- Teismas
- Šiaulių apygardos teismas
- Dokumentas
- Nutarimas
- Data
- 2013-08-16
- Bylos Nr.
- ATP-425-152/2013
- Teisminio proceso Nr.
- 4-12-3-00200-2013-8
- Bylos rūšis
- administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla
- Teisėjas
- Irena Ivanovienė
- Kategorijos
- 39.2pavadinimo nepavyko patikrinti
Šiaulių apygardos teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėja Irena Ivanovienė teismo posėdyje rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo administracinę bylą pagal Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Vilniaus rajono policijos komisariato (toliau – Vilniaus AVPK Vilniaus rajono PK) apeliacinį skundą dėl Akmenės rajono apylinkės teismo 2013 m. liepos 2 d. nutarimo ir
Aprašomoji dalis
nustatė:
N. B. administracinio teisės pažeidimo protokolas pagal ATPK 163² straipsnio 7 dalį 2013 m. kovo 28 d. buvo surašytas dėl to, kad jis, būdamas baustas pagal Lietuvos Respublikos administracinių teisių pažeidimų kodekso (toliau – ATPK) 163² straipsnio 3 dalį, kartu su L. Š. 2013 m. vasario 26 d. 3.20 val. Vilniaus r. sav., kelio Vilnius-Panevėžys 11 kilometre automobiliu „F. G.“, valst. Nr. (duomenys neskelbtini) pažeisdamas nustatytą tvarką, gabeno akcizais apmokestinamas prekes, t. y. 2000 pakelių cigarečių „Fest“ (vieno pakelio vertė 6,94 Lt), 500 pakelių cigarečių „Fest 7“ (vieno pakelio vertė 6,94 Lt), 490 pakelių cigarečių „Minsk Super Slim“ (vieno pakelio vertė 7,51 Lt) su Baltarusijos Respublikos banderolėmis, bendra jų vertė 21 029,90 Lt, t. y. 161,77 MGL. Šiais veiksmais N. B. padarė administracinį teisės pažeidimą, numatytą ATPK 163² straipsnio 7 dalyje.
Žemesnės instancijos teismas
Akmenės rajono apylinkės teismas 2013 m. liepos 2 d. nutarimu administracinio teisės pažeidimo bylą N. B. atžvilgiu pagal ATPK 163² straipsnio 7 dalį nutraukė suėjus ATPK 35 straipsnyje numatytiems administracinės nuobaudos skyrimo terminams.
Šalies argumentai
Apeliaciniu skundu Vilniaus AVPK Vilniaus rajono PK prašo Akmenės rajono apylinkės teismo 2013-07-02 nutarimą panaikinti ir grąžinti administracinio teisės pažeidimo bylą nagrinėti iš naujo. Teigia, kad teismo nutarimas neteisėtas ir nepagrįstas. Nurodo, kad nutarimas nutraukti ikiteisminį tyrimą buvo priimtas 2013-03-21, administracinio teisės pažeidimo protokolas N. B. surašytas buvo po 7 dienų, t. y. 2013-03-28, ir kitą dieną administracinio teisės pažeidimo byla buvo išsiųsta į Akmenės rajono apylinkės teismą. Tvirtina, kad administracinio teisės pažeidimo byla teismui buvo pateikta laiku, termino nepraleidus. Teigia, kad teismas per ATPK 35 straipsnyje numatytą terminą bylos neišnagrinėjo ir dėl nenurodytų priežasčių nepratęsė administracinės nuobaudos skyrimo termino, o tik nutarime konstatavo, kad terminas jau yra pasibaigęs. Taip pat nurodo, kad neteisėtas disponavimas akcizais apmokestinamomis prekėmis pažeidžiant nustatytą tvarką daro didelę žalą valstybės ūkio ir finansų sistemai, tai yra vienas pavojingiausių pažeidimų, numatytų ATPK, todėl tokio pobūdžio pažeidimams turėtų būti skirtas ypatingas dėmesys. Be to nurodo, kad būtina atsižvelgti į tai, kad N. B. jau anksčiau per vienerius metus buvo padaręs tokį patį pažeidimą.
Atsiliepimas
Atsiliepimu į apeliacinį skundą N. B. prašo policijos skundą atmesti, nes mano, kad teismo nutarimas yra teisėtas ir pagrįstas.
Motyvuojamoji dalis
Apeliacinis skundas tenkintinas iš dalies.
ATPK 35 straipsnyje numatyta, kad administracinė nuobauda gali būti skiriama ne vėliau kaip per šešis mėnesius nuo teisės pažeidimo padarymo dienos, o atsisakius pradėti ikiteisminį tyrimą dėl padarytos nusikalstamos veikos, arba nutraukus baudžiamąjį procesą, kai padarytas atitinkamas administracinis teisės pažeidimas užtraukia asmeniui administracinę atsakomybę, administracinė nuobauda gali būti skiriama ne vėliau kaip per du mėnesius nuo sprendimo atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą dėl padarytos nusikalstamos veikos, arba nuo sprendimo nutraukti baudžiamąjį procesą įsiteisėjimo dienos.
Iš bylos matyti, kad ikiteisminis tyrimas N. B. atžvilgiu buvo nutrauktas 2013-03-21 ir administracinio teisės pažeidimo protokolas N. B. buvo surašytas 2013-03-28. Taip pat iš bylos matyti, kad administracinio teisės pažeidimas buvo nustatytas 2013-02-25. Nors skundžiamu nutarimu apylinkės teismas konstatavo, kad yra suėjęs ATPK 35 straipsnio 2 dalyje nustatytas nuobaudos skyrimo terminas – 2 mėnesiai, kai buvo ikiteisminis tyrimas nutrauktas ir šis terminas įstatymo nustatyta tvarka nebuvo pratęstas, tačiau pažymėtina, kad bendras nuobaudos skyrimo terminas – 6 mėnesiai nuo teisės pažeidimo padarymo dienos – nebuvo suėjęs skundžiamo nutarimo priėmimo metu. Taigi, apylinkės teismas padarė neteisingą išvadą, kad yra suėjęs administracinės nuobaudos skyrimo terminas ir dėl to nepagrįstai N. B. atžvilgiu nutraukė administracinio teisės pažeidimo bylą ATPK 250 straipsnio 7 punkte numatytu pagrindu.
Nors skundžiamas nutarimas priimtas nepasibaigus ATPK 35 straipsnio 1 dalyje nustatytam bendram 6 mėnesių nuo teisės pažeidimo padarymo dienos nuobaudos skyrimo terminui, tačiau apeliacinės instancijos teismas konstatuoja, kad šiuo metu šis terminas jau yra pasibaigęs (šis terminas suėjo 2013-07-25), todėl nėra pagrindo pagal teismų praktiką administracinio teisės pažeidimo byloje gali būti priimtas tik vienintelis sprendimas – administracinio teisės pažeidimo bylos teiseną nutraukti. Dėl to apelianto prašymas N. B. administracinio teisės pažeidimo bylą grąžinti iš naujo nagrinėti apylinkės teisme netenkinamas.
Remiantis tuo, kas išdėstyta, daroma išvada, kad pirmosios instancijos teismo nutarimas yra neteisėtas ir nepagrįstas, todėl naikinamas ir priimamas naujas nutarimas administracinio teisės pažeidimo byla N. B. atžvilgiu nutraukiama (ATPK 302¹² straipsnio 1 dalies 2 punktas).
Rezoliucinė dalis
Teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso 302¹² straipsnio 1 dalies 2 punktu,
nutaria:
Akmenės rajono apylinkės teismo 2013 m. liepos 2 d. nutarimą panaikinti ir priimti naują nutarimą ir administracinio teisės pažeidimo bylą N. B. atžvilgiu pagal ATPK 163² straipsnio 7 dalį nutraukti suėjus ATPK 35 straipsnyje nustatytam administracinės nuobaudos skyrimo terminui.
Nutarimas įsiteisėja jo paskelbimo dieną ir yra neskundžiamas.