- Teismas
- Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas
- Dokumentas
- Nutartis
- Data
- 2012-04-13
- Bylos Nr.
- N-575-1053-12
- Teisminio proceso Nr.
- 4-16-3-00518-2010-1
- Bylos rūšis
- administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla
- Teisėjai
- Romanas Klišauskas (pirm.), Stasys Gagys, Ričardas Piličiauskas (pran.)
- Kategorijos
- 52.4pavadinimo nepavyko patikrinti
Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo teisėjų kolegija, susidedanti iš teisėjų Stasio Gagio, Romano Klišausko (kolegijos pirmininkas) ir Ričardo Piličiausko (pranešėjas), teismo posėdyje rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo Utenos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Ignalinos rajono policijos komisariato prašymą atnaujinti praleistą apeliacinio skundo padavimo terminą dėl Ignalinos rajono apylinkės teismo 2011 m. lapkričio 2 d. nutarimo I. P. administracinio teisės pažeidimo byloje apskundimo.
Aprašomoji dalis
Teisėjų kolegija nustatė:
I.
Ignalinos rajono apylinkės teismas 2011 m. lapkričio 2 d. nutarimu nutraukė administracinio teisės pažeidimo bylą I. P. atžvilgiu dėl Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso (toliau – ir ATPK) 163² straipsnio 1 dalyje numatyto pažeidimo padarymo.
Šalies argumentai
Utenos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Ignalinos rajono policijos komisariatas (toliau – ir Institucija) 2011 m. lapkričio 22 d. pateikė apeliacinį skundą dėl Ignalinos rajono apylinkės teismo 2011 m. lapkričio 2 d. nutarimo panaikinimo.
Žemesnės instancijos teismas
Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas 2012 m. sausio 13 d. nutartimi minėtą skundą atsisakė priimti, konstatavęs, kad praleistas skundo padavimo terminas ir Institucija neprašo jo atnaujinti.
Šalies argumentai
Institucija 2012 m. sausio 27 d. pateikė apeliacinį skundą dėl Ignalinos rajono apylinkės teismo 2011 m. lapkričio 2 d. nutarimo panaikinimo kartu su prašymu atnaujinti praleistą apeliacinio skundo padavimo terminą. Prašymas atnaujinti terminą iš esmės grindžiamas tuo, kad nuo 2011 m. sausio 1 d., įsigaliojus Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso 30², 226, 232, 232¹, 239, 239³, 241, 241¹, 246¹, 246², 246⁷, 249, 259, 260, 261, 262, 282, 313 straipsnių ir dvidešimt trečiojo skirsnio pakeitimo, Kodekso papildymo 257¹, 260¹, 260² straipsniais, dvidešimt trečiuoju¹ ir dvidešimt trečiuoju² skirsniais įstatymui (2010 m. lapkričio 18 d. įstatymas Nr. XI-1142), skundas dėl apylinkės teismo nutarimo (nutarties) administracinio teisės pažeidimo byloje gali būti paduotas per dvidešimt dienų nuo nutarimo (nutarties) paskelbimo dienos.
Motyvuojamoji dalis
Teisėjų kolegija konstatuoja:
II.
Prašymas atnaujinti terminą apeliaciniam skundui paduoti netenkinamas.
ATPK 293 straipsnyje (2000 m. rugsėjo 19 d. įstatymo Nr. VIII-1931 redakcija, galiojusi iki 2011 m. sausio 1 d.) įtvirtinta, jog skundas dėl nutarimo administracinio teisės pažeidimo byloje gali būti paduotas per dešimt dienų nuo nutarimo priėmimo dienos. Jeigu šis terminas praleistas dėl svarbių priežasčių, jį pareiškėjo prašymu gali atnaujinti atitinkamas administracinis teismas.
Nagrinėjamu atveju nustatyta, kad skundžiamas Ignalinos rajono apylinkės teismo nutarimas priimtas 2011 m. lapkričio 2 d., taigi, vadovaujantis ATPK 293 straipsniu, paskutinė termino diena apeliaciniam skundui paduoti buvo 2011 m. lapkričio 14 d. (2011 m. lapkričio 12-13 d. buvo nedarbo dienos; Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo 66 str. 4 d.). Tačiau Institucija apeliacinį skundą teismui pateikė tik 2012 m. sausio 27 d. (gavimo registracijos Nr. S-130, b. l. 61), t. y. praleidusi įstatymo numatytą terminą.
Pirmą kartą apeliacinį skundą, praleidusi apskundimo terminą ir nepateikusi prašymo jį atnaujinti, Institucija pateikė 2011 m. lapkričio 22 d. (gavimo registracijos Nr. SA-65, b. l. 50-51). Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui 2012 m. sausio 13 d. nutartimi (b. l. 58-59) atsisakius priimti apeliacinį skundą ir kartu su priedais grąžinus jį padavusiam asmeniui, Institucija 2012 m. sausio 27 d. pakartotinai pateikė apeliacinį skundą kartu su prašymu atnaujinti praleistą pirmosios instancijos teismo nutarimo apskundimo terminą.
Kaip ne kartą yra pažymėjęs Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas, sprendžiant termino atnaujinimo klausimą būtina nustatyti, dėl kokių priežasčių jis praleistas, svarbiomis termino praleidimo priežastimis pripažįstant tik objektyvias, nuo asmens valios nepriklausiusias aplinkybes, sutrukdžiusias asmeniui įstatymo nustatytu terminu pateikti apeliacinį skundą.
ATPK 288 straipsnio 2 dalyje numatyta, kad nutarimo nuorašas per tris dienas įteikiamas arba išsiunčiamas asmeniui, dėl kurio nutarimas priimtas, organui, kurio pareigūnas surašė administracinio teisės pažeidimo protokolą, taip pat nukentėjusiajam. Iš byloje esančio pirmosios instancijos teismo lydraščio (b. l. 49) matyti, kad Institucijai skundžiamo nutarimo nuorašas buvo išsiųstas 2011 m. lapkričio 3 d., tai yra nepažeidus ATPK 288 straipsnyje nustatyto trijų dienų termino. Kita vertus, Institucija prašymą atnaujinti apeliacinio skundo padavimo terminą grindžia tuo, kad nuo 2011 m. sausio 1 d., įsigaliojus Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso 30², 226, 232, 232¹, 239, 239³, 241, 241¹, 246¹, 246², 246⁷, 249, 259, 260, 261, 262, 282, 313 straipsnių ir dvidešimt trečiojo skirsnio pakeitimo, Kodekso papildymo 257¹, 260¹, 260² straipsniais, dvidešimt trečiuoju¹ ir dvidešimt trečiuoju² skirsniais įstatymui (2010 m. lapkričio 18 d. įstatymas Nr. XI-1142) (toliau – ir Pakeitimo įstatymas), skundas dėl apylinkės teismo nutarimo (nutarties) administracinio teisės pažeidimo byloje gali būti paduotas per dvidešimt dienų nuo nutarimo (nutarties) paskelbimo dienos. Tačiau teisėjų kolegija pažymi, kad Pakeitimo įstatymo 25 straipsnio 2 dalyje numatyta, jog kai yra ATPK 262 straipsnyje nurodyti pagrindai, pradėtų ir nebaigtų administracinių teisės pažeidimų bylų, taip pat administracinių teisės pažeidimų, kurių protokolai surašyti iki šio įstatymo įsigaliojimo, bylų teisena vyksta iki šio įstatymo įsigaliojimo galiojusia tvarka. Taigi skundas dėl Ignalinos rajono apylinkės teismo 2011 m. lapkričio 22 d. nutarimo nagrinėjamu atveju, vadovaujantis ATPK 292 ir 293 straipsniais (redakcija, galiojusi iki 2011 m. sausio 1 d.), per dešimt dienų nuo minėto nutarimo priėmimo dienos galėjo būti paduotas Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui tiesiogiai arba per Ignalinos rajono apylinkės teismą. Tai įvertinus, minėtas Institucijos teiginys atmestinas kaip nepagrįstas. Juolab kad skundžiamame pirmosios instancijos teismo nutarime aiškiai ir nedviprasmiškai nurodyta jo apskundimo tvarka.
Pabrėžtina, jog įstatyme numatytas trumpas terminas apeliaciniam skundui paduoti įpareigoja asmenis, turinčius teisę skųsti byloje priimtą nutarimą, šia savo procesine teise naudotis itin operatyviai, atidžiai, rūpestingai bei sąžiningai, nes priešingu atveju jų procesinė teisė teikti byloje apeliacinį skundą nebus ginama. Jokių objektyvių priežasčių, pateisinančių delsimą pateikti apeliacinį skundą, Institucija nenurodė. Tokių nenustatė ir apeliacinės instancijos teismas, todėl spręstina, kad elgdamasi rūpestingai ir atidžiai, Institucija galėjo operatyviai imtis atitinkamų priemonių, siekdama laiku įgyvendinti teisę į apeliaciją. Atsižvelgus į tai, spręstina, kad siekdama realizuoti apeliacijos teisę, Institucija neveikė pakankamai operatyviai ir rūpestingai.
Remiantis tuo, kas išdėstyta, darytina išvada, jog terminas apeliaciniam skundui paduoti praleistas ne dėl svarbių priežasčių, o dėl pačios Institucijos subjektyvių veiksmų (nepakankamo rūpestingumo operatyviai ginti savo teises ir teisėtus interesus), todėl prašymas atnaujinti apeliacinio skundo padavimo terminą netenkinamas.
Rezoliucinė dalis
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo 34 straipsnio 1 dalimi, 122 straipsnio 5 dalimi, 134 straipsnio 3 dalies 1 punktu, teisėjų kolegija
nutaria:
Utenos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Ignalinos rajono policijos komisariato prašymo netenkinti, praleisto termino apeliaciniam skundui paduoti neatnaujinti ir apeliacinį skundą su priedais grąžinti jį padavusiai institucijai.
Nutartis neskundžiama.