- Teismas
- Šiaulių apylinkės teismas
- Dokumentas
- Nutartis
- Data
- 2026-04-07
- Bylos Nr.
- II-112-1065/2026
- Teisminio proceso Nr.
- 4-35-3-00037-2026-5
- Bylos rūšis
- administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla
- Teisėjas
- Kristina Jurevičienė
- Pažeidėjas
- J. K.
- Kategorijos
- 21.8.3Nutarimo administracinio nusižengimo byloje apskundimo terminas (ANK 623 str.)
- 21.8.4Skundo dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje turinys ir forma (ANK 624 str.)
- 21.8.6Skundo dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje priėmimas apylinkės teisme (ANK 626 str.)
rašytinio proceso tvarka išsprendė administracinėn atsakomybėn patraukto asmens J. K. skundo dėl Lietuvos transporto saugos administracijos 2026 m. sausio 19 d. nutarimo, administracinio nusižengimo byloje Nr. (duomenys neskelbtini) (ROIK: (duomenys neskelbtini)), panaikinimo arba pakeitimo, priėmimo klausimą,
Aprašomoji dalis
nustatė:
Lietuvos transporto saugos administracijos vyriausiosios specialistės R. J. 2026 m. sausio 19 d. nutarimu, administracinio nusižengimo byloje Nr. (duomenys neskelbtini) (ROIK: (duomenys neskelbtini)) J. K., vadovaujantis Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso (toliau – ir ANK) 38 straipsnio nuostatomis, nubaustas galutine administracine nuobauda – 850 Eur bauda už administracinių nusižengimų, numatytų ANK 415 straipsnio 2 dalyje, 463 straipsnio 1 dalyje padarymą.
Žemesnės instancijos teismas
2026 m. kovo 26 d. Šiaulių apylinkės teismo Radviliškio rūmuose gautas, Lietuvos transporto saugos administracijos Administracinių nusižengimų teisenos skyriaus persiųstas nagrinėjimui, J. K. 2026 m. sausio 27 d. skundas dėl Lietuvos transporto saugos administracijos 2026 m. sausio 19 d. nutarimo, administracinio nusižengimo byloje Nr. (duomenys neskelbtini) (ROIK: (duomenys neskelbtini)), panaikinimo arba pakeitimo.
Motyvuojamoji dalis
Skundą atsisakytina priimti.
ANK 623 straipsnis įtvirtina nutarimo administracinio nusižengimo byloje apskundimo terminą ir numato, kad skundas dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje gali būti paduotas per dvidešimt kalendorinių dienų nuo nutarimo kopijos (nuorašo) išsiuntimo ar išdavimo dienos. Jeigu šis terminas praleistas dėl svarbių priežasčių, jį pareiškėjo prašymu rašytinio proceso tvarka gali atnaujinti apylinkės teismas. Terminų laikymasis yra būtina sąlyga proceso veiksmų efektyvumui, todėl ANK nustatyti terminai negali būti laisvai interpretuojami ir pažeidžiami. Įstatyme numatytas terminas skundui paduoti įpareigoja asmenis, turinčius teisę skųsti byloje priimtą nutarimą, šia savo procesine teise naudotis itin operatyviai, atidžiai, rūpestingai bei sąžiningai, nes priešingu atveju, jų procesinė teisė teikti byloje skundą nebus galima.
Žemesnės instancijos teismas
ANK 573 straipsnio 1 dalis numato, kad šaukimus ir kitus procesinius dokumentus administracinio nusižengimo teisenoje dalyvaujantiems asmenims administracinio nusižengimo bylą ne teismo tvarka nagrinėjanti institucija siunčia per Nacionalinę elektroninių siuntų pristatymo naudojant pašto tinklą informacinę sistemą, elektroniniu paštu, kitomis elektroninių ryšių priemonėmis arba registruotąja pašto siunta. Šaukimai ir kiti procesiniai dokumentai administracinio nusižengimo teisenoje dalyvaujantiems asmenims gali būti siunčiami ir elektroniniu paštu, kai asmenys elektroninio pašto adresą nurodė Lietuvos Respublikos gyventojų registre ar valstybės informacinėse sistemose ar registruose, kurie naudojami elektroniniu būdu teikiamoms paslaugoms gauti ar prievolėms įvykdyti.
Iš administracinio nusižengimo bylos medžiagos matyti, kad Lietuvos transporto saugos administracijos priimtas 2026 m. sausio 19 d. nutarimas, administracinio nusižengimo byloje Nr. (duomenys neskelbtini) (ROIK: (duomenys neskelbtini)), J. K. išsiųstas 2026 m. sausio 23 d. elektroniniu paštu (duomenys neskelbtini), t. y. tuo pačiu paštu, kuriuo asmuo pateikė skundą institucijai, priėmusiai skundžiamą nutarimą. Šį nutarimą J. K. turėjo teisę apskųsti per 20 kalendorinių dienų nuo nutarimo kopijos (nuorašo) išsiuntimo dienos, t. y. taip, kaip nustatyta ANK 623 straipsnyje. Paskutinė skundo padavimo diena buvo 2026 m. vasario 12 d., tačiau skundas Lietuvos transporto saugos administracijoje gautas tik 2026 m. kovo 16 d., t. y. praleidus minėtą terminą daugiau nei vieną mėnesį. Paminėtina ir tai, kad kartu su skundu J. K. teismui nepateikė prašymo atnaujinti praleistą terminą skundui paduoti, taip pat nepateikė jokių duomenų, pagrindžiančių termino skundui paduoti praleidimo priežastis.
Kadangi nagrinėjamu atveju, nutarimo apskundimo terminas yra pasibaigęs, J. K. savo skunde neprašo šio termino atnaujinti, todėl, atsižvelgiant į galiojantį teisinį reguliavimą bei nustatytas faktines aplinkybes, siekiant garantuoti teisinių santykių stabilumą bei apibrėžtumą, J. K. skundą atsisakytina priimti (ANK 626 straipsnio 3 dalies 2 punktas).
Be to, ANK 624 straipsnio 1 dalyje nustatyta, jog skundas dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje paduodamas raštu ir pasirašytas jį paduodančio asmens. Skundas dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje, pateiktas elektroninių ryšių priemonėmis asmens tapatybę patvirtinus Teismų įstatyme nustatytais būdais, laikomas pasirašytu. Skundų dėl ne teismo tvarka priimtų nutarimų administracinių nusižengimų bylose pateikimo teismui elektroninių ryšių priemonėmis tvarką ir formą nustato teisingumo ministras (1 dalis). Pagal Teismų įstatymo 37¹ straipsnio 3 dalį asmenys, teikiantys procesinius dokumentus elektroninių ryšių priemonėmis, turi juos pasirašyti saugiu elektroniniu parašu arba savo asmens tapatybę patvirtinti kitais būdais (per elektroninės bankininkystės sistemas ir pan.), arba užsiregistruoti teismų informacinėje sistemoje.
Šiuo atveju administracinėn atsakomybėn patraukto asmens J. K. skundas, siųstas elektroniniu paštu, nėra tinkamai pasirašytas saugiu elektroniniu parašu, tai yra siųstas nesilaikant Lietuvos Respublikos teisingumo ministro nustatytos tvarkos, asmens tapatybė nėra patvirtinta Teismų įstatyme nustatytais būdais.
Išaiškintina administracinėn atsakomybėn patrauktam J. K., kad atsisakymas priimti skundą nekliudo asmeniui pakartotinai kreiptis į teismą su skundu, tinkamai pasirašytu bei prašymu atnaujinti praleistą skundo padavimo terminą, nurodant bei pagrindžiant svarbias termino praleidimo priežastis ir pateikiant tai patvirtinančius įrodymus.
Rezoliucinė dalis
Teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 622, 623 straipsniu, 626 straipsnio 3 dalies 2 punktu, 5 dalimi,
nutaria:
atsisakyti priimti administracinėn atsakomybėn patraukto asmens J. K. skundą dėl Lietuvos transporto saugos administracijos 2026 m. sausio 19 d. nutarimo, administracinio nusižengimo byloje Nr. (duomenys neskelbtini) (ROIK: (duomenys neskelbtini)).
Nutartis per dvidešimt kalendorinių dienų nuo jos nuorašo išsiuntimo ar išdavimo dienos gali būti skundžiama Šiaulių apygardos teismui, atskirąjį skundą paduodant per bet kuriuos Šiaulių apylinkės teismo rūmus.