Klaipėdos apygardos teismo nutartis

2023-04-20 · Administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla Nr. AN2-97-361/2023

Originalas LITEKO ↗
Teismas
Klaipėdos apygardos teismas
Dokumentas
Nutartis
Data
2023-04-20
Bylos Nr.
AN2-97-361/2023
Teisminio proceso Nr.
4-43-3-00008-2023-9
Bylos rūšis
administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla
Instancija
Apeliacinė instancija
Rezultatas
Palikti nutartį nepakeistą.
Teisėjas
Dalius Jocys (pirm.)
Pareiškėjas
A. P.
Institucija
Tauragės apskrities vyriausiasis policijos komisariatas
Kategorijos
Administracinio nusižengimo byla
Nr. AN2-97-361/2023
Teisminio proceso Nr. 4-43-3-00008-2023-9Procesinio sprendimo kategorija 21.11.13 (S)
KLAIPĖDOS apygardos teismasNuTARTISLIETUVOS RESPUBLIKOS VARDU2023 m. balandžio 20 d.Klaipėda
Klaipėdos apygardos teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjas Dalius Jocys,

rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo pareiškėjo A. P. atskirąjį skundą dėl Tauragės apylinkės teismo Šilutės rūmų 2023 m. vasario 20 d. nutarties, kuria atsisakyta priimti pareiškėjo skundą dėl Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato 2023 m. sausio 12 d. nutarimo administracinio nusižengimo byloje Nr. 85-ANR_N-136-2023,

Aprašomoji dalis

Teismas nustatė:

1. Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Administracinių nusižengimų bylų nagrinėjimo skyriaus vyriausiasis tyrėjas R. A. 2023 m. sausio 12 d. priėmė nutarimą administracinio nusižengimo byloje Nr. 85-ANR_N-136-2023, kuriuo A. P. pagal Administracinių nusižengimų kodekso (toliau – ANK) 368 straipsnio 2 dalį skirta 50 Eur bauda, 506 straipsnio 2 dalį – 115 Eur bauda ir vadovaujantis ANK 38 straipsniu skirta galutinė – 115 Eur bauda, už tai, kad 2022 m. spalio 21 d. 15.20 val., Lietuvininkų g. 31, Šilutės m., tyčia spalvotomis kreidelėmis apipiešė gatvėje augantį medį ir nevykdė teisėto policijos pareigūno reikalavimo pateikti spalvotas kreideles su kuriomis tepliojo ant medžių.

Žemesnės instancijos teismas

2. Tauragės apylinkės teismo Šilutės rūmai 2023 m. vasario 20 d. nutartimi atsisakė priimti pareiškėjo skundą dėl Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato 2023 m. sausio 12 d. nutarimo panaikinimo. Teismas motyvavo, jog Administracinio nusižengimo registro duomenys patvirtina, kad policijos 2023 m. sausio 12 d. nutarimas, tą pačią dieną A. P. buvo išsiųstas ir įteiktas elektroninio pašto adresu (duomenys neskelbtini). Pažymėjo, kad bylą nagrinėjant ne teismo tvarka, būtent šiuo elektroninio pašto adresu vyko susirašinėjimas su pareiškėju ir būtent šiuo adresu pareiškėjas teikė policijai prašymus (pvz., dėl bylos nagrinėjimo žodinio proceso tvarka) ir gaudavo atsakymus. Terminas skundui pateikti baigėsi 2023 m. vasario 1 d., o skundą (pirmą kartą) teismui ir policijai A. P. pateikė 2023 m. vasario 2 d., teigdamas, jog terminą skundui paduoti praleido, nes buvo užpultas, suvaržyta judėjimo laisvė, panaudota fizinė ir psichologinė prievarta. Bylos medžiaga nepagrindžia, be to, pareiškėjas nepagrindė, kad nagrinėjamu atveju būtų buvusios tokios aplinkybės, kurios sutrukdė jam laiku paduoti skundą.

Šalies argumentai

3. Atskiruoju skundu pareiškėjas prašo panaikinti apylinkės teismo 2023 m. vasario 20 d. nutartį ir priimti naują nutartį – atnaujinti terminą skundui dėl policijos 2023 m. sausio 12 d. nutarimo paduoti. Teigia, jog šioje byloje nebuvo išreiškęs pageidavimo gauti procesinius dokumentus elektroniniu paštu (ANK 573 straipsnio 1 dalis). Priešingai, ne kartą prašė policijos siųsti jam dokumentus tik pasirašytinai registruotu paštu. Paaiškina, kad elektroniniu paštu naudojasi, kai turi galimybę, t. y. kai realiai veikia jo turima sena IT įranga ar internetinio ryšio tiekėjas teikiasi atstatyti prieigą po eilinio atjungimo, jam nesumokėjus už tokią paslaugą. Neturi teisinio išsilavinimo, todėl suklydo ir prašė pratęsti terminą skundui paduoti, o reikėjo prašyti atnaujinti terminą skundui paduoti.

Atsiliepimas

4. Policija atsiliepimu su atskiruoju skundu nesutinka ir prašo skundo netenkinti. Pareiškėjas nenurodė jokių svarbių priežasčių dėl ko terminas skundui paduoti turėtų būti atnaujintas, o skundas priimtas ir nagrinėjamas teisme.

Atskirasis skundas netenkinamas.

5. Priešingai nei teigia pareiškėjas, apylinkės teismas pagrįstai vadovavosi ANK 573 straipsnio 1 dalimi, kuri nustato, kad procesinius dokumentus administracinio nusižengimo teisenoje dalyvaujantiems asmenims administracinio nusižengimo bylą ne teismo tvarka nagrinėjanti institucija siunčia elektroniniu paštu, kitomis elektroninių ryšių priemonėmis arba registruotąja pašto siunta. Elektroninio pašto adresas – (duomenys neskelbtini), kuriuo policija išsiuntė A. P. 2023 m. sausio 12 d. nutarimą, yra nurodytas ir 2022 m. lapkričio 18 d. administracinio nusižengimo protokole, kuriuo, dalyvaujant pareiškėjui, įforminti jo padaryti administraciniai nusižengimai, ir būtent šiuo adresu jis susirašinėjo su policija tiriant aktualius pažeidimus. Todėl, nukreipdamas į ANK 573 straipsnio 1 dalies nuostatą, nustatančią, jog kai asmenys elektroninio pašto adreso nenurodė Gyventojų registre ar valstybės informacinėse sistemose ar registruose, šaukimai ir kiti procesiniai dokumentai administracinio nusižengimo teisenoje dalyvaujantiems asmenims elektroniniu paštu gali būti siunčiami asmeniui išreiškus pageidavimą gauti procesinius dokumentus konkrečioje administracinio nusižengimo byloje elektroniniu paštu, pareiškėjas gudrauja, teigdamas, jog byloje nebuvo išreiškęs pageidavimo gauti procesinius dokumentus elektroniniu paštu.

6. ANK 623 straipsnyje numatyta, kad skundas dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje gali būti paduotas per 20 kalendorinių dienų nuo nutarimo kopijos (nuorašo) išsiuntimo ar išdavimo dienos. Jeigu šis terminas praleistas dėl svarbių priežasčių, jį pareiškėjo prašymu rašytinio proceso tvarka gali atnaujinti apylinkės teismas. Jokių duomenų, kurie pagrįstų pareiškėjo teiginius, jog skundo padavimo terminą praleido dėl to, kad buvo užpultas, suvaržyta judėjimo laisvė, panaudota fizinė ir psichologinė prievarta, jis nepateikė nei apylinkės teismui, nei dabar su atskiruoju skundu nepateikia.

7. ANK 626 straipsnio 3 dalies 2 punkte yra nustatyta, jog apylinkės teismas motyvuota nutartimi atsisako priimti skundą dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje, kai skundas paduotas praleidus nustatytą skundo padavimo terminą ir neprašoma šio termino atnaujinti arba prašymas atnaujinti nustatytą skundo padavimo terminą nebuvo patenkintas. Byloje esantys duomenys leidžia įsitikinti, kad apylinkės teismas teisingai nustatė aplinkybę, jog policijos 2023 m. sausio 12 d. nutarimas pareiškėjui išsiųstas 2023 m. sausio 12 d. jo elektroninio pašto adresu – (duomenys neskelbtini). Skundo padavimo terminas baigėsi 2023 m. vasario 1 d., o skundą jis padavė 2023 m. vasario 2 d.

8. Nors pareiškėjas prašė apylinkės teismo pratęsti skundo padavimo terminą, tačiau toks juridinis netikslumas yra nereikšmingas, nes apylinkės teismas sprendė būtent termino skundui paduoti praleidimo priežastis ir vertino ar yra pagrindas atnaujinti šį terminą. Pažymėtina, kad praleistas terminas atlikti tam tikrą procesinį veiksmą gali būti atnaujintas, tačiau šiuo atveju teismui būtina nustatyti ar jis praleistas dėl svarbių priežasčių. Tokia teisės norma, nors ir suteikia teisę prašyti atnaujinti terminą, tačiau tuo pačiu ir įpareigoja asmenis, turinčius teisę skųsti byloje priimtą nutarimą, šia savo procesine teise naudotis operatyviai, atidžiai, rūpestingai bei sąžiningai ir užkerta kelią procesą tęsti neribotą laiką, piktnaudžiauti savo procesinėmis teisėmis.

9. Apibendrindamas anksčiau išdėstytas aplinkybes, apygardos teismas konstatuoja, jog šiuo atveju skundo padavimo terminas praleistas dėl subjektyvių pareiškėjo veiksmų – nepakankamo jo rūpestingumo operatyviai ginti savo teises ir interesus, nepagrįsto delsimo ar tiesiog neatidumo. Skundžiama nutartis yra pagrįsta ir teisėta, ją naikinti pareiškėjo skundo argumentais nėra pagrindo.

Rezoliucinė dalis

Teismas, vadovaudamasis ANK 656 straipsnio 6 dalies 1 punktu,

nutaria:

palikti Tauragės apylinkės teismo Šilutės rūmų 2023 m. vasario 20 d. nutartį nepakeistą.

Nutartis neskundžiama.

Teisėjas Dalius Jocys