- Teismas
- Vilniaus apygardos administracinis teismas
- Dokumentas
- Sprendimas
- Data
- 2023-04-11
- Bylos Nr.
- eI3-1681-561/2023
- Teisminio proceso Nr.
- 3-61-3-05045-2022-3
- Bylos rūšis
- administracinė byla
- Instancija
- I-a instancija
- Rezultatas
- Skundas (prašymas) patenkintas visiškai.
- Teisėjai
- Arūnas Kaminskas (pirm.), Rūta Miliuvienė, Diana Butrimienė
- Atsakovas
- Vilniaus miesto savivaldybės administracija
- Pareiškėjas
- MB Lukšių ūkis
- Advokatai
- Kristina Smaidžiūnaitė-Lankevičienė
- Kategorijos
Vilniaus apygardos administracinio teismo teisėjų kolegija, susidedanti iš teisėjų Dianos Butrimienės, Arūno Kaminsko (kolegijos pirmininkas ir pranešėjas) ir Rūtos Miliuvienės,
viešame teismo posėdyje žodinio proceso tvarka išnagrinėjo administracinę bylą pagal pareiškėjos mažosios bendrijos „Lukšių ūkis“ skundą atsakovei Vilniaus miesto savivaldybės administracijai dėl sprendimo panaikinimo ir įpareigojimo atlikti veiksmus.
Aprašomoji dalis
nustatė:
Pareiškėja mažoji bendrija „Lukšių ūkis“ (toliau – ir MB „Lukšių ūkis“) su skundu kreipiasi į teismą, prašydama: 1) panaikinti Vilniaus m. savivaldybės administracijos (toliau – ir Administracija) 2022 m. rugsėjo 30 d. sprendimą Nr. A63-12422(3.21E-AD24) „Dėl Jūsų 2022-09-06 skundo nagrinėjimo“ (toliau – ir Sprendimas); 2) įpareigoti Vilniaus miesto savivaldybės administraciją iš naujo išnagrinėti pareiškėjos 2022 m. rugsėjo 6 d. skundą.
Šalies argumentai
Skunde pareiškėja nurodo, kad 2022 m. rugpjūčio 20 d. kreipėsi su prašymu dėl leidimo gavimo prekiauti (duomenys neskelbtini) 2 vietos. Prašymas buvo pateiktas Savivaldybės elektroninėje sistemoje. Sistemoje nurodomas paslaugos suteikimo terminas – 2022 m. rugsėjo 4 d. 09:40:48 val. (sekmadienis). Pareiškėja 2022 m. rugsėjo 3 d. mokėjimo nurodymu sumokėjo 252 Eur vietinę rinkliavą už leidimo išdavimą. Tuo tarpu užduotis Šeškinės seniūnijos vyriausiosios specialistės M. J. ir Šeškinės seniūnijos seniūno S. P. užbaigta 2022 m. rugsėjo 2 d. – leidimas neišduotas, nurodant, kad negautas mokėjimas už leidimo išdavimą (2022 m. rugsėjo 2 d. 14:37:56). 2022 m. rugsėjo 5 d. elektroniniu laišku pareiškėja buvo informuota, kad sumokėti vietinę rinkliavą pareiškėja turi iš karto, 2022 m. rugsėjo 2 d. buvo paskutinis terminas, kada galėjo išduoti leidimą, tačiau iki to laiko negavę mokėjimo, leidimo neišdavė. Pareiškėja 2022 m. rugsėjo 6 d. dėl leidimo neišdavimo pateikė skundą Administracijos direktoriui. 2022 m. rugsėjo 30 d. Administracijos direktorė pateikė Sprendimą, kuriuo skundą tenkinti atsisakė, nurodydama, kad MB „Lukšių ūkis“ praleido 10 dienų terminą vietinei rinkliavai sumokėti, kadangi 10 darbo dienų terminas pradedamas skaičiuoti nuo sekančios darbo dienos, t. y. nuo 2022 m. rugpjūčio 22 d. (pirmadienio) ir pasibaigia atitinkamai 10 darbo dieną, t. y. 2022 m. rugsėjo 2 d. (penktadienį), o MB „Lukšių ūkis“ rinkliavą sumokėjo 2022 m. rugsėjo 3 d. (šeštadienį), pasibaigus nustatytam terminui, todėl Šeškinės seniūnija pagrįstai atsisakė išduoti leidimą.
Pareiškėja paaiškina, kad atsakovė netinkamai skaičiavo terminą, t. y. 10 darbo dienų terminas negali būti laikytas praleistu, nes prašymas pateiktas 2022 m. rugpjūčio 20 d. (ne darbo dieną). Terminas vietinei rinkliavai apmokėti sueina 2022 m. rugsėjo 5 d., nes prašymas pateiktas 2022 m. rugpjūčio 20 d. (ne darbo dieną), sekanti darbo diena – 2022 m. rugpjūčio 22 d. į 10 darbo dienų laikotarpį neįsiskaičiuoja, todėl paskutinė darbo diena – 2022 m. rugsėjo 5 d. Be to, neatsižvelgta į tai, kad Šeškinės seniūnija nepranešė, neinformavo nei žodžiu, nei raštu apie negautą apmokėjimą, o užbaigė užduotį nurodant, kad leidimas nesuteiktas, t. y. nebuvo vadovautasi gero administravimo principu.
Pareiškėja pabrėžia, kad net jei būtų laikoma, kad terminas apmokėjimui praleistas, seniūnas turėjo nustatyti 5 darbo dienų terminą trūkumams pašalinti. Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktoriaus 2022 m. sausio 21 d. įsakymo Nr. 30-157/20 „Dėl leidimų prekiauti (teikti paslaugas) viešosiose vietose išdavimo ir panaikinimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ 7 punkte nurodoma, kad leidimai išduodami ne vėliau kaip per 10 darbo dienų. Jeigu buvo pateikti ne visi dokumentai, terminas skaičiuojamas nuo visų dokumentų gavimo dienos. Trūkstamiems dokumentams pateikti ir (ar) pateiktai informacijai patikslinti nustatomas ne ilgesnis kaip 5 darbo dienų terminas. Šiuo atveju pareiškėjai joks papildomas terminas nebuvo nustatytas ir 2022 m. rugsėjo 2 d., net nepasibaigus darbo laikui (14:37 val. užduotis užbaigta nusprendus leidimo neišduoti dėl neapmokėjimo). Taigi, užduotis užbaigta per anksti, specialistė nepaaiškino, dėl ko užduotį užbaigė dar anksčiau nei darbo dienos laikas, kuomet net ir laikant, kad terminas yra 2022 m. rugsėjo 2 d., pareiškėja apmokėjimą galėjo atlikti iki darbo dienos pabaigos. Kaip matyti iš specialistės elektroninio laiško, jai puikiai žinomas teisinis reglamentavimas ir pareiga pareiškėjai nustatyti papildomą terminą informuojant apie trūkumus, tačiau tokia pareiga nebuvo įvykdyta.
Nurodo, kad apmokėjimas atliktas nurodytu terminu, dėl to anksčiau laiko atsisakant išduoti leidimą pareiškėja buvo iš esmės suklaidinta. Viešojo administravimo įstatymo 3 straipsnyje numatytas draudimo keisti į blogąją pusę (non reformatio in peius) principas. Šis principas reiškia, kad viešojo administravimo subjektas, priimdamas administracinės procedūros sprendimą, negali pabloginti asmens, dėl kurio kreipimosi pradėta administracinė procedūra, padėties. Be to, šios institucijos yra saistomos ir gero administravimo principo, kuriuo įgyvendinama Lietuvos Respublikos Konstitucijos 5 straipsnio 3 dalyje įtvirtinta nuostata, jog visos valdžios įstaigos tarnauja žmonėms, reikalavimų. Gero administravimo principas reikalauja, kad valstybės institucijos, priimdamos administracinius sprendimus, veiktų rūpestingai ir atidžiai, taip pat užtikrintų, kad administracinėje procedūroje būtų laikomasi visų teisės aktų nuostatų (žr., pvz., Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo 2012 m. spalio 4 d. išplėstinės teisėjų kolegijos nutartį administracinėje byloje Nr. A502-134/2012; 2014 m. balandžio 22 d. nutartį administracinėje byloje Nr. A143-816/2014). Pareiškėjai apmokėjus vietinę rinkliavą nepraleidžiant apmokėjimo termino, leidimą išduoti atsisakyta nepagrįstai ir neteisėtai, šios aplinkybės visiškai nepagrįstai nebuvo atsakovo konstatuotos.
Atsiliepimas
Atsakovė Administracija atsiliepime į pareiškėjos skundą su pareiškėjos skundu nesutinka ir prašo teismo pareiškėjos skundą atmesti kaip nepagrįstą.
Atsiliepime nurodo, kad pareiškėja 2022 m. rugpjūčio 20 d. kreipėsi į Administracijos Šeškinės seniūniją su prašymu dėl leidimo gavimo prekiauti (duomenys neskelbtini), 2-oje vietoje. Pareiškėja 2022 m. rugsėjo 3 d. mokėjimo nurodymu sumokėjo 252 Eur vietinę rinkliavą už leidimo išdavimą, tačiau sistemoje pažymėta, kad 2022 m. rugsėjo 2 d. mokėjimas už leidimo neišdavimą negautas, todėl leidimas prekiauti neišduotas. 2022 m. rugsėjo 6 d. pareiškėja pateikė skundą Administracijai dėl leidimo neišdavimo. Administracija Sprendimu atsisakė tenkinti skundą. Pareiškėja, nesutikdama su Sprendimu, kreipiasi į teismą ir pažymi, kad Administracija netinkamai skaičiavo terminą, per kurį Šeškinės seniūnija turėjo išduoti leidimą vykdyti prekyba? (paslaugu? teikimą) bei neinformavo pareiškėjos apie negautą mokėjimą ir leidimo neišdavė.
Leidimų prekiauti ir teikti paslaugas išdavimo ir panaikinimo tvarką viešosiose Vilniaus miesto savivaldybės teritorijos vietose nustato Leidimų prekiauti (teikti paslaugas) viešosiose vietose išdavimo ir panaikinimo tvarkos aprašas, patvirtintas 2020 m. sausio 21 d. Administracijos direktoriaus įsakymu Nr. 30-157/20 (toliau – Aprašas). Aprašas nustato, kad leidimus prekiauti (teikti paslaugas) viešosiose vietose turi teisę išduoti seniūnija, kurios teritorijoje bus vykdoma prekyba (teikiamos paslaugos), leidimą pasirašo seniūnas (Aprašo 4, 6 p.).
Administracija nurodo, kad MB „Lukšių ūkis“ 2022 m. rugpjūčio 20 d. (šeštadienį, nedarbo dieną) per Savivaldybės portalo www.vilnius.lt elektroninių paslaugų valdymo sistemą pateikė prašymą Šeškinės seniūnijai išduoti leidimą prekiauti (teikti paslaugas) iš (nuo) laikinojo įrenginio, prekybai pritaikyto automobilio ar jo priekabos išdavimo (duomenys neskelbtini), 2-oje vietoje. Remiantis Vilniaus miesto savivaldybės veiklos dokumentų valdymo ir interesantų aptarnavimo reglamentu (toliau – Reglamentas), patvirtintu Administracijos direktoriaus 2014 m. kovo 20 d. įsakymu Nr. 40-79 „Dėl Vilniaus miesto savivaldybės veiklos dokumentų valdymo ir interesantų aptarnavimo reglamento tvirtinimo“, asmenų prašymai pateikti per paslaugų sistemą, registruojami automatiškai. Reglamento 101.3 punkte nustatyta, kad užsakytos elektroninės paslaugos per Savivaldybės informacinę dokumentų valdymo sistemą automatiškai perduodamos paslaugos vadovui, kuris ne vėliau kaip per vieną darbo dieną perduoda gautą prašymą nagrinėti pagal kompetenciją. Reglamento 101.4 punkte nustatyta, kad paslaugos asmenims teikiamos paslaugų specifikacijų nustatyta tvarka ir terminais. Pažymi, kad paslaugų specifikacija ir Aprašas nustato tikslius terminus paslaugos suteikimo trukmei, šiuo atveju 10 darbo dienų terminą išduoti seniūnijai leidimą vykdyti prekybą (paslaugų teikimą) iš (nuo) laikinojo įrenginio, prekybai pritaikyto automobilio ar jo priekabos. Paslaugų specifikacijoje ir Apraše taip pat nurodyta, kad vietinė rinkliava sumokama iki leidimo išdavimo.
Administracija pabrėžia, kad MB „Lukšių ūkis“ 2022 m. rugpjūčio 20 d. (šeštadienį) kreipėsi į Šeškinės seniūniją su prašymu dėl leidimo išdavimo prekiauti (duomenys neskelbtini), 2-oje vietoje. Šiuo atveju 10 darbo dienų terminas pradedamas skaičiuoti nuo sekančios darbo dienos, t. y. nuo 2022 m. rugpjūčio 22 d. (pirmadienio) ir pasibaigia atitinkamai 10 darbo dieną, t. y. 2022 m. rugsėjo 2 d. (penktadienį). Aprašo 40.4 punkte nustatyta, kad Leidimas neišduodamas, jeigu nesumokėtas vietinės rinkliavos mokestis už jo išdavimą. MB „Lukšių ūkis“ rinkliavą sumokėjo 2022 m. rugsėjo 3 d. (šeštadienį), pasibaigus nustatytam terminui, todėl Šeškinės seniūnija pagristai atsisakė išduoti Leidimą.
Pažymi, kad Šeškinės seniūnijos specialistė elektroniniu paštu 2022 m. rugpjūčio 23 d. MB „Lukšių ūkis“ informavo, kad rinkliavą už Leidimą prekiauti (duomenys neskelbtini), Vilniuje, 2-oje vietoje, galima mokėti už metus, sumokant 252 Eur, tačiau rinkliava per nustatytą terminą iš pareiškėjos nebuvo gauta. Tai patvirtina, jog pareiškėja jau 2022 m. rugpjūčio 23 d. buvo informuota apie laukiamą apmokėjimą už leidimo prekiauti išdavimą, tačiau el. laišką ignoravo ir rinkliavą sumokėjo tik 2022 m. rugsėjo 3 d. (šeštadienį, nedarbo dieną).
Šalies argumentai
Skunde pareiškėja taip pat nurodo, kad jai nebuvo nustatytas 5 darbo dienų terminas trūkumams pašalinti, tačiau atkreiptinas dėmesys į tai, kad jeigu teikiant prašymus seniūnijai yra pateikiami ne visi dokumentai, tuomet prašymą teikęs asmuo yra informuojamas, kad turi pašalinti nustatytus trūkumus ir pateikti trūkstamus dokumentus, tačiau šiuo konkrečiu atveju, t. y. teikiant prašymą prekiauti nuo laikinojo įrenginio, jokie papildomi dokumentai nėra reikalingi, reikalaujama tik pateikti prašymą ir sumokėti vietinę rinkliavą, todėl pareiškėjos argumentai dėl termino trūkumams pašalinti yra atmestini kaip nepagrįsti.
Motyvuojamoji dalis
Atsižvelgiant į tai, kas išdėstyta, Administracija laikosi pozicijos, kad pareiškėjos skundas, kuriuo prašoma panaikinti Administracijos Sprendimą ir prašymas įpareigoti Administraciją iš naujo išnagrinėti 2022 m. rugsėjo 6 d. skundą yra nepagrįstas nei teisinėmis, nei faktinėmis aplinkybėmis. Administracijos Sprendimas yra pagrįstas objektyviais duomenimis (faktais) ir teisės aktų normomis, kaip to reikalauja Viešojo administravimo įstatymo 10 straipsnis, todėl nėra jokio teisinio pagrindo pareiškėjos reikalavimų tenkinimui.
Teisminio nagrinėjimo metu pareiškėjos atstovė palaikė skunde teismui išdėstytus argumentus ir prašė teismo pareiškėjos skundą tenkinti.
Atsakovės atstovas teisminio nagrinėjimo metu su pareiškėjos skundu nesutiko ir prašė teismo pareiškėjos skundo netenkinti.
Teismas konstatuoja:
Pareiškėja 2022 m. rugpjūčio 20 d. kreipėsi į Administracijos Šeškinės seniūniją su prašymu dėl leidimo gavimo prekiauti (duomenys neskelbtini), Vilniuje, 2-oje vietoje (reg. Nr. E81-704/22(2.17.2.4E-SEN). Prašymas buvo pateiktas Savivaldybės elektroninėje sistemoje. Sistemoje nurodomas paslaugos suteikimo terminas – 2022 m. rugsėjo 4 d. 09:40:48 val. (sekmadienis). Užduotis Šeškinės seniūnijos vyriausiosios specialistės M. J. ir Šeškinės seniūnijos seniūno S. P. buvo užbaigta 2022 m. rugsėjo 2 d. – leidimas neišduotas, nurodant, kad negautas mokėjimas už leidimo išdavimą (2022 m. rugsėjo 2 d. 14:37:56).
Pareiškėja 2022 m. rugsėjo 3 d. mokėjimo nurodymu sumokėjo 252 Eur vietinę rinkliavą už leidimo išdavimą.
2022 m. rugsėjo 5 d. elektroniniu laišku Vilniaus miesto savivaldybės Šeškinės seniūnas S. P. informavo, kad sumokėti vietinę rinkliavą pareiškėjas turi iš karto, rugsėjo 2 d. buvo paskutinis terminas, kada galėjo išduoti leidimą, tačiau iki to laiko negavę mokėjimo, leidimo neišdavė.
Pareiškėja 2022 m. rugsėjo 6 d. dėl leidimo neišdavimo pateikė skundą Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktoriui. Skunde buvo prašoma panaikinti Šeškinės seniūnijos sprendimą atsisakyti išduoti leidimą prekybai MB „Lukšių ūkis“ ir įpareigoti Šeškinės seniūniją iš naujo spręsti klausimą dėl leidimo prekybai išdavimo MB „Lukšių ūkis“ pagal prašymą Nr. E81-704/22(2.17.2.4E-SEN) bei tokį leidimą išduoti. Taip pat buvo prašoma stabdyti leidimų išdavimą prekiauti adresu (duomenys neskelbtini), Vilniuje, 2-oje vietoje, kitiems asmenims.
2022 m. rugsėjo 30 d. Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktorė pateikė Sprendimą, kuriuo pareiškėjos prašymą tenkinti atsisakė, nurodydama, kad MB „Lukšių ūkis“ 2022 m. rugpjūčio 6 d. (šeštadienį, ne darbo dieną) per Savivaldybės portalo www.vilnius.lt elektroninių paslaugų valdymo sistemą pateikė prašymą Šeškinės seniūnijai išduoti leidimą prekiauti (teikti paslaugas) iš (nuo) laikinojo įrenginio, prekybai pritaikyto automobilio ar jo priekabos išdavimo (duomenys neskelbtini), Vilniuje, 2-oje vietoje. Paslaugų specifikacija ir Aprašas nustato tikslius terminus paslaugos suteikimo trukmei, šiuo atveju 10 darbo dienų terminą išduoti seniūnijai leidimą vykdyti prekybą (paslaugų teikimą) iš (nuo) laikinojo įrenginio, prekybai pritaikyto automobilio ar jo priekabos. Paslaugų specifikacijoje ir Apraše taip pat nurodyta, kad vietinė rinkliava sumokama iki leidimo išdavimo. Nustatyta, kad MB „Lukšių ūkis“ 2022 m. rugpjūčio 20 d. (šeštadienį) kreipėsi į seniūniją su prašymu dėl leidimo išdavimo prekiauti (duomenys neskelbtini), Vilniuje, 2-oje vietoje. Šiuo atveju 10 darbo dienų terminas pradedamas skaičiuoti nuo sekančios darbo dienos, t. y. nuo 2022 m. rugpjūčio 6 d. (pirmadienio) ir pasibaigia atitinkamai 10 darbo dieną, t. y. 2022 m. rugsėjo 2 d. (penktadienį). MB „Lukšių ūkis“ rinkliavą sumokėjo 2022 m. rugsėjo 3 d. (šeštadienį), pasibaigus nustatytam terminui, todėl Administracija konstatavo, kad Šeškinės seniūnija pagrįstai atsisakė išduoti leidimą.
Pareiškėja, nesutikdama su Sprendimu, su skundu kreipėsi į teismą, prašydama panaikinti Sprendimą ir įpareigoti atsakovę iš naujo išnagrinėti pareiškėjos 2022 m. rugsėjo 6 d. skundą.
Byloje ginčas kilo dėl Sprendimo, kuriuo atsakovė atsisakė išduoti pareiškėjai leidimą prekybai, teisėtumo bei pagrįstumo.
Leidimų prekiauti (teikti paslaugas) viešosiose vietose išdavimo ir panaikinimo tvarkos aprašas, patvirtintas 2020 m. sausio 21 d. Administracijos direktoriaus įsakymu Nr. 30-157/20, nustato, kad leidimus prekiauti (teikti paslaugas) viešosiose vietose turi teisę išduoti seniūnija, kurios teritorijoje bus vykdoma prekyba (teikiamos paslaugos), leidimą pasirašo seniūnas (Aprašo 4, 6 punktai).
Reglamento 101.3 punktas nustato, kad užsakytos elektroninės paslaugos per Savivaldybės informacinę dokumentų valdymo sistemą automatiškai perduodamos paslaugos vadovui, kuris ne vėliau kaip per vieną darbo dieną perduoda gautą prašymą nagrinėti pagal kompetenciją. Reglamento 101.4 punkte nustatyta, kad paslaugos asmenims teikiamos paslaugų specifikacijų nustatyta tvarka ir terminais. Paslaugų specifikacija ir Aprašas nustato tikslius terminus paslaugos suteikimo trukmei, šiuo atveju 10 darbo dienų terminą išduoti seniūnijai leidimą vykdyti prekybą (paslaugų teikimą) iš (nuo) laikinojo įrenginio, prekybai pritaikyto automobilio ar jo priekabos (Aprašo 7 punktas). Paslaugų specifikacijoje ir Apraše taip pat nustatyta, kad vietinė rinkliava sumokama iki leidimo išdavimo.
Asmenų prašymų ir skundų nagrinėjimo viešojo administravimo subjektuose taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2007 m. rugpjūčio 22 d. nutarimu Nr. 875, 6 punkte nurodoma, kad taisyklėse nustatytų terminų pradžia ir pabaiga skaičiuojama laikantis Lietuvos Respublikos civilinio kodekso Pirmosios knygos IV dalies ir Viešojo administravimo įstatymo 10 straipsnio 4 dalies nuostatų.
Viešojo administravimo įstatymo 10 straipsnio 4 dalis nustato, kad viešojo administravimo subjektas administracinį sprendimą dėl asmens prašymo ar skundo turi priimti per 20 darbo dienų nuo tokio prašymo ar skundo gavimo dienos. Jeigu prašymas ar skundas gautas po darbo valandų, poilsio ar šventės dieną, jo gavimo diena laikoma po jos einanti darbo diena.
Lietuvos Respublikos civilinio kodekso Pirmosios knygos IV dalies 1.118 straipsnis. Termino pradžia nustato, kad terminas prasideda rytojaus dieną nuo nulis valandų nulis minučių po tos kalendorinės datos arba to įvykio, kuriais apibrėžta termino pradžia, jeigu įstatymų nenumatyta ko kita.
Atlikęs išsamią teisės aktų, reglamentuojančių leidimų prekiauti gavimo tvarką, analizę bei įvertinęs šių aktų taikymą, teismas daro išvadą, kad tiek Viešojo administravimo įstatymo 10 straipsnio 4 dalis, tiek Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 1.118 straipsnis aiškiai reglamentuoja, kaip turi būti skaičiuojama taisyklėse nustatytų terminų pradžia ir pabaiga, t. y. kadangi pareiškėja su prašymu dėl leidimo gavimo prekiauti (duomenys neskelbtini), Vilniuje, 2-oje vietoje, į Šeškinės seniūniją kreipėsi 2022 m. rugpjūčio 20 d. (šeštadienį, poilsio dieną), teismas daro išvadą, kad minėto pareiškėjos prašymo Šeškinės seniūnijoje gavimo diena laikoma po jos einanti darbo diena, o būtent, 2022 m. rugpjūčio 22 d. (pirmadienis), kuri neįskaičiuojama į Apraše nustatytą 10 darbo dienų terminą išduoti seniūnijai leidimą vykdyti prekybą (paslaugų teikimą) iš (nuo) laikinojo įrenginio, prekybai pritaikyto automobilio ar jo priekabos. Teismas daro išvadą, kad Apraše nustatytas 10 darbo dienų terminas turi būti pradėtas skaičiuoti nuo 2022 m. rugpjūčio 23 d. (antradienio) ir baigtis 2022 m. rugsėjo 5 d. (pirmadienį).
Objektyviai bei visapusiškai ištyręs byloje esančius įrodymus, konstatavęs, kad MB „Lukšių ūkis“ nustatytą rinkliavą sumokėjo 2022 m. rugsėjo 3 d. (šeštadienį), kad paskutinė rinkliavos sumokėjimo diena buvo 2022 m. rugsėjo 5 d. (pirmadienis), kad atsakovė netinkamai skaičiavo terminą, skirtą leidimo prekiauti gavimui, kad 10 darbo dienų terminas rinkliavai sumokėti nelaikytinas praleistu, teismas daro išvadą, kad Administracija nepagrįstai ginčijamame Sprendime padarė išvadas, kad pareiškėja praleido Apraše nustatytą terminą vietinei rinkliavai sumokėti, norint gauti leidimą prekiauti.
Teismas kaip nepagrįstus vertina ir Šeškinės seniūnijos veiksmus, t. y. tai, kad Šeškinės seniūnijos vyriausiosios specialistės M. J. ir Šeškinės seniūnijos seniūno S. P. užduotis, sprendžiant leidimo prekiauti gavimo pareiškėjai klausimą buvo užbaigta 2022 m. rugsėjo 2 d. 14:37:56 – leidimas neišduotas, nurodant, kad negautas mokėjimas už leidimo išdavimą. Vertinant Administracijos argumentus, kad terminas rinkliavai sumokėti pareiškėjai baigėsi 2022 m. rugsėjo 2 d., yra nepateisinama, kad nebuvo sulaukta net Administracijos nurodytos paskutinės termino darbo dienos (2022 m. rugsėjo 2 d.) pabaigos, pareiškėjai leidimo prekiauti neišduodant 2022 m. rugsėjo 2 d. 14:37:56 val.
Pareiškėjos argumentai, kad seniūnija nepranešė, neinformavo nei žodžiu, nei raštu apie negautą apmokėjimą, o užbaigė užduotį nurodant, kad leidimas nesuteiktas, t. y. nebuvo vadovautasi gero administravimo principu, kad net jei būtų laikoma, kad terminas apmokėjimui praleistas, seniūnas turėjo nustatyti 5 darbo dienų terminą trūkumams pašalinti, yra pagrįsti samprotavimais bei prielaidomis, todėl teismas vertina juos kaip nepagrįstus.
Pareiškėjos reikalavimas įpareigoti Vilniaus miesto savivaldybės administraciją iš naujo išnagrinėti pareiškėjos 2022 m. rugsėjo 6 d. skundą laikytinas išvestiniu iš reikalavimo panaikinti Sprendimą. Teismui konstatavus, kad ginčijamas Sprendimas yra neteisėtas bei nepagrįstas ir naikintinas, yra tenkintinas ir išvestinis pareiškėjos reikalavimas dėl įpareigojimo atlikti veiksmus.
Pareiškėja prašo teismo priteisti jai patirtas bylinėjimosi išlaidas. Prašyme nurodoma, kad pareiškėja patyrė 300 Eur už skundo teismui parengimą ir 23 Eur žyminio mokesčio.
Pagal ABTĮ 40 straipsnio 1 dalį proceso šalis, kurios naudai priimtas sprendimas, turi teisę gauti iš kitos proceso šalies savo išlaidų atlyginimą.
Atstovavimo išlaidų atlyginimo klausimas sprendžiamas Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso (toliau – ir CPK) ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka. CPK 98 straipsnio 1 dalis nustato, kad šaliai, kurios naudai priimtas sprendimas, teismas priteisia iš antrosios šalies išlaidas už advokato ar advokato padėjėjo, dalyvavusių nagrinėjant bylą, pagalbą, taip pat už pagalbą rengiant procesinius dokumentus ir teikiant konsultacijas. Maksimalius teikiamų teisinių paslaugų įkainius reglamentuoja Lietuvos Respublikos teisingumo ministro 2004 m. balandžio 2 d. įsakymu Nr. 1R-85 patvirtintos Rekomendacijos dėl civilinėse bylose priteistino užmokesčio už advokato ar advokato padėjėjo teikiamą teisinę pagalbą (paslaugas) maksimalaus dydžio patvirtinimo (toliau – ir Rekomendacijos).
Rekomendacijų 7 punkte nustatyta, kad rekomenduojami priteistini užmokesčio už advokato civilinėse bylose teikiamas teisines paslaugas maksimalūs dydžiai apskaičiuojami taikant nustatytus koeficientus, kurių pagrindu imamas Lietuvos statistikos departamento skelbiamas už praėjusio ketvirčio vidutinis mėnesinis bruto darbo užmokestis šalies ūkyje. Pažymėtina, kad teismas, spręsdamas klausimą dėl bylinėjimosi išlaidų priteisimo atitinkamoje byloje, turi kompleksiškai įvertinti, ar bylinėjimosi išlaidos buvo pagrįstos, būtinos, realios. Priteisdamas atstovavimo išlaidas, teismas turi atsižvelgti į Rekomendacijose nustatytus maksimalius dydžius, Rekomendacijų 2 punkte nurodytus kriterijus, įvertinti šalių patirtas išlaidas bei nustatyti jų dydį, kad nebūtų pažeistas šalių lygiateisiškumo principas, į tai, ar proceso šalys savo procesinėmis teisėmis naudojosi sąžiningai, ar proceso šalies išlaidavimas nebuvo perteklinis.
2022 metų II ketvirčio vidutinis mėnesinis bruto darbo užmokestis šalies ūkyje, kuris, vadovaujantis oficialia Lietuvos Respublikos statistikos departamento skelbiama informacija, buvo 1 780,5 Eur.
Pagal Rekomendacijų 8.2 punktą, už ieškinį, priešieškinį, atsiliepimą į ieškinį ar priešieškinį nustatytas koeficientas – 2,5 t. y. už 2022 m. spalio 27 d. skundo surašymą maksimaliai galima priteisti suma būtų 4 451,25 Eur (2,5x1780,5). Teismui pateikti rašytiniai įrodymai tvirtina, kad už 2022 m. spalio 27 d. skundo surašymą Vilniaus apygardos administraciniam teismui pareiškėja sumokėjo 300 Eur. Ši suma neviršija Rekomendacijose už ieškinio rengimą ar atsiliepimą į ieškinį numatytų maksimaliai galimų priteisti sumų dydžių, todėl priteistina.
Iš informacinės Liteko sistemos nustatyta, kad pareiškėja paduodama skundą teismui sumokėjo 23 Eur žyminio mokesčio, todėl ši suma taip pat priteistina.
Rezoliucinė dalis
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo 84–87 straipsniais, 88 straipsnio 2 punktu, 132–134 straipsniais, teismas
nusprendžia:
Pareiškėjos MB „Lukšių ūkis“ skundą tenkinti.
Panaikinti Vilniaus m. savivaldybės administracijos 2022 m. rugsėjo 30 d. sprendimą Nr. A63-12422(3.21E-AD24) „Dėl Jūsų 2022-09-06 skundo nagrinėjimo“.
Įpareigoti Vilniaus miesto savivaldybės administraciją iš naujo išnagrinėti pareiškėjos MB „Lukšių ūkis“ 2022 m. rugsėjo 6 d. skundą.
Pareiškėjos MB „Lukšių ūkis“ prašymą dėl bylinėjimosi išlaidų tenkinti.
Priteisti iš atsakovės Vilniaus m. savivaldybės administracijos pareiškėjos MB „Lukšių ūkis“ naudai 323 (tris šimtus dvidešimt tris) eurus bylinėjimosi teisme išlaidų.
Sprendimas per trisdešimt kalendorinių dienų nuo sprendimo paskelbimo gali būti skundžiamas apeliaciniu skundu Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui, skundą paduodant per Vilniaus apygardos administracinį teismą.