- Teismas
- Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas
- Dokumentas
- Nutartis
- Data
- 2017-08-09
- Bylos Nr.
- eAS-696-520/2017
- Teisminio proceso Nr.
- 3-61-3-02164-2017-6
- Bylos rūšis
- administracinė byla
- Rezultatas
- Nutartis panaikinta ir perduota nagrinėti iš naujo.
- Teisėjai
- Audrius Bakaveckas (pirm.), Dalia Višinskienė (pran.), Romanas Klišauskas
- Pareiškėjas
- uždarosios akcinės bendrovės „Misionierių namai“
- Atsakovas
- Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos Misionierių namai
- Advokatai
- Aušra Mudėnaitė
- Kategorijos
- 43.8.1Apskaičiavimo tvarka
Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo teisėjų kolegija, susidedanti iš teisėjų Audriaus Bakavecko (kolegijos pirmininkas), Romano Klišausko ir Dalios Višinskienės (pranešėja),
teismo posėdyje apeliacine rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo pareiškėjo uždarosios akcinės bendrovės „Misionierių namai“ atskirąjį skundą dėl Vilniaus apygardos administracinio teismo 2017 m. liepos 11 d. nutarties administracinėje byloje pagal pareiškėjo uždarosios akcinės bendrovės „Misionierių namai“ skundą atsakovui Valstybinei teritorijų planavimo ir statybos inspekcijai prie Aplinkos ministerijos dėl sprendimų panaikinimo.
Aprašomoji dalis
Teisėjų kolegija nustatė:
I.
Pareiškėjas uždaroji akcinė bendrovė (toliau – ir UAB) „Misionierių namai“ (toliau – ir pareiškėjas) kreipėsi į Vilniaus apygardos administracinį teismą, prašydamas panaikinti atsakovo Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (toliau – Inspekcija, atsakovas) sprendimus: 2017 m. gegužės 26 d. statybos patikrinimo aktą Nr. SPA-611; 2017 m. birželio 9 d. savavališkos statybos aktą Nr. SSA-100-170609-00044; 2017 m. birželio 19 d. privalomąjį nurodymą pašalinti savavališkos statybos padarinius Nr. PNSSP-100-170619-00052; 2017 m. birželio 15 d. privalomąjį nurodymą sustabdyti statybos darbus; 2017 m. birželio 14 d. sprendimą neišduoti pažymos apie statinio statybą be nukrypimų nuo esminių statinio projekto sprendinių.
Žemesnės instancijos teismas
Vilniaus apygardos administracinis teismas 2017 m. birželio 30 d. nutartimi atsisakė priimti skundą.
Pareiškėjas 2017 m. liepos 10 d. elektroninių ryšių priemonėmis išsiuntė Vilniaus apygardos administraciniam teismui atskirąjį skundą dėl teismo 2017 m. birželio 30 d. nutarties.
Žemesnės instancijos teismas
Vilniaus apygardos administracinis teismas 2017 m. liepos 11 d. nutartimi atsisakė priimti atskirąjį skundą.
Teismas nurodė, kad pareiškėjo atstovams advokatams Aušrai Mudėnaitei ir Ignui Dargužiui Vilniaus apygardos administracinio teismo 2017 m. birželio 30 d. nutartis elektroninių ryšių priemonėmis buvo įteikta 2017 m. birželio 30 d. Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo (2016 m. birželio 2 d. įstatymo Nr. XII-2399 redakcija) (toliau – ir ABTĮ) 64 straipsnio 1 dalimi, 65 straipsnio 5 dalimi ir 66 straipsnio 2 dalimi, teismas sprendė, kad ABTĮ 152 straipsnio 3 dalyje įtvirtintas 7 dienų terminas nutarčiai apskųsti suėjo 2017 m. liepos 7 d. Atsižvelgęs į tai, teismas konstatavo, kad pareiškėjas atskirąjį skundą elektroninių ryšių priemonėmis 2017 m. liepos 10 d. pateikė praleidęs ABTĮ 152 straipsnio 3 dalyje nustatytą terminą, ir atsisakė jį priimti.
II.
Pareiškėjas UAB „Misionierių namai“ 2017 m. liepos 12 d. atskirajame skunde prašo panaikinti Vilniaus apygardos administracinio teismo 2017 m. liepos 11 d. nutartį ir pareiškėjo atskirojo skundo dėl teismo 2017 m. birželio 30 d. nutarties priėmimo klausimą nagrinėti iš naujo.
Pareiškėjas nurodo, kad pirmosios instancijos teismas, priimdamas skundžiamą nutartį, akivaizdžiai pažeidė ABTĮ įtvirtintas procesinių terminų skaičiavimo taisykles ir nepagrįstai konstatavo, jog teismo 2017 m. birželio 30 d. nutartis pareiškėjo atstovams buvo įteikta 2017 m. birželio 30 d. Pagal ABTĮ 74 straipsnio 8 dalį laikytina, kad teismo 2017 m. birželio 30 d. nutartis pareiškėjo atstovams buvo įteikta 2017 m. liepos 1 d. Tokį procesinių dokumentų įteikimo terminų skaičiavimą yra nurodęs Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas 2015 m. sausio 14 d. nutartyje administracinėje byloje Nr. AS-212-261/2015, be to, analogiškos procesinių dokumentų įteikimo terminų skaičiavimo taisyklės yra įtvirtintos ir Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 175¹ straipsnio 10 dalyje. Kadangi teismo nutarties apskundimo terminas baigėsi nedarbo dieną (2017 m. liepos 8 d.), pagal ABTĮ 65 straipsnio 4 dalį paskutinė atskirojo skundo dėl teismo 2017 m. birželio 30 d. nutarties padavimo diena yra 2017 m. liepos 10 d., t. y. pirmosios instancijos teismas nepagrįstai konstatavo, kad pareiškėjas praleido teismo 2017 m. birželio 30 d. nutarties apskundimo terminą.
Motyvuojamoji dalis
Teisėjų kolegija konstatuoja:
III.
Atskiruoju skundu skundžiama Vilniaus apygardos administracinio teismo 2017 m. liepos 11 d. nutartis, kuria atsisakyta priimti pareiškėjo UAB „Misionierių namai“ 2017 m. liepos 10 d. atskirąjį skundą dėl Vilniaus apygardos administracinio teismo 2017 m. birželio 30 d. nutarties.
Pirmosios instancijos teismo vertinimu, pareiškėjas praleido atskirojo skundo padavimo terminą. Pareiškėjas su tokia pirmosios instancijos teismo padaryta išvada nesutinka, teigdamas, kad pirmosios instancijos teismas pažeidė ABTĮ įtvirtintas procesinių terminų skaičiavimo taisykles.
ABTĮ 151 straipsnyje nustatyta, kad atskiriesiems skundams paduoti ir nagrinėti taikomos taisyklės, reglamentuojančios procesą apeliacinės instancijos teisme, išskyrus ABTĮ IV skyriuje nustatytas išimtis. Apeliacinis skundas nepriimamas ir grąžinamas apeliantui, jeigu apeliacinis skundas paduotas praleidus nustatytą apeliacinio skundo padavimo terminą ir šis terminas neatnaujinamas (ABTĮ 138 str. 3 d. 1 p.). Teisėjų kolegija pažymi, kad dėl minėtos priežasties, t. y. jeigu atskirasis skundas paduotas praleidus nustatytą atskirojo skundo padavimo terminą ir šis terminas neatnaujinamas, gali būti atsisakoma priimti ir atskirąjį skundą.
Atskirieji skundai paduodami per tą teismą, kurio nutartis yra skundžiama, ne vėliau kaip per 7 kalendorines dienas nuo nutarties paskelbimo (ABTĮ 152 str. 2 d.). Jeigu skundžiama nutartis, įstatymo nustatyta tvarka priimta nagrinėjant bylą proceso šalims nedalyvaujant, atskirasis skundas gali būti paduodamas per 7 kalendorines dienas nuo nutarties patvirtintos kopijos (nuorašo) įteikimo dienos (ABTĮ 152 str. 3 d.). Pagal ABTĮ 153 straipsnio 1 dalį, gavęs atskirąjį skundą, pirmosios instancijos teismas (teisėjas): 1) sutikdamas su atskiruoju skundu ir jeigu šis paduotas ne dėl nutarčių, priimtų ABTĮ 103 straipsnyje nurodytais atvejais, be žodinio nagrinėjimo pats panaikina skundžiamą nutartį ir išsiunčia priimtos šiuo klausimu nutarties patvirtintą kopiją (nuorašą, skaitmeninę kopiją) proceso dalyviams; 2) nesutikdamas su atskiruoju skundu, nustatyta tvarka nusiunčia bylą su atskiruoju skundu apeliacinės instancijos teismui.
Šiuo atveju nėra ginčo, kad Vilniaus apygardos administracinio teismo 2017 m. birželio 30 d. nutarties apskundimo terminas (7 kalendorinės dienos) turi būti skaičiuojamas nuo šios nutarties patvirtintos kopijos (nuorašo) įteikimo pareiškėjui (jo atstovams) dienos (ABTĮ 152 str. 3 d.). Nagrinėjamu atveju skiriasi pirmosios instancijos teismo ir pareiškėjo pozicijos dėl šio termino eigos pradžios momento, t. y. nuo kada laikoma, kad teismo 2017 m. birželio 30 d. nutartis buvo įteikta pareiškėjui (jo atstovams).
Apeliacinės instancijos teismo teisėjų kolegija, patikrinusi skundžiamos pirmosios instancijos teismo nutarties teisėtumą ir pagrįstumą, sutinka su pareiškėjo atskirojo skundo argumentu, kad nustatant aplinkybę, nuo kada laikoma, jog teismo 2017 m. birželio 30 d. nutartis buvo įteikta pareiškėjui (jo atstovams), taikytina ABTĮ 74 straipsnio 8 dalis, kuria pirmosios instancijos teismas nepagrįstai nesivadovavo. ABTĮ 74 straipsnio 8 dalyje nustatyta, kad šiame įstatyme nustatytais atvejais ir tvarka įteikiant proceso dalyviui, liudytojui, specialistui, ekspertui ar vertėjui procesinį dokumentą elektroninių ryšių priemonėmis, procesinio dokumento įteikimo proceso dalyviui, liudytojui, specialistui, ekspertui ar vertėjui diena laikoma po procesinio dokumento išsiuntimo dienos einanti darbo diena. Lietuvos teismų informacinės sistemos Liteko duomenys patvirtina, kad teismo 2017 m. birželio 30 d. nutartis pareiškėjo atstovams elektroninių ryšių priemonėmis buvo išsiųsta 2017 m. birželio 30 d. (penktadienį). Todėl teismo 2017 m. birželio 30 d. nutarties įteikimo pareiškėjui diena laikytina po jos išsiuntimo dienos einanti darbo diena, t. y. 2017 liepos 3 d. (pirmadienis).
Atsižvelgusi į tai, kas išdėstyta, teisėjų kolegija konstatuoja, kad pirmosios instancijos teismo padaryta išvada, jog paskutinė atskirojo skundo dėl teismo 2017 m. birželio 30 d. nutarties padavimo diena yra 2017 m. liepos 7 d., negali būti pripažinta pagrįsta, nes atskirasis skundas dėl jos galėjo būti paduotas iki 2017 m. liepos 10 d. (imtinai). Atkreiptinas dėmesys, kad toks procesinių terminų skaičiavimas atitinka Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo formuojamą praktiką (žr., pvz., 2016 m. gruodžio 21 d. nutartį administracinėje byloje Nr. AS-876-438/2016; 2017 m. sausio 18 d. nutartį administracinėje byloje Nr. AS-182-575/2017 ir kt.). Taigi darytina išvada, kad pirmosios instancijos teismas be teisėto pagrindo atsisakė priimti pareiškėjo 2017 m. liepos 10 d. atskirąjį skundą dėl teismo 2017 m. birželio 30 d. nutarties, nes pareiškėjas jį elektroninių ryšių priemonėmis 2017 m. liepos 10 d. pateikė nepraleidęs ABTĮ 152 straipsnio 3 dalyje nustatyto termino.
Apibendrindama nustatytas aplinkybes, teisėjų kolegija sprendžia, jog esant nurodytoms aplinkybėms, pirmosios instancijos teismo 2017 m. liepos 11 d. nutartis negali būti laikoma pagrįsta ir teisėta, todėl panaikinama, pareiškėjo 2017 m. liepos 12 d. atskirasis skundas tenkinamas ir pareiškėjo 2017 m. liepos 10 d. atskirojo skundo priėmimo klausimas perduodamas pirmosios instancijos teismui nagrinėti iš naujo (ABTĮ 153 str. 1 d.).
Rezoliucinė dalis
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo 154 straipsnio 4 punktu (2016 m. birželio 2 d. įstatymo Nr. XII-2399 redakcija), teisėjų kolegija
nutaria:
Pareiškėjo uždarosios akcinės bendrovės „Misionierių namai“ atskirąjį skundą tenkinti.
Vilniaus apygardos administracinio teismo 2017 m. liepos 11 d. nutartį panaikinti ir pareiškėjo 2017 m. liepos 10 d. atskirojo skundo priėmimo klausimą perduoti pirmosios instancijos teismui nagrinėti iš naujo.
Nutartis neskundžiama.