričio 28 d., tačiau skundas Nacionalinėje žemės tarnyboje gautas tik 2025 m. birželio 25 d., t. y. akivaizdžiai (beveik 1 metais ir 7 mėnesiais) praleidus minėtą terminą.

Visų pirma, pastebėtina, kad įstatyme numatytas neilgas terminas skundui paduoti įpareigoja asmenis, turinčius teisę skųsti byloje priimtą nutarimą, šia savo procesine teise naudotis itin operatyviai, atidžiai, rūpestingai bei sąžiningai, nes priešingu atveju jų procesinė teisė teikti byloje skundą neginama.

Administracinio nusižengimo byloje esantys duomenys patvirtina, kad 2023 m. lapkričio 8 d. priimto nutarimo kopija nedelsiant buvo išsiųsta N. R.. Asmuo per nustatytą 20 dienų terminą skundui paduoti nesiėmė jokių aktyvių veiksmų nutarimui apskųsti. Tai, kad naują dokumentą, jo teigimu, jis gavo tik 2025 m. birželio 24 d., nesudaro pagrindo atnaujinti 2023 m. lapkričio 8 d. nutarimo apskundimo termino, kadangi N. R. ilgą laiką jokių aktyvių veiksmų renkant reikalingą dokumentaciją neatliko. Tai, kad jis, jo teigimu, buvo privertas susilaikyti nuo teisinių veiksmų, susijusių su neteisėtais statiniais ir sklypo dalies užėmimu, kol įvykdė sutartinius įsipareigojimus bankui, nėra laikytina aplinkybe, pateisinančia tokį neveikimą administracinio nusižengimo bylos teisenoje. Tuo pačiu atkreiptinas dėmesys, kad įstatymo numatytas terminas nutarimui apskųsti buvo praleistas ne keliomis dienomis, o beveik 1 metais ir 7 mėnesiais, kas rodo, kad tik pats asmuo savo ilgalaikiu neveikimu suvaržė savo procesines galimybes. Akivaizdu, kad toks ženklus termino praleidimas šiuo atveju negali būti pateisinamas.

Įvertinus aukščiau išdėstytas aplinkybes ir nenustačius objektyvių, nuo asmens valios nepriklausiusių aplinkybių, sutrukdžiusių asmeniui per įstatymo nustatytą terminą pateikti skundą, praleistas skundo padavimo terminas neatnaujintinas.

Tuo pačiu atkreiptinas N. R. dėmesys, kad, jo manymu, gavęs naują reikšmingą dokumentaciją, turi teisę pakartotinai kreiptis į kompetentingą instituciją dėl galimai neteisėto (besitęsiančio) asmens elgesio.

Rezoliucinė dalis

Vadovaudamasis tuo, kas išdėstyta, ir Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 623 str., teismas,

nutaria:

pareiškėjo N. R. prašymo netenkinti ir neatnaujinti jam Nacionalinės žemės tarnybos prie Aplinkos ministerijos Šiaulių skyriaus vedėjo Z. D. D. 2023 m. lapkričio 8 d. nutarimo apskundimo termino.

Nutartis per dešimt kalendorinių dienų nuo nutarties kopijos (nuorašo) išsiuntimo ar išdavimo dienos gali būti skundžiama Šiaulių apygardos teismui, skundą paduodant per Šiaulių apylinkės teismą.

Teisėjas Bronius Vinciūnas