- Teismas
- Kauno apylinkės teismas
- Dokumentas
- Nutartis
- Data
- 2025-11-17
- Bylos Nr.
- eII-1364-548/2025
- Teisminio proceso Nr.
- 4-69-3-01205-2025-9
- Bylos rūšis
- administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla
- Teisėjas
- Ričardas Juodis
- Pareiškėjas
- E. N.
Kauno apylinkės teismo Kauno rūmų Kaišiadoryse teisėjas Ričardas Juodis, rašytinio proceso tvarka spręsdamas pareiškėjo E. N. skundo priėmimo klausimą,
Aprašomoji dalis
nustatė:
Žemesnės instancijos teismas
Kauno apylinkės teismo Kauno rūmuose Kaišiadoryse 2025 m. lapkričio 6 d. gautas pareiškėjo E. N. skundas dėl Policijos departamento prie Lietuvos Respublikos Vidaus reikalų ministerijos Kelių policijos valdybos (toliau – institucija) įgalioto pareigūno priimto nutarimo Nr. (duomenys neskelbtini) (ROIK (duomenys neskelbtini)).
Šalies argumentai
Skundu pareiškėjas prašo atnaujinti praleistą terminą administracinio nusižengimo byloje priimtam nutarimui apskųsti. Nurodo, kad nebuvo tinkamai informuotas apie jo atžvilgiu priimtą, negavo jokių pranešimų, registruotų ar elektroninių laiškų, nutarimo kopija jam nebuvo įteikta. Apie administracinio nusižengimo protokolą ir nutarimą pirmą kartą sužinojo 2025 m. lapkričio 4 d. prisijungęs prie „epaslaugos.ird.lt“ sistemos. Prašo atnaujinti terminą ir priimti skundą.
Motyvuojamoji dalis
Skundą atsisakytina priimti.
Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso (toliau – ANK) 626 straipsnio 1 dalyje numatyta, kad skundo dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje priėmimo klausimą sprendžia apylinkės teismas. Minėto straipsnio 3 dalies 2 punkte nustatyta, kad apylinkės teismas motyvuota nutartimi atsisako priimti skundą dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje, kai skundas paduotas praleidus nustatytą skundo padavimo terminą ir neprašoma šio termino atnaujinti arba prašymas atnaujinti nustatytą skundo padavimo terminą nebuvo patenkintas. ANK 623 straipsnyje numatyta, kad skundas dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje gali būti paduotas per dvidešimt kalendorinių dienų nuo nutarimo kopijos (nuorašo) išsiuntimo ar išdavimo dienos.
Žemesnės instancijos teismas
Pažymėtina, kad skundo padavimo termino pradžia skaičiuojama nuo nutarimo išdavimo dienos, jei asmuo dalyvauja priimant (skelbiant) nutarimą, o jeigu asmuo nedalyvauja priimant (skelbiant) nutarimą, skundo padavimo termino pradžia skaičiuojama nuo nutarimo nuorašo išsiuntimo dienos. Taip pat pažymėtina, kad terminų laikymasis yra būtina sąlyga proceso veiksmų efektyvumui, todėl įstatymu nustatyti terminai negali būti laisvai interpretuojami ir pažeidžiami.
Nustatyta, kad skundžiamas institucijos 2025 m. rugpjūčio 18 d. nutarimas, priimtas administracinio nusižengimo byloje tą pačią dieną, tai yra 2025 m. rugpjūčio 18 d., buvo išsiųstas pareiškėjui elektroninio pašto adresu (duomenys neskelbtini), be kita ko tokį patį elektroninio pašto adresą pareiškėjas nurodė ir teikdamas skundą. Esant tokiai situacijai, institucijos 2025 m. rugpjūčio 18 d. nutarimas, kaip tai reglamentuoja ANK 573 straipsnis, pareiškėjui 2025 m. rugpjūčio 18 d. buvo išsiųstas vienu iš įstatyme numatytų ir leistinų būdų, kas atitinka tinkamą šio procesinio sprendimo įteikimą minėto ANK 573 straipsnio prasme. Vadovaujantis bendrosiomis terminų skaičiavimo taisyklėmis, skundo padavimo termino skaičiavimo eiga (dienomis) pradedama skaičiuoti kitą dieną po procesinio veiksmo atlikimo, tai yra 2025 m. rugpjūčio 19 d., o paskutinė termino diena, kada galėjo būti paduotas skundas dėl nutarimo, buvo 2025 m. rugsėjo 8 d. Iš su skundu teismui pateiktų duomenų matyti, kad pareiškėjas skundą institucijai pateikė 2025 m. lapkričio 4 d., tai yra praleidus ANK nustatytą dvidešimties kalendorinių dienų jo apskundimo terminą.
Pareiškėjas skunde prašo atnaujinti praleistą skundo padavimo terminą, nurodydamas, kad apie priimtą nutarimą informuotas nebuvo, apie protokolą dėl administracinio nusižengimo sužinojo tik 2025 m. lapkričio 4 d. prisijungęs prie „epaslaugos.ird.lt“ sistemos. Iš teismui pateiktos administracinio nusižengimo medžiagos nustatyta, kad kelių eismo taisyklių pažeidimas viršijant leistiną 50 km/h greitį padarytas 2024 m. gruodžio 22 d. su transporto priemone „Opel“, kurios valstybiniai numeriai (duomenys neskelbtini) minima transporto priemonė važiavo 75 km/h, įvertinus paklaidą. Tyrimo metu Lietuvos Respublikos kelių transporto priemonių registro duomenimis nustatyta, kad šios transporto priemonės savininkas (valdytojas) yra MB „(duomenys neskelbtini)“, kurios buveinės adresas (duomenys neskelbtini). Buveinės adresu 2024 m. gruodžio 29 d., 2025 m. sausio 31 d., 2025 m. birželio 5 d. buvo siųsti pranešimai ir raginama suteikti informaciją apie asmenį vairavusį transporto priemonę nusižengimo metu. Papildomai 2025 m. sausio 31 d. ir 2025 m. birželio 5 d. informacija buvo išsiųsta el. paštu (duomenys neskelbtini). Be to 2025 m. birželio 5 d. informacija buvo siųsta pareiškėjui el. paštu (duomenys neskelbtini). Atsakymai į siunčiamus raginimus nebuvo gauti, dėl to 2025 m. birželio 21 d. buvo surašytas administracinio nusižengimo protokolas pagal ANK 431 straipsnio 2 dalį, kuris be kita ko buvo nusiųstas el. paštu (duomenys neskelbtini), 2025 m. rugpjūčio 18 d. surašytas nutarimas administracinio nusižengimo byloje, kuris išsiųstas el. (duomenys neskelbtini).
Teismas įvertinęs skundžiamo institucijos nutarimo siuntimo aplinkybes, tai yra tai, kad nutarimas buvo siųstas egzistuojančiu asmens elektroninio pašto adresu ir sekančią dieną po išsiuntimo buvo laikomas įteiktu, sprendžia, jog nėra pagrindo atnaujinti skundo padavimo terminą, Tik tuo atveju, jeigu apskundimo terminas praleistas dėl svarbių priežasčių, jį pareiškėjo prašymu rašytinio proceso tvarka gali atnaujinti apylinkės teismas (ANK 623 straipsnis). Šiuo atveju, teismas nenustatė jokių svarbių ir objektyvių priežasčių, kurios būtų pagrindas atnaujinti praleistą skundo padavimo terminą. Pažymėtina, kad procesinių terminų taikymas nėra savitikslis dalykas, procesiniai terminai yra aiškiai ir išsamiai reglamentuoti, o jų paisymas svarbus užkertant kelią galimam piktnaudžiavimui procesinėmis teisėmis.
Atsižvelgiant į tai, kas išdėstyta, teismui nustačius, kad pareiškėjos skundas dėl institucijos 2025 m. rugpjūčio 18 d. priimto nutarimo yra paduotas praleidus įstatyme nustatytą jo apskundimo terminą, prašymas atnaujinti praleistą terminą nepatenkintas, todėl skundą atsisakytina priimti, jį grąžinant skundą padavusiam asmeniui.
Rezoliucinė dalis
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 623 straipsniu, 626 straipsnio 3 dalies 2 punktu, 4, 5 dalimis, teismas
nutaria:
atsisakyti priimti pareiškėjo E. N. skundą dėl Policijos departamento prie Lietuvos Respublikos Vidaus reikalų ministerijos Kelių policijos valdybos 2025 m. rugpjūčio 18 d. nutarimo administracinio nusižengimo byloje Nr. (duomenys neskelbtini) (ROIK (duomenys neskelbtini)) ir skundą grąžinti jį padavusiam asmeniui.
Nutartis per dvidešimt kalendorinių dienų nuo nutarties kopijos (nuorašo) išsiuntimo ar išdavimo gali būti skundžiama atskiruoju skundu Kauno apygardos teismui per Kauno apylinkės teismo Kauno rūmus Kaišiadoryse.