- Teismas
- Kauno apygardos teismas
- Dokumentas
- Nutartis
- Data
- 2012-05-07
- Bylos Nr.
- 1S-921-508/2012
- Teisminio proceso Nr.
- 1-28-1-00270-2010-4
- Bylos rūšis
- baudžiamoji byla
- Teisėjas
- Egidijus Jonas Grigaravičius
- Nuteistasis
- F. V.
- Kategorijos
Kauno apygardos teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjas Egidijus Jonas Grigaravičius, sekretoriaujant Aušrinei Kudžmienei, teismo posėdyje išnagrinėjęs nuteistojo F. V. skundą dėl Alytaus rajono apylinkės teismo 2012 m. balandžio 11 d. nutarties, kuria atsisakyta priimti nuteistojo F. V. skundą dėl Alytaus rajono apylinkės teismo 2012-03-06 nutarties ir skundas grąžintas jį padavusiam asmeniui,
Aprašomoji dalis
nustatė:
Alytaus rajono apylinkės teismo 2012-03-06 nutartimi atmestas Alytaus pataisos namų administracijos teikimas dėl nuteistojo F. V. lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigos. Nutarties nuorašas nuteistajam įteiktas 2012-03-29.
2012-04-06 Alytaus rajono apylinkės teisme gautas nuteistojo F. V. skundas dėl 2012-03-06 Alytaus rajono apylinkės teismo nutarties.
2012-04-11 Alytaus rajono apylinkės teismo nutartimi atsisakyta priimti nuteistojo F. V. skundą dėl Alytaus rajono apylinkės teismo 2012-03-06 nutarties ir skundas grąžintas jį padavusiam asmeniui, kadangi skundas paduotas praleidus įstatymo nustatytą apskundimo terminą.
Šalies argumentai
Nuteistasis F. V. skundu prašo atnaujinti nutarties apskundimo terminą ir taikyti jo atžvilgiu lygtinį paleidimą. Nuteistasis nurodo, kad skundą parašė balandžio 4 d., nes galvojo, kad apskundimo terminas baigiasi balandžio 5 d., jog nedarbo dienos neįskaičiuojamos į apskundimo terminą. Nuteistasis skunde dėsto argumentus, dėl kurių jo atžvilgiu turėtų būti taikomas lygtinis paleidimas.
Proceso dalyviams apie teismo posėdį pranešta tinkamai, dalyvavimas nėra būtinas.
Motyvuojamoji dalis
Nuteistojo F. V. skundas atmestinas.
Iš Lietuvos Respublikos BPK 364 str. 2 d. nuostatų seka, kad skundas dėl apylinkės teismo nutarties, kuria atsisakyta tenkinti pataisos įstaigos administracijos teikimą dėl nuteistojo lygtinio paleidimo, paduodamas per 5 dienas nuo nutarties priėmimo dienos. Suimtam nuteistajam šis terminas skaičiuojamas nuo nutarties nuorašo įteikimo jam dienos. Nuteistajam F. V. Alytaus rajono apylinkės teismo 2012-03-06 nutarties nuorašas įteiktas 2012-03-29. Nutarties apskundimo terminas baigėsi 2012-04-03. Atitinkamai skundas dėl Alytaus rajono apylinkės teismo 2012-03-06 nutarties surašytas ir išsiųstas tik 2012-04-04, t.y. praleidus nutarties apskundimo terminą. Tiek skundžiamos nutarties rezoliucinėje dalyje, tiek BPK 364 str. 2 d. aiškiai nurodyta, kad nutartis gali būti skundžiama per 5 dienas, o ne kaip teigia nuteistasis, per 5 darbo dienas. Taigi, nuteistasis neabejotinai praleido nutarties apskundimo terminą. Pažymima, kad terminas skundui paduoti gali būti atnaujintas tik tuo atveju, jeigu jis buvo praleistas dėl svarbių, objektyvių priežasčių. Svarbiomis laikomos tokios priežastys, kurios ne dėl apeliacinį skundą paduoti pageidaujančio asmens valios sukliudė jam įstatymo nustatytais terminais paduoti skundą. Svarbiomis apskundimo termino praleidimo priežastimis paprastai gali būti pripažįstamos priežastys, dėl kurių ir asmens nedalyvavimas procese pripažįstamas nedalyvavimu dėl svarbios priežasties (LR BPK 37 str.), tai yra liga, komandiruotė, artimo asmens sunki liga ar mirtis, nelaimingas atsitikimas ir pan. Tai, kad nuteistasis savaip klaidingai interpretuoja įstatymo nuostatas, nelaikytina svarbiomis priežastimis. Esant šioms aplinkybėms, teismas konstatuoja, jog apylinkės teismas pagrįstai atsisakė priimti nuteistojo F. V. skundą ir grąžino skundą jį padavusiam asmeniui.
Nuteistasis skundu apygardos teismui taip pat prašo taikyti jo atžvilgiu lygtinį paleidimą. Tačiau šis jo prašymas nenagrinėtinas, kadangi šiuo atveju sprendžiamas klausimas dėl to, ar apylinkės teismas pagrįstai atsisakė priimti nuteistojo skundą dėl Alytaus rajono apylinkės teismo 2012-03-06 nutarties, kuria nuteistojo atžvilgiu netaikytas lygtinis paleidimas. Esant praleistam apskundimo terminui, Alytaus rajono apylinkės teismo 2012-03-06 nutarties teisėtumas ir pagrįstumas nerevizuojamas
Rezoliucinė dalis
nutaria:
nuteistojo F. V. skundą atmesti ir palikti galioti Alytaus rajono apylinkės teismo 2012 m. balandžio 11 d. nutartį.
Nutartis įsigalioja jos priėmimo dieną ir yra neskundžiama.