Vilniaus regiono apylinkės teismo nutartis

2023-09-27 · Administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla Nr. II-371-1199/2023

Originalas LITEKO ↗
Teismas
Vilniaus regiono apylinkės teismas
Dokumentas
Nutartis
Data
2023-09-27
Bylos Nr.
II-371-1199/2023
Bylos rūšis
administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla
Teisėjas
Liudmila Larionova
Kategorijos
Bylos Nr. II-371-1199/2023
Teisminio proceso Nr. 4-52-3-00156-2023-3Procesinio sprendimo kategorijos: 21.8.2; 21.8.6 (S)
VILNIAUS REGIONO APYLINKĖS TEISMASNUTARTIS2023 m. rugsėjo 27 d.Vilnius

Vilniaus regiono apylinkės teismo Vilniaus rajono rūmų teisėja Liudmila Larionova susipažino su Z. R. (Z. R.) prašymu (toliau – ir skundas) dėl Valstybinės darbo inspekcijos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos 2023 m. rugpjūčio 22 d. nutarimo Nr. VDI-ANR_N-690-2023.

Aprašomoji dalis

Teismas nustatė:

Žemesnės instancijos teismas

Valstybinės darbo inspekcijos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – ir Institucija) 2023 m. rugpjūčio 22 d. nutarimu Nr. VDI-ANR_N-690-2023 Z. R. (toliau – ir pareiškėjas) nubaustas pagal Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso (toliau – ir ANK) 362¹ straipsnio 2 dalį administracine nuobauda – 1 800 Eur bauda.

Šalies argumentai

Vilniaus regiono apylinkės teismo Vilniaus rajono rūmuose 2023 m. rugsėjo 25 d. gautas pareiškėjo Z. R. 2023 m. rugsėjo 21 d. skundas, kuriuo jis skundžia pirmiau nurodytą nutarimą. Skunde nurodė, kad pasamdė įmonę UAB „L.“, šios įmonės darbininkai atvažiavo kažką pabaigti ir susitvarkyti. Kokie darbininkai ir kiek jų buvo jis tiksliai nežino, tuo metu buvo išvykęs. Vėliau sužinojo, kad lankėsi darbo inspektoriai, kurie tikrino, ar darbus vykdantys darbininkai dirba oficialiai. Pasirodė, kad vienas iš tuo metu dirbančių keturių darbininkų, kažko neturėjo. Paskui paaiškėjo, kad jį tik pasiėmė padėti. Apie tai jo neinformavo, jis nieko nežinojo. Pareiškėjas nurodė, kad jis negalėjo asmeniškai dalyvauti nagrinėjime, kuris buvo numatytas 2023 m. rugpjūčio 22 d. 10 val., nes buvo išvykęs suplanuotų atostogų į kelionę. Bandė susisiekti telefonu su inspektoriumi, skambino jam visą savaitę, bet jo telefonas buvo išjungtas, negalėjo pranešti, kad negalės atvykti ir kaip nors perkelti nagrinėjimą. Kitą dieną į el. paštą gavo pranešimą, kad jam paskirta labai didelė – 1 800 Eur bauda.

Motyvuojamoji dalis

Skundą atsisakytina priimti

ANK 623 straipsnyje nustatyta, kad skundas dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje gali būti paduotas per dvidešimt kalendorinių dienų nuo nutarimo kopijos (nuorašo) išsiuntimo ar išdavimo dienos. Jeigu šis terminas praleistas dėl svarbių priežasčių, jį pareiškėjo prašymu rašytinio proceso tvarka gali atnaujinti apylinkės teismas.

ANK 626 straipsnio 3 dalies 2 punkte nustatyta, kad apylinkės teismas motyvuota nutartimi atsisako priimti skundą dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje, kai skundas paduotas praleidus nustatytą skundo padavimo terminą ir neprašoma šio termino atnaujinti arba prašymas atnaujinti nustatytą skundo padavimo terminą nebuvo patenkintas.

Nagrinėjamu atveju nustatyta, kad Institucija rašytinio proceso tvarka Z. R. 2023 m. rugpjūčio 22 d. priėmė nutarimą administracinio nusižengimo byloje (ROIK: 23215003833), kuriuo jis pagal ANK 362¹ straipsnio 2 dalį buvo nubaustas administracine nuobauda – 1 800 Eur bauda. Skundžiamame nutarime nurodyta jo apskundimo tvarka – skundas dėl institucijos nutarimo administracinio nusižengimo byloje gali būti paduotas per 20 kalendorinių dienų nuo nutarimo išsiuntimo ar išdavimo dienos. Pareiškėjas tiek administracinio nusižengimo protokole, tiek prašyme (skunde) nurodė savo kontaktinius duomenis, tarp kurių ir el. pašto adresą, kuris sutampa. Prašyme Z. R. nurodė, kad bandė susisiekti su inspektoriumi, skambino jam visą savaitę, bet jo telefonas buvo išjungtas, negalėjo niekaip pranešti, kad negalės atvykti ir kaip nors perkelti nagrinėjimą, kitą dieną į el. paštą gavo pranešimą, kad jam paskirta labai didelė – 1 800 Eur bauda. Atsižvelgiant į šias aplinkybes, darytina išvada, kad pareiškėjas intensyviai domėjosi administracinio nusižengimo bylos nagrinėjimu, o skundžiamą nutarimą gavo el. paštu kitą dieną – 2023 m. rugpjūčio 23 d. Tai reiškia, kad skundžiamo nutarimo dvidešimties kalendorinių dienų apskundimo terminas baigėsi 2023 m. rugsėjo 12 d.

Minėta, kad Vilniaus regiono apylinkės teismo Vilniaus rajono rūmuose pareiškėjo skundas buvo gautas 2023 m. rugsėjo 25 d., nutarimą priėmusiai institucijai skundas buvo pateiktas 2023 m. rugsėjo 21 d. Taigi, pareiškėjas pateikdamas skundą Institucijai tik 2023 m. rugsėjo 21 d. praleido apskundimo terminą. Atkreiptinas dėmesys, kad prašyme pareiškėjas išsamiai nurodo nedalyvavimo administracinio nusižengimo nagrinėjime aplinkybes, tačiau nenurodo jokių svarbių priežasčių, dėl kurių jis praleido skundžiamo nutarimo apskundimo terminą. Pažymėtina ir tai, kad, praleidęs įstatyme nustatytą skundo padavimo terminą, pareiškėjas neprašo teismo jo atnaujinti.

Įvertinus aptartas aplinkybes, Z. R. skundą dėl Valstybinės darbo inspekcijos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos 2023 m. rugpjūčio 22 d. nutarimo Nr. VDI-ANR_N-690-2023, atsisakytina priimti.

Pareiškėjui išaiškintina, kad atsisakymas priimti skundą dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje nekliudo vėl kreiptis su skundu, tačiau pažymėtina, kad, praleidęs įstatymo nustatytą terminą skundui paduoti, pareiškėjas privalo pateikti prašymą atnaujinti praleistą terminą. Toks prašymas privalo būti argumentuotas, prie prašymo turi būti pridėti įrodymai, pagrindžiantys jame išdėstytas aplinkybes ir svarbias priežastis, dėl kurių šis terminas buvo praleistas.

Rezoliucinė dalis

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 622 straipsnio 2 dalimi, 624 straipsniu, 625 straipsniu, 626 straipsnio 3 dalies 2 punktu, 4, 5 dalimis, teismas

nutaria:

Atsisakyti priimti pareiškėjo Z. R. (Z. R.) skundą dėl jam priimto Valstybinės darbo inspekcijos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos 2023 m. rugpjūčio 22 d. nutarimo Nr. VDI-ANR_N-690-2023.

Dėl šios nutarties gali būti paduotas atskirasis skundas per dvidešimt kalendorinių dienų nuo nutarties kopijos (nuorašo) išsiuntimo ar išdavimo dienos, skundą paduodant Vilniaus apygardos teismui per Vilniaus regiono apylinkės teismo Vilniaus rajono rūmus.

Teisėja Liudmila Larionova