Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo nutartis

2009-01-30 · Administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla Nr. N-756-3932-09

Originalas LITEKO ↗
Teismas
Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas
Dokumentas
Nutartis
Data
2009-01-30
Bylos Nr.
N-756-3932-09
Bylos rūšis
administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla
Teisėjai
Artūras Drigotas (pirm.), Stasys Gudynas, Vaida Urmonaitė (pran.)
Kategorijos
  • 52.4pavadinimo nepavyko patikrinti
Administracinė byla Nr. N-756-3932/2009Procesinio sprendimo kategorija 52.4(S)
LIETUVOS VYRIAUSIASIS ADMINISTRACINIS TEISMASNUTARTISLIETUVOS RESPUBLIKOS VARDU2009 m. sausio 30 d.Vilnius

Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo teisėjų kolegija, susidedanti iš teisėjų Artūro Drigoto (kolegijos pirmininkas), Stasio Gudyno, Vaidos Urmonaitės (pranešėja), teismo posėdyje rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo Telšių apskrities vyriausiojo policijos komisariato prašymą atnaujinti apeliacinio skundo dėl Plungės rajono apylinkės teismo 2008 m. gruodžio 17 d. nutarimo V. V. administracinio teisės pažeidimo byloje padavimo terminą.

Aprašomoji dalis

Teisėjų kolegija nustatė:

I.

Plungės rajono apylinkės teismas 2008 m. gruodžio 17 d. nutarimu administracinio teisės pažeidimo bylą, iškeltą V. V. pagal Administracinių teisės pažeidimų kodekso (toliau – ir ATPK) 164 straipsnio 3 dalį, nutraukė.

II.

Telšių apskrities vyriausiasis policijos komisariatas dėl apylinkės teismo nutarimo 2008 m. gruodžio 31 d. padavė apeliacinį skundą, taip pat pateikė prašymą atnaujinti praleistą terminą jam paduoti. Nurodė, kad nutarimo kopiją teismas išsiuntė 2008 m. gruodžio 19 d., o Telšių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Plungės rajono policijos komisariatas jį gavo tik 2008 m. gruodžio 22 d., t.y. praėjus 5 dienoms nuo priėmimo. Be to, gruodžio 25 – 28 dienos buvo nedarbo, todėl apeliacinio skundo paduoti laiku nespėta – realus laiko tarpas susipažinimui su nutarimu ir skundo paruošimui buvo tik 2 dienos. Nagrinėjant bylą pirmosios instancijos teisme apelianto atstovas nedalyvavo. Apelianto nuomone, apeliacinis skundas surašytas ir pateiktas per protingą terminą.

Motyvuojamoji dalis

Teisėjų kolegija konstatuoja:

III.

ATPK 293 straipsnyje numatyta, kad skundas dėl nutarimo administracinio teisės pažeidimo byloje gali būti paduotas per dešimt dienų nuo nutarimo priėmimo dienos. Jeigu šis terminas praleistas dėl svarbių priežasčių, jį pareiškėjo prašymu gali atnaujinti atitinkamas administracinis teismas. Analogiškai terminai kreiptis su skundu dėl nutarimo administracinio teisės pažeidimo byloje reglamentuojami ir Administracinių bylų teisenos įstatymo 122 straipsnio 1 dalyje.

Pagal šias teisės aktų nuostatas terminas paduoti skundą teismui dėl nutarimo administracinio teisės pažeidimo byloje skaičiuojamas nuo jo priėmimo dienos. Plungės rajono apylinkės teismo nutarimas priimtas 2008 m. gruodžio 17 d. Paskutinė diena jam apskųsti buvo 2008 m. gruodžio 29 d. (įvertinus tai, kad 2008 m. gruodžio 27 d. ir 28 d. buvo nedarbo dienos). Apeliacinį skundą Telšių apskrities vyriausiasis policijos komisariatas pateikė 2008 m. gruodžio 31 d., praleidęs įstatymo nustatytą terminą.

Vadovaujantis Vyriausiojo administracinio teismo praktika, svarbiomis termino skundui paduoti praleidimo priežastimis pripažįstamos tokios aplinkybės, kurios asmeniui objektyviai, nepriklausomai nuo jo valios sudarė kliūtis tinkamai realizuoti savo teisę kreiptis į teismą.

Apeliantas teigia Plungės rajono apylinkės teismo nutarimą gavęs tik praėjus 5 dienoms nuo jo priėmimo, be to, tuo metu, kai turėjo būti ruošiamas apeliacinis skundas, buvo daug šventinių dienų, todėl laiku paduoti apeliacinio skundo nespėta. Iš bylos medžiagos matyti, kad teismas Telšių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Plungės rajono policijos komisariatui 2008 m. gruodžio 17 d. nutarimą išsiuntė nepažeisdamas ATPK 288 straipsnio reikalavimų – 2008 m. gruodžio 19 d. Nors Plungės rajono policijos komisariatas nutarimą gavo tik 2008 m. gruodžio 22 d., tačiau akivaizdu, kad privalėjo suvokti, jog apeliacinis skundas pagal ATPK normas, nepaisant nutarimo gavimo dienos, turi būti paduotas per 10 dienų nuo nutarimo priėmimo. Institucija, šiuo atveju policijos komisariatas, kurio veikla betarpiškai yra susijusi su administracinių teisės pažeidimų bylų teisena, turi žinoti teisės normas, reglamentuojančias nutarimų (nutarčių) administracinių teisės pažeidimų bylose, priėmimo tvarką ir jų apskundimą, ir jomis nuolatos vadovautis. Aplinkybė, kad skundžiama nutartis gauta likus mažai laiko jos apskundimui, negali būti laikoma svarbia priežastimi, objektyviai sutrukdžiusia institucijai įstatymo nustatytu laiku paduoti apeliacinį skundą, juo labiau, kad, atsižvelgiant į policijos komisariatų funkcijas, manytina, jog juose dirba ne po vieną asmenį, turintį pakankamą kvalifikaciją paruošti apeliacinį skundą administracinio teisės pažeidimo byloje. Įvertinus pateikto apeliacinio skundo argumentus, kuriais atkartojamos faktinės bylos aplinkybės, iš esmės nurodant tik vieną motyvą dėl nutarimo neteisėtumo, taip pat nėra pagrindo manyti, kad jam paruošti buvo būtina skirti daug laiko. Darytina išvada, kad terminas apeliaciniam skundui paduoti praleistas dėl pačios institucijos nepakankamo rūpestingumo.

Kolegija konstatuoja, kad nenustačius svarbių termino praleidimo priežasčių Telšių apskrities vyriausiojo policijos komisariato prašymas netenkintinas.

Rezoliucinė dalis

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo 134 straipsnio 3 dalies 1 punktu, teisėjų kolegija

nutaria:

Telšių apskrities vyriausiojo policijos komisariato prašymo atnaujinti praleistą terminą apeliaciniam skundui paduoti nepatenkinti. Skundą grąžinti jį padavusiam asmeniui.

Nutartis neskundžiama.

Teisėjai Artūras DrigotasStasys GudynasVaida Urmonaitė