- Teismas
- Vilniaus miesto apylinkės teismas
- Dokumentas
- Nutartis
- Data
- 2025-09-08
- Bylos Nr.
- II-1332-1170/2025
- Teisminio proceso Nr.
- 4-68-3-01365-2025-5
- Bylos rūšis
- administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla
- Teisėjas
- Justyna Žukovska-Pečiulienė
- Pažeidėjas
- R. T.
Vilniaus miesto apylinkės teismo teisėja Justyna Žukovska-Pečiulienė rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo administracinėn atsakomybėn patraukto asmens R. T., gimusio (duomenys neskelbtini), pateikto skundo dėl VĮ „Registrų centras“ 2025 m. gegužės 14 d. nutarimo Nr. RC-ANR_N-1287-2025 priėmimo klausimą.
Aprašomoji dalis
Teismas nustatė:
R. T. Vilniaus miesto apylinkės teismui per VĮ „Registrų centras“ (toliau – ir Institucija) 2025 m. rugsėjo 4 d. pateikė skundą dėl Institucijos 2025 m. gegužės 14 d. nutarimo Nr. RC-ANR_N-1287-2025 (toliau – ir Nutarimas), kuriuo prašo panaikinti jam paskirtą baudą, kadangi jis jau kelis kartus yra baustas už tą patį, tik kaip kitų įmonių vadovas. Viskas jau yra pateikta. Bandys surasti kažką, kas galėtų sutvarkyti šios bendrovės klausimus, todėl prašo nebausti už tą patį. Be to, bendrovė jau nebevykdo veiklos, taip pat šiai bendrovei nėra teikiamos buhalterinės paslaugos.
Motyvuojamoji dalis
Iš Vilniaus miesto apylinkės teismui Institucijos pateiktos R. T. skundą lydinčios medžiagos matyti, kad pastarasis skundą padavė dėl Institucijos Nutarimo, kuriuo šis buvo pripažintas padaręs administracinį nusižengimą, numatytą Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso (toliau – ir ANK) 223 straipsnio 2 dalyje, o būtent dėl to, kad jis, būdamas UAB „(duomenys neskelbtini)“ vadovu, per nustatytą terminą nepateikė Juridinių asmenų registro tvarkytojui 2023 m. Bendrovės metinių finansinių ataskaitų rinkinio kaip tą numato Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 2.66 straipsnio 4 dalis ir Lietuvos Respublikos akcinių bendrovių įstatymo 58 straipsnio 2 bei 3 dalys. Dėl tokių veiksmų R. T. buvo paskirta 700 Eur dydžio bauda.
Skundas nepriimtinas ir grąžintinas skundą padavusiam asmeniui.
Pagal ANK 623 straipsnį skundas dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje gali būti paduotas per dvidešimt kalendorinių dienų nuo nutarimo kopijos (nuorašo) išsiuntimo ar išdavimo dienos. Jeigu šis terminas praleistas dėl svarbių priežasčių, jį pareiškėjo prašymu rašytinio proceso tvarka gali atnaujinti apylinkės teismas.
ANK 573 straipsnio 1 dalyje numatyta, kad šaukimus ir kitus procesinius dokumentus administracinio nusižengimo teisenoje dalyvaujantiems asmenims administracinio nusižengimo bylą ne teismo tvarka nagrinėjanti institucija siunčia per Nacionalinę elektroninių siuntų pristatymo naudojant pašto tinklą informacinę sistemą (toliau – E. pristatymo sistema), elektroniniu paštu, kitomis elektroninių ryšių priemonėmis arba registruota pašto siunta. Registruotoji pašto siunta siunčiama į asmens oficialiai deklaruotą gyvenamąją vietą arba kitą žinomą asmens gyvenamąją vietą, arba jo darbovietę, arba mokymo įstaigą, arba Užimtumo tarnybą prie Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – Užimtumo tarnyba), jeigu asmuo yra registruotas bedarbiu, išskyrus atvejus, kai šaukimai įteikiami administracinio nusižengimo teisenoje dalyvaujantiems asmenims atvykus į instituciją, kurios pareigūnas atliko administracinio nusižengimo tyrimą. Procesinio dokumento, kuris siunčiamas registruotąja pašto siunta, įteikimo diena laikoma jo įteikimo adresatui, kuriam nors iš kartu su juo gyvenančių pilnamečių šeimos narių ar darbovietėje, mokymo įstaigoje arba Užimtumo tarnyboje už korespondencijos priėmimą atsakingam asmeniui diena.
Iš Vilniaus miesto apylinkės teisme gauto R. T. skundo ir jį lydinčios medžiagos matyti, kad Institucija skundžiamą nutarimą priėmė dar 2025 m. gegužės 14 d., ir jis tą pačią jo priėmimo dieną – 2025 m. gegužės 14 d. buvo išsiųstas R. T. naudojamu ir viešuose registruose nurodytu elektroniniu pašto adresu – (duomenys neskelbtini). Pažymėtina, jog šis elektroninio pašto adresas yra nurodytas ir Vilniaus miesto apylinkės teismui adresuotame R. T. skunde, kaip pastarojo kontaktinis duomuo. Duomenų apie tai, kad R. T. siųstas elektroninis pranešimas su skundžiamu nutarimu nepasiekė adresato gauta nebuvo.
Įvertinus Institucijos nutarimo priėmimo datą Vilniaus miesto apylinkės teisme gauto R. T. skundo kontekste, akivaizdu, kad pastarasis praleido skundo padavimo teismui terminą. Skundo dėl Institucijos nutarimo pateikimo terminas baigėsi 2025 m. birželio 3 d., tuo tarpu skundas dėl šio nutarimo buvo pateiktas praėjus daugiau nei trims mėnesiams nuo termino skundui paduoti pabaigos - 2025 m. rugsėjo 4 d. Remiantis minėtomis aplinkybėmis, teismas daro išvadą, kad R. T., Vilniaus miesto apylinkės teismui 2025 m. rugsėjo 4 d. teikdamas skundą dėl Institucijos nutarimo, praleido ANK nustatytą dvidešimties kalendorinių dienų nutarimo apskundimo terminą.
Pabrėžtina, jog Vilniaus miesto apylinkės teismui adresuotame skunde R. T. jokių svarbių aplinkybių, sąlygojančių skundo padavimo termino praleidimą, nenurodė, taip pat nepateikė prašymo atnaujinti praleistą skundo padavimo terminą. Skunde yra nurodoma tik tai, kad administracinėn atsakomybėn patrauktas asmuo yra jau ne kartą baustas už tokio pobūdžio nusižengimus, o pati bendrovė jau nevykdo veiklos, tačiau visiškai nėra užsimenama apie skundo padavimo termino praleidimą. Priešingai, yra apeliauojama išimtinai į administracinio nusižengimo sudėties nebuvimą.
Atsižvelgiant į šias aplinkybes, teismas sprendžia, kad administracinėn atsakomybėn patrauktas R. T., siekdamas realizuoti jam tenkančią apskundimo teisę, neveikė pakankamai operatyviai ir rūpestingai, o duomenų, patvirtinančių, jog nagrinėjamu atveju terminas skundui paduoti buvo praleistas dėl svarbių priežasčių, negauta. Todėl, daroma išvada, jog terminas skundui paduoti praleistas ne dėl svarbių priežasčių, o dėl paties R. T. subjektyvių veiksmų – nepakankamo rūpestingumo operatyviai ginti savo teises ir teisėtus interesus.
Administracinėn atsakomybėn patrauktam R. T. išaiškintina, kad atsisakymas priimti skundą jam neužkerta kelio pakartotinai pateikti skundą (atitinkantį įstatymo reikalavimus) kartu su prašymu atnaujinti praleistą terminą skundui paduoti. Prašyme turi būti nurodytos svarbios priežastys, objektyviai sukliudžiusios laiku realizuoti apskundimo teisę.
Rezoliucinė dalis
Teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 623 straipsniu, 626 straipsnio 3 dalies 2 punktu, 5 dalimi,
nutaria:
Atsisakyti priimti administracinėn atsakomybėn patraukto asmens R. T., gimusio (duomenys neskelbtini), skundą dėl VĮ „Registrų centras“ 2025 m. gegužės 14 d. nutarimo Nr. RC-ANR_N-1287-2025 ir grąžinti jį padavusiam asmeniui.
Nutartis per dešimt kalendorinių dienų nuo jos nuorašo išsiuntimo ar išdavimo dienos gali būti skundžiama atskiruoju skundu Vilniaus apygardos teismui per Vilniaus miesto apylinkės teismą.