Vilniaus miesto apylinkės teismo nutartis

2025-12-11 · Administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla Nr. eII-1777-369/2025

Originalas LITEKO ↗
Teismas
Vilniaus miesto apylinkės teismas
Dokumentas
Nutartis
Data
2025-12-11
Bylos Nr.
eII-1777-369/2025
Teisminio proceso Nr.
4-68-3-01872-2025-8
Bylos rūšis
administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla
Teisėjas
Ovidijus Ramanauskas
Kategorijos
Administracinio nusižengimo byla Nr. eII-1777-369/2025Teisminio proceso Nr. 4-68-3-01872-2025-8Procesinio sprendimo kategorijos: 21.8.3; 21.8.6 (S)
VILNIAUS MIESTO APYLINKĖS TEISMASNUTARTIS2025 m. gruodžio 11 d.Vilnius

Vilniaus miesto apylinkės teismo teisėjas Ovidijus Ramanauskas susipažinęs su I. K., gim. (duomenys neskelbtini), skundu dėl Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Administracinių nusižengimų bylų nagrinėjimo skyriaus 2025 m. birželio 12 d. nutarimo Nr. 10-ANR_N-14379-2025 ir nagrinėdamas jo priėmimo klausimą,

Aprašomoji dalis

nustatė:

Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Administracinių nusižengimų bylų nagrinėjimo skyriaus 2025 m. birželio 12 d. nutarimu Nr. 10-ANR_N-14379-2025 I. K. buvo nubausta už Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso (toliau –ANK) 481 straipsnio 1 dalyje numatytą administracinį nusižengimą 85 Eur bauda dėl to, kad ji 2025 m. gegužės 13 d. 04.49 val. Rodūnios kelias 2, Vilniuje, būdama viešoje vietoje – Vilniaus oro uosto išvykimo salėje, kitų žmonių akivaizdoje vartojo necenzūrinius žodžius, tokius kaip „eik nachui, kiaule“, „dalbajobai“, adresuotus oro uosto darbuotojams, įžeidžiamai kibo prie jų ir kitais tyčiniais veiksmais pažeidė viešąją tvarką ir žmonių rimtį.

Žemesnės instancijos teismas

Vilniaus miesto apylinkės teisme 2025 m. gruodžio 8 d. buvo gautas I. K. skundas dėl Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Administracinių nusižengimų bylų nagrinėjimo skyriaus 2025 m. birželio 12 d. nutarimo Nr. 10-ANR_N-14379-2025 (ROIK 25272712438), kuriame ji prašo panaikinti nutarimu jai paskirtą baudą, leisti vietoj baudos mokėti alimentus vaikui. Prašymą grindžia tuo, kad jos finansinė padėtis yra sunki, nes ji ne dėl savo kaltės neteko darbo, turi finansinių įsipareigojimų, moka alimentus už vaiko išlaikymą. Ji nuolat kaltinama ir nesąžiningu būdu jai rašomos baudos, naudojantis jos sunkia padėtimi ir įstatymų, kurių stengiasi laikytis, nežinojimu.

Motyvuojamoji dalis

Skundą atsisakytina priimti.

Žemesnės instancijos teismas

Pagal ANK 623 straipsnio nuostatas skundas dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje gali būti paduotas per dvidešimt kalendorinių dienų nuo nutarimo kopijos (nuorašo) išsiuntimo ar išdavimo dienos. Pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso (toliau –BPK) 100 straipsnio 2 dalį, dienomis skaičiuojamas terminas pasibaigia paskutinės dienos dvidešimt ketvirtą valandą, jeigu proceso veiksmas turi būti atliekamas pas ikiteisminio tyrimo pareigūną, prokurorą, teisėją ar teisme (šiuo atveju pagal analogiją- nutarimą priėmusioje institucijoje), terminas pasibaigia nustatytu darbo pabaigos metu. Jeigu terminas pasibaigia ne darbo dieną, paskutine termino diena laikoma pirmoji po jos einanti darbo diena (BPK 100 straipsnio 4 dalis). Pagal terminų skaičiavimo taisykles terminas nelaikomas praleistu, jeigu jeigu skundas ar kitoks dokumentas iki termino pabaigos įteiktas paštui (BPK 101 straipsnio 1 dalis).

Iš bylos medžiagos nustatyta, kad nutarimas administracinio nusižengimo byloje I. K. atžvilgiu priimtas 2025 m. birželio 12 d. rašytinio proceso tvarka, nedalyvaujant administracinėn atsakomybėn traukiamam asmeniui, tą pačią dieną jis buvo išsiųstas pareiškėjai registruota siunta (siuntos Nr. RP091295700LT), 2025 m. birželio 16 d. buvo įteikta adresatui. Pagal ANK 623 straipsnio nuostatas šiuo atveju nutarimo apskundimo terminas skaičiuotinas nuo jo išsiuntimo dienos. Vadovaujantis ANK 623 straipsniu paskutinė termino diena skundui paduoti buvo 2025 m. liepos 2 d. Kaip matyti iš bylos medžiagos, pareiškėja pateikė skundą dėl jos atžvilgiu priimto nutarimo tik 2025 m. lapkričio 20 d. (tokia data datuotas skundas), t.y., virš 4 mėnesių praleidusi įstatymo nustatytą terminą ir neprašoma jo atnaujinti.

ANK 626 straipsnio 3 dalies 2 punktas nustato, jog apylinkės teismas motyvuota nutartimi atsisako priimti skundą dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje, kai skundas paduotas praleidus nustatytą skundo padavimo terminą ir neprašoma šio termino atnaujinti arba prašymas atnaujinti nustatytą skundo padavimo terminą nebuvo patenkintas. Kadangi pareiškėjos I. K. skundas dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo paduotas praleidus nustatytą terminą, nenurodoma jokių jo praleidimo priežasčių ir neprašoma šio termino atnaujinti, skundą atsisakytina priimti.

Išaiškintina pareiškėjai, kad jei skundo padavimo terminas praleistas dėl svarbių priežasčių, jį pareiškėjo prašymu rašytinio proceso tvarka gali atnaujinti apylinkės teismas.

Pažymėtina ir tai, kad skundas neatitinka jo turiniui nustatytų reikalavimų, kurie turėtų būti ištaisyti, jei pareiškėja pakartotinai teiktų skundą su prašymu atnaujinti terminą jam paduoti.

Žemesnės instancijos teismas

ANK 624 straipsnio 2 dalyse nustatyta, jog skunde dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje turi būti nurodyta: apylinkės teismo, kuriam skundas paduodamas, pavadinimas; administracinio nusižengimo byla, dėl kurios paduodamas skundas; skundžiamo nutarimo administracinio nusižengimo byloje (jo dalies) esmė; nutarimo administracinio nusižengimo byloje apskundimo pagrindai ir motyvai; skundą paduodančio asmens prašymai, įskaitant asmens pageidavimą siųsti ir gauti procesinius dokumentus elektroninių ryšių priemonėmis, taip pat pageidavimą dėl bylos nagrinėjimo naudojant informacines ir elektroninių ryšių technologijas (per vaizdo konferencijas, telekonferencijas ir kitaip) arba reikalavimą užtikrinti jam ir (ar) jo atstovui galimybę pasinaudoti teismo informacinėmis ir elektroninių ryšių technologijomis (vaizdo konferencijomis, telekonferencijomis ir kita) teismo patalpose. Elektroninių ryšių priemonėmis paduodamame skunde taip pat turi būti nurodytas skundą paduodančio asmens ar jo atstovo E. pristatymo dėžutės adresas, elektroninio pašto adresas arba kitų elektroninių ryšių priemonių adresas ar telefono numeris.

Skundas (prašymas) adresuotas ne apylinkės teismui, kaip nustato ANK 624 straipsnio 2 dalies nuostatos, o Policijos departamentui. Minėtame skunde nenurodomos jokios bylos aplinkybės, dėl kokio nutarimo paduodamas skundas, pareiškėjos argumentai nesuprantami, skundo nagrinėjimo ribos neaiškios. Teismui neaiškūs nutarimo apskundimo pagrindai ir motyvai. Pvz., ar teiginys „rašomos nesąžiningu būdu baudos, naudojantis jos sunkia padėtimi ir nežinančiai įstatymų“ reiškia, kad pareiškėja nesutinka su padarytu nusižengimu ir laiko, kad jai nuobauda buvo paskirta nepagrįstai, ar mano, kad nagrinėjant jos bylą buvo padaryti kokie nors proceso pažeidimai. Nesuformuoti aiškūs prašymai skundžiamo nutarimo atžvilgiu- ar prašoma naikinti baudą dėl to, kad ji nepadarė administracinio nusižengimo ar prašoma taikyti ANK 34 straipsnio 6 dalies nuostatas ir neskirti administracinės nuobaudos.

Rezoliucinė dalis

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos ANK 623 str., 626 str.,

nutarė:

atsisakyti priimti pareiškėjos I. K. skundą dėl ne teismo tvarka priimto Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Administracinių nusižengimų bylų nagrinėjimo skyriaus 2025 m. birželio 12 d. nutarimo Nr. 10-ANR_N-14379-2025.

Nutartis per dvidešimt kalendorinių dienų nuo nutarties kopijos (nuorašo) išsiuntimo ar išdavimo gali būti skundžiama atskiruoju skundu Vilniaus apygardos teismui per Vilniaus miesto apylinkės teismą.

Teisėjas Ovidijus Ramanauskas