- Teismas
- Alytaus apylinkės teismas
- Dokumentas
- Nutartis
- Data
- 2017-04-20
- Bylos Nr.
- T-13-780/2017
- Bylos rūšis
- baudžiamoji byla
- Teisėjas
- Ramūnas Šarka
- Kategorijos
rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo L. R. (ikisantuokinė pavardė – Š.) pareiškimą dėl apkaltinamojo nuosprendžio vykdymo senaties.
Aprašomoji dalis
Teismas nustatė:
2017 m. vasario 23 d. Lazdijų rajono apylinkės teisme gautas L. R. (ikisantuokinė pavardė – Š.) pareiškimas dėl apkaltinamojo nuosprendžio vykdymo senaties, kuriuo prašoma „pripažinti (konstatuoti), kad dar 1999 m. spalio 9 d. suėjo Lazdijų rajono apylinkės teismo 1996 m. spalio 9 d. nuosprendžio, priimto jos atžvilgiu, vykdymo senaties terminas“ (b. l. 2).
Atsiliepimas
Prokuratūrai ir pareiškėjai apie pareiškimo nagrinėjimo vietą ir laiką bei apie teisę per keturiolika dienų nuo pranešimo išsiuntimo dienos pateikti atsiliepimą, pareiškimus dėl nušalinimo ir kitus prašymus (Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso (toliau – BPK) 362 straipsnio 5 dalis) pranešta (b. l. 22, 23, 29). Atsiliepimų, pareiškimų dėl nušalinimo ir kitų prašymų negauta.
Motyvuojamoji dalis
Prašymas tenkintinas.
Iš įtariamųjų, kaltinamųjų ir nuteistųjų registro ir jo archyvo duomenų išrašo apie fizinį asmenį matyti, kad L. R. (Š.) Lazdijų rajono apylinkės teismo 1996 m. spalio 9 d. nuosprendžiu nuteista pagal 1961 m. Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso (toliau – 1961 m. BK) 214 straipsnio 2 dalį laisvės atėmimu 1 metams 6 mėnesiams ir 1000 Lt (289,62 Eur) bauda. Pritaikius 1961 m. BK 47¹ straipsnį, bausmės vykdymas atidėtas 2 metams. Nuosprendis įsiteisėjo 1996 m. spalio 24 d. (b. l. 6–7).
Pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso, patvirtinto 2000 m. rugsėjo 26 d. įstatymu Nr. VIII-1968, Baudžiamojo proceso kodekso, patvirtinto 2002 m. kovo 14 d. įstatymu Nr. IX-785, ir Bausmių vykdymo kodekso, patvirtinto 2002 m. birželio 27 d. įstatymu Nr. IX-994, įsigaliojimo ir įgyvendinimo tvarkos įstatymo 13 straipsnio (2003 m. balandžio 10 d. įstatymo Nr. IX-1498 redakcija), reglamentuojančio baudžiamosios atsakomybės senaties taikymą, 1 dalį asmenims, nuteistiems iki 2003 m. gegužės 1 d., apkaltinamojo nuosprendžio vykdymo senatis nustatoma vadovaujantis arba naujojo Baudžiamojo kodekso 3, 96 straipsnių taisyklėmis, – kai senaties terminai pagal naujojo Baudžiamojo kodekso nuostatas yra tokie patys ar trumpesni, arba senojo Baudžiamojo kodekso 7, 50 straipsnių taisyklėmis, – kai senaties terminai pagal naujojo Baudžiamojo kodekso nuostatas yra ilgesni. Apkaltinamojo nuosprendžio skirti ne laisvės atėmimo bausmę (bausmę, nesusijusią su laisvės atėmimu) arba laisvės atėmimo bausmę, neviršijančią dvejų metų, vykdymo senaties terminai pagal naujojo Baudžiamojo kodekso 96 straipsnio 1 dalies 1 punkto b papunktį ir pagal senojo Baudžiamojo kodekso 50 straipsnio 1 dalies 1 punktą yra tokie patys – treji metai, tačiau skirtingai skaičiuojama šio termino pabaiga. Pagal naujojo Baudžiamojo kodekso 96 straipsnio 2 dalį vykdymo senaties terminas skaičiuojamas nuo nuosprendžio įsiteisėjimo iki nuosprendžio vykdymo pradžios, t. y. numatoma, kad nuosprendis per jo vykdymo senaties terminą turi būti pradėtas vykdyti, tuo tarpu senojo Baudžiamojo kodekso 50 straipsnio 1 dalis numatė, kad per nuosprendžio vykdymo senaties terminą, skaičiuojamą nuo nuosprendžio įsiteisėjimo dienos, jis turi būti įvykdytas. Pagal minėto Įstatymo 13 straipsnio 1 dalį nagrinėjamu atveju apkaltinamojo nuosprendžio vykdymo senatis turi būti nustatoma vadovaujantis senojo Baudžiamojo kodekso 7, 50 straipsnių taisyklėmis, nes jose numatytas palankesnis nuteistajai senaties terminų skaičiavimas.
Kaip minėta, pareiškėja L. R. (Š.) yra nuteista iki 2003 m. gegužės 1 d. (nuosprendis priimtas 1996 m. spalio 9 d., įsiteisėjo 1996 m. spalio 24 d.). Nuosprendžiui įsiteisėjus, 1996 m. spalio 24 d. buvo išduotas vykdomasis raštas, kuris 1996 m. lapkričio 13 d. buvo gautas Kauno m. apylinkės teismo antstolių kontoroje (b. l. 31–33). Duomenų, kad L. R. per trejus metus nuo nuosprendžio įsiteisėjimo dienos vengė sumokėti jai paskirtą baudą, ar apkaltinamojo nuosprendžio vykdymo senaties eiga buvo nutrūkusi dėl naujos nusikalstamos veikos padarymo, nėra, todėl pripažintina, kad 1999 m. spalio 24 d. suėjo apkaltinamojo nuosprendžio vykdymo senatis dėl L. R. (Š.) paskirtos 1000 Lt (289,62 Eur) baudos.
Be to, pažymėtina, kad ir pagal naujojo Baudžiamojo kodekso 96 straipsnio 3 dalies, ir pagal senojo Baudžiamojo kodekso 50 straipsnio 2 dalies nuostatas negali būti vykdomas apkaltinamasis nuosprendis, jeigu po jo įsiteisėjimo (priėmimo) praėjo penkiolika metų ir senaties eiga nenutrūko dėl naujos nusikalstamos veikos padarymo. Šiuo atveju yra suėjęs ir šis absoliutus vykdymo senaties terminas.
Vadovaujantis BPK 337 straipsnio 1 punktu, nėra vykdomas įsiteisėjęs apkaltinamasis nuosprendis, jeigu yra suėjusi Baudžiamojo kodekso 96 straipsnyje nustatyta apkaltinamojo nuosprendžio vykdymo senatis.
Antstolė R. S. 2017 m. balandžio 18 d. grąžino vykdomąjį raštą dėl 1000 Lt (289,62 Eur) baudos išieškojimo iš L. R. (Š.) nutraukus vykdomąją bylą, nurodo, kad išieškota 13,91 Eur (b. l. 31–33).
Atsižvelgiant į nurodytą teisinį reglamentavimą ir nustatytas aplinkybes, teismas sprendžia, kad yra faktinis ir teisinis pagrindas tenkinti L. R. pareiškimą ir nutraukti nuosprendžio vykdymą, suėjus apkaltinamojo nuosprendžio vykdymo senaties terminui.
Rezoliucinė dalis
Teismas, vadovaudamasis 1961 m. BK 50 straipsnio 1 dalies 1 punktu, 2 dalimi, Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso 337 straipsnio 1 punktu, 362 straipsnio 3, 5 dalimis, 364 straipsnio 1, 2, 3 dalimis,
nutaria:
L. R. (Š.), gim. (duomenys neskelbtini), pareiškimą Nr. T1-10 tenkinti.
Nutraukti Lazdijų rajono apylinkės teismo 1996 m. spalio 9 d. nuosprendžio, kuriuo L. R. (Š.) buvo nuteista pagal 1961 m. BK 214 straipsnio 2 dalį, vykdymą, suėjus apkaltinamojo nuosprendžio vykdymo senaties terminui.
Nutartis per septynias dienas nuo nutarties gavimo dienos gali būti skundžiama Kauno apygardos teismui, skundą paduodant per Lazdijų rajono apylinkės teismą.