- Teismas
- Regionų apygardos administracinis teismas
- Dokumentas
- Nutartis
- Data
- 2010-10-29
- Bylos Nr.
- II-1383-437/2010
- Bylos rūšis
- administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla
- Teisėjai
- Virgilijus Valančius (pirm.), Antanas Ablingis, Ričardas Piličiauskas (pran.)
- Kategorijos
- 52.4pavadinimo nepavyko patikrinti
Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo teisėjų kolegija, susidedanti iš teisėjų Antano Ablingio, Ričardo Piličiausko (pranešėjas) ir Virgilijaus Valančiaus (kolegijos pirmininkas), teismo posėdyje rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Viešosios tvarkos valdybos Ekologijos ir teisės pažeidimų prevencijos skyriaus prašymą atnaujinti praleistą apeliacinio skundo padavimo terminą dėl Vilniaus apygardos administracinio teismo 2010 m. rugsėjo 16 d. nutarimo R. M. administracinio teisės pažeidimo byloje apskundimo.
Aprašomoji dalis
Teisėjų kolegija nustatė : I.
Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Viešosios tvarkos valdybos Ekologijos ir teisės pažeidimų prevencijos skyrius 2010 m. birželio 22 d. nutarimu (toliau – ir Nutarimas) R. M. už Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso (toliau – ir ATPK) 124⁴ straipsnyje ir 124¹ straipsnio 2 dalyje numatytų pažeidimų padarymą skyrė 400 litų baudą.
Žemesnės instancijos teismas
Vilniaus apygardos administracinis teismas, išnagrinėjęs R. M. skundą dėl Nutarimo panaikinimo, 2010 m. rugsėjo 16 d. nutarimu R. M. skundą patenkino: Nutarimą panaikino ir R. M. administracinio teisės pažeidimo bylą nutraukė.
Šalies argumentai
Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Viešosios tvarkos valdybos Ekologijos ir teisės pažeidimų prevencijos skyrius (toliau – ir Institucija) 2010 m. spalio 5 d. pateikė apeliacinį skundą dėl Vilniaus apygardos administracinio teismo 2010 m. rugsėjo 16 d. nutarimo panaikinimo kartu su prašymu atnaujinti praleistą apeliacinio skundo padavimo terminą. Prašymas atnaujinti terminą apeliaciniam skundui paduoti grindžiamas pavėluotu nutarimo nuorašo gavimu. Institucija nurodo, kad skundžiamo akto nuorašą gavo tik 2010 m. rugsėjo 29 d.
Motyvuojamoji dalis
Teisėjų kolegija konstatuoja : II.
Prašymas atnaujinti terminą apeliaciniam skundui paduoti netenkinamas.
Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo (toliau – ir ABTĮ) 128 straipsnis numato, kad apylinkių teismų ir apygardų administracinių teismų nutarimai ir nutartys, priimti nagrinėjant administracinių teisės pažeidimų bylas pirmąja instancija, apeliacine tvarka per dešimt dienų nuo nutarimo (nutarties) paskelbimo gali būti skundžiami Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui.
Nagrinėjamu atveju nustatyta, kad skundžiamas Vilniaus apygardos administracinio teismo nutarimas priimtas 2010 m. rugsėjo 16 d., taigi vadovaujantis ABTĮ 128 straipsniu, paskutinė termino diena apeliaciniam skundui paduoti buvo 2010 m. rugsėjo 27 d. (2010 m. rugsėjo 26 d. buvo nedarbo diena; ABTĮ 66 str. 4 d.). Tačiau Institucija apeliacinį skundą teismui pateikė 2010 m. spalio 5 d. (b. l. 67-68), t. y. praleidusi įstatymo numatytą terminą.
Kaip ne kartą yra pažymėjęs Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas, sprendžiant termino atnaujinimo klausimą būtina nustatyti, dėl kokių priežasčių jis praleistas, svarbiomis termino praleidimo priežastimis pripažįstant tik objektyvias, nuo pareiškėjo valios nepriklausiusias aplinkybes, sutrukdžiusias pareiškėjui įstatymo nustatytu terminu pateikti apeliacinį skundą.
Prašymą atnaujinti terminą skundui paduoti Institucija grindžia skundžiamo akto nuorašo pavėluotu gavimu. Teigia, kad nutarimo nuorašą gavo tik 2010 m. rugsėjo 29 d.
Iš byloje esančios medžiagos matyti, kad Institucijos atstovas dalyvavo teismo posėdyje, kuriame buvo nagrinėjama administracinio teisės pažeidimo byla, tačiau neatvyko į teismo posėdį, kuriame buvo paskelbtas Vilniaus apygardos administracinio teismo 2010 m. rugsėjo 16 d. nutarimas (b. l. 56-59). Pažymėtina, kad byloje esanti pažyma (b. l. 60) patvirtina, jog Institucijos atstovui buvo žinoma teismo posėdžio, kuriame paskelbtas pirmosios instancijos teismo nutarimas, data ir laikas. ABTĮ 93 straipsnyje reglamentuota, kad jeigu įstatymas nenustato kitaip, per tris dienas nuo sprendimo surašymo dienos bylos šalims <…>, kurie nedalyvavo teismo posėdyje, išsiunčiami administracinio teismo sprendimo nuorašai. Iš byloje esančio lydraščio (b. l. 63) matyti, kad Institucijai nutarimo nuorašas buvo išsiųstas 2010 m. rugsėjo 17 d., tai yra nepraleidus ABTĮ 93 straipsnyje nustatyto trijų dienų termino. Tačiau Institucija teigia, kad nutarimo nuorašo negavo. Atsižvelgiant į tai, kad Institucijos atstovas žinojo skundžiamo akto paskelbimo datą, Institucija nenurodė jokių objektyvių priežasčių, trukdžiusių jai dar nepasibaigus apeliacinio skundo padavimo terminui kreiptis į pirmosios instancijos teismą dėl skundžiamo nutarimo nuorašo gavimo. Remiantis tuo, darytina išvada, kad siekdama laiku realizuoti apeliacijos teisę, Institucija neveikė pakankamai operatyviai ir rūpestingai.
Rezoliucinė dalis
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo 122 straipsnio 5 dalimi, 34 straipsnio 1 ir 4 dalimis, teisėjų kolegija
nutaria:
Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Viešosios tvarkos valdybos Ekologijos ir teisės pažeidimų prevencijos skyriaus prašymo netenkinti, praleisto termino apeliaciniam skundui paduoti neatnaujinti ir apeliacinį skundą su priedais grąžinti jį padavusiai institucijai.
Nutartis neskundžiama.