Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo nutartis

2011-09-09 · Byla Nr. N-575-4389-11

Originalas LITEKO ↗
Teismas
Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas
Dokumentas
Nutartis
Data
2011-09-09
Bylos Nr.
N-575-4389-11
Teisminio proceso Nr.
4-52-3-00247-2011-1
Bylos rūšis
administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla
Teisėjai
Virgilijus Valančius (pirm.), Audrius Bakaveckas, Ričardas Piličiauskas (pran.)
Administracinė byla Nr. N575-4389/2011Teisminio proceso Nr. 4-52-3-00247-2011-1Procesinio sprendimo kategorija 66 (S)
LIETUVOS VYRIAUSIASIS ADMINISTRACINIS TEISMASNUTARTIS2011 m. liepos 15 d. Vilnius

Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo teisėjų kolegija, susidedanti iš teisėjų Audriaus Bakavecko, Ričardo Piličiausko (pranešėjas) ir Virgilijaus Valančiaus (kolegijos pirmininkas), teismo posėdyje rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Vilniaus rajono policijos komisariato prašymą atnaujinti praleistą apeliacinio skundo padavimo terminą dėl Vilniaus apygardos administracinio teismo 2011 m. gegužės 2 d. nutarimo G. G. (G. G.) administracinio teisės pažeidimo byloje apskundimo.

Aprašomoji dalis

Teisėjų kolegija nustatė:

I.

Vilniaus apygardos administracinis teismas 2011 m. gegužės 2 d. nutarimu panaikino Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Vilniaus rajono policijos komisariato (toliau – ir Institucija) 2011 m. sausio 19 d. nutarimą, kuriuo G. G. už pažeidimo, numatyto Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso (toliau – ir ATPK) 174 straipsnyje, padarymą buvo paskirta 100 Lt bauda, ir administracinio teisės pažeidimo bylą nutraukė.

Šalies argumentai

Institucija 2011 m. gegužės 19 d. pateikė apeliacinį skundą dėl Vilniaus apygardos administracinio teismo 2011 m. gegužės 2 d. nutarimo panaikinimo kartu su prašymu atnaujinti praleistą apeliacinio skundo padavimo terminą. Prašymas atnaujinti terminą apeliaciniam skundui paduoti grindžiamas pavėluotu nutarimo nuorašo gavimu. Institucija nurodo, kad skundžiamo akto nuorašą gavo tik 2011 m. gegužės 12 d.

Motyvuojamoji dalis

Teisėjų kolegija konstatuoja:

II.

Prašymo nagrinėjimas atidedamas.

Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo (toliau – ir ABTĮ) 128 straipsnis (įstatymo redakcija, galiojusi iki 2011 m. sausio 1 d.) numato, kad apylinkių teismų ir apygardų administracinių teismų nutarimai ir nutartys, priimti nagrinėjant administracinių teisės pažeidimų bylas pirmąja instancija, apeliacine tvarka per dešimt dienų nuo nutarimo (nutarties) paskelbimo gali būti skundžiami Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui.

Nagrinėjamu atveju nustatyta, kad skundžiamas Vilniaus apygardos administracinio teismo nutarimas priimtas 2011 m. gegužės 2 d., taigi, vadovaujantis ABTĮ 128 straipsniu, paskutinė termino diena apeliaciniam skundui paduoti buvo 2011 m. gegužės 12 d. Tačiau Institucija apeliacinį skundą teismui pateikė 2011 m. gegužės 19 d. (pagal pašto spaudą ant voko), t. y. praleidusi įstatymo numatytą terminą.

Kaip ne kartą yra pažymėjęs Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas, sprendžiant termino atnaujinimo klausimą būtina nustatyti, dėl kokių priežasčių jis praleistas, svarbiomis termino praleidimo priežastimis pripažįstant tik objektyvias, nuo asmens valios nepriklausiusias aplinkybes, sutrukdžiusias asmeniui įstatymo nustatytu terminu pateikti apeliacinį skundą.

Prašymą atnaujinti terminą skundui paduoti Institucija grindžia tuo, kad pirmosios instancijos teismo nutarimo nuorašą gavo tik 2011 m. gegužės 12 d.

Iš pirmosios instancijos teismo posėdžio protokolo matyti, kad Institucijos atstovas nedalyvavo priimant ir paskelbiant skundžiamą nutarimą (b. l. 107). ABTĮ 93 straipsnyje reglamentuota, kad, jeigu įstatymas nenustato kitaip, per tris dienas nuo sprendimo surašymo dienos bylos šalims <…>, kurie nedalyvavo teismo posėdyje, išsiunčiami administracinio teismo sprendimo nuorašai. Ši teisės norma laikytina vienu iš teisės apskųsti administracinio teisės pažeidimo byloje priimtą nutarimą užtikrinimo pagrindų. Iš byloje esančio pirmosios instancijos teismo lydraščio (b. l. 113) matyti, kad ginčijamo nutarimo nuorašas Institucijai išsiųstas 2011 m. gegužės 4 d., tai yra nepažeidus ABTĮ 93 straipsnyje nustatyto trijų dienų termino. Kita vertus, Institucija teigia, kad skundžiamo nutarimo nuorašą gavo tik 2011 m. gegužės 12 d., tačiau tai patvirtinančių duomenų nepateikia.

Teisėjų kolegija sprendžia, kad visapusiškam prašymo išnagrinėjimui yra būtina rinkti papildomus įrodymus: Institucija įpareigotina pateikti paaiškinimus ir įrodymus (pvz., nuo 2011 m. gegužės 4 d. iki 2011 m. gegužės 12 d. Institucijoje gautų dokumentų žiniaraščio nuorašą ir pan.), iš kurių būtų matyti, kada Vilniaus apygardos administracinio teismo 2011 m. gegužės 2 d. nutarimas Institucijoje buvo gautas.

Rezoliucinė dalis

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo 57 straipsnio 4 dalimi, 80 straipsnio 1 ir 3 dalimis, teisėjų kolegija

nutaria:

Įpareigoti Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Vilniaus rajono policijos komisariatą pateikti paaiškinimus ir įrodymus, iš kurių būtų matyti, kada institucija gavo Vilniaus apygardos administracinio teismo 2011 m. gegužės 2 d. nutarimo nuorašą.

Nustatyti terminą įrodymams pateikti – 14 dienų nuo šios nutarties išsiuntimo dienos.

Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Vilniaus rajono policijos komisariato prašymo nagrinėjimą atidėti iki kol bus gauta reikalaujama medžiaga.

Nutartis neskundžiama.

Teisėjai Audrius BakaveckasRičardas PiličiauskasVirgilijus Valančius