Vilniaus apygardos teismo nutartis

2021-09-28 · Administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla Nr. AN2-388-898/2021

Originalas LITEKO ↗
Teismas
Vilniaus apygardos teismas
Dokumentas
Nutartis
Data
2021-09-28
Bylos Nr.
AN2-388-898/2021
Teisminio proceso Nr.
4-68-3-01848-2021-7
Bylos rūšis
administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla
Instancija
Apeliacinė instancija
Rezultatas
Palikti nutartį nepakeistą.
Teisėjas
Jurgita Kolyčienė (pirm.)
Pažeidėjas
J. K.
Institucija
Vilniaus miesto savivaldybės administracijos administracinų bylų nagrinėjimo skyrius
Kategorijos
Administracinio nusižengimo byla
Nr. AN2-388-898/2021
Teisminio proceso Nr. 4-68-3-01848-2021-7Procesinio sprendimo kategorija 21.11.13. (S)
VILNIAUS APYGARDOS TEISMASNUTARTISLIETUVOS RESPUBLIKOS VARDU2021 m. rugsėjo 28 d.Vilnius
Vilniaus apygardos teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėja Jurgita Kolyčienė,

teismo posėdyje apeliacine rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo administracinėn atsakomybėn patraukto J. K. atskirąjį skundą dėl Vilniaus miesto apylinkės teismo 2021 m. rugpjūčio 24 d. nutarties, kuria atsisakyta priimti J. K. skundą dėl Vilniaus miesto savivaldybės administracijos 2021 m. birželio 28 d. nutarimo administracinio nusižengimo byloje Nr. SAVAD-13-ANR_N-9504-2021.

Aprašomoji dalis

Teismas nustatė:

I. Priimtų sprendimų esmė

1. J. K. Vilniaus miesto savivaldybės administracijos vyriausiosios specialistės 2021 m. birželio 28 d. nutarimu administracinio nusižengimo byloje Nr. SAVAD-13-ANR_N-9504-2021 buvo patrauktas administracinėn atsakomybėn pagal Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso (toliau – ANK) 417 straipsnio 2 dalį ir jam buvo skirta administracinė nuobauda – 40 Eur bauda.

2. Vilniaus miesto apylinkės teisme 2021 m. rugpjūčio 23 d. buvo gautas iš Vilniaus miesto savivaldybės administracijos persiųstas, 2021 m. rugpjūčio 13 d. institucijoje gautas, J. K. 2021 m. rugpjūčio 10 d. skundas dėl Vilniaus miesto savivaldybės administracijos 2021 m. birželio 28 d. nutarimo administracinio nusižengimo byloje Nr. SAVAD-13-ANR_N-9504-2021 panaikinimo.

Žemesnės instancijos teismas

3. Vilniaus miesto apylinkės teismas skundžiama 2021 m. rugpjūčio 24 d. nutartimi atsisakė priimti J. K. skundą dėl Vilniaus miesto savivaldybės administracijos 2021 m. birželio 28 d. nutarimo. Teismas nustatė, jog institucijos nutarimas dėl J. K. administracinio nusižengimo buvo priimtas ir išsiųstas administracinėn atsakomybėn patrauktam asmeniui 2021 m. birželio 28 d., o J. K. skundą pateikė 2021 m. rugpjūčio 13 d., t. y. praleidęs ANK 623 straipsnyje numatytą 20 dienų apskundimo terminą. Teismas pažymėjo, jog pareiškėjas neprašė atnaujinti termino, termino praleidimo priežasčių nenurodė.

II. Atskirojo skundo ir atsiliepimo argumentai

4. Administracinėn atsakomybėn patrauktas J. K. prašo panaikinti Vilniaus miesto apylinkės teismo 2021 m. rugpjūčio 24 d. nutartį ir klausimą išspręsti iš esmės: panaikinti Vilniaus miesto savivaldybės administracijos 2021 m. birželio 28 d. nutarimą. Skundu taip pat prašoma bylą nagrinėti žodinio proceso tvarka.

4.1. Skunde nurodoma, kad iš skundo priėmimo klausimui reikšmingų datų teismas nustatė tik dvi – nutarimo priėmimo 2021 m. birželio 28 d. ir pareiškėjo skundo pateikimo – 2021 m. rugpjūčio 13 d., tačiau trečios reikšmingos šio klausimo sprendimui – nutarimo išdavimo pareiškėjui datos, t. y. 2021 m. liepos 27 d., teismas nevertino, nors tai vienintelė patvirtinta nutarimo išdavimo data.

4.2. Pažymima, jog teismas nepateikė jokių įrodymų (registruotos korespondencijos registravimo žymos, numerio), jog institucijos nutarimas buvo tinkamai išsiųstas 2021 m. birželio 28 d. dvejais korespondencijos adresais, ar kad nutarimas buvo įteiktas pareiškėjui. Pažymima, kad pareiškėjas 2021 m. balandžio 27 d. buvo atvykęs į Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Administracinių bylų nagrinėjimo skyrių, į administracinės bylos nagrinėjimą, tačiau pareiškėjo administracinė byla nebuvo nagrinėjama bei nutarimas nebuvo įteiktas.

Šalies argumentai

4.3. Pareiškėjo teigimu, nagrinėjamu atveju nėra pagrindo daryti išvados, kad nutarimas buvo išsiųstas (įteiktas) būtent 2021 m. birželio 28 d. Priešingai, institucijos nutarimo nuorašas pareiškėjui buvo įteiktas 2021 m. liepos 27 d., kuomet pareiškėjo prašymu buvo leista susipažinti su administracinio nusižengimo bylos medžiaga, ką patvirtinta ant institucijos nutarimo nurodyta dokumento įteikimo pareiškėjui žyma.

4.4. Skunde pažymima, kad nors skundžiamoje nutartyje teismas nurodė, jog apeliacinis skundas pateiktas elektroninių ryšių priemonėmis turi būti patvirtintas Lietuvos Respublikos teismų įstatyme nustatytais būdais, pareiškėjas skundą pasirašė elektroniniu parašu, laikantis Lietuvos Respublikos teismų įstatymo 37¹ straipsnio 3 dalies nuostatų. Be to, skundžiamoje nutartyje teismas netinkamai nurodė apskundimo terminą, kadangi ginčijamos nutarties apskundimo tvarką reglamentuoja ANK 626 straipsnio 5 dalis, kurioje nustatytas 20 dienų apskundimo terminas.

4.5. Pareiškėjo vertinimu, sprendžiant skundo priėmimo klausimą, teismas turėjo išsiaiškinti, kodėl institucija, gavusi pareiškėjo skundą 2021 m. rugpjūčio 13 d., pažeidė ANK 622 straipsnio 2 dalies reikalavimus ir skundą persiuntė teismui per 10 dienų ir kodėl pastarasis skundas buvo be pareiškėjo elektroninio parašo.

4.6. Skunde pabrėžiama, jog skundžiamoje teismo nutartyje nėra duomenų apie persiųstą bylą ir persiųstų dokumentų sąrašą, nėra išaiškinimo dėl negalimumo taikyti ANK 626 straipsnio 2 dalies taisyklės, nes turinio ir formos trūkumų nenustatyta.

Atsiliepimas

5. Atsiliepimu Vilniaus miesto savivaldybės administracijos administracinių bylų nagrinėjimo skyriaus atstovė R. D. prašo palikti Vilniaus miesto apylinkės teismo 2021 m. rugpjūčio 24 d. nutartį nepakeistą ir J. K. atskirojo skundo netenkinti.

5.1. Atsiliepime nurodoma, jog administracinio nusižengimo protokolas kartu su lydraščiu 2021 m. balandžio 26 d. buvo išsiųstas transporto priemonės savininkui. Transporto priemonės savininkui pranešus apie asmenį, valdžiusį jam priklausančią transporto priemonę NISSAN ROGUE, valst. Nr. (duomenys neskelbtini) ir nurodžius kitą nei deklaruota gyvenamoji vieta adresą, J. K. 2021 m. balandžio 27 d. buvo surašytas ir išsiųstas protokolas su lydraščiu jo gyvenamosios vietos adresu: (duomenys neskelbtini). AB „Lietuvos pašto“ duomenimis siunta (duomenys neskelbtini) gavėjui J. K. buvo įteikta 2021 m. gegužės 8 d.

5.2. Pažymima, kad administracinio nusižengimo byla, J. K. nepateikus prašymo bylą nagrinėti žodinio proceso tvarka, rašytinio proceso tvarka buvo nagrinėjama 2021 m. birželio 28 d. 14.20 val. Pareiškėjas į instituciją atvyko po nutarimo priėmimo, jam pasiūlius priimti institucijos nutarimą, pareiškėjas jo atsisakė. Nutarimo nuorašas, išnagrinėjus bylą, J. K. buvo išsiųstas 2021 m. birželio 28 d. jo gyvenamosios vietos adresu – (duomenys neskelbtini) (siuntos Nr. (duomenys neskelbtini)) ir deklaruotos gyvenamosios vietos adresu – (duomenys neskelbtini) (siuntos Nr. (duomenys neskelbtini)). Administracinėn atsakomybėn patrauktas J. K., žinodamas apie priimtą nutarimą administracinio nusižengimo byloje, jo neatsiėmė, pastarąjį atsiėmė 2021 m. liepos 27 d., kai atvyko į instituciją susipažinti su byla.

5.3. Atsiliepime atkreipiamas dėmesys į tai, jog Vilniaus miesto savivaldybės administracijai pateiktas J. K. 2021 m. rugpjūčio 13 d. skundas, institucijoje registruotas 2021 m. rugpjūčio 16 d. reg. Nr. A267-94/21(3.3.2.13K-AD24), tokios formos, kokia buvo registruotas sistemoje, 2021 m. rugpjūčio 19 d. raštu Nr. A51-74872/21(1.1.56E-ADB) buvo persiųstas Vilniaus miesto apylinkės teismui ((duomenys neskelbtini)), todėl ANK 622 straipsnio 2 dalyje numatytas 5 darbo dienų skundo persiuntimo terminas praleistas nebuvo.

Motyvuojamoji dalis

III. Apeliacinės instancijos teismo argumentai ir išvados

Atskirasis skundas netenkinamas.

6. Apygardos teismas, susipažinęs su pareiškėjo J. K. atskiruoju skundu, įvertinęs pateiktą administracinio nusižengimo bylos medžiagą bei patikrinęs Vilniaus miesto apylinkės teismo 2021 m. rugpjūčio 24 d. nutartį, konstatuoja, kad apylinkės teismas pagrįstai nustatė, jog J. K. skundas dėl Vilniaus miesto savivaldybės administracijos 2021 m. birželio 28 d. nutarimo yra paduotas praleidus įstatyme numatytą terminą skundui paduoti, todėl skundžiama nutartis yra pagrįsta ir teisėta, jos naikinti skunde nurodytais motyvais nėra teisinio pagrindo.

7. ANK 623 straipsnis numato, kad skundas dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje gali būti paduotas per dvidešimt kalendorinių dienų nuo nutarimo kopijos (nuorašo) išsiuntimo ar išdavimo dienos. Jeigu šis terminas praleistas dėl svarbių priežasčių, jį pareiškėjo prašymu rašytinio proceso tvarka gali atnaujinti apylinkės teismas. Apylinkės teismo nutartis atsisakyti atnaujinti nutarimo administracinio nusižengimo byloje apskundimo terminą per dešimt kalendorinių dienų nuo nutarties kopijos (nuorašo) išsiuntimo ar išdavimo dienos gali būti skundžiama apygardos teismui. Pastaruoju aspektu pareiškėjo skunde pagrįstai pažymima, jog, priešingai nei nurodoma skundžiamos apylinkės teismo nutarties rezoliucinėje dalyje, vadovaujantis ANK 626 straipsnio 5 dalimi, nesprendžiant skundo padavimo termino atnaujinimo klausimo, dėl apylinkės teismo nutarties atsisakyti priimti skundą dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje atskirasis skundas gali būti paduodamas ne per dešimt, o per dvidešimt kalendorinių dienų nuo nutarties kopijos (nuorašo) išsiuntimo ar išdavimo. Kita vertus, pareiškėjo atskirojo skundo priėmimo klausimas buvo išspręstas nepažeidžiant pastarojo procesinių teisių, todėl skundžiamos nutarties rezoliucinėje dalyje nustatyta klaida nelaikytina esmine bei savaime neturi įtakos priimto sprendimo teisėtumui.

8. ANK 626 straipsnio 3 dalies 2 punkte yra nustatyta, jog apylinkės teismas motyvuota nutartimi atsisako priimti skundą dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje, kai skundas paduotas praleidus nustatytą skundo padavimo terminą ir neprašoma šio termino atnaujinti arba prašymas atnaujinti nustatytą skundo padavimo terminą nebuvo patenkintas. Nagrinėjamoje administracinio nusižengimo byloje apylinkės teismas, gavęs pareiškėjo skundą, nustatė, jog skundas paduotas praleidus nustatytą skundo padavimo terminą, o prašymas atnaujinti skundo padavimo terminą nepateiktas, todėl priėmė sprendimą atsisakyti priimti pareiškėjo paduotą skundą. Šiame kontekste pažymėtina tai, jog procesiniai terminai įpareigoja ne tik teismą veikti operatyviai tam, kad bylos nagrinėjimas nebūtų vilkinamas, bet kartu įpareigoja ir proceso dalyvius, siekiant proceso operatyvumo, be kita ko, užkirsti kelią piktnaudžiavimui procesinėmis teisėmis, todėl praleistas terminas skundui paduoti laikomas esminiu skundo padavimo tvarkos pažeidimu.

9. Kaip matyti iš teismui pateiktos administracinio nusižengimo bylos medžiagos, vadovaujantis ANK 589 straipsnio 82 punktu, 616 straipsnio 1 dalimi, administracinėn atsakomybėn patrauktas asmuo buvo tinkamai informuotas apie administracinio nusižengimo nagrinėjimo vietą ir laiką (b. l. 13-15; 25) ir nesant jo reikalavimo bylą nagrinėti žodinio proceso tvarka, byla buvo nagrinėjama ir Vilniaus miesto savivaldybės administracijos 2021 m. birželio 28 d. nutarimas Nr. SAVAD-13-ANR_N-9504-2021 buvo priimtas rašytinio proceso tvarka, pareiškėjui J. K. nedalyvaujant. Šią aplinkybę patvirtina byloje esantis Vilniaus miesto savivaldybės administracijos 2021 m. birželio 28 d. nutarimas (b. l. 5), be kita ko, ir pareiškėjo 2021 m. rugpjūčio 10 d. skunde (b. l. 2), 2021 m. rugsėjo 1 d. atskirajame skunde nurodomos aplinkybės. Kaip matyti iš pareiškėjo atskirojo skundo argumentų, pastarasis neneigia fakto, jog buvo atvykęs į instituciją administracinio nusižengimo bylos, nagrinėjamos rašytinio proceso tvarka, nagrinėjimo dieną, todėl teismas neturi pagrindo abejoti institucijos atsiliepime nurodyta aplinkybe, jog J. K. atvykus į instituciją, jam pasiūlius priimti institucijos jo atžvilgiu priimta nutarimą, pareiškėjas pastarojo sąmoningai atsisakė.

10. Tokiu atveju, vadovaujantis ANK 623 straipsniu, terminas skundui paduoti skaičiuojamas nuo nutarimo administracinio nusižengimo byloje kopijos (nuorašo) išsiuntimo dienos. Šiame kontekste pastebėtina tai, jog termino skundui paduoti eigos pradžia siejama ne su siuntos atidavimo pašte diena ar su skundžiamo nutarimo kopijos (nuorašo) įteikimo asmeniui data, o su minėtos kopijos (nuorašo) išsiuntimo diena. Taip pat akivaizdu, jog termino skundui paduoti eigos pradžia negali būti nulemta administracinėn atsakomybėn patraukto asmens procesinio elgesio, taigi, pirmosios instancijos teismas pagrįstai nevertino atskirajame skunde nurodytos nutarimo išdavimo pareiškėjui datos, šiam atvykus susipažinti su bylos medžiaga. Remiantis administracinio nusižengimo byloje esančiomis korespondencijos registravimo žymomis (b. l. 12, 34), detalia siuntų Nr. (duomenys neskelbtini), (duomenys neskelbtini) kelionės informacija, Vilniaus miesto savivaldybės administracijos 2021 m. birželio 28 d. nutarimo nuorašas J. K. buvo išsiųstas 2021 m. birželio 28 d. jo gyvenamosios vietos adresu – (duomenys neskelbtini) ir deklaruotos gyvenamosios vietos adresu – (duomenys neskelbtini).

11. Nustačius, kad institucijos 2021 m. birželio 28 d. nutarimas buvo išsiųstas 2021 m. birželio 28 d., dvidešimties kalendorinių dienų termino skundui paduoti pradžia yra 2021 m. birželio 29 d., pabaiga – 2021 m. liepos 19 d. Bylos duomenys patvirtina, jog pareiškėjo J. K. skundas Vilniaus miesto savivaldybės administracijoje buvo gautas 2021 m. rugpjūčio 13 d. (b. l. 4), tai yra, praėjus beveik mėnesiui nuo paskutinės dienos, kuomet pastarasis, žinodamas apie jo atžvilgiu priimtą nutarimą, galėjo paduoti skundą dėl Vilniaus miesto savivaldybės administracijos 2021 m. birželio 28 d. nutarimo. Taigi, J. K. skundas dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje buvo pateiktas suėjus ANK 623 straipsnyje nustatytam skundo padavimo terminui, neprašant šio termino atnaujinti, nepateikiant to pateisinančių duomenų. Nustatytas skundo padavimo termino praleidimas laikytinas esminiu skundo padavimo tvarkos pažeidimu, todėl apygardos teismas konstatuoja, kad skundžiama nutartimi buvo pagrįstai atsisakyta priimti J. K. skundą. Konstatavus, jog apylinkės teismas nepadarė ANK 623 straipsnio taikymo ar aiškinimo klaidų, teismas neturi pagrindo naikinti ar keisti skundžiamos teismo nutarties, todėl teismas kitų pareiškėjo skundo argumentų, tiesiogiai nesusijusių su šios bylos nagrinėjimo dalyku, nevertina.

12. Apygardos teismas taip pat atkreipia dėmesį į tai, kad, vadovaujantis ANK 656 straipsnio 5 dalimi, apygardos teismas atskirąjį skundą nagrinėja rašytinio proceso tvarka. Prireikus teismas gali atskirąjį skundą nagrinėti žodinio proceso tvarka. Taigi, pareiškėjo prašymas bylą nagrinėti žodinio proceso tvarka teismui nėra privalomas, apie būtinybę nagrinėti skundą teismo posėdyje sprendžia teismas. Nagrinėjamu atveju teismas objektyvios būtinybės rengti žodinį bylos nagrinėjimą nenustatė, jokių konkrečių aplinkybių, kurios būtų sąlygojusios būtinybę rengti teismo posėdį, nenurodė ir pareiškėjas. Todėl nagrinėjamu atveju nebuvo pagrindo tenkinti pareiškėjo alternatyvaus prašymo bylą nagrinėti žodinio proceso tvarka.

Rezoliucinė dalis

Teismas, vadovaudamasis ANK 656 straipsnio 5 dalimi, 6 dalies 1 punktu,

nutaria:

atmesti administracinėn atsakomybėn patraukto asmens J. K. atskirąjį skundą ir Vilniaus miesto apylinkės teismo 2021 m. rugpjūčio 24 d. nutartį palikti galioti nepakeistą.

Nutartis yra galutinė ir neskundžiama.

Teisėja Jurgita Kolyčienė