- Teismas
- Panevėžio apygardos teismas
- Dokumentas
- Nutartis
- Data
- 2024-06-17
- Bylos Nr.
- eAN2-143-366/2024
- Teisminio proceso Nr.
- 4-11-3-00047-2024-8
- Bylos rūšis
- administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla
- Teisėjas
- Sigitas Bagdonavičius
- Pažeidėjas
- D. T.
Panevėžio apygardos teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjas Sigitas Bagdonavičius, teismo posėdyje apeliacine rašytinio proceso tvarka išnagrinėjęs administracinėn atsakomybėn patraukto D. T. skundą dėl Utenos apylinkės teismo Visagino rūmų 2024 m. balandžio 9 d. nutarties,
Aprašomoji dalis
nustatė:
Žemesnės instancijos teismas
1. Lietuvos Kelių policijos tarnybos 2024 m. sausio 22 d. nutarimu D. T. pripažintas kaltu pagal Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso (toliau – ANK) 416 straipsnio 4 dalį, 424 straipsnio 5 dalį ir jam paskirta administracinė nuobauda – 1000 eurų bauda ir administracinio poveikio priemonė – specialiosios teisės atėmimas (teisės vairuoti transporto priemones) 24 mėnesiams už tai, kad 2023 m. spalio mėn. 16 d., 14 val. 32 min. 7,120 sek. - 14 val. 33 min. 42,120 sek., kelias Kaunas–Zarasai–Daugpilis, 158.173 km - 154.77 km, vairavo transporto priemonę ir vidutinį 89 km/val. greitį viršijo 34 km/val. Važiavo 123 km/val. greičiu (įvertinus paklaidą). Pakartotinai vairavo transporto priemonę neturėdamas teisės vairuoti, kai teisė vairuoti atimta. Transporto priemonė „PORSCHE CAYENNE“, valst. Nr. (duomenys neskelbtini)
Šalies argumentai
2. D. T. Utenos apylinkės teismo Visagino rūmams pateikė skundą, prašydamas atnaujinti skundo padavimo terminą.
Žemesnės instancijos teismas
3. Utenos apylinkės teismo Visagino rūmų 2024 m. balandžio 9 d. nutartimi atsisakyta priimti D. T. skundą, nenustačius, kad terminas paduoti skundą dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje buvo praleistas dėl svarbių priežasčių.
Šalies argumentai
4. D. T. pateikė skunda, kuriuo prašo panaikinti Utenos apylinkės teismo Visagino rūmų 2024 m. balandžio 9 d. nutartį ir atnaujinti byloje praleistą terminą skundui paduoti.
4.1. Nurodoma, kad atsižvelgiant į Utenos apylinkės teismo Visagino rūmų nutartis bylose (eII-69-724/2024, eII-64-724/2024, eII-58-724/2024, eII-77-724/2024, eII-111-724 ir kt.), dėl kurių kreipėsi į Kelių policijos valdybą 2024 m. balandžio 22 d., išaiškinimą, kad nors ir teismas atsisakė atnaujinti terminą skundui paduoti dėl nutarimų administracinėse nusižengimo bylose ir atsisakė priimti skundus, jis turi teisė vadovaujantis ANK 658 straipsnio 1 dalies 4 punkte nustatyta tvarka kreiptis į Lietuvos kelių policijos tarnybą dėl administracinio nusižengimo bylų atnaujinimo paaiškėjus naujoms aplinkybėms. Todėl, šių metų balandžio 22 d. kreipėsi į Kelių policijos valdybą, tačiau šį 2024 m. balandžio 23 d. atsisakė priimti skundą, motyvuodama tuo, kad skundžiamose administracinių nusižengimų bylose Utenos apylinkės teismo Visagino rūmai priėmė nutartis netenkinti prašymo atnaujinti skundų padavimo terminus ir atsisakė priimti skundus dėl Policijos departamento Kelių policijos valdybos įgaliotų pareigūnų priimtų nutarimų šiose bylose. Nurodė, kad Utenos apylinkės teismo Visagino rūmuose priimtas nutartis per 20 kalendorinių dienų nuo jų kopijų (nuorašų) išsiuntimo ar išvadavimo gali skųsti atskiraisiais skundais Panevėžio apygardos teismui per Utenos apylinkės teismo Visagino rūmus.
4.2. Teigiama, kad teismas nukreipė rašyti skundą Kelių policijos valdybai vadovaujantis ANK 658 straipsnio 1 dalies 4 punktu, o Kelių policijos valdyba kreipia atgal į teismą. Neturėdamas teisinio išsilavinimo, neturi atitinkamų žinių suprasti visą teiseną ir procedūras, reikalingas įrodyti, kad pasinaudota jo asmens duomenimis ir piktybiškai nurašant jam kitų asmenų padarytus nusižengimus, baudas.
4.3. Dėl teismo abejonių, kad nemoka kalbos paaiškina, kad nuomos sutarties minimos teismo nutartyje nepasirašinėjo. Susipažinti su visais dokumentais, VMI, ird.lt padėjo ir padeda artimieji. Visi dokumentai lietuvių kalba rengiami su jų pagalba, jų vertimu. Banko sąskaitos blokuotos, atlyginimą nuskaito antstoliai, todėl neturi jokių lėšų samdomiems mokamiems vertėjams.
4.4. Skunde nurodoma, kad D. T. 2024 m. kovo 1 d. pateikė skundą, 2024 m. balandžio 5 d. dėl Institucijos 2024 m. sausio 22 d. nutarimo Nr. (duomenys neskelbtini), nežinodamas apie tokio nutarimo apskundimo terminą. D. T. apie jo atžvilgiu priimtą nutarimą sužinojo, kai jam buvo sugrąžinta galimybė prisijungti prie „mano VMI“ sistemos ir peržiūrėti paskyroje esančius pranešimus. Atkreipiamas dėmesys, kad D. T. neturi teisinio išsilavinimo, atitinkamų žinių suprasti, kad yra nustatytas apskundimo terminas ir praleidus šį terminą, būtina prašyti jo atnaujinimo, nurodant svarbias termino praleidimo priežastis.
4.5. Teigiama, kad apskundimo terminas buvo praleistas, nes D. įgijo galimybę prisijungti prie „mano VMI“ tik 2024 m. sausio 25 d., kuomet jam buvo laikinai grąžinti asmens dokumentai, suteikiantis teisę prisijungti prie elektroninių valdžios vartų. Mano, kad ši priežastis pripažintina svarbia nutarimo apskundimo termino praleidimo priežastimi, nes nebuvo nulemta tiesioginės D. T. valios. Priešingai, įvertinus tai, kad skundas paduotas 2024 m. kovo 1 d. laikytina, kad D. T., siekdamas įgyvendinti savo teisminę gynybą buvo aktyvus, rūpestingas ir dėjo visas nuo jo valios priklausančias pastangas tokių veiksmų atlikimui. Atkreipiamas dėmesys, kad baudų buvo daugiau nei 160 vnt., todėl skubiai atlikus baudų analizę pradėti teikti skundai.
4.6. Atkreipiamas dėmesys, kad galimybė susipažinti ar apskritai sužinoti apie asmens atžvilgiu priimta nutarimą dėl administracinio nusižengimo, kurį priėmė ne teisminė Institucija, yra itin ribota, nes administracinių nusižengimų bylos ne teismo tvarka nagrinėjamos rašytinio proceso tvarka, nekviečiant administracinių bylų teisenoje dalyvaujančių asmenų į bylos nagrinėjimą (ANK 616 straipsnis). Taigi administracinėn atsakomybėn traukiamas asmuo apie jo atžvilgiu paskirtą baudą iš esmės turi galimybę sužinoti tik tokiu atveju, jeigu atsitiktinai ir palankiai jo atžvilgiu susiklosto šių aplinkybių visuma: 1) asmuo naudojasi elektronine bankininkyste ir turi paskyrą prie elektroninių valdžios vartų, EDS ir „mano VMI“ platformose; 2) asmuo minėtose platformose yra nurodęs galiojantį ir naudojamą savo elektroninį paštą, kuriuo yra informuojamas apie naujus įvykius minėtose platformose; 3) asmuo turi neribotą elektroninę prieiga naudotis savo elektronine bankininkyste, kurios dėka gali prisijungti prie minėtų platformų ir pasitikrinti naujus pranešimus, įskaitant ir pranešimus apie asmeniui paskirtas baudas. Įvertinus pateiktas aplinkybes nurodo, kad asmens teisė sužinoti apie jo atžvilgiu priimtą administracinį nurodymą ne teismo tvarka, yra itin apribota ir atsitiktinė.
4.7. Be to, pirmosios instancijos teismas pažeidė D. T. teisę būti išklausytam (ANK 571 straipsnis). Šiuo atveju D. T. paskirta nuobauda už transporto priemones, kuri jam nepriklauso ir kurios jis nevairavo, greičio viršijimą, t. y. D. T. gavo nuobaudą dėl aplinkybių, kuriuose pats nedalyvavo ir apie kurias sužinojo tik 2024 m. sausio 25 d., tad pageidauja ginti savo pažeistas teises teisme, kurių gynybą užtikrina ANK 571 straipsnis.
4.8. Atkreiptinas dėmesys, kad Kelių eismo taisyklių pažeidimų, užfiksuotų asmens, įtariamo administracinio nusižengimo padarymu akivaizdoje, tyrimo ir administracinių nusižengimų bylų nagrinėjimo organizavimo policijos įstaigose tvarkos apraše nurodyta, kad jei atimtos teisės, tai nes savininką automobilio privalo apklausti prieš išrašant administracinio nusižengimo nutarimą, o šiuo atveji jis nežino kam priklauso automobilis. Administracinio nusižengimo protokolas surašytas neapklausus dėl užfiksuoto administracinio nusižengimo.
Atsiliepimas
5. Policijos departamento prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos Kelių policijos valdybos 2-ojo skyriaus vyriausioji tyrėja Aušra Gubarytė-Girgždė atsiliepimu į apeliacinį skundą prašo skundžiamą nutartį palikti nepakeistą ir D. T. skundo netenkinti.
5.1. Atsiliepime nurodoma, kad Valdybos įgaliotas pareigūnas 2024 m. sausio 22 d., priimdamas nutarimą administracinio nusižengimo byloje ROIK (duomenys neskelbtini) D. T. atžvilgiu ir skirdamas galutinę administracinę nuobaudą – 1 000 Eur piniginę baudą su specialiosios teisės vairuoti transporto priemones atėmimu 24 mėnesių laikotarpiui, kaip to reikalauja ANK 573 straipsnio nuostatos, įvertino ir tą aplinkybę, kad apeliantui procesiniai dokumentai 2023 m. gruodžio 6 d. buvo įteikti tinkamai. Atkreipiamas dėmėsis, kad apeliaciniame skunde D. T. nurodo, kad 2024 m. sausio 25 d. jis susipažino su jo atžvilgiu priimtu nutarimu, tačiau skundas paduotas tik 2024 m. kovo 4 d. Todėl akivaizdu, kad D. T. praleido ANK nuostatuose nustatytą terminą skundui pateikti ir net neprašė jo atnaujinti, nurodant svarbias priežastis, kurios sudarytų pagrindą praleistam terminui atnaujinti.
Šalies argumentai
5.2. Atkreipiamas dėmesys, kad D. T. apeliaciniame skunde nurodo, kad jis tik 2024 m. sausio 25 d. sužinojo apie jo atžvilgiu Valdybos įgalioto pareigūno priimtą nutarimą. Iki to iš jo buvo laikinai paimti asmens dokumentai, todėl D. T. laikinai neturėjo prieigos prie elektroninių valdžios vartų ir „Mano VMI“ platformos. Valdyba nesutinka su skunde išdėstyta D. T. pozicija, nes jo atžvilgiu nutarimas administracinio nusižengimo byloje buvo priimtas 2024 m. sausio 22 d. kaip teigia skunde pats D. T., sužinojo apie jo atžvilgiu priimtą nutarimą 2024 m. sausio 25 d., tačiau iki pat 2024 m. kovo 4 d. nepateikė skundo.
5.3. Atkreipiamas dėmesys, kad D. T. turėjo galimybę pasitikrinti el. paštą bei laiku teikti skundą, tačiau nebuvo rūpestingas ir nepasinaudojo savo teise laiku pateikti skundą. Valdyba tinkamai laikėsi ANK 573 straipsnio nuostatose įtvirtintų reikalavimų ir tinkamai išsiuntė ir įteikė D. T. procesinius dokumentus.
5.4. Cituojant teismų praktiką pažymima, kad Sprendžiant termino praleidimo klausimą, būtina užtikrinti, kad nebūtų piktnaudžiaujama suteiktomis teisėmis, todėl reikia atsižvelgti į sąžiningo, atidaus ir rūpestingo asmens elgesio standartus. Priežastimis, kurių pagrindu gali būti atnaujintas praleistas terminas skundui paduoti, laikytinos tik tos aplinkybės, kurios objektyviai trukdė ar sudarė kliūtis pareiškėjui realizuoti teisę kreiptis į teismą, kuriomis galima pagrįsti visą termino skundui paduoti praleidimo laikotarpį ir kurios yra patvirtintos įrodymais.
5.5. Dėl skunde pateikto argumento, kad D. T. nekalba, neskaito ir nesupranta lietuvių kalba ir dėl to ilgiau užtrunka susipažinti su dokumentais, kurie jam siunčiami lietuvių kalba, Valdyba mano, kad tai turėtų būti vertinama kaip gynybinė pozicija. Valdybos pareigūnai 2023 m. gruodžio 6 d. Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato areštinės patalpose bendravo būtent lietuvių kalba, kur jis teikė paaiškinimus ir diskutavo lietuvių kalba dėl jam įteiktų procesinių dokumentų 73 administracinio nusižengimo bylose. Asmuo kalbėjo rišliai, aiškiai ir suprantamai.
5.6. Mano, kad šiuo atveju nėra teisinio pagrindo tenkinti D. T. apeliacinio skundo ir atnaujinti pralestą terminą dėl 2024 m. sausio 22 d. priimto nutarimo D. T. aptariamoje administracinio nusižengimo byloje.
6. Atskirasis skundas netenkinamas.
Žemesnės instancijos teismas
7. Apygardos teismas susipažinęs su administracinio nusižengimo bylos medžiaga, skundžiama nutartimi, pateiktu skundu, konstatuoja, kad Utenos apylinkės teismo Visagino rūmų 2024 m. balandžio 9 d. nutartis, kuria netenkintas prašymas atnaujinti skundo padavimo terminą ir atsisakyta priimti D. T. skundą dėl Institucijos 2024 m. sausio 22 d. nutarimo administracinio nusižengimo byloje ROIK (duomenys neskelbtini), yra pagrįsta ir teisėta, keisti ar naikinti šią nutartį nėra jokio pagrindo.
8. ANK 623 straipsnyje numatyta, kad skundas dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje gali būti paduotas per 20 kalendorinių dienų nuo nutarimo kopijos (nuorašo) išsiuntimo ar išdavimo dienos. Jeigu šis terminas praleistas dėl svarbių priežasčių, jį pareiškėjo prašymu rašytinio proceso tvarka gali atnaujinti apylinkės teismas. Pastebėtina, jog įstatymo leidėjas šiuo atveju termino skundui paduoti eigos pradžią sieja ne su skundžiamo nutarimo kopijos (nuorašo) įteikimo jam data, o su minėtos kopijos (nuorašo) išsiuntimo ar išdavimo diena.
9. ANK 626 straipsnio 3 dalies 2 punkte yra nustatyta, jog apylinkės teismas motyvuota nutartimi atsisako priimti skundą dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje, kai skundas paduotas praleidus nustatytą skundo padavimo terminą ir neprašoma šio termino atnaujinti arba prašymas atnaujinti nustatytą skundo padavimo terminą nebuvo patenkintas. Tokiu atveju, aukštesnės instancijos teismas turi patikrinti, ar apylinkės teismas skundžiama nutartimi pagrįstai konstatavo esant praleistą skundo padavimo terminą ir to termino neatstatė.
10. Iš administracinio nusižengimo bylos matyti, kad 2023 m. gruodžio 6 d. surašytas administracinio nusižengimo protokolas, kuris tą pačią dieną, t. y. 2023 m. gruodžio 6 d., D. T. buvo įteiktas asmeniškai. Pareiškėjas savo parašu patvirtino, kad su protokolu susipažino, jį gavo, teisės ir pareigos, nustatytos ANK 577 straipsnyje, jam paaiškintos. Institucijos nutarimas priimtas 2024 m. sausio 22 d. Tą pačią dieną, t. y. 2024 m. sausio 22 d. nutarimą išsiuntė elektroninio pašto adresu (duomenys neskelbtini). Šiame nutarime, be kitą ko, D. T. aiškiai išaiškinta nutarimo administracinio nusižengimo byloje apskundimo tvarka. Be to, kaip matyti iš administracinio nusižengimo bylos duomenų, būtent šį elektroninio pašto adresą D. T. buvo nurodęs, kaip kontaktinį savo adresą procesiniams dokumentams gauti.
11. D. T. atskirajame skunde tvirtina apie Institucijos 2024 m. sausio 22 d. nutarimą sužinojęs tik tuomet, kai jam buvo sugrąžinta galimybė prisijungti prie „Mano VMI“ platformos ir peržiūrėti paskyroje esančius pranešimus, tai yra 2024 m. sausio 25 d. Iki tol neturėjęs jokios galimybės susipažinti su jo atžvilgiu priimtu nutarimu.
12. Kaip jau minėta, 2023 m. gruodžio 6 d. administracinio nusižengimo protokolas D. T. buvo įteiktas pasirašytinai 2023 m. gruodžio 6 d., bei jame buvo pateikta visa informacija tiek apie jam inkriminuoto pažeidimo faktines aplinkybes (vieta, laikas, transporto priemonė, su kuria buvo padaryti KET pažeidimai), tiek apie administracinio nusižengimo bylos nagrinėjimo tvarką (nurodyta bylos nagrinėjimo data, laikas bei vieta, išaiškinta teisė teikti prašymą dėl bylos nagrinėjimo žodinio proceso tvarka ir kt.), o skundžiamas nutarimas išsiųstas paties apelianto nurodytu elektroninio pašto adresu. Taigi, nėra jokio pagrindo spręsti, kad apie vykstantį procesą D. T. nebuvo žinoma ir apie tai jis sužinojo tik prisijungęs prie „Mano VMI“ platformos 2024 m. sausio 25 d. Net jei daryti prielaidą, kad iki 2024-01-25 Pareiškėjas tikrai dėl objektyvių priežasčių negalėjo sužinoti apie priimtą sprendimą (kaip pageidauja Pareiškėjas), paskutinė skundo padavimo diena būtų 2024-02-14. Tuo tarpu skundas dėl nutarimo šioje byloje elektroninių ryšių priemonėmis pateiktas tik 2024 m. vasario 29 d., t. y. daugiau nei dvi savaites praleidus įstatyme numatytą 20 dienų apskundimo terminą. Apeliacinės instancijos teismas sutinka su pirmos instancijos teismo išvada, kad pareiškėjo nurodytos priežastys (tik po kelių dienų nuo nutarimo išsiuntimo atgavus galimybę prisijungti prie „mano VMI“, teisinių žinių neturėjimas ir t. t.) nelaikytinos svarbiomis skundo padavimo termino priežastimis. Todėl pirmos instancijos teismas, vadovaudamasis ANK 626 straipsnio 3 dalies 2 punktu pagrįstai atsisakė priimti šį skundą. Nagrinėjamu atveju apeliacinės instancijos teismas konstatuotina, jog D. T. turėjo visas galimybes būti aktyvus bei operatyviai pateikti skundą ar kreiptis į teisininką dėl pagalbos.
13. Kadangi netenkinamas skundas dėl atsisakymo atnaujinti skundo padavimo terminą, kiti atskirajame skunde keliami klausimai nebenagrinėjami.
14. Be to apeliacinės instancijos teismas pritaria pirmos instancijos teismo išaiškinimui ir dar kartą atkreipia dėmesį, kad D. T. manydamas, jog jis nėra kaltas dėl jam inkriminuoto administracinio nusižengimo padarymo bei turėdamas tai pagrindžiančius duomenis, kurie nebuvo žinomi nutarimo priėmimo metu, turi procesinę teisę kreiptis į nutarimą priėmusią instituciją su prašymu dėl proceso administracinio nusižengimo byloje atnaujinimo (ANK 658 straipsnis).
Rezoliucinė dalis
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 656 straipsnio 6 dalies 1 punktu, 654 straipsniu, teismas,
nutaria:
palikti Utenos apylinkės teismo Visagino rūmų 2024 m. balandžio 9 d. nutartį nepakeistą ir D. T. atskirojo skundo netenkinti.
Nutartis neskundžiama.