- Teismas
- Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas
- Dokumentas
- Nutartis
- Data
- 2010-07-26
- Bylos Nr.
- N-575-6151-10
- Bylos rūšis
- administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla
- Teisėjai
- Virgilijus Valančius (pirm.), Audrius Bakaveckas, Ričardas Piličiauskas (pran.)
- Kategorijos
- 52.4pavadinimo nepavyko patikrinti
Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo teisėjų kolegija, susidedanti iš teisėjų Audrius Bakavecko, Ričardo Piličiausko (pranešėjas) ir Virgilijaus Valančiaus (kolegijos pirmininkas), teismo posėdyje rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo T. P. prašymą atnaujinti praleistą apeliacinio skundo padavimo terminą dėl Klaipėdos apygardos administracinio teismo 2010 m. gegužės 7 d. nutarties T. P. administracinio teisės pažeidimo byloje apskundimo.
Aprašomoji dalis
Teisėjų kolegija nustatė : I.
Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamento Skuodo rajono agentūros 2010 m. vasario 24 d. nutarimu (toliau – ir Nutarimas) T. P. už Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso (toliau – ir ATPK) 87 straipsnio 2 dalyje numatyto pažeidimo padarymą paskirta 250 Lt bauda su žvejybos įrankių konfiskavimu.
Žemesnės instancijos teismas
Klaipėdos apygardos administracinis teismas, išnagrinėjęs T. P. skundą dėl Nutarimo panaikinimo, 2010 m. gegužės 7 d. nutartimi T. P. skundo netenkino ir Nutarimą paliko nepakeistą.
Šalies argumentai
Administracinėn atsakomybėn patrauktas T. P. 2010 m. birželio 17 d. pateikė apeliacinį skundą dėl Klaipėdos apygardos administracinio teismo 2010 m. gegužės 7 d. nutarties panaikinimo, kartu prašydamas atnaujinti praleistą apeliacinio skundo padavimo terminą. Prašymas atnaujinti terminą grindžiamas tuo, kad skundžiamos nutarties nuorašas jam buvo atsiųstas 2010 m. gegužės 31 d.
Motyvuojamoji dalis
Teisėjų kolegija konstatuoja : II.
Prašymas atnaujinti terminą apeliaciniam skundui paduoti netenkinamas.
Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo (toliau – ir ABTĮ) 128 straipsnis numato, kad apylinkių teismų ir apygardų administracinių teismų nutarimai ir nutartys, priimti nagrinėjant administracinių teisės pažeidimų bylas pirmąja instancija, apeliacine tvarka per dešimt dienų nuo nutarimo (nutarties) paskelbimo gali būti skundžiami Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui.
Nagrinėjamu atveju nustatyta, kad skundžiama Klaipėdos apygardos administracinio teismo nutartis priimta 2010 m. gegužės 7 d., taigi vadovaujantis ABTĮ 128 straipsniu, paskutinė termino diena apeliaciniam skundui paduoti buvo 2010 m. gegužės 17 d., tačiau T. P. apeliacinį skundą teismui pateikė tik 2010 m. birželio 17 d. (gavimo registracijos Nr. 02-01-2276), t. y. praleidęs įstatymo numatytą terminą.
Kaip ne kartą yra pažymėjęs Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas, sprendžiant termino atnaujinimo klausimą būtina nustatyti, dėl kokių priežasčių jis praleistas, svarbiomis termino praleidimo priežastimis pripažįstant tik objektyvias, nuo asmens valios nepriklausiusias aplinkybes, sutrukdžiusias asmeniui įstatymo nustatytu terminu pateikti apeliacinį skundą. Prašymą atnaujinti terminą skundui paduoti T. P. grindžia tuo, kad pirmosios instancijos teismo nutarties nuorašas jam buvo išsiųstas 2010 m. gegužės 31 d.
Iš byloje esančios medžiagos matyti, kad pareiškėjas nedalyvavo teismo posėdyje, kuriame buvo nagrinėjama administracinio teisės pažeidimo byla ir priimta Klaipėdos apygardos administracinio teismo nutartis (b. l. 25-27). ABTĮ 93 straipsnyje reglamentuota, kad jeigu įstatymas nenustato kitaip, per tris dienas nuo sprendimo surašymo dienos bylos šalims <…>, kurie nedalyvavo teismo posėdyje, išsiunčiami administracinio teismo sprendimo nuorašai. Iš byloje esančio lydraščio (b. l. 30) matyti, kad T. P. nutarties nuorašas buvo išsiųstas 2010 m. gegužės 31 d., tai yra praleidus ABTĮ 93 straipsnyje nustatytą trijų dienų terminą. Pareiškėjo pateikta voko kopija parodo, kad skundžiama nutartis jam įteikta 2010 m. birželio 2 d. (pagal pašto spaudą ant voko).
Pažymėtina, kad įstatyme numatytas trumpas, vos dešimties dienų terminas skundui paduoti įpareigoja asmenis, turinčius teisę skųsti byloje priimtą nutarimą, šia savo procesine teise naudotis itin operatyviai, atidžiai, rūpestingai bei sąžiningai, nes priešingu atveju jų procesinė teisė teikti byloje apeliacinį skundą nebus ginama. Net ir vadovaujantis T. P. nurodyta aplinkybe, kad skundžiamo nutarimo nuorašas jam buvo išsiųstas tik 2010 m. gegužės 31 d. (jau pasibaigus terminui apeliacinį skundą paduoti), pagrindo spręsti, kad nutarimo apskundimo terminas buvo praleistas dėl svarbių priežasčių, nėra. Jokių objektyvių priežasčių, pateisinančių delsimą pateikti apeliacinį skundą nuo nutarties nuorašo gavimo dienos, t. y. 2010 m. birželio 2 d., T. P. nenurodė. Tokių nenustatė ir apeliacinės instancijos teismas, todėl spręstina, kad elgdamasis rūpestingai ir atidžiai, pareiškėjas, gavęs nutarties nuorašą, galėjo operatyviai imtis atitinkamų priemonių, siekdamas įgyvendinti savo teisę į apeliaciją per įstatymo numatytą terminą. Atkreiptinas dėmesys į tai, kad netgi jeigu galėtume daryti prielaidą, jog iki 2010 m. birželio 2 d. terminas praleistas dėl tam tikra prasme svarbios priežasties, prašymas dėl termino atnaujinimo vis tiek paduotas po daugiau nei dešimties dienų netgi nuo skundžiamo nutarimo nuorašo gavimo dienos. Atsižvelgus į tai, spręstina, kad siekdamas realizuoti apeliacijos teisę, T. P. neveikė pakankamai operatyviai ir rūpestingai.
Remiantis tuo, kas išdėstyta, darytina išvada, jog terminas apeliaciniam skundui paduoti praleistas ne dėl svarbių priežasčių, o dėl paties T. P. subjektyvių veiksmų (nepakankamo rūpestingumo operatyviai ginti savo teises ir teisėtus interesus), todėl prašymas atnaujinti apeliacinio skundo padavimo terminą netenkinamas.
Rezoliucinė dalis
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo 122 straipsnio 5 dalimi, 34 straipsnio 1 ir 4 dalimis, teisėjų kolegija
nutaria:
T. P. prašymo netenkinti, praleisto termino apeliaciniam skundui paduoti neatnaujinti ir apeliacinį skundą su priedais grąžinti jį padavusiam asmeniui.
Nutartis neskundžiama.