- Teismas
- Alytaus apylinkės teismas
- Dokumentas
- Nutarimas
- Data
- 2013-11-11
- Bylos Nr.
- A2.9.-602-547/2013
- Teisminio proceso Nr.
- 4-51-3-00522-2013-8
- Bylos rūšis
- administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla
- Teisėjas
- Silvana Girdenienė
- Kategorijos
- 39.1pavadinimo nepavyko patikrinti
Varėnos rajono apylinkės teismo teisėja Silvana Girdenienė, rašytinio proceso tvarka išnagrinėjusi administracinę bylą, kurioje:
A. D., gim. (duomenys neskelbtini), a. k. (duomenys neskelbtini), gyv. (duomenys neskelbtini), surašytas administracinio teisės pažeidimo protokolas dėl pažeidimo, numatyto LR ATPK 174 str., 183 str. 1 d. ir
Aprašomoji dalis
nustatė:
2013-10-23 A. D. surašytas administracinio teisės pažeidimo protokolas dėl to, kad 2013-04-16 apie 00.45 val. Varėnos raj. sav., Vydenių k., (duomenys neskelbtini), daugiabučio namo laiptinėje nakties metu triukšmavo, keikėsi necenzūriniais žodžiais ir tuo savo veiksmais sutrikdė viešąją rimtį, pažeidė viešąją tvarką ir žmonių rimtį.
Motyvuojamoji dalis
Administracinio teisės pažeidimo bylos teisena nutrauktina, pasibaigus administracinės nuobaudos skyrimo terminui (LR ATPK 35 str.).
Nagrinėjamu atveju A. D. administracinėn atsakomybėn patrauktas už tai, kad jis daugiabučio namo laiptinėje nakties metu triukšmavo, keikėsi necenzūriniais žodžiais, dėl ko 2013-04-16 pareiškimu J. C. ir kreipėsi į Alytaus apskrities VPK Varėnos rajono policijos komisariatą, nurodydama, kad iš matymo pažįstami jaunuoliai daužė jai duris, koliojo necenzūriniais žodžiais, išgąsdino mažamečius vaikus.
A. D. skirti administracinę nuobaudą - bendrasis administracinės atsakomybės taikymo senaties terminas (šešių mėnesių) baigėsi 2013 m. spalio 16 d. 2013-05-10 Alytaus apskrities Vyriausiojo policijos komisariato Varėnos rajono policijos komisariato Viešosios policijos skyriaus prevencijos poskyrio tyrėjo A. L. nutarimu pareiškimo tyrimo terminas buvo pratęstas iki 2013-10-16. Vilniaus apskrities Vyriausiojo policijos komisariato Ukmergės rajono policijos komisariato Viešosios policijos skyriaus prevencijos poskyrio tyrėjo D. K. administracinio teisės pažeidimo protokolas surašytas tik 2013 m. spalio 23. Taigi, šiuo atveju minėtas šešių mėnesių bendrasis administracinės atsakomybės taikymo senaties terminas baigėsi 2013 m. spalio 16 d., tačiau iki šio termino jokia administracinė nuobauda A. D. už jam inkriminuoto pažeidimo padarymą nebuvo paskirta.
Lietuvos Respublikos ATPK 250 straipsnio 7 punktas numato, jog administracinio teisės pažeidimo bylos teisena negali būti pradėta, o pradėtoji turi būti nutraukta, kai iki administracinio teisės pažeidimo bylos nagrinėjimo pasibaigia šio kodekso 35 straipsnyje numatyti terminai.
Lietuvos Respublikos ATPK 35 straipsnio 1 dalyje inter alia įtvirtinta, kad administracinė nuobauda gali būti skiriama ne vėliau kaip per šešis mėnesius nuo teisės pažeidimo padarymo dienos, o esant trunkamam teisės pažeidimui, – per šešis mėnesius nuo jo paaiškėjimo dienos.
Atkreiptinas dėmesys į tai, kad pagal Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo suformuotą praktiką motyvuotas sprendimas dėl administracinės nuobaudos skyrimo termino pratęsimo turi būti priimtas dar nepasibaigus ATPK 35 straipsnyje nustatytiems terminams. Jei šie terminai yra pasibaigę, administracinio teisės pažeidimo byloje gali būti priimtas tik vienintelis sprendimas – administracinio teisės pažeidimo bylos teiseną nutraukti (Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo 2007 m. rugpjūčio 17 d. nutartis administracinėje byloje Nr. N756-1494/2007, 2008 m. lapkričio 13 d. nutartis administracinėje byloje Nr. N556-594/2008, 2010 m. sausio 15 d. nutartis administracinėje byloje Nr. N575-1253/2010, 2012 m. gruodžio 5 d. nutartis administracinėje byloje Nr. N575-635/2012 ir kt.). Priežastys, dėl kurių administracinė nuobauda per minėtus terminus nebuvo paskirta, priimant byloje sprendimą jokios reikšmės neturi. Administracinio teisės pažeidimo bylos teisena turi būti nutraukiama tiek tuo atveju, kai nuobaudos nesuspėta paskirti dėl objektyvių priežasčių, tiek ir tuo atveju, kai terminai yra suėję dėl netinkamo pareigūnų pareigų atlikimo. ATPK 35 straipsnyje numatytų terminų paskirtis garantuoti, kad administracinė nuobauda būtų skiriama per protingą laiką. Tik tokiu atveju administracinė nuobauda gali pasiekti tikslus, kurių siekiant ji yra skiriama. Administracinės nuobaudos skyrimo terminai kartu yra ir trauktino atsakomybėn asmens garantija, turinti užtikrinti, kad byla būtų išsprendžiama per protingą laiką, ir taip saugoti asmenį nuo pernelyg ilgo persekiojimo (Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo 2007 m. rugpjūčio 17 d. nutartis administracinėje byloje Nr. N16-1491/2007, 2008 m. gruodžio 1 d. nutartis administracinėje byloje Nr. N502-767/2008 ir kt.). Taigi, nepaskyrus nuobaudos per ATPK 35 straipsnio 1 dalyje nustatytą šešių mėnesių terminą ir šio termino laiku nepratęsus, administracinio teisės pažeidimo bylos teisena tampa negalima.
Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas ne kartą yra pažymėjęs, kad administracinės nuobaudos skyrimo terminą turi teisę pratęsti ta institucija, kurios žinioje yra administracinio teisės pažeidimo byla, t. y. tiek institucija, tirianti administracinį teisės pažeidimą, tiek institucija, nagrinėjanti administracinio teisės pažeidimo bylą (Lietuvos vyriausiojo administracinė teismo byla Nr. N575-1253/2010).
Kadangi Vilniaus apskrities Vyriausiojo policijos komisariato Ukmergės rajono policijos komisariato Viešosios policijos skyriaus prevencijos poskyrio tyrėjo D. K. administracinio teisės pažeidimo protokolas, 2013-04-16 J. C. pareiškimo ir Alytaus apskrities Vyriausiojo policijos komisariato Varėnos rajono policijos komisariato Viešosios policijos skyriaus patrulių būrio patrulio D. S. tarnybinio pranešimo pagrindu, surašytas tik 2013-10-23, tai yra pasibaigus ATPK 35 straipsnio 1 dalyje numatytam šešių mėnesių terminui nuo teisės pažeidimo padarymo dienos, administracinė nuobauda A. D. negali būti paskirta.
Teismas laiko, kad konkrečiu atveju administracinio teisės pažeidimo bylos teisena yra nutrauktina.
Rezoliucinė dalis
nutarė:
A. D. nutraukti administracinio teisės pažeidimo bylos teiseną, pasibaigus administracinės nuobaudos skyrimo terminui (LR ATP 35 str.)
Nutarimas gali būti skundžiamas apeliaciniu skundu Kauno apygardos teismui per 20 dienų nuo jo paskelbimo dienos, skundą paduodant Varėnos rajono apylinkės teisme.