Vilniaus miesto apylinkės teismo nutartis

2025-05-02 · Administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla Nr. eII-741-1202/2025

Originalas LITEKO ↗
Teismas
Vilniaus miesto apylinkės teismas
Dokumentas
Nutartis
Data
2025-05-02
Bylos Nr.
eII-741-1202/2025
Teisminio proceso Nr.
4-68-3-00668-2025-0
Bylos rūšis
administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla
Teisėjas
Justas Pažarskis
Pareiškėjas
G. B.
Kategorijos
Skundas Nr. eII-741-1202/2025
Teisminio proceso Nr. 4-68-3-00668-2025-0 Procesinio sprendimo kategorijos: 21.8.3; 21.8.6
(S)VILNIAUS MIESTO APYLINKĖS TEISMASNUTARTIS2025 m. gegužės 2 d.Vilnius

Vilniaus miesto apylinkės teismo teisėjas Justas Pažarskis, susipažinęs su pareiškėjos G. B., asmens kodas (duomenys neskelbtini) skundu dėl Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Administracinių nusižengimų bylų nagrinėjimo skyriaus 2024 m. rugsėjo 3 d. nutarimo, administracinio nusižengimo byloje Nr. (duomenys neskelbtini),

Aprašomoji dalis

nustatė:

Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Administracinių nusižengimų bylų nagrinėjimo skyriaus (toliau – ir Institucija) 2024 m. rugsėjo 3 d. nutarimu, administracinio nusižengimo byloje Nr. (duomenys neskelbtini), nustatyta, kad G. B. vairuojama transporto priemonė „T. P.“ v. n. (duomenys neskelbtini), 2024 m. birželio 18 d., 03.37 val., (duomenys neskelbtini), lenkė kitą transporto priemonę kelio ruože, kur priešingų krypčių transporto srautus skiria Taisyklių 3 priede nustatytas horizontalusis ženklinimas 1.3 (iš dvigubos ištisinės ženklinimo linijos), neįspėjo atitinkamos krypties posūkio signalu, neįsitikinęs, kad tai daryti bus saugu ir nebus kliudoma priešpriešais atvažiuojančiai transporto priemonei, privertė priešpriešais atvažiuojantį automobilį keisti judėjimo kryptį, tokiais veiksmais sukėlė pavojingą situaciją. Tuo G. B. pažeidė Kelių eismo taisyklių 4, 9, 82, 140.7, 140.5 punktus ir padarė administracinį nusižengimą numatytą Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso (toliau – ir ANK) 420 straipsnio 1 dalyje ir jam skirta nuobauda – 200 Eur bauda, taip pat skirtos administracinio poveikio priemonės – specialiosios teisės atėmimas (teisė vairuoti transporto priemones) 4 mėnesiams.

Šalies argumentai

Vilniaus miesto apylinkės teisme 2025 m. balandžio 29 d. gautas 2025 m. balandžio 5 d. G. B. skundas dėl minėto nutarimo. Skunde pareiškėja nurodo, jog administracinio nusižengimo dieną priekyje važiavęs automobilis sukėlė pareiškėjai pavojingą situaciją ir ją išstūmė iš eismo juostos. Pareiškėja skunde nurodo prašanti peržiūrėti byloje esančią medžiagą ir sušvelninti administracinio poveikio priemonės terminą.

Skundą atsisakoma priimti.

Motyvuojamoji dalis

ANK 623 straipsnyje įtvirtinta, kad skundas dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje gali būti paduotas per dvidešimt kalendorinių dienų nuo nutarimo kopijos (nuorašo) išsiuntimo arba išdavimo dienos. Jeigu šis terminas praleistas dėl svarbių priežasčių, jį pareiškėjo prašymu rašytinio proceso tvarka gali atnaujinti apylinkės teismas. ANK 626 straipsnio 3 dalies 2 punkte imperatyviai numatyta, kad apylinkės teismas motyvuota nutartimi atsisako priimti skundą dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje, kai skundas paduotas praleidus nustatytą skundo padavimo terminą ir neprašoma šio termino atnaujinti arba prašymas atnaujinti nustatytą skundo padavimo terminą nebuvo patenkintas. Šioje teisės normoje nėra konkrečiai nurodyta, kokios nutarimo apskundimo termino praleidimo priežastys turi būti laikomos svarbiomis, taigi galimybė spręsti, kokias priežastis pripažinti svarbiomis, atsižvelgiant į konkrečias bylos aplinkybes, paliekama teismui. Teismų praktikoje nuosekliai laikomasi pozicijos, kad priežastimis, kurių pagrindu gali būti atnaujintas praleistas terminas skundui paduoti, laikytinos tik tos aplinkybės, kurios objektyviai trukdė ar sudarė kliūtis pareiškėjui realizuoti teisę kreiptis į teismą, kuriomis galima pagrįsti visą termino skundui paduoti praleidimo laikotarpį ir kurios yra patvirtintos įrodymais. Terminas laikomas praleistu dėl svarbios priežasties, jei termino praleidimui turėjo įtakos aplinkybės, nepriklausančios nuo asmens valios. Tad asmuo pats turi rūpintis tinkamu savo teisių įgyvendinimu ir pažeistos teisės gali būti ginamos tik tada, kai asmuo elgiasi sąžiningai, apdairiai ir rūpestingai (Vilniaus apygardos teismo nutartys administracinių nusižengimų bylose Nr. AN2-442-932/2019, Nr. AN2-41-817/2023).

Skundo padavimo termino pradžia skaičiuojama nuo nutarimo nuorašo išdavimo dienos, jei asmuo dalyvauja priimant (skelbiant) nutarimą, nes paskelbus nutarimą, nutarimo nuorašas asmeniui įteikiamas iš karto.

Iš Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Administracinių nusižengimų bylų nagrinėjimo skyriaus 2024 m. rugsėjo 3 d. nutarimo, administracinio nusižengimo byloje Nr. (duomenys neskelbtini) matyti, jog nutarimas buvo priimtas dalyvaujant pareiškėjai, nutarimą pareiškėja gavo ir tai patvirtina byloje pateiktas nutarimas su pareiškėjos parašu (priedas Nr. 4). Administracinio teisės pažeidimo nutarime esantis pareiškėjos parašas patvirtina, kad jai buvo išaiškinta ANK 621–623 straipsniuose numatyta nutarimo apskundimo tvarka ir terminai.

Skundžiamas nutarimas priimtas ir nutarimo nuorašas pareiškėjai įteiktas 2024 m. rugsėjo 3 d., todėl šio nutarimo apskundimo terminas skaičiuotinas nuo nutarimo nuorašo išdavimo dienos –2024 m. rugsėjo 3 d. Atsižvelgiant į nurodytas aplinkybes, darytina išvada, kad paskutinė skundo padavimo diena buvo 2024 m. rugsėjo 23 d., G. B. skundą pateikė 2025 m. balandžio 5 d., t. y. praleidus nutarimo apskundimo terminą daugiau kaip septynis mėnesius. Prašymas atnaujinti praleistą apskundimo terminą nebuvo pateiktas. Pažymėtina, jog terminai nustato procesinę reikšmę turinčių veiksmų pradžios, įvykdymo ar pabaigos laiką, proceso veiksmai atliekami laikantis ANK nustatytų terminų. Terminų laikymasis yra būtina sąlyga proceso veiksmų efektyvumui, proceso veiksmų atlikimas įstatymo numatytais terminais neabejotinai užtikrina proceso teisėtumą, todėl įstatyme nustatyti procesiniai terminai negali būti laisvai interpretuojami ar pažeidžiami.

Iš Administracinių nusižengimų registro išrašo apie asmeniui registruotus administracinius nusižengimus (pažeidimus) ir priimtus sprendimus už 5 metus matyti, jog skundžiamas nutarimas buvo įsiteisėjęs ir vykdytinas, kadangi skundas per nustatytą terminą nebuvo pateiktas. Pažymėtina, jog administracinio poveikio terminas skundo pateikimo dienai jau yra pasibaigęs, kadangi 4 mėnesių administracinio poveikio priemonės – specialiosios teisės atėmimas (teisė vairuoti transporto priemones) terminas baigėsi 2025 m. sausio 22 d., todėl pareiškėja turi galimybę susigrąžinti teisę vairuoti įstatymo numatyta tvarka.

ANK 626 straipsnio 3 dalies 2 punktas nustato, jog apylinkės teismas motyvuota nutartimi atsisako priimti skundą dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje, kai skundas paduotas praleidus nustatytą skundo padavimo terminą ir neprašoma šio termino atnaujinti arba prašymas atnaujinti nustatytą skundo padavimo terminą nebuvo patenkintas. Kadangi pareiškėjos G. B. skundas dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo paduotas praleidus nustatytą terminą ir neprašoma šio termino atnaujinti, skundą atsisakytina priimti.

Kartu G. B. išaiškintina, kad tuo atveju, jeigu skundo padavimo terminas praleistas dėl svarbių priežasčių, jį G. B. prašymu rašytinio proceso tvarka gali atnaujinti apylinkės teismas.

Rezoliucinė dalis

Teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 623 straipsniu, 626 straipsnio 3 dalies 2 punktu, 5 dalimi,

nutaria:

atsisakyti priimti G. B. skundą dėl Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Administracinių nusižengimų bylų nagrinėjimo skyriaus 2024 m. rugsėjo 3 d. nutarimo, administracinio nusižengimo byloje Nr. (duomenys neskelbtini) ir skundą grąžinti jį padavusiam asmeniui.

Dėl apylinkės teismo nutarties atsisakyti priimti skundą dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje per dvidešimt kalendorinių dienų nuo nutarties kopijos (nuorašo) išsiuntimo ar išdavimo gali būti paduotas atskirasis skundas Vilniaus apygardos teismui, skundą paduodant per Vilniaus miesto apylinkės teismą.

Teisėjas Justas Pažarskis