- Teismas
- Kauno apylinkės teismas
- Dokumentas
- Nutartis
- Data
- 2019-04-09
- Bylos Nr.
- II-200-240/2019
- Teisminio proceso Nr.
- 4-69-3-00608-2019-8
- Bylos rūšis
- administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla
- Teisėjas
- Bronislovas Liatukas
- Pareiškėjas
- S. G.
Kauno apylinkės teismo Kauno rūmų teisėjas Bronislovas Liatukas, rašytinio proceso tvarka spręsdamas pareiškėjo S. G. skundo priėmimo klausimą,
Aprašomoji dalis
nustatė:
Kauno apylinkės teisme gautas pareiškėjo S. G. (toliau – pareiškėjos) skundas, kuriuo jis prašo „peržiūrėti protokolo sprendimą“, t. y. sprendžiant iš pateikto skundo turinio, jis skundžia Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato (toliau – Kauno apskrities VPK) Kelių policijos valdybos Administracinės veiklos skyriaus vyresniosios specialistės Karinos Kazakovos 2019 m. sausio 18 d. nutarimą administracinio nusižengimo byloje Nr. 20-ANR_N-1315-2019.
Motyvuojamoji dalis
Skundą atsisakytina priimti.
Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso (toliau – ANK) 623 straipsnyje numatyta, kad skundas dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje gali būti paduotas per dvidešimt kalendorinių dienų nuo nutarimo kopijos (nuorašo) išsiuntimo ar išdavimo dienos. Jeigu šis terminas praleistas dėl svarbių priežasčių, jį pareiškėjo prašymu rašytinio proceso tvarka gali atnaujinti apylinkės teismas.
Iš administracinio nusižengimo byloje Nr. II-200-240/2019 esančių duomenų matyti, kad skundžiamas nutarimas administracinio nusižengimo byloje Nr. 20-ANR_N-1315-2019 buvo priimtas 2019 m. sausio 18 d. Policijos informacinės sistemos duomenimis S. G. nutarimas, kuriuo jam paskirta administracinė nuobauda, registruotu laišku buvo išsiųstas 2019 m. sausio 21 d. Pareiškėjo skundas Kauno apskrities VPK Kelių policijos valdyboje gautas 2019 m. kovo 22 d.
Skundžiamame nutarime nurodyta, kad jo apskundimo tvarka nustatyta ANK 621-623 straipsniuose. Skundas dėl institucijos nutarimo administracinio nusižengimo byloje gali būti paduotas per 20 kalendorinių dienų nuo nutarimo išsiuntimo ar išdavimo dienos. Kadangi Kauno apskrities VPK Kelių policijos valdybos Administracinės veiklos skyrius informavo, kad S. G. nutarimas buvo išsiųstas 2019 m. sausio 21 d., paskutinė diena skundui dėl skundžiamo nutarimo paduoti buvo 2019 m. vasario 11 d. 24.00 val. Pareiškėjo skundas gautas 2019 m. kovo 22 d., tai yra S. G. skundą pateikė praleidęs nutarimo apskundimo terminą.
Pareiškėjui nutarimo apskundimo tvarka buvo išaiškinta skundžiamame nutarime. Jokių duomenų, kad terminas apskųsti šį nutarimą buvo praleistas dėl svarbių priežasčių, byloje nėra. Svarbiomis skundo padavimo termino praleidimo priežastimis teismų praktikoje pripažįstamos nuo pareiškėjo valios nepriklausančios aplinkybės, objektyviai sutrukdžiusios laiku kreiptis su skundu į teismą, taip pat proceso teisės normų pažeidimas pirmosios instancijos teisme, jei dėl to pareiškėjo galimybės realizuoti apeliacijos teisę buvo nepagrįstai suvaržytos. Įstatymų nežinojimas, neteisingas dokumentų interpretavimas, kiti subjektyvūs veiksniai paprastai nelaikomi aplinkybėmis, galinčiomis sudaryti pagrindą skundo padavimo terminui atnaujinti (Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo bylos Nr. N1-1932/2007, N444-2265/2010, N575-4659/2011, N575-4689/2011 ir kt.). Administracinių teismų praktikoje tokiomis aplinkybėmis (svarbiomis skundo teismui padavimo termino praleidimo priežastimis) pripažįstamos objektyviai egzistavusios ir nuo pareiškėjo valios nepriklausiusios aplinkybės, tokios kaip pareiškėjo sunki liga, komandiruotė ar išvykimas į užsienio valstybę (buvimas užsienio valstybėje), kitų asmenų veikla, ribojanti asmens veiksmų laisvę ir jo valią.
Kadangi pareiškėjas S. G. skundo termino atnaujinti neprašo, todėl esant nurodytoms aplinkybėms pareiškėjo skundą atsisakytina priimti (ANK 626 str. 3 d. 2 p.).
Taip pat pažymėtina, jog ANK 624 straipsnio 1 dalyje nustatyta, kad skundas dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje paduodamas raštu ir pasirašytas jį paduodančio asmens. Skundas dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje, pateiktas elektroninių ryšių priemonėmis asmens tapatybę patvirtinus Teismų įstatyme nustatytais būdais, laikomas pasirašytu. Pareiškėjas skundą pateikė elektroniniu paštu. Asmenys, teikiantys procesinius dokumentus elektroninių ryšių priemonėmis, turi juos pasirašyti saugiu elektroniniu parašu arba savo asmens tapatybę patvirtinti kitais būdais (per elektroninės bankininkystės sistemas ir pan.), arba užsiregistruoti teismų informacinėje sistemoje. Asmens tapatybės patvirtinimo reikalavimus ir būdus nustato teisingumo ministras. Taigi, ANK 574 straipsnio nuostatos nenumato galimybės procesinius dokumentus pateikti iš savo ar kito asmens asmeninių elektroninių paštų, jeigu procesiniai dokumentai nėra pasirašyti saugiu elektroniniu parašu arba tapatybė nėra patvirtinta kitais būdais. Šiuo atveju nelaikytina, kad pareiškėjas, išsiųsdamas elektroninę skundo versiją elektroniniu paštu, nepasirašęs jo saugiu elektroniniu parašu ir savo asmens tapatybės nepatvirtinęs kitais būdais bei ne per teismų informacinę sistemą, tinkamai pateikė skundą, kaip tai numatyta įstatyme.
Be to, ANK 624 straipsnio 2 dalyje nurodyta, kad skunde dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje, be kitų duomenų, turi būti nurodyta: administracinio nusižengimo byla, dėl kurios paduodamas skundas; skundžiamo nutarimo administracinio nusižengimo byloje (jo dalies) esmė; nutarimo administracinio nusižengimo byloje apskundimo pagrindai ir motyvai; skundą paduodančio asmens prašymai, įskaitant asmens pageidavimą siųsti ir gauti procesinius dokumentus elektroninių ryšių priemonėmis, taigi pareiškėjo skundas neatitinka ANK 624 straipsnio 2 dalies reikalavimų.
Rezoliucinė dalis
Teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 623 straipsniu, 626 straipsnio 3 dalies 2 punktu,
nutaria:
S. G. skundą dėl Kauno apskrities VPK Kelių policijos valdybos Administracinės veiklos skyriaus vyresniosios specialistės Karinos Kazakovos 2019 m. sausio 18 d. nutarimo administracinio nusižengimo byloje Nr. 20-ANR_N-1315-2019 atsisakyti priimti ir grąžinti jį padavusiam asmeniui.
Nutartis per dvidešimt kalendorinių dienų nuo nutarties kopijos (nuorašo) išsiuntimo ar išdavimo gali būti skundžiama atskiruoju skundu Kauno apygardos teismui per Kauno apylinkės teismo Kauno rūmus.